Android Recenzije

Acer Liquid E700 - Recenzija

Acer Liquid E700

Acer se kao jedan od najpopularnijih brandova iz segmenta PC računala, ali i tableta, već neko vrijeme pokušava uključiti u utrku sa smartfonima i kako se čini, ni ovaj segment im nije stran. Kako su počeli širiti svoje smartfone na razna tržišta, među njima se našla i Hrvatska, a iz Acera nam je stigao drugi smartfon pod nazivom Liquid E700, a ujedno i prvi triple-sim uređaj u redakciji. Kako je prošao na našem testu, pročitajte u nastavku teksta.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 147,3 x 73 x 9,9 mm

Masa: 155 grama

Zaslon: 5,0” IPS LCD 720p, 294 ppi, Gorilla Glass 3

SoC: MediaTek MT6582

CPU: 4x Cortex-A7 @ 1,3 Ghz

GPU: Mali-400MP2

RAM: 2 GB

Interna memorija: 16 GB

Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth

SIM: 3x micro SIM

4G: –

3G: HDSPA

2G: GSM/EDGE

OS: android 4.4 KitKat

Kamera: 8 MP, 1080p

Prednja kamera: 2 MP

Baterija: 3500 mAh

Ustupio: Acer

Prednosti


Robusna izrada

Baterija i autonomija

Triple-SIM

Cijena 1799,00 kn

Ustupio: Acer

Nedostaci


Velik i težak uređaj u odnosu na veličinu zaslona

Neizmjenjiva baterija

Preprodukcijski primjerak imao je problema s kamerom i zaslonom koji će zasigurno biti riješeni do službene prodaje

Dizajn, kućište, ergonomija


Acer Liquid E700 dolazi u nešto većem kućištu nego što smo navikli viđati u zadnje vrijeme. Iako s 5" zaslonom, dimenzijama je ipak dosta veći u usporedbi s recimo Nexusom 5. No, za razliku od Nexusa, Acer dolazi s puno većom baterijom, s tri utora za sim kartice, utorom za micro SD, no iako s odvojivim stražnjim poklopcem baterija nije izmjenjiva.

S pozitivne strane, mogu reći kako uređaj djeluje vrlo robusno i čvrsto. Sa 155g koliko teži, uređaj sigurno nije lagan, no čini se kao da su u Aceru posebno mislili na robusnost prilikom izrade ovog uređaja jer ostavlja dojam kao da se ne bi razbio ni s padom s prvog kata zgrade. Naravno, ovo nisam testirao, ali samo pokušavam dočarati taj dojam koji ostavlja u ruci.

S prednje strane uređaja smjestio se 5" zaslon povrh kojega je prednja 2 MP kamera s LED bljeskalica o kojoj ćemo nešto više malo kasnije u tekstu. Između bljeskalice i kamere tu su rupice koje skrivaju zvučnik slušalice kao i malu LED-icu za obavijesti. LED-ica je dosta jaka, ali istovremeno nezgodno smještena i vrlo mala tako da nije uvijek jasno vidljiva na danjem svjetlu.

Valja napomenuti i kako je Acer oblikom blago zaobljen, odnosno gledano prema zaslonu konkavnog oblika. Tako kada leži na stolu okrenut zaslonom, on nije u dodiru sa površinom već se uređaj oslanja na gornju i donju stranu. Ovo bi zasigurno moglo pomoći pri padovima, ali i općenito onima koji vole držati uređaj okrenut zaslonom prema stolu primjerice.

S donje strane zaslona su kapacitivne tipke koje nemaju svoje pozadinsko osvjetljenje, a ispod njih zvučnik uređaja. Iako se na prvu činilo kao da E700 dolazi sa stereo zvučnicima, to nažalost nije slučaj, no s pozitivne strane mogu reći kako je i ovaj jedan zvučnik sasvim solidan i lijepo je vidjeti ga okrenutog prema korisniku.

columns="4"

Na gornjoj strani uređaja nalazi se 3,5 mm utor s lijeve strane kao i tipka za uključivanje uređaja s desne. Nažalost, tipka za uključivanje je na malčice nezgodnom mjestu s obzirom na veličinu uređaja, no srećom na poleđini se nalazi još jedna tipka koja ga može uključiti, baš kao što je to slučaj s recimo LG-em G2 i G3. S desne strane uređaja su tipke za glasnoću koje su jasno razmaknute jedna od druge i daju vrlo jasan klik i ugodne su na dodir, kao i utor za micro USB. Glavni mikrofon smjestio se na donju stranu uređaja, a lijeva strana uređaja je ostala prazna. Na poleđini osim već spomenute tipke tu je 13 MP kamera s LED bljeskalicom kao i pomoćni mikrofon.

Kao što sam već spomenuo, stražnja strana se lako skida, a ispod nje pronalazimo neizmjenjivu bateriju te čak tri utora za SIM kartice. Sva tri utora podržavaju 3G, a uz njih tu je i utor za micro SD kartice do 32 GB.

columns="4"

Zaslon


zaslon

E700 dolazi s 5" IPS LCD zaslonom 720p rezolucije, što rezultira gustoćom od izvrsnih 294 ppi. Iako je ovo LCD zaslon, boje su izrazito satuirane, nešto poput onih viđenih u prvom Galaxyju S. Kako u Aceru kažu, većina korisnika teži prema što satuiranijim bojama jer im izgledaju šik, s čim se generalno slažemo, no voljeli bismo vidjeti barem malo smirenije boje. S obzirom da je ovo predprodukcijski model, lako je moguće kako će boje biti još dodatno kalibrirane do početka službene prodaje, tj. konačnog modela. Spomenuvši predprodukcijski model, moram napomenuti kako je naš primjerak imao blagih problema s dodirima, pa je tako nerijetko krivo prihvaćao slova na tipkovnici kao i još neke sitne greške koje će zasigurno biti ispravljene do početka prodaje. Kutovi vidljivosti su pristojni što i priliči IPS-u, a vidljivost na suncu iznad prosjeka, dapače. Valja napomenuti kako je Acer u ovom uređaju koristio i Zero Air Gap tehnologiju, nešto slično kao LG na svojoj G seriji pa tako izgleda kao da je zaslon još bliži korisniku, a ne ulegnut kao da ga gledate ispod stakla.

Hardver, perfomanse, telefonija i povezivanje


Acer je u ovaj model upakirao zanimljiv odabir hardvera. Tako je tu četverojezgreni Mediatek procesor MT6582 s četiri Cortex-A7 jezgre koje kucaju na taktu od 1,2 Ghz uz grafički koprocesor Mali 400. Procesorske snage ima sasvim dovoljno za svakodnevne zadaće i uz 2 GB RAM-a sve radi sasvim solidno, no grafika vas vjerojatno neće poslužiti za neke najzahtjevnije igre, što ne znači kako ni njih neće pokrenuti. No s obzirom na ciljane kupce ovog uređaja, vjerujem kako ih ovo neće pretjerano zamarati. Uređaj dolazi sa 16 GB interne memroije, a ukoliko vam 12 GB dostupnih korisniku nije dovoljno, memoriju možete proširiti microSD karticama do 32GB.

Kvaliteta poziva je vrlo dobra neovisno o utoru za SIM karticu, slušalica je dovoljno glasna, a smanjenje šuma radi vrlo pristojno. Od načina povezivanja tu je i više manje sve što od jednog smartfona očekujete, od WiFi-a i njegovih derivata, štedljivog Bluetootha 4.0, FM radija pa sve do USB on-the-go protokola. Nažalost NFC je izostao, barem u testnom primjerku.

Sučelje


1 2

Liquid E700 dolazi s Androidom 4.4.2. blago modificiranim od strane Acera pod nazivom Liquid UI. Sučelje je vrlo slično stock Androidu, no opet dovoljno izmjenjeno što se vidi i na prvi pogled. Zaslon zaključavanja dobio je zanimljiv efekt tekućine (liquid) koja simulira držanje čaše te se naginje ovisno o zakrenutosti uređaja. Zaslon zaključavanja podržava i određene prečace za pozive, poruke, internet i kameru koje u ovom trenutku nije moguće prilagoditi po vlastitoj želji. Cijelo sučelje dobilo je svojevrsnu "zelenu temu", tako zelena boja dominira kroz više manje sve ikone i dijelove sučelja. Povlačenjem obavijesne trake dobivamo pristup obavijestima, kao i prečace za paljenje wifi-a ili bluetootha koje možete i sami izmjeniti po vašoj želji i redoslijedu. Izbornik aplikacija više manje je identičan stock KitKatu no s obojanom trakom izbornika aplikacija ili widgeta.

Acer je u sučelje integrirao i svojevrsne plutajuće izbornike, kako ih je Acer i nazvao. Tako povrh radne površine možete dodati kalkulator, brze zabilješke ili čak tražilo kamere u malom prozoru za brzi pristup. Prozore je moguće minimizirati te povlačiti i smještati na zaslonu po vašoj želji, što može biti dosta korisno u određenim situacijama.

columns="6"

Tu su još i razne aplikacije koje dolaze predinstalirane poput Acerovog oblaka, "Easy hotspota" ili svojevrsne office aplikacije za pregled dokumenata. Za pohvalu je i "Mode Switcher" aplikacija koja prilagođava sučelje ovisno o korisniku uređaja. Tako, primjerice, ukoliko uključite senior mode sve ikone bit će izrazito velike nalik onima na Windows Phoneu, a sučelje prilagođeno starijim osobama s ograničenim pristupom svemu ostalom na uređaju. Mode Switcher je zaštićen kratkom lozinkom tako da samo vlasnik uređaja može promjeniti izgled i dopustiti nekome korištenje uređaja bez brige da će nešto izbrisati ili slično. Ovisno o postavkama, možete dopustiti koje će se aplikacije koristiti u tom trenutku, što može biti dosta korisno i siguran sam da će korisnici ovog uređaja pronaći razne primjene ove aplikacije.

Kamera




Uređaj dolazi sa stražnjom kamerom rezolucije 8,3 MP te je u mogućnosti snimati u 8MP, kako u omjeru 4:3, tako i u 16:9. Zanimljiva stavka, s obzirom da većina proizvođača izrađuje 8MP senzor u omjeru 4:3, pa tako one widescreen slike u 16:9 omjeru imaju maksimalnu rezoluciju od 6MP. Slike u dnevnim uvjetima ispadaju pristojne, no u nešto mračnijim neće vam pomoći niti bljeskalica koja je nešto slabijeg intenziteta. Boje su kao i zaslon nešto jače satuirane, a količina detalja varira ovisno o uvjetima osvjetljenja.

Sučelje kamere nudi razne trikove i opcije poput snimanja u HDR-u, panorame, noćnog ili širokokutnog snimanja. Tu je "Brighter" način snimanja koji snima 6 slika uzastopno kako bi ona završna spojena iz ovih 6 bila što svjetlija. S obzirom na predprodukcijski primjerak nisam ovo bio u mogućnosti u potpunosti istestirati, no vjerujem kako ćete u ovom slučaju trebati imati zaista mirnu ruku ili slikati objekt koji se ne miče.

Acer Snap note mogao bi se ponajviše svidjeti studentima u fotografiranju ploče stojeći pokraj nje jer će softver ispraviti sliku i učiniti ju kao takvom kao da je točno stajala ispred vas.

Za snimanje videa bit će također potrebna vrlo mirna ruka jer je, barem u trenutnoj inačici, stabilizacija izostala. Videi se snimaju u 1080p rezoluciji pri 30 fps-a.

Prednja 2 MP kamera dolazi s LED bljeskalicom koja će vjerojatno poslužiti jedino za neki videorazgovor u lošijim svjetlosnim uvjetima. U uvjetima dobrog osvjetljenja dobit ćete sasvim solidan "selfie" ili video.

Još jednom napominjem kako su primjeri fotografija preprodukcijske naravi i algoritam bi mogao biti poboljšan na prodajnom modelu.

columns="4"

Baterija


Baterije kapaciteta 3500 mAh ne bi se posramili ni dosta veći uređaji i ovo je vjerojatno jedna od ključnih stavki prodaje ovog uređaja. Na testu me poslužila odlično i uz neko normalno korištenje većini korisnika bi mogla izdržati između 2 i 3 dana korištenja. Oni najzahtjevniji koji po cijele dane vise na smartfonu ostat će ugodno iznenađeni jer teško da će ju uspjeti potrošiti u jednom danu. Meni je u prosjeku izdržala 2 dana korištenja uz veliku količinu mailova, poruka i poziva, uz otprilike 5,5 - 6 sati uključenog zaslona. S obzirom na štedljive Cortex-A7 jezgre i ovoliki kapacitet, ovakav rezultat i ne čudi.

Kako Acer kaže, izdržat će do 12h neprestanog gledanja videa, 100 sati slušanja glazbe, 24 sata razgovora ili do 60 dana u stanju pripravnosti. Iako su brojke klasično malo napuhane, ne sumnjam da će izdržati barem približno toliko.

Zaključak


Acer Liquid E700 jedan je vrlo čvrst uređaj s velikim kapacitetom baterije, vjerujem prvenstveno namjenjen putnicima koji često mijenjaju kartice, s obzirom da ih podržava čak 3 istovremeno. Veliki zaslon s dobrom vidljivošću na suncu, odlična autonomija kao i prednji zvučnik kao idealna su kombinacija za vikend bez punjača.

Iako me kamera nije nešto oduševila, to nipošto ne znači kako ju nećete moći koristiti jer će i dalje poslužiti za kakvo manje naslikavanje u nedostatku nekog fotića ili pokoji selfie. Robusna izrada samo je još jedan plus ovakvim kupcima, a svi minusi softverske naravi navedeni u ovoj recenziji vrlo lako bi mogli biti pripisani isključivo preprodukcijskom modelu i ispravljeni s izlaskom prodajnog modela. S obzirom na najavljenu cijenu od 1799,00 kn, vjerujem kako će zasigurno pronaći traženu klijentelu.