Android Recenzije

Acer Liquid Z530 - Recenzija

Acer Liquid Z530 Recenzija

Kao što vam je već poznato, uz popularna prijenosna računala, Acer se nedavno bacio i na proizvodnju na smartfone. Do sada smo već testirali nekoliko njihovih uređaja, a sada je došlo vrijeme za novu generaciju.

Jedan od modela koji su predstavljeni ove jeseni je Liquid Z530, koji se smjestio u cjenovni razred ispod 1200 kuna. Stiže u nešto modernije dizajniranom kućištu, sa zaslonom dijagonale 5 inča, solidnim procesorom, dvije 8 MP kamere i baterijom kapaciteta 2420 mAh koja obećava. Ovdje dodajmo da naš testni primjerak dolazi s 2 GB RAM-a i 16 GB interne memorije, a postoji i nešto jeftinija verzija s 1 GB RAM-a i 8 GB prostora za pohranu.

Acer je u ovaj uređaj ugradio nešto jači vanjski zvučnik, kojeg potpisuje DTS Sound, i slobodno ga možemo nazvati najjačim u klasi. Detaljnije o svemu ovome, kao i o našim dojmovima, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

144 x 70,3 x 8,9 mm







Masa

145 grama







Zaslon

5,0" IPS LCD, 720p, 294 ppi







SoC

MediaTek MT6735







CPU

Četverojezgreni na taktu 1,3 GHz







RAM

1/2 GB







Interna memorija

8/16 GB







Micro SD

Do 32 GB







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth







3G

HSPA+







4G

LTE







OS

Android 5.1 Lollipop







Kamera

8 MP/1080p







Prednja kamera

8 MP







Baterija

2420 mAh







Cijena

1000 - 1200 kn







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrlo dobar hardver s obzirom na cijenu

Nezgodno smještene fizičke tipke







Fluidno sučelje

Pretrpan bloatware aplikacijama







Solidna autonomija

Ne podržava USB OTG







Izmjenjiva baterija








Podržava memorijske kartice








Dizajn, kućište i zaslon


Acer Liquid Z530 je kompaktnih dimenzija i oblikovan tako da ugodno leži u ruci. Ovo uglavnom vrijedi za stražnju stranu, dok o prednjoj možemo diskutirati. Naime, na spoju okvira i prednje plohe imamo prilično oštar rub, za kojeg netko može reći da će «rezati» prste.

Uređaj je sazdan od plastike, a stražnji poklopac je odvojiv, tako da je i baterija izmjenjiva. Fizičke tipke se nalaze, ne na boku kao što smo očekivali, već na zaobljenom dijelu stražnjeg poklopca, što će zahtijevati određeno vrijeme privikavanja. Naime, s obzirom na zaobljenost spomenute površine, tipke nisu postavljene okomito na bok, već prate zaobljenost površine poklopca.

Bijela površina stražnjeg poklopca sadrži određenu teksturu, koja je vjerojatno najzaslužnija što na njemu ne ostaju tragovi prstiju. Na uobičajenom mjestu na vrhu nalazi se kamera s bljeskalicom, a na dnu vanjski zvučnik okruglog oblika. I na prednjoj strani imamo sličan prizor, jer je telefonska slušalica dizajn pokupila od vanjskog zvučnika, ali je nešto manjih dimenzija.



Acer Liquid Z530 možemo svrstati u prosjek 5-inčnih kad su ukupni gabariti u pitanju, što se ne može reći za njegovu masu od 145 grama. Također, odnos zaslona i «mesa» na prednjoj strani neće nikoga oboriti s nogu. Istina, s obzirom na cijenu uređaja, ovo možemo pogledati kroz prste, ali treba reći da zadnjih godinu dana možemo naći i jeftinije uređaje s boljim omjerom.

5-inčni IPS zaslon dolazi u HD rezoluciji (1280 x 720 točaka), što rezultira gustoćom točaka od 294 ppi. Ovo je još uvijek ispod retina granice, ali i više nego dovoljno za uređaj s ovom cijenom. Kutovi vidljivosti odgovaraju prirodi zaslona, dakle vrlo su dobri, a ne možemo se požaliti niti na čitljivost na danjem svjetlu.

Hardver i performanse


Acer Liquid Z530 ispod poklopca donosi vrlo dobar MediaTekov procesor MT6735 s četiri jezgre na taktu 1,3 GHz i Mali-720T grafičkim koprocesorom. Posebno treba pohvaliti čitava 2 GB RAM-a, što u ovom cjenovnom razredu nije tako čest slučaj.

size="medium"

Ova konfiguracija će pokrenuti i uredno vrtjeti čak i nešto zahtjevnije igre, ali ne trebate očekivati da će one letjeti kao na hardverski jačim uređajima. Igrajući Riptide GP2 nisam uspio primijetiti probleme u iscrtavanju grafike, dok je kod Asphalta 8 opći dojam već nešto slabiji. Isto tako računajte da instalacija zahtjevnijih igara često zauzima više prostora, što može predstavljati problem u 8 GB verziji. Od 16 deklariranih, u našem primjerku dostupno nam je bilo nešto manje od 10 GB prostora za pohranu.

Kao prednost možemo spomenuti utor za memorijske kartice, što će biti od koristi za sve one koji svugdje vuku glazbenu kolekciju, ali je zato izostala podrška za USB on-the-go.

Kao što je već u uvodu rečeno, Acer je Liquid Z530 opremio DTS Sound zvučnikom. Treba reći da su glasnoća i opća kvaliteta zvuka iznad prosjeka cjenovnog razreda, čak i usprkos položaju na pozadini. Ništa lošija situacija nije ni kad uključite slušalice, tako da bi ovaj uređaj mogao biti zanimljiv ovisnicima o glazbi.

Softver i sučelje


Acer Liquid Z530 dolazi s Androidom 5.1 Lollipop. Povrh njega ne vidimo nešto što bi se moglo nazvati nadogradnjom sučelja, ali su vidljive izmjene njegovih određenih elemenata. Tako već pri prvom pogledu uočavamo poseban set ikonica, a potom odmah i u drukčije prečice za postavke u dijelu s obavijestima. Tu je još i dodatni set widgeta, dok je multitasking izbronik isti kao na stock Androidu.

Najvažnija stavka svakako su brzina i fluidnost sučelja, koje usprkos izmjenama nisu došli u pitanje. Listanje početnih zaslona, otvaranje izbornika i multitasking odvijaju se besprijekorno. Ovo posljednje ne možemo tvrditi za model s 1 GB RAM-a, iako smo sigurni da manje zahtjevni korisnici neće imati poteškoća.

Za vrijeme testiranja stigle su nam čak tri manje nadogradnje softvera. Ne mogu točno reći što se izmijenilo, ali treba pohvaliti dostupnost nadogradnji bežičnim putem i njihovu ažurnost.

size="medium"

Galerija fotografija nije izmijenjena, dakle imamo istu kao stock Androidu, a pokreće i video sadržaj. Tu je još i cijeli niz Acerovih aplikacija. Tako možete npr. pohranjivati fotografije u oblaku ili uređaj spojiti na računalo uz Acerov softver. Realno, količina ovih aplikacija upitne upotrebljivosti je prilično velika, tako da ih jednostavno možemo nazvati bloatwareom.

Među njima se našla i AcerNav navigaciju koja koristi TomTom mape. Potrebno je instalirati mape koje želite koristiti, a glasovne upute su dostupne i na hrvatskom jeziku. Naravno, hrvatski jezik potrebno je naknadno preuzeti na uređaj, kao i same mape. Ipak, iz nekog razloga, nije nam uspjelo upogoniti glasovne upute. Karta Europe je teška oko 6 GB, a ako želite samo «istočnu Europu», trebat će vam 745 MB slobodnog prostora.

Kamera


Uređaj dolazi s 8 MP primarnom kamerom i LED bljeskalicom, a istu rezoluciju ima i prednja kamera. Acer svoje uređaje uvijek oprema vlastitim softverom, pa tako sučelje ni ovoga uređaja nije izuzetak.

Već na primarnom zaslonu nalazimo cijeli niz ikonica. Moguće je uključiti bljeskalicu, promijeniti kameru, uključiti kontrolu glasom, snimanje videa i otvoriti postavke. U gornjem desnom kutu imamo malu strelicu za aktivaciju opcija, koje su vizualno vrlo dobro izvedene. Ovdje možete birati načine snimanja, podešavati kontrast i balans bijele boje, te uključiti samookidač kojeg uz 5 i 10, možete podesiti i na 15 sekundi. Tu su još i načini snimanja, kao i razni efekti.

size="medium"

Kvaliteta fotografija je zadovoljavajuća za ovaj cjenovni razred. Na vanjskom svjetlu fotografije u pravilu prikazuju realne boje i dosta su oštre. Ponekad se može pojaviti žućkasti ton, ovisno o izvoru svjetla. U zatvorenom prostoru već je vidljiv blagi šum, koji se povećava kako se približavate objektu. Ništa strašno, ali je razlika u odnosu na skuplje senzore vidljiva. Kamera kao takva je namijenjena manje zahtjevnim korisnicima i bez greške će poslužiti za snimanje tuluma i/ili dječjih rođendana.

Kod videa je slična priča. Sadrži solidnu količinu detalja, prikazuje realne boje, a ono što popravlja opći dojam je digitalna stabilizacija.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.


Baterija


Acer Z530 dolazi s baterijom kapaciteta 2420 mAh, koja vas zahvaljujući ne pretjerano proždrljivom procesoru i razumnoj rezoluciji zaslona neće ostaviti na cjedilu prije večeri, čak i uz malo intenzivnije korištenje. Oni štedljiviji mogli bi trajanje baterije razvući do sljedećeg dana oko podne.

Uz automatsko pozadinsko osvjetljenje, stalnu internetsku vezu, aktivnu sinkronizaciju jednog e-mail pretinca, povremenu komunikaciju putem Hangoutsa, oko 40 minuta razgovora, oko 20 minuta igranja, sat vremena surfanja i društvenih mreža, okidanje desetak fotografija, pola sata slušanja glazbe i oko 30 minuta YouTubea u niskoj rezoluciji, baterija je izdržana od ujutro do navečer, a indikator je u 22:00 pokazivao 20%.

Naravno, ovo je samo jedan od scenarija korištenja, tako da su moguća odstupanja ovisno o navikama korisnika, mikro lokaciji, smetnjama i sl.

Zaključak

Acer Liquid Z530 dolazi kao još jedan dokaz da i u nižem cjenovnom razredu možemo uživati u dobrim performansama zahvaljujući solidnom procesoru i 2 GB RAM-a. Uređaj kao takav namijenjen je onima s manjim budžetom, ali i svima onima koji traže dobar uređaj za ulazak u svijet pametnih telefona.

Ukupno gledajući, Z530 nudi odličan omjer uloženog i dobivenog, a istaknuti treba najjači vanjski zvučnik u klasi. Uz spomenutih 2 GB RAM-a treba pohvaliti i proširivu memoriju.

Dakle, za nekih 1200 kuna (1000 kuna 1GB/8GB model) možete dobiti solidan i dobro konstruiran 5-inčni uređaj poznatog imena, koji će uz osnovnu svrhu poslužiti i za surfanje, društvene mreže, rad s mailovima, te za igranje manje i srednje zahtjevnih igara.