Alcatel A5 LED - Recenzija



Gotovo svi telefoni koje testiramo se već godinama razlikuju po vanjskom izgledu, odnosno dizajnu i materijalima od kojih su izrađena kućišta, veličini zaslona i rezoluciji, procesoru, memoriji, kameri i kapacitetu baterije i iako je uvijek uzbudljivo pratiti evoluciju mobilne tehnologije, nedostaje nam ono nešto što se ne viđa svaki dan. Srećom, Alcatel ima uređaj naziva A5 LED koji je namijenjen mlađoj populaciji i svima koji se tako osjećaju, a glavni razlog tome je aktivni poklopac baterije s LED rasvjetom. Njemu smo posvetili malo više teksta, no za sad je dovoljno znati da se uključuje kod pristiglih obavijesti i treperi u ritmu glazbe.

Uz ovaj zanimljivi dodatak su tu i osmerojezgreni procesor, 2 GB RAM-a, 5,2-inčni HD zaslon, 13-megapikselna stražnja i 5-megapikselna selfie kamera s LED bljeskalicom - nešto što također ne viđamo često.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

146 x 72,1 x 7,7 mm (10,2 mm s LED poklopcem)




Masa

136 grama (164 s LED poklopcem)




Zaslon

5,2″ IPS LCD, 1280 x 720, 282 ppi




SoC

MediaTek MT6753




CPU

8x 1,3 GHz Cortex-A53




RAM

2/3 GB




Interna memorija

16/32 GB




Micro SD

da




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.2, FM radio, Micro USB




3G

HSPA+




4G

LTE Cat.4




OS

Android 6.0 Marshmallow




Kamera

13 MP; 1080p video, dvostruka LED bljeskalica




Prednja kamera

5 MP; LED bljeskalica




Baterija

2800 mAh




Cijena

Još nije poznata, Info




Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Prilagodljivi LED poklopac

Osrednje kamere




Selfie kamera s LED bljeskalicom

Prosječne performanse




Vrlo dobar zaslon





Tri utora za kartice





DIZAJN I KUĆIŠTE


Alcatel A5 LED ima kućište izrađeno od kvalitetne plastike koje nimalo ne škripi čak ni kod jačih pritisaka. Zbog naziva telefona pretpostavljamo da se standardnim poklopcem baterije smatra upravo onaj s LED-icama, a on zbog očitih razloga ne može biti tanak pa zahvaljujući njemu ukupna debljina uređaja iznosi 10,2 mm. To se primijeti u području oko kamere i LED bljeskalice koji su u ovom slučaju dosta upušteni. Čak i kad su LED-ice ugašene, poklopac izgleda efektno zbog sivih točkica koje su tu da bi kroz njih prodiralo svjetlo. Poklopac inače napajanje dobiva kroz konektore smještene između utora za kartice. Drugi poklopac je crne boje i ima teksturu koja imitira brušeni metal. Čim ga stavite, uređaj postane osjetno kompaktniji jer debljina pada na vrlo prihvatljivih 7,7 mm, a čak je i prsten oko kamere u tom slučaju ispupčen. Osjeti se razlika i u masi - gotovo 30 grama.



Modularni dizajn je privlačan, ali još uvijek nije previše popularan. Upitno je zapravo koliko je izmjena poklopaca baterije dostatna da bi se dizajn nazvao modularnim, ali sigurno nije daleko od toga jer se na ovaj način mijenja funkcionalnost. Štoviše, i sam Alcatel je odabrao nižu klasu za svoj modularni telefon, iako nije isključeno da bi dobro prošao i u višoj klasi. Pozitivna strana ovakvog dizajna, osim toga što možete mijenjati poklopce, su ukupno tri utora za kartice, dva za SIM i jedan za micro SD. Dobro je poznato da u većini slučajeva morate žrtvovati jedan utor, tj. istovremeno možete koristiti samo dvije SIM kartice ili jednu SIM i jednu micro SD pa ovaj treći utor sigurno ide kao veliki plus. Kad skinete poklopac, baterija vam je gotovo na dohvat ruke, ali opet je ne možete samo tako izvaditi već je za to potreban alat ili odlazak u servis.



S prednje strane se nalazi 5,2-inčni zaslon koji je zaštićen staklom nepoznatog porijekla. Iznad njega su senzori, zvučnik za pozive, selfie kamera i LED bljeskalica, što je izuzetno rijetko rješenje. Za svaki slučaj je tu i dodatna LED-ica za obavijesti kako ne biste bili ovisni o LED poklopcu. Ispod zaslona su tri kapacitivne tipke koje su osvijetljene, no samo je srednja (home) konstantno vidljiva, ostale se pojave tek ih dodirnete. Odmah u njihovoj neposrednoj blizini su zvučnik za multimediju, micro USB priključak i mikrofon, dok su na suprotnoj strani 3,5-mm priključak i drugi mikrofon. Tipke za regulaciju glasnoće i za buđenje/zaključavanje su s desne strane i unatoč tome što su plastične, imaju vrlo precizan hod i ugodne su za korištenje.

U pakiranju se osim samog uređaja i dva poklopca nalaze upute, USB kabel, punjač (1 A) i slušalice.

ZASLON


Alcatel je za A5 LED odredio 5,2-inčni 720p IPS LCD zaslon i time je na samoj granici između kompaktnog i velikog telefona. Gustoća od 282 piksela po kvadratnom inču ne zvuči obećavajuće, ali u praksi je sasvim dovoljna. Naravno, treba računati i na cijenu uređaja, kao i na performanse. Vidljivost na otvorenom je i više nego solidna, a boje su vjerno prikazane. Putem aplikacije MiraVision možete konfigurirati sliku po vlastitom ukusu, ali tvorničko podešenje je sasvim dobro.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


A5 LED sigurno nema performanse u glavnom kadru, što se vidi po vremešnom MediaTekovom procesoru MT6753. Zapravo, sve osim 3D igara radi prilično dobro jer je sam procesor još uvijek dovoljno dobar, ali GPU Mali-T720 MP3 se malo muči s održavanjem fluidnosti popularnih naslova poput Asphalta 8, čak i na rezoluciji 720p. Uz 2 GB RAM-a neće biti problema sa stabilnošću sustava, a i 16 GB interne memorije je dovoljno za sve aplikacije i ponešto multimedije. Ako ni time niste zadovoljni, slobodno posegnite za verzijom s 3/32 GB.



Unatoč samo jednom zvučniku za multimediju koji nije usmjeren direktno prema ušima ako gledate u zaslon, kvaliteta zvuka je vrlo dobra. Zvučnik se može pohvaliti i svojom snagom, a do manjih distorzija dolazi tek nakon što ga pojačate preko 90%. Zvuk preko slušalica je bolji i od možda dvostruko skupljih uređaja.

size="medium"

S prijemom mobilnog i Wi-Fi signala nikad nije bilo problema, a cijenimo i prisustvo FM radija.

SOFTVER I SUČELJE


A5 LED ima operativni sustav Android 6.0 Marshmallow i svoje Onetouch sučelje. Nije previše nametljivo, ali u nekim stvarima je dosta različito od standardnog Android sučelja. Prvu razliku ćete vidjeti već na zaključanom zaslonu koji za razliku od najčešće dva ima čak pet prečaca, no tu stvarno ne možemo ništa prigovoriti. Izbornik aplikacija je tradicionalan za Android, a to znači da se na početnim zaslonima nalaze samo prečaci aplikacija te widgeti. Osim izuzetno velikog broja tema i pozadinskih slika, možete mijenjati i veličinu mreže, ikona i teksta.

size="medium"

Kao što smo rekli, aktivni LED poklopac se može koristiti kao svjetlosni signal za obavijesti te za vizualni efekt tijekom reprodukcije glazbe. Mreža od 9x4 LED lampica prikazuje 5 boja i može se konfigurirati na razne načine. Osim predinstaliranih svjetlosnih efekata (meteori, vatromet, zvjezdice, kiša, plamen, svjetla grada, valovi, autocesta, petarde), najzanimljivije je praćenje zvuka u stvarnom vremenu. Na temelju boja iz okoline aplikacijom ColorCatcher možete prenijeti boje na poklopac, a ujedno i stvoriti novu temu sučelja. Nova tema ide i bez uplitanja LED poklopca, što je i očekivano jer ćete možda koristiti obični poklopac.

size="medium"

Sustav dolazi u prilično čistom izdanju, osim standardnih i Google aplikacija te tek par Alcatelovih, zatekli smo samo Facebook i WPS Office. Zbog popularnosti obje aplikacije sumnjamo da ćete ih brisati pa ih ne možemo smatrati neželjenima. Ponuđene tipkovnice su Androidova AOSP (nadogradiva na Gboard) i SwiftKey.

Lijeva tipka (trokut) služi za korak nazad u izbornicima i aplikacijama, srednja (krug) je tzv. Home za povratak na početni zaslon ili Google pretraživanje putem dugog pritiska, a desna (kvadrat) za otvaranje popisa posljednje korištenih aplikacija.

KAMERA


Iako dolazi s cijelim nizom LED-ica, između ostalog dvije za stražnju i jednom za selfie kameru, kamera je zbog svojih mogućnosti očito sporedna stavka na A5 LED. Ručnog načina nema pa se u potpunosti morate pouzdati u automatski u kojem možete samo posvijetliti ili potamniti sliku. Doduše, tu je noćni, ali za njega morate imati iznimno mirnu ruku ako ne želite mutne slike. Zbog osrednjeg dinamičkog kontrasta biste mogli posegnuti za HDR-om, ali odmah ostajete bez bljeskalice. Panoramsko fotografiranje ne treba posebno predstavljati, a instantni kolaž spaja dvije do četiri slike u jednu.

size="medium"

Dakle, noćne fotografije nisu blistave, a i dnevne su, recimo to tako, prosječne. Boje na fotografijama djeluju malo isprano, ima primjetnog šuma i malo im fali detalja, ali posluže svrsi ako niste prezahtjevni. Sučelje je dobro organizirano i malo podsjeća na ono iz iOS-a.

Što se tiče selfie kamere i LED bljeskalice, njeno korištenje vam preporučamo samo ako se nađete u potpunom mraku jer će vam u protivnom lice na fotografiji ispasti kao da ste pali pod reflektor.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

BATERIJA


Kapacitet od 2800 mAh je inače dovoljan za telefon s 5,2-inčnim zaslonom i ne pretjerano gladnim procesorom, ali ovdje treba računati i na aktivni LED poklopac. Ako ga koristite samo kao svjetlo za obavijesti, razlike u autonomiji ne bi trebalo biti, ali ako ga pustite da radi dok slušate glazbu, tada će nešto prije isprazniti bateriju. S takvim režimom rada će opet izdržati cijeli dan, a inače i do dva dana, pogotovo s "običnim" poklopcem.

Punjaču od 1 A koji dolazi u paketu je potrebno oko tri sata da napuni potpuno praznu bateriju, a brzo punjenje ionako nije podržano.

ZAKLJUČAK


Alcatel A5 LED je uređaj namijenjen mladima koji vole slušati glazbu uz blještava svjetla pa si mogu prirediti takav doživljaj kod kuće. S točke gledišta mlađe populacije, ovo je zabavna funkcija, ali realno je više štos nego potreba. Budući da ovakav uređaj nemamo u rukama svaki dan, pozdravljamo ovu ideju, a svakako ćete s njime biti glavni u društvu.

Performanse i kamera pored lampica padaju u drugi plan, no dovoljno su dobri s obzirom na cijenu, a i paket je dobro opremljen pa sve u svemu imamo jedan kompletni uređaj koji se ističe s ukupno tri LED bljeskalice za kamere, tri utora za kartice i aktivnim LED poklopcem.

Cijena uređaja još nije poznata. Za više informacija posjetite Mobis.