Android Biznis

Analitičari predviđaju da će Huawei u 2019. ipak uspjeti isporučiti 260 milijuna smartfona



Nakon što je američki predsjednik Donald Trump u svibnju uveo sankcije Huaweiju, odnosno zabranu prodaje američkih proizvoda, Huawei je zabilježio trenutni pad prodaje zbog zabrinutosti oko budućnosti dostupnosti Googleovih aplikacija, američkih patenata u ARM-ovoj arhitekturi procesora, kao i mnogih drugih tehnologija.

Međutim, razvoj događaja u američko-kineskom trgovinskom ratu krenuo je drugim tokom, odnosno onim kojem se Trump baš i nije nadao. Na vladajuću elitu se u međuvremenu dogodio pritisak upravo američkih kompanija koje su zbog zabrane suradnje s Huaweijem počele bilježiti gubitke, pa je Trump na kraju popustio i sankcije praktički ukinuo. Naime, američko ministarstvo trgovine je priopćilo kako će izdati dozvole svim kompanijama koje namjeravaju surađivati s Huaweijem, ukoliko se taj posao ne tiče nacionalne sigurnosti, dakle za svaki slučaj ostaje priča o tobožnjem špijuniranju, zbog čega ovoj kompaniji vjerojatno neće biti dopuštena gradnja 5G mreža na američkom tlu.

Naravno, svemu skupa je vjerojatno kupovao i dogovor dviju strana (američke i kineske vlade), odnosno ustupaka koje je kineska strana spremna učiniti kako bi Huaweiju omogućila daljnje poslovanje, no detalje o tome vjerojatno nikada nećemo saznati.

Usprkos padu prodaje uzrokovanom nedavnim događajima, Huawei se sada ipak uspio donekle oporaviti, pa analitičari sada predviđaju da će do kraja godine ostvariti prodajne rezultate u visini između 250 i 260 milijuna smartfona.

S druge strane, zbog pada prodaje u svibnju i lipnju, ostaje upitno hoće li Huawei ove godine uspjeti ostvariti prethodno zacrtani cilj i preteći Samsung, odnosno izbiti na prvo mjesto po prodaji smartfona u svijetu.