Ostalo Apple Top teme

Apple – Kud plovi ovaj brod?

image


Jučer je održana još jedna Appleova godišnja konferencija developera (WWDC) na kojoj je, između nekoliko ostalih noviteta, predstavljen i novi iOS koji je dosegao verziju – 7.

Ovo je drugi WWDC kojeg vodi Tim Cook, prije kojeg je, naravno pokojni Steve Jobs imao glavnu riječ.

Nakon odgledane konferencije mogu slobodno zaključiti da se odlaskom Jobsa stil vođenja WWDC-a nije naročito promijenio. I dalje je prisutna usporedba s glavnim konkurentima kojima su se akteri na pozornici, ali i publika već tradicionalno tu i tamo narugali nakon prikazanih statistika, koje naravno Appleu idu u korist. Osim toga, dodijeljivani su i nezaobilazni superlativi za nove proizvode koji su često opisivani kao "nevjerojatni", "prekrasni" i jednostavno – najbolji na svijetu.

Ipak, doneke pozitivnu stvar vidim u tome da je Apple napokon odlučio dopustiti live stream svojeg događaja na službenim stranicama, no ipak je postojala kvaka u tome da je stream bio dostupan samo korisnicima s Mac uređajima, dok je ostatku, odnosno velikoj većini, stream bio uskraćen. Ipak, treba reći da je to obzirom na već tradicionalno zatvoreni Appleov ekosustav možda bilo i očekivano.

No, osim načina na koji je Apple prezentirao svoje nove proizvode, svakako je zanimljivije malo proanalizirati koji su to proizvodi i predstavljeni. Točnije, svoj fokus ćemo staviti na najnoviji Appleov mobilni OS – iOS 7.

Izvršni direktor Applea, iOS 7 nazvao je "najnaprednijim mobilnim OS-om" te i najvećom nadogradnjom još od izlaska prvog iPhonea daleke 2007. godine. Najveća nadogradnja se očituje u potpuno redizajniranom korisničkom sučelju što je i razumljivo ako uzmemo u obzir da je ono praktički bilo nepromijenjeno od 2007. godine.

iOS 7 je trebao osigurwti moderniji izgled i to uglavnom korištenjem novih fontova, uporabom transparentnih elemenata sučelja i novim ikonama bez 3D efekta.

A kako to sve skupa izgleda?

Prvi novitet je predstavljen u vidu (dodatno) poboljšanog multitaskinga. Sada će i-uređaji pokretani iOS-om 7 pratiti uporabu mobitela i samim time učiti koje aplikacije se najviše koriste i u kojim periodima dana. Sukladno tome OS će u memoriji uređaja ostaviti aplikacije za koje predvidi da ćete ih koristiti u određenim vremenskim intervalima. Ovo ponovno nije multitasking u pravom smislu te riječi, no iz Applea najavljuju da će ovaj način rada produljiti trajanje baterije.

Zanimljivost je da se dvostrukim pritiskom na tipku "home" prikazuje multitasking izbornik koji prikazuje kartice upaljenih aplikacija s odgovarajućom slikom zadnje zatečenog stanja. Dizajnom skoro pa identično kao na Windows Phoneu, ili BlackBerry OS-u.

U novi Appleov iOS dodan je kontrolnii centar koji se prikazuje povlačenjem prsta iz dna uređaja prema gore. On sadrži razne prekidače kojima se upravlja funkcijama mobitela, kao što su Bluetooth, WiFi, uključivanje LED blica, upravljanje glasnoćom uređaja i slično. Očito da ovime Apple daje do znanja Googleu da rade dobre stvari, jer ista ili slična funkcionalnost se na Android uređajima mogla vidjeti već odavno.

Apple je prikazao i pandan nedavno predstavljenom Googleovom internet radiju koji radi praktički na isti način – odabire sličnu glazbu prema nekoj odabranoj pjesmi.

U novom iOS-u mjesto je pronašla i nova verzija Safarija, koja pak nudi nekoliko grafičkih dorada od kojih treba istaknuti gotovo jednako upravljanje tabovima kao i na Googleovom Chromeu, ali i navigaciju kroz prethodnu/sljedeću web stranicu slideanjem iz lijeve, odnosno desne strane uređaja koja je također jednaka kao i na Chromeu.

Pogledom na popis novih funkcija iOS-a 7 za svaku se možemo pitati "a gdje smo već to ranije vidjeli?". Počevši od nove filozofije dizajna OS-a koja ostavlja iza sebe 3D izgled i odlazi u smjeru plošnog sučelja, koje je na velika vrata unio Microsoft svojim Windows Phoneom 2010. godine, pa sve do izgleda multitasking panela koji je, u najmanju ruku, posuđen iz sada već nepostojećeg webOS-a.

Treba istaknuti i novu mogućnost App Storea koja omogućuje automatsku nadogradnju aplikacija i popis najpopularnijih aplikacija prema trenutnom geografskom području, tj. funkcije koje konkurencija ima već dugo vremena.

Ipak, možda i najveći wow efekt okupljene publike na konferenciji izazvao je novi početni ekran koji zakretanjem uređaja pomiče pozadinsku sliku. Nešto što u Android sustavu kroz razne dodatne aplikacije postoji od verzije OS-a 2.1.

Dizajn

U mnogobrojnim razgovorima s kolegama dizajnerima godinama sam bio uvjeravan u superiornost dizajna iOS-a. Ono što posebno ističe tu superiornost je unificiranost sučelja i cjelokupnog dizajnerskog jezika kroz cijeli OS. Letimičnim pogledom na screenshotove novog OS-a čini mi se da je iOS 7 izgubio upravo tu prednost.

Uzmimo na primjer dvije ikonice – Safari i Mail. Njihova pozadina se sastoji od gradijenta plave boje koji više nije jednakog smjera, već svaka ima svoj kut.

0

Notifikacijski centar izgleda kao nešto što je naknadno dodano na OS te po stilu ikonica nema veze s ostatkom sučelja.

1

Početni ekran je čak i na prezentacijskim fotografijama jednostavno prešaren, a jednake kritike je primio i Samsung u ranim fazama razvoja svog TouchWiz sučelja.

 

2

Što je najbolje reći na kraju?

Neke osobine novog iOS-a jednostavno neodoljivo podsjećaju ili čak i imitiraju funkcije Android uređaja. Samim time mogu zaključiti da Google danas diktira trendove u korisničkom sučelju, a Apple je jednostavno zauzet dosezanjem tih trendova, a nažalost ne inovacijama.

Apple je vjerojatno pod utjecajem dobrih prodajnih rezultata i velikih količina gotovine jednostavno – uspavan. Ipak, nitko ozbiljan ne može tvrditi da Apple nije inovativna tvrtka, koja nam je u prošlosti predstavila jako puno odličnih proizvoda.

No, od stare slave živi se jako kratko....