Android Recenzije

Asus ZenFone 2 Laser - Recenzija

DSC_0070

Polako, ali sigurno, sve više Asusovih smartfona nam dolazi na testiranje. Kratki uvod u poslovanje tvrtke smo napisali u recenziji za ZenFone Max pa se dalje u miru možemo koncentrirati na nešto slično, ali opet drugačije. Riječ je o modelu ZenFone 2 Laser kojemu je u nazivu jasno istaknuto da ima kameru s laserskim autofokusom, iako ga imaju i drugi Asusovi smartfoni, ali bez potrebe za isticanjem te tako privlačne riječi.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

143,7 x 71,5 x 10,5 mm




Masa

140 grama




Zaslon

5″ IPS LCD, 1280 x 720, 294 ppi




SoC

Qualcomm Snapdragon 410




CPU

Četverojezgreni 1,2 GHz




RAM

2 GB




Interna memorija

8/16 GB




Micro SD

do 256 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 b/g/n, DLNA, A-GPS, BDS, Bluetooth, 4.0, NFC, FM Radio




3G

HSPA+ 42,2/5,76 Mbps




4G

LTE Cat4 150/50 Mbps




OS

Android 5.0.2 Lollipop, ažuriran na 6.0.1 Marshmallow




Kamera

13 MP; 1080p




Prednja kamera

5 MP; 1080p




Baterija

2070 mAh




Cijena







PREDNOSTI

NEDOSTACI





Vrlo dobra kamera

Kapacitivne tipke nisu osvijetljene




Solidna baterija

Preslabo pozadinsko svjetlo zaslona




Performanse i fluidnost sustava

Dimenzije kućišta iznad prosjeka




Izmjenjiva baterija






DIZAJN I KUĆIŠTE


Za početak treba istaknuti da Asus ima više modela koji se prodaju pod istim nazivom, a razlike znaju biti ogromne. Konkretno, ZenFone 2 Laser koji mi testiramo nosi oznaku ZE500KL te ima 5-inčni zaslon i procesor Snapdragon 410, dok postoje i varijante sa zaslonom od 5,5 i 6 inča te čak i sa Snapdragonom 615.

Uređaj se nudi u sedam boja kućišta, a mi smo dobili crno. Poleđina je pravi raj za otiske prstiju, ali tako je to s crnom mat plastikom. Ponekad se potkrade malo škripanja kod jačeg pritiska, ali općenito gledajući je kvaliteta izrade vrlo dobra. Zaslon je zaštićen Gorilla Glass 4 staklom, a kao sastavni dio prednje strane su i tri kapacitvne tipke koje nisu osvijetljene, no vjerojatno vam neće trebati puno vremena da zapamtite gdje se nalazi koja tipka. Osim njih imamo i prednju kameru, zvučnik za pozive, senzore i LED lampicu za obavijesti. S donje strane se nalazi micro USB priključak, a tipka za uključivanje je, pomalo čudno, smještena na sredini gornje stranice. Iskreno govoreći, to nije nikakav problem, samo će vam često prst pobjeći na desnu stranu, a i 3,5-mm priključak je možda smješten malo preblizu tipke.



Na poleđini je znatno veselije - glavna 13 MP kamera, laserski autofokus i dvostruka LED bljeskalica te ispod njih velika tipka za regulaciju glasnoće. Ova konfiguracija će vas vjerojatno podsjetiti na LG G3/G4 i jedino je šteta što se na toj poziciji nije našla i power tipka kako bi sve tipke bile nadohvat prsta u istom položaju. Pri dnu se nalazi široki perforirani dio koji propušta zvuk iz zvučnika, no kad uklonite poklopac vidite da je zvučnik znatno manji od očekivanoga. I da, rekli smo da se poklopac uklanja, što je sve rjeđe i rjeđe rješenje. Za razliku od ZenFonea Max gdje se poklopac također može otvoriti, ali je baterija fiksna, ovdje imamo dobar stari raspored - uklonjiva baterija, dva utora za micro SIM kartice i jedan za micro SD.

Što se tiče dimenzija i mase, za ZenFone 2 Laser se ne može reći da je baš kompaktan, pogotovo u pogledu debljine. Nevjerojatno je da je tek za desetinku milimetra tanji od ZenFonea Max koji ima dvostruko veću bateriju.

ZASLON


720p i 5 inča daju 294 piksela po kvadratnom inču, sasvim solidnu oštrinu i ako niste prezahtjevni korisnik to će vam biti dovoljno. Boje su prilično precizne, a možete ih i dodatno prilagoditi u postavkama, jedino je osvjetljenje zaslona prilično slabo. Zahvaljujući senzoru ambijentalnog svjetla se razina regulira automatski, ali malo je prekonzervativno pa ćete u većini slučajeva morati ručno podesiti razinu svjetla. Također, staklo je vrlo reflektivno pa dodatno narušava vidljivost na otvorenom prostoru.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


ZenFone 2 Laser nije stvoren da bi rušio rekorde u performansama, ali nije ni spor. Snapdragon 410 je provjereni čipset koji je odličan za ljude koji većinu vremena provode na društvenim mrežama, surfajući ili gledajući video/slušajući glazbu, sve to uz razumnu potrošnju baterije. Na AnTuTu smo dobili nešto bolji rezultat nego na ZenFoneu Max koji ima isti procesor i količinu RAM-a, ali je u vrijeme testiranja "vrtio" Android 5.0.2 Lollipop. Sustav radi vrlo glatko, nema trzanja kod prebacivanja iz aplikacije u aplikaciju i nema pretjeranog grijanja ni kod velikog opterećenja.

Screenshot_20160721-102439 Screenshot_20160721-102447

Naš testni primjerak ima 16 GB interne memorije što se čini prihvatljivim za cjenovni razred u koji spada, a dostupno je gotovo 10 GB. Ako se odlučite za verziju s 8 GB, mogli biste se brzo naći u problemima s memorijom. Dobit ćete i 5 GB WebStoragea, što nije puno, ali vam je dostupno bez vremenskog ograničenja i s vremenom će se vjerojatno povećati za koji GB.

size="medium"

Vanjski zvučnik daje vrlo čisti zvuk, ali očajno mu nedostaje jačine. S druge strane, zvučnik za pozive je dovoljno glasan. Od bežičnog povezivanja uređaj podržava Cat.4 LTE, WiFi, A-GPS, GLONASS, BDS, FM radio, Bluetooth 4.0 i USB on-the-go.

SOFTVER I SUČELJE


Unatoč tome što je ZenFone 2 Laser predstavljen još prošle godine i spada među jeftinije mobitele, Asus nije zaboravio za njega te je izbacio ažuriranje sustava koje ga nadograđuje s Androida 5.0.2 Lollipop na Android 6.0.1 Marshmallow. Asus je poznat po vrlo dobroj softverskoj podršci, a sada je to definitivno i potvrdio. Osim toga, sučelje Zen UI se ažurira putem Trgovine Play, što je najlakši način održavanja proizvoda svježim. Ista stvar je i s drugim Asus aplikacijama. Ima tu i bloatwarea, ali sve aplikacije koje vam ne trebaju se mogu s lakoćom ukloniti. Kao što je poznato, Zen UI je vrlo prilagodljivo sučelje pa tako nudi razne veličine ikona i fontova, tipove animacija, teme itd. Neke ikone su aktivne, tj. prikazuju npr. stvarno stanje napunjenosti baterije i procijenjeno vrijeme trajanja ili pak trenutnu temperaturu.

size="medium"

Ako vam je položaj tipke za uključivanje nezgodan, zaslon možete probuditi dvostrukim dodirom, a na isti način ga opet možete ugasiti. Zanimljivo, način rada s jednom rukom nije rezerviran samo za veće zaslone nego ga možete uključiti i na ovakvom 5-inčnom zaslonu.

Galerija je vrlo dobra te osim raznih načina sortiranja nudi i veliki broj raznih filtera i ostalih načina uređivanja slika, a ujedno služi i kao video player. Glazbeni player u kombinaciji s moćnim AudioWizardom se nameće kao vrlo dobro rješenje za reprodukciju glazbene kolekcije pa možda nećete ni trebati tražiti dalje od njega. Malo je čudno da sustav ima tri web preglednika - Chrome, Asus Preglednik i Puffin, a na vama je da odaberete koji vam najbolje leži.

size="medium"

Još uvijek ima dijelova postavki i aplikacija koji nisu prevedeni na hrvatski jezik, čak ni nakon ažuriranja na Android Marshmallow, ali to bi se moglo istaknuti kao praktički jedina zamjerka softveru.

KAMERA


Došli smo do dijela po kojemu je ZenFone 2 Laser dobio ime - kameri, odnosno laserskoj asistenciji za brže fokusiranje. Kao što je ranije spomenuto, i mnogi drugi Asusovi mobiteli imaju laserski autofokus, ali isto tako i neke druge adute koji su važniji u cijeloj priči. Činjenica je da je izoštravanje slike vrlo brzo, boje i kontrast su dobri, a količina detalja prilično visoka. Noćne fotografije pate od malo previše šuma, ali to je ionako standarni problem svih kamera. Automatski režim rada dobro radi svoj posao, po potrebi ponudi uključivanje HDR-a kako bi fotografije ispale još bolje. Ručni režim je za ovakav jedan mobitel iznad svakog očekivanja i nudi mnogo parametara te u konačnici fotografije mogu ispasti još bolje. Tu je i niz efekata i raznoraznih načina slikanja koji vam mogu dodatno povećati užitak fotografiranja.

size="medium"

Maksimalna rezolucija videa je 1080p, ali ako slučajno uključite stabilizaciju, automatski se prebacuje na 720p. Snimke jesu malo trzave i općenito po kvaliteti dosta daleko od fotoaparata, ali možemo reći da nisu ništa lošije od gotovo svih konkurentskih uređaja.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=XlcRC-G2viA]

BATERIJA


Kapacitet od 2070 mAh zvuči relativno slabašno i za 5-inčni 720p zaslon i četverojezgreni procesor, ali stvari u praksi uopće nisu loše te ćete imati dojam da je baterija veća. To znači da uz stalnu vezu s internetom, korištenje društvenih mreža, surfanje, chatanje, gledanje videa i slušanje glazbe možete računati na dva dana od punjenja do punjenja. U većini slučajeva se dogodi da ćete, ako ste punjač otkopčali ujutro, navečer imati 50% baterije pa onda prebacite na režim štednje baterije koji isključuje vezu s internetom i do jutra potroši tek par postotaka baterije. Očekivano vrijeme uključenog zaslona je 3-4 sata, ovisno o aplikacijama koje drže zaslon budnim.

Screenshot_20160727-130834

ZAKLJUČAK


Asus ZenFone 2 Laser je smartfon za ljude koji ne mare za performanse i šminkerske materijale nego trebaju kameru kakvu bi inače dobili u otprilike dvostruko skupljem uređaju. Asus se trudi pružiti čim bolju softversku korisničku podršku i zasad u tome uspijeva, a često to zna privući kupce. Da, itekako je moguće za isti iznos dobiti metalno kućište, oštriji zaslon i jači procesor, ali vjerujte da ovdje dobivate smartfon koji odiše "zapadnjačkim" štihom, a tako se i u svemu ponaša.