Android Recenzije

Asus ZenFone 3 Max - Recenzija

img_20161024_163822

Donosimo vam recenziju još jednog modela iz Asusuove najnovije linije smartfona, ZenFone 3 Max. Kao i prije, Max označava veliku bateriju, a isto tako ga prati i nešto slabiji procesor, ovog puta od MediaTeka umjesto Qualcomma. Veliki zaokret se dogodio na području dizajna gdje se Asus riješio plastike i prešao na metal, što donosi potpuno drugačiji osjećaj prilikom korištenja. Poznato je da Asus ima više varijanti istog modela koje se razlikuju prvenstveno po veličini zaslona, ali često i po procesoru i kameri pa bi i to moglo igrati ulogu kod autonomije. Je li Asus ZenFone 3 Max još uvijek kralj na području baterije budući da mu se baterija osjetno smanjila u odnosu na izvorni ZenFone Max, pročitajte u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

149,5 x 73,7 x 8,6 mm




Masa

148 grama




Zaslon

5,2″ IPS LCD, 1280 x 720, 282 ppi




SoC

MediaTek MT6737T




CPU

Četverojezgreni 1,5 GHz, Cortex-A53




RAM

2/3 GB




Interna memorija

16/32 GB




Micro SD

do 32 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 b/g/n, DLNA, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.0, FM Radio, USB On-the-Go




3G

HSPA+ 42,2/5,76 Mbps




4G

LTE Cat4 150/50 Mbps




OS

Android 6.0.1 Marshmallow




Kamera

13 MP, LED bljeskalica; 1080p video




Prednja kamera

5 MP; 1080p video




Baterija

4130 mAh




Cijena

1.679,00 kn u vrijeme testiranja




Najbolja ponuda na:






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Dizajn i kvaliteta izrade

Kamera nema ručni način




Solidne fotografije i video zapisi

Kapacitivne tipke bi bile bolje rješenje




Performanse i fluidnost sustava





Odlična autonomija






DIZAJN I KUĆIŠTE


Kao što smo ranije spomenuli, ZenFone 3 Max dolazi u dvije varijante. Naš primjerak nosi oznaku ZC520TL i dolazi s 5,2-inčnim 720p zaslonom, MediaTek 6737T procesorom i kamerama rezolucije 13/5 MP, a model s oznakom ZC553KL ima 5,5-inčni 1080p zaslon, procesor Snapdragon 430 i kamere od 16/8 MP, s time da stražnja ima dvije LED bljeskalice i laserski autofokus. Unatoč razlici u veličini kućišta, baterija je ista na oba modela.



Sad kad smo razjasnili par stvari, možemo se posvetiti opisu našeg primjerka. Dakle, Asus je otpisao plastiku i dao nam staklo i metal. Novi ZenFone 3 Max izgleda neusporedivo bolje od ZenFonea Max, iako ne i previše originalno kao npr. "normalni" ZenFone 3. Kvaliteta izrade je na vrlo visokom nivou, uređaj zbog zaobljenih rubova sjajno leži u ruci, ali je dosta sklizak pa trebate pripaziti kako ga držite u ruci.

Iz nekog razloga je Asus eliminirao kapacitivne tipke i umjesto njih se koriste virtualne na zaslonu, što krade prostor, ali barem neće biti nabadanja u mraku jer još čekamo dan kad će Asusovi inženjeri dati tim tipkama malo svjetla. Na mjestu koje je inače rezervirano za njih se sada nalazi Asus logotip, a iznad zaslona su senzori, selfie kamera i zvučnik za pozive. Na bridovima je standardni raspored priključaka i tipki, s lijeve strane se nalazi utor za SIM i micro SD kartice, s gornje 3,5-mm priključak za slušalice, s donje mikrofon i micro USB port, a s desne tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje. Poleđina otkriva glavnu kameru i pripadajuću LED bljeskalicu, čitač otisaka prstiju te zvučnik za koji bismo radije da je ugrađen u donji brid uređaja. On sam po sebi nije previše tih, ali je često nezgodno kad se nalazi na poleđini.

ZASLON


Na 5,2-inčnom zaslonu rezolucija od 1280 x 720 piksela je malo razvučena, ali povećanje na full HD bi rezultiralo padom performansi kao i pogoršanjem autonomije baterije. Boje malo naginju prema toplijim tonovima i nemoguće ih je kalibrirati jer nema aplikacije Splendid koja inače dolazi instalirana na Asus smartfonima. Ona se nalazi dostupna za preuzimanje na Trgovini Play, no uređaj ju jednostavno ne podržava, tj. aplikacija se konstantno ruši. Osim tog problemčića, zaslon je sasvim dobar, svjetlina je dovoljno jaka za kvalitetan prikaz na otvorenom prostoru, što znači da je sadržaj na zaslonu uvijek bio čitljiv, a kontrast je također vrlo dobar.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Asus nije previše sklon MediaTekovim čipsetima, ali nekim čudom je jedan završio u ZenFoneu 3 Max. Riječ je o MT6737T koji je svojevrsna evolucija dobro poznatog MT6735, s četverojezgrenom procesorom takta do 1,5 GHz i grafičkim procesorom Mali-T720 MP2. Performanse su sasvim solidne što se tiče rada s raznim aplikacijama, surfanja internetom itd., ali nije baš idealan za zahtjevnije 3D igre gdje se vide nedostaci već vremešnog Mali-T720 čipa. Prema službenim specifikacijama postoje dvije izvedbe ovog modela (s 5,2-inčnim zaslonom), s 2 GB RAM-a i 16 GB interne memorije te 3 GB i 32 GB. Primjerak koji smo mi dobili je ovaj potonji i čini se kao puno bolji izbor u odnosu na slabiji.

screenshot_20161015-093357 screenshot_20161015-093408

U specifikacijama također stoji da uređaj podržava micro SD kartice kapaciteta do 32 GB, što je u današnje vrijeme prilično skromno, ali nije tako teško preživjeti s time ako idete na varijantu s 32 GB interne memorije gdje sustav zauzima 8 GB.

size="medium"

Položaj glavnog zvučnika može biti problematičan u situaciji kad uređaj stoji položen na stol, no na kvalitetu i jačinu zvuka općenito sigurno nema prigovora. I zvučnik za glasovne pozive je vrlo kvalitetan, a prijem signala na visokoj razini. NFC nije podržan, ali je zato tu FM radio, Bluetooth 4.0 te USB On-the-Go.

Čitač otisaka prstiju je precizan, ali ne i pretjerano brz. Ovo ne znači da je potrebno nekoliko sekundi da prepozna otisak, ali primjetno je sporiji od konkurencije. Osim za otključavanje uređaja, može poslužiti za držanje određenih aplikacija "pod ključem", ali i kao okidač za selfie kameru.

SOFTVER I SUČELJE


Asus ZenFone 3 Max dolazi s Androidom 6.0 Marshmallow i navodno je na listi čekanja za 7.0 Nougat. Budući da se korisničko sučelje Zen UI redovito ažurira kao i svaki drugi launcher s Trgovine Play, vjerujemo da će još dugo izgledati svježe. Tu je i hrpa tema, pozadina, animacija itd., ono po čemu je često Android prepoznatljiv. Prisutno je i nešto Asusovih aplikacija, ali znatno manje nego prije i s njima su vjerojatna dva scenarija - ili ćete ih zadržati i koristiti ili ćete ih ukloniti.

size="medium"

Asus Mobile Manager služi za nadzor potrošenog internet prometa, upravljanje aplikacijama, optimalnu potrošnju baterije, dozvole, obavijesti itd., tj. pod sobom ima kompletan nadzor nad sustavom, dok je AudioWizard upravo ono što mu ime govori - čarobnjak za zvuk koji funkcionira na razini cijelog sustava, odnosno zvučni efekti se primjenjuju u svim aplikacijama. Galerija je pregledna, nudi svijetlu i tamnu temu i puna je efekata i filtera za obradu slika.

size="medium"

U većini slučajeva sustav radi vrlo glatko, web stranice se učitavaju relativno brzo s bilo kojim preglednikom, a aplikacije se pokreću gotovo trenutno, što je iznenađujuće s obzirom na skromni procesor. Jedini problem vezan uz softver se ponekad javlja nakon pokretanja kamere gdje dolazi do potpunog usporavanja koje traje oko pet sekundi i nakon toga je sve u redu. Ovo će se vrlo vjerojatno ubrzo riješiti putem manjeg ažuriranja.

KAMERA


Kamera koja dolazi na Asusu ZenFone 3 Max s 5,2-inčnim zaslonom dosta zaostaje za onom na većem modelu, tj. nema laserski autofokus i maksimalna rezolucija je manja, no usprkos tome radi sasvim solidne fotografije. Naravno, fokusiranje nije brzo kao kod modela s laserskim autofokusom, ali vrlo je precizno i u automatskom načinu rada će vam vjerojatno uvijek iz prvog pokušaja dobro izoštriti sliku. Nažalost, osim nekoliko predefiniranih načina snimanja, nema ovog najbitnijeg - ručnog. Ovo je prava šteta jer Asus inače ima odličan ručni način koji spašava u mnogim situacijama.

Jedan od zanimljivijih načina je tzv. Super razlučivost gdje kamera istovremeno opali nekoliko fotografija i spoji ih u jednu rezolucije 52 MP, čisto da se nađe ako vam 13 MP nije dovoljno da npr. vidite zeca u polju. Naravno, tu je i HDR, Panorama, Uljepšavanje lica te hrpa efekata. Sučelje je više-manje standardno, a opcija za fotografije i video zapisa u postavkama ima dovoljno da možete kvalitetno podesiti parametre prema vlastitim željama.

size="medium"

Kvaliteta fotografija u idealnim uvjetima uopće nije loša, ali noćne fotografije su čista suprotnost. Često ispadnu mutne i pune su šuma, no najveći problem je "bolest ulične rasvjete", odnosno odbljesak, što možete vidjeti na priloženim fotografijama.

Video zapisi nisu idealno glatki, ali se broj sličica u sekundi ipak uvijek uspijeva vrtjeti oko 30.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=-hMnB-gZDB0]

BATERIJA


Ono što mnoge najviše zanima je kako se ZenFone 3 Max nosi sa svojim prethodnikom koji ima bateriju kapaciteta 5000 mAh, što je razlika od oko 20%. Iako je autonomija bez sumnje jako dobra, nije na razini prvog modela koji je bez problema odgulio tri dana težeg korištenja. Naravno, i ZenFone 3 Max može izdržati tri dana, ali ne istim tempom. Najzahtjevnijim korisnicima će bez kapi znoja izdržati cijeli dan, dok će ga prosječni korisnik vjerojatno puniti svaki drugi dan.

ZAKLJUČAK


Sa svim očima uprtim na bateriju kao glavnu značajku i unatoč tome što je manja manja nego na prethodniku, Asus ZenFone 3 Max po pitanju autonomije ne razočarava. Naravno, danas modela s baterijom kapaciteta oko 4000 mAh ima na pretek i i ZenFone 3 Max se teško može istaknuti kao prije. Čini se da je Asus malo više gledao na izgled i kvalitetu materijala, što sigurno nije loša stvar jer i dizajn diže prodaju. Performanse su osjetno bolje, ali činjenica je da je Asusova ZenFone Max serija uvijek bila posvećena bateriji, ne performansama.

Možda bi bilo realnije stari model uspoređivati s aktualnim koji ima zaslon iste veličine (doduše, i veće rezolucije) i Qualcommov procesor, ali ako nam se ne ukaže takva prilika, priču ćemo morati završiti ovdje, barem do sljedeće godine.

img_20161024_164118