Asus Zenfone 3 ZE552KL - Recenzija



Na našem testu našao se još jedan Asus Zenfone 3. Naime, ovaj model dolazi u dvije različite varijante iako se prodaje pod istim imenom. Zbog toga morate dobro pripaziti, a razlikovat ih možete po alfanumeričkoj oznaci na kutiji.

Uređaj kojeg imamo na testu nosi oznaku ZE552KL, dolazi s 5,5-inčnim zaslonom, više RAM-a, više interne memorije i nešto većom baterijom od modela ZE520KL, kojeg smo recenzirali ranije.

Radi se o još jednom uređaju iz Ausa koji naglasak daje na estetiku, ali i vrlo kvalitetnu fotografiju. Detalje pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

152,6 x 77,4 7,7 mm







Masa

155 grama







Zaslon

5,5″ IPS LCD 1920 x 1080, 400 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 625







CPU

8 x Cortex-A53 2.0 GHz







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, FM Radio, USB-C, NFC







Brzo punjenje

Da, Quick Charge 3.0







Čitač otisaka prstiju

Da







OS

Android 6.0 Marshmallow







Kamera

16 MP f/2.0 OIS, Laserski i PD autofokus







Prednja kamera

8 MP







Baterija

3000 mAh







Cijena

3800,00 kuna (u vrijeme testiranja)







Najbolja ponuda na:











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Atraktivan dizajn i kvaliteta izrade

Slabašan procesor za cjenovni razred







Izvrstan zaslon

Hrpa bloatware aplikacija







Odlična kamera








64 GB interne memorije








Natrposječna autonomija








Dizajn i kućište


Asus Zenfone 3 dizajniran je isto kao - Asus Zenfone 3, dakle manji model, ali je toliko veći koliko je potrebno da se u nj smjesti veći zaslon i sukladno tome veća baterija. Ovoga puta nam je stigao primjerak u bijeloj boji kouđišta, koja je donekle otpornije na tragove prstiju od tamnog, ali je zato jednako sklisko. Dakle, pazite da vam ne ispadne na pod.

Svijetla strana ovog i ovakvog kućišta je atraktivnost, dakle dizajn. Dvije staklene površine s metalnim okvirom između, ostavljaju upečatljiv dojam, a zlatno bijela kombinacija je možda još atraktivnija od tamne varijante.

Ipak, opću atraktivnost ovog uređaja donekle kvari modul kamere koji vidljivo strši iz ravne površine, ali ne utječe na ljuljanje na stolu, što inače zna biti slučaj kod sličnih uređaja. Ipak, kamera je zaštićena safirnim slojem, tako da će biti otporna na ogrebotine.

Ispod kamere nalazimo čitač otisaka prstiju, malčice izduženog, odnsono neobičnog oblika. S jedne strane modula kamere nalazimo dvotonsku LED bljeskalicu, a s druge laserski autofokus. Spomenuti čitač je vrlo precizan i brz, tako da će zaslon otključati praktički trenutno.



Fizičke tipke logično su smještene na desnom boku. Možda su na dodir malo tvrde, ali imaju dobar «klik». Na suprotnoj strani nalazimo ladicu za SIM kartice, čije su pozicije vrlo dobro označene, tako da nećete morati slagati puzzle, što je inače čest slučaj kod mnogih smartfona. Utor prima jednu micro i jednu nano SIM karticu, a umjesto potonje možete koristiti i microSD memorijsku karticu.

Što se tiče ergonomije i ležanja u ruci, ovo je jedan od boljih 5,5-inččnih uređaja. Pored toga što je simetrično dizajniran, ravna stražnja površina zajedno sa zaobljenim metalnim okvirom omogućuje ugodno držanje i tipkanje, bez straha da će vam ispasti iz ruku. Spomenuto ispupčenje kamere će uzrokovati klackanje uređaja na ravnoj površini, ali samo na gornjem dijelu, dakle s tipkanjem na stolu nećete imati problema.

Kapacitivne tipke se dobro označene i vidljive, ali samo po danu, pa ćete zbog nedostatka pozadinskog osvjetljenja u mraku malo lutati, ali samo dok se ne priviknete.

Zaslon


Zaslon je jedan od najboljih dijelova ovog uređaja. Dolazi izrađen u tzv. Super IPS+ tehnologiji, koju karakteriziraju visoki kutovi vidljivosti, kao i izvrsna vidljivost na danjem svjetlu s vrijednošću od odličnih 600 nita. Tu je i vrlo dobar kontrast koji rezultira jednako dobrim prikazom crne, što inače nije čest slučaj na IPS matricama.

Rezolucija zaslona je razumnih 1920 x 1080 točaka, što osigurava gustoću od izvrsnih 400 ppi, a to je za čitanje i multimediju više nego dovoljno. Ono što ne trebate, je računati na nezaboravno iskustvo u VR uređajima, jer je za njih ipak poželjno imati 2K zaslon.

Hardver performanse i povezivanje


size="full"

Asus Zenfone 3 je pokretan Qualcommovim Snapdragon 625 procesorom, inače namijenjenom srednjem cjenovnom razredu i na tržištu je pozicioniran niže od Snapdragona 650, kojeg smo upoznali na mnogim drugim uređajima.

Snapdragon 650 je procesor starije generacije jer je izrađen u 28 nm procesu. Između ostalog sadrži dvije Cortex-A72 jezgre, dok 625 koristi samo Coertex-A53, ali mu nova 14 nm tehnologija omogućuje skoro jednake performanse, uz znatno manju potrošnju energije.

Zato Asus Zenfone 3 bez problema izvršava sve zadaće, a pokreće i uredno vrti čak i grafički zahtjevnije igre. Vidjeli smo da procesori smartfona svake godine napreduju po većoj stopi od razvoja aplikacija, tako da će malo kome realno zatrebati više od ovoga.

4 GB RAM-a će zadovoljiti i one s najvećim prohtjevima kad je multitasking u pitanju, dakle uređaj će bez problema podnijeti rad s više aplikacija istovremeno, ma koliko one bile «teške». Od deklariranih 64 GB interne memorije na raspolaganju vam je nešto malo više od 50 GB, a tu je još i utor za memorijsku karticu.

S prijemom signala i kvalitetom poziva nisam imao problema, a zvučnik slušalice je prosječne glasnoće. Zahvaljujući Snapdragonu 625, podržan je LTE Cat 7, dakle brzine do 300 Mbps, ali i VoLTE, koji kod nas u ovom trenutku ipak ne možete koristiti, budući da još nije podržan od strane naših operatera.

Možda je potrebno istaknuti da Asus Zenfone 3, uz A-GPS, WiFi i Bluetooth 4.2, podržava NFC, dok za povezivanje s računalom koristi USB-C port, ali s USB 2.0 brzinama prijenosa podataka. Ne treba zaboraviti ni FM radio, koji će poslužiti uglavnom nostalgičarima, ali i svima koji se zažele slušanja lokalnih radio stanica, bez trošenja podatkovnog prometa na Internet radio.

Kvaliteta zvuka koju uređaj ispušta je izvrsna, tj. kristalno čista, rekao bih čak u rangu s najskupljim modelima na tržištu, no najbolji doživljaj ćete si osigurati koristeći se odgovarajućim slušalicama. Vanjski zvučnik je prosječno jak i solidno prati kvalitetu zvuka, bez treštanja.

Softver i sučelje


Asus Zenfone 3 temeljen je na Androidu 6.0 Marshmallow, povrh kojeg donosi i ZenUI nadogradnju sučelja. Za razliku od mnogih drugih nadogradnji, ova je prilično duboko integrirana u sam Android, tako da su promjene vidljive na svakom koraku, čime se Asus očito želi jasno distancirati od konkurencije. Uglavnom se radi o kozmetičkim, dakle vizualnim izmjenama u odnosu na klasično Android sučelje, ali su dodane i neke funkcionalne.

size="medium"

Najveću promjenu doživio je izbornik s postavkama sučelja. Duljim pritiskom na prazno mjesto ili gestom štipanja početnog zaslona, na klasičnom Androidu dobijete widgete, pozadinske slike i eventualno teme, dok je ovdje na izbor cijela plejada mogućnosti.

«Manage Home» nudi otvaranje izbornika aplikacija i widgeta, koji je dostupan i s početnog zaslona. «Home edit» nudi promjenu veličine ikonica, što mi se jako svidjelo. Pred toga možete odabrati i način na koji se ikonice poravnavaju, kao i način skrolanja stranica (klasični, val, kocka itd.).

Sljedeća stavka je izbor pozadina, a nakon nje mogućnost izbora paketa ikona, što je rijetkost na današnjim uređajima. Naime, za promjenu ikonica, kod većine je potrebno promijeniti launcher, a ovdje je pojednostavljeno.

size="medium"

«Manage home» izbornik nudi još i zaključavanje aplikacija. Ako vam netko često prćka po mobitelu, ovo mu pojedinim aplikacijama može onemogućiti pristup. Kod drugih uređaja za to je potrebno instalirati dodatnu aplikaciju, a Asus Zenfone 3 to nudi u startu.

Sve ovo radi besprijekorno i ne utječe na fluidnost, odnosno brzinu sustava, što smo zbog duboke integracije UX-a, iskreno, očekivali.

Uz uobičajene aplikacije koje inače dolaze na svakom mobitelu, Asus na svojim donosi i cijeli pregršt dodatnih. Tako imamo i uređivač fotografija, Google dokumente, ali i npr. zanimljivu aplikaciju za mjerenje kraćih udaljenosti, npr. od mobitela do stola, poda, plafona…

Kamera


Za fotografiju se brine kamera sa Sonyjevim 16 MP IMX298 senzorom, kojeg smo već upoznali na uređajima kao što su OnePlus 3 i Xiaomi Mi 5. Otvor blende je f/2.0, što je prihvatljivo s obzirom na cijenu uređaja. Kamera kombinirano koristi laserski Auto fokus i Phase detection, što joj osigurava brzinu i visoku razinu preciznosti, a sadrži i dodatni senzor za korekciju boja.

Ništa manje važan dodatak nije ni 4-osna optička stabilizacija, koja djeluje zajedno sa 6-osnom softverskom stabilizacijom, a tu je i tzv. Super resolution način, koji uz pomoć višestruke ekspozicije kreira 64 MP fotografije.

size="medium"

Za prilično širok spektar mogućnosti kamere zaslužan je i softver. Uz automatski, ponuđen je i ručni način snimanja u kojem se možete fotogrirati podešavajući uobičajene parametre, a manipulacija otvorom blende omogućuje i dobivanje Bokeh efekta. Tu su još i ranzni softverski trikovi, poput kreiranja GIF animacija, dodavanja raznih efekata, te snimanje time-lapse i usporenih snimki.

Kvaliteta fotografija je jednostavno izvrsna. Iako možda nije izravno mjerljiva s onom kod najskupljih uređaja na tržištu, svakako nadilazi svoj cjenovni razred. U idealnim uvjetima vidljiva je ogromna količina detalja, odličan kontrast, i sve uz vjerni prikaz boja. Ništa lošija situacija nije ni u zatvorenom prostoru s umjetnim osvjetljenjem, no u tom slučaju fokusiranje traje koji djelić sekunde dulje.

Šum je vidljiv tek u lošijim uvjetima, ali i tada je prisutan u prihvatljivim količinama. U noćnim uvjetima kamera također ostvaruje vrlo dobre rezultate, kao i kada je uključena bljeskalica. Štoviše, u tom slučaju nema uobičajenog kašnjenja od par sekundi, zahvaljujući naprednom i brzom sustavu fokusiranja.

Kvaliteta videa odgovara onoj na fotografijama, dakle s velikom količinom detalja, a optička stabilizacija ga čini ugodnim za gledanje u svim uvjetima.



Selfie:



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Primjeri videa:



[responsive_youtube ewL4yt4Iirw]

[responsive_youtube -eB_RQACIwM]

Baterija


3000 mAh u uređaju ovih dimenzija sada je uobičajena pojava, iako nerijetko možete naći i veći kapacitet. U 5,5-inčnom Asusu Zenfone 3 ovo je sasvim dovoljno da vam osigura cijeli dan čak i nešto intenzivnijeg korištenja, što može zahvaliti normalnoj rezoluciji zaslona, a ponajviše štedljivom procesoru.

Prosječno zahtijevan korisnik, dakle onaj koji uređaj koristi uglavnom za razgovor, surfanje, chat, slušanje glazbe i ne previše igranja, može očekivati i dan i pol autonomije.

Uređaj posjeduje i tehnologiju brzog punjenja Quick Charge 3.0, koja bateriji omogućuje da se do 100% kapaciteta napuni za malo više sat vremena.

Zaključak


5,5-inčni Asus Zenfone 3 je uređaj koji će vas već na prvi pogled osvojiti svojim ljepotom, iako se ne može reći da dizajn previše odstupa od drugih modela. Kombiniranjem zlatnog metalnog ruba i drugih detalja s bijelom površinom, Asus je klasični dizajn uspio učiniti atraktivnim, što će cijeniti svi kojima je estetika na prvom mjestu.

Posebno mjesto zaslužuje odličan zaslon, s izvrsnim prikazom boja, kontrastom i oštrinom. Solidan hardver će osigurati zadovoljavajuće performanse, iako treba napomenuti da u ovom cjenovnom rangu možete naći uređaje s osjetno jačim procesorima, no Asus se ovdje fokusirao na prethodno spomenute detalje.

Na kraju možemo reći da je Asus Zenfone 3 5,5'' namijenjen svima koji preferiraju velike zaslone, često komuniciraju mailovima i chat servisima, dobar dio dana provedu na društvenim mrežama i internetu općenito, bez straha da će im punjač zatrebati u popodnevnim satima.

Najbolju ponudu potražite na Mobis.hr