Android Recenzije

Doogee Turbo 2 DG900 - Recenzija

Doogee Turbo 2 DG900 Recenzija

Doogee smartfoni su se na našim testovima do sada pokazli kao jedini od boljih u svojoj kategoriji i u najnižem cjenovnom razredu slove za teško nadmašive po omjeru uložnog i dobivenog. No ipak, polako dolazi vrijeme da ovaj proizvođač ponudi i nešto više, pa smo tako iz Wowshopa na test dobili model Doogee Turbo 2 DG900, s jačim hardverom, izborom materijala kakvih se ne bi posramila ni zvučnija imena, još finijom izradom i možda najvažnije - Sonyjevom kamerom, ali cijena je ipak ostala u razumnim okvirima. O svemu ovome i našim dojmovima s druženja s ovim ljepotanom, čitajte u nastavku.

Osnovne karaktersitike



  • Dimenzije: 143 x 72,6 x 6,9

  • Masa: 134 grama

  • Zaslon: 5″ IPS LCD 1920 x 1080, 441 ppi

  • SoC: MediaTek MT6592

  • CPU: 8x Cortex-A7 na taktu 1,7 GHz

  • RAM: 2 GB

  • Interna memorija: 16 GB

  • Micro SD: Da

  • Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, HotKnot, USB on-the-go

  • 3G: 900/2100 MHz, HSPA+

  • 4G: –

  • OS: Android 4.4 KitKat

  • Kamera: 18 MP/1080p

  • Prednja kamera: 8 MP

  • Baterija: 2500 mAh

  • Cijena: 1900,00 kn

  • Ustupio: Wowshop


Prednosti



  • Dizajn i izrada

  • Hardver i performanse

  • Vrlo dobra kamera


Nedostaci



  • Baterija nije izmjenjiva

  • Nemoguće istovremeno koristiti obje SIM kartice u kombinaciji s memorijskom


Dizajn, kućište i zaslon




Dizajn Doogeea Turbo 2 je svakako jedna od zanimljivijih stavki u ovoj priči. Vidljivo je da su se dizajneri oko ovog modela potrudili, a to je rezultiralo profinjenim izgledom s obje strane. Naš testni primjerak je stigao u bijelo zlatnoj kombinaciji boja, koja dodatno pridonosi općem dojmu.

Kućište je jednodjelno, dakle baterija nije izmjenjiva, a utori za SIM karitce se nalaze na desnom boku. Fizičke tipke su se smjestile na lijevom, što je pomalo neobično i u startu će iziskivati određeno vrijeme za prilagodbu. Micro USB utor nalazimo na dnu kućišta, a 3,5 mm na vrhu.

Turbo 2 je s obje strane presvučen Gorilla Glass 3 zaštitnim slojem, što je dobra vijest za eventualno grebanje, ali isto toliko loša za padove jer smo u končnici dobili dodatnu staklenu površinu. Uređaj općenito vrlo dobro leži u ruci, nije klizav, a količina “mesa” je prihvatljiva.



5-inčni zaslon je izrađen u IPS tehnologiji, a rezolucija mu iznosi 1920 x 1080 točaka. Kut vidljivosti je vrlo visok, rekao bih među najvišima u ovom cjenovnom rangu, a slobodno bi mogao konkurirati i mnogo skupljim modelima. Isto vrijedi i za sam prikaz boja, kontrast, oštrinu, a posebice čitljivost na danjem svjetlu i pod izravnim udarom sunca. Full HD rezolucija na 5-inčnoj dijagonali rezuktira gustoćom od iznimno visokih 441 ppi, a to znači da ni najveće picajzle golim okom neće uspjeti izolirati pojedini piskel.

Zbog svega navedenog, možemo zaključiti da je ovo jedan od najboljih zaslona na smartfonima u cjenovnom razredu ispod 2000 kuna.

Ispod zaslona nalazimo tri kapacitivne tipke s pozadinskim osvjetljenjem, ali ograničenog trajanja. Kad se ugasi, potrebno je ponovo dodirnuti to područje kako bi se svjetlo aktiviralo, što baš i nije najzgodnije, ali preživjet ćemo.

Hardver, performanse i povezivanje


Screenshot_2014-12-18-05-58-17 Screenshot_2014-12-18-05-58-28 Screenshot_2014-12-18-05-58-41 Screenshot_2014-12-18-05-58-49

Doogee Turbo 2 DG900 je pokretan MediaTekovim procesorom MT6592 s osam Cortex-A7 jezgri koje kucaju na taktu od 1,7 GHz. Grafički koprocesor je Mali-450, a količina RAM-a iznosi 2 GB. Ovdje se očito radi o konfiguraciji koja je sposobna za najzahtjevnije zadaće i sve ih zaista obavlja s lakoćom. Na uređaju smo zavrtjeli nekoliko zahtjevnijih igara koje su se učitavale i izvršavale besprijekorno, dok je 1080p rezolucija zaslužna za odličnu igrivost i opći dojam.

Interna memorija uređaja iznosi 16 GB, što je dosta velikodušno u ovom cjenovnom razredu, ali je, eto, razdijeljena na dvije particije. Primarna nudi nešto manje od 3 GB slobodnog prostora, a sekundarna 10,5. Daleko od toga da ovo predstavlja nekakav problem, jer će 3 GB velikoj većini korisnika biti dovoljno za instalaciju željenih aplikacija, a se i velik broj samih aplikacija može prebaciti na sekundarnu particiju ili memorijsku karticu.

Kad govorimo o karticama, recimo da je u “ladicu” na kućištu moguće umetnuti dvije micro SIM kartice ili jednu SIM u kombinaciji s micro SD memorijskom karticom. Dakle, istovremeno nećete moći koristiti memorijsku karticu u kombinaciji s objema SIM karticama, već samo s jednom.



Uređaj radi na 2G i 3G mrežama, prijem signala i kvaliteta telefonskog poziva su zadovoljavajući i odgovaraju svim standardima. Isto vrijedi i za GPS koji radi uredno (testirano s Google mapama), kao i WiFi, te Bluetooth. Recimo još i to da je podržan USB on-the-go, kao i HotKnot - MediaTekov protokol za razmjenu sadržaja na malim distancama. Dakle, ovo možete koristiti jedino u kombinaciji s drugim uređajima pogonjenim MediaTekovim procesorima.

Softver i sučelje


Screenshot_2014-12-19-17-55-41 Screenshot_2014-12-19-17-55-47 Screenshot_2014-12-19-17-55-55 Screenshot_2014-12-19-17-56-03 Screenshot_2014-12-19-17-56-10 Screenshot_2014-12-19-17-56-20

Uređaj je temeljen na Androidu 4.4 KitKat, bez posebne nadogadnje sučelja koju smo mogli vidjeti na nekim drugim Doogee uređajima. Naime, ovdje imamo klasični prikaz početnih zaslona i poseban izbornik s aplikacijama. U odnosu na osnovnu Googleovu verziju Androida, donekle je izmijenjen zaključani zaslon i postavljen je poseban set ikonica na čiji će se izgled isto trebati priviknuti jer su jednoobrazne.

Sučelje nema problema s fluidnošću i dosta je brzo, no to smo i očekivali s obzirom na hardversku konfiguraciju.

Od dodatnih aplikacija istaknimo Documents To Go za obradu dokumenata, kao i Flash player kojeg možete koristiti unutar Androiod internet preglednika. Video player vrti prilično širok spektar codeca, dok je galerija fotografija uobičajenog izgleda i sadrži standardne funkcije.



Ono što je potrebno istaknuti je buđenje zaslona dvostrukim dodirom, kao cijeli set mogućnosti upravljanja gestama i pokretima. Uz dvostruki dodir, zaslon se može otključati i gestama koje su zapravo prečice prema aplikacijama, što smo nedavno upoznali na uređaju Noa H40.

Ponuđena su (mala) slova: c, m, w, e, s, v i z, a svakom od njih je moguće pridružiti drugu aplikaciju, odnosno njeno pokretanje.

Iako možda zvuči nepotrebno, ova funkcija je zapravo jako zgodna kad se na nju priviknete, a što je najvažnije, funkcionira iznenađujuće dobro.

Kamera


Kamera koja se nalazi na ovom uređaju dolazi sa senzorom od 18 megapiskela i dovoljno snažnaom LED bljeskalicom. Ono što je ovdje ipak najvažnije je podatak da je modul kamere proizveden od strane Sonyja, koji svojim kamerama inače oprema mnoge prozivođače zvučnijih imena, uključujući Samsung.

Iako je dobar senzor je samo jedna od preduvjeta za dobru fotografiju (ne treba zaboraviti softver), konačni rezultat je svakako iznad očekivanja. Sonyjeva kamera na ovom uređaju proizvodi izuzetno dobre fotografije. Možemo slobodno reći da se radi o najboljim fotografijama na niskobudžetnim uređajima, koje kvalitetom mogu parirati osjetno skupljim modelima.

Kvaliteta fotografija do izražaja dolazi u lošijim svjetlosnim uvjetima i pod umjetnim osvjetljenjem. Slika je oštrija i puno više obiluje detaljima nego što je to slučaj kod bilo koje druge kamere koju smo do sada vidjeli na “Kinezima”. Fotografiranje u mraku s uključenom bljeskalicom zahtijeva nešto mirniju ruku jer je kameri za fokusiranje potrebno malo više nego kad je bljeskalica isključena.

Zbog izrazito velikog senzora, fotografije često zauzimaju preko 6 MB prostora, ali uz 18 MP, softver kamere omogućuje i okidanje u 12, 9, 5, 6, 4 i 1 MP rezolucijama.

Video je isto osjetno kvalitetniji od svih koje smo do sada susretali na Kinezima. Vidljivo je oštriji, detaljniji i manje isprekidan.

Na kraju recimo da je ovo prvi kineski uređaj čiju kameru možemo svrstati pod istaknute prednosti, naravno, u odnosu na veliku većinu drugih i s obzirom na cijenu uređaja.

Danje svjetlo (jutro):

IMG_20141218_151536

Zatvoreni prostor (umjetno osvjetljenje):

IMG_20141218_235833

Zatvoreni prostor (iz blizine):

IMG_20141219_195514

Noć (bez bljeskalice):

IMG_20141219_003634

Mrak (bljeskalica):

IMG_20141219_182026

Galeriju fotografija u punoj rezoluciji pogledajte ovdje:


Primjeri 1080p videa:





Baterija


Doogee turbo 2 DG900 dolazi s fiksiranom baterijom kapaciteta 2500 mAh. 5-inčni zaslon u HD rezoluciji ne možemo nazvati manje zahtijevnim, kao ni procesor od osam jezgri, ali problema s autonomijom neće biti, dapače. U uobičajenim uvjetima, kad je stalno aktivna podatkovna veza i automatska sinkronizacija podataka, baterija će osigurati dan do dan i pol autonomije. Više od toga možete postići samo ako isključite automatsku sinkronizaciju podataka i/ili dodatno smanjite osvjetljenje zaslona.

Zaključak


Tijekom 2014. godine mogli smo svjedočiti ubrzanoj evoluciji kineskih smartfona koji su svakim novim modelom bivali sve bolji i bolji. Doogee Turbo 2 DG900 sa svojom boljom kamerom tako dolazi kao šlag na kraju i okreće novu stranicu. Ništa manje važan nije ni dizajn koji vidljivo odstupa od većine kineskih modela koje smo do sada vidjeli.

Ne treba zaboraviti vrlo jak hardver ni izvrstan zaslon, a istaknute mane možemo doživjeti i subjektivno.

Naravno, uvijek se može bolje, ali u cjenovnom razredu do 2000 kuna, teško ćete naći uređaj s jačim hardverom i boljom kamerom. Zbog svega navedenog, Doogee Turbo 2 DG900 je svakako namijenjen zahtjevnijim i naprednijim korisnicima, uz maksimalnu uštedu.