Android Top teme

Dva mjeseca s Noteom 4 - kombinacija produktivnosti i zadovoljstva

Note 4 dva mjeseca

Eto, prošlo je cca. dva mjeseca otkad kao primarni uređaj koristim Samsung Galaxy Note 4. Već prilikom isprobavanja testnog primjerka bilo mi je jasno da će to biti moj sljedeći smartfon. Istina, račune mi je tu malo pomutila najava Nexusa 6, od kojeg su mi također rasle zazubice, no s obzirom da u tom trenutku nije bio dostupan, ipak sam se odlučio za Note 4, što zbog situacije "moram ga imati odmah", što zbog S-Pen olovčice na koju sam bio navikao još od Notea 2. No opet, da je Nexus 6 u tom trenutku bio dostupan, možda bih se odlučio za njega i vjerojatno zaboravio na Samsungovu olovčicu.

Na kraju se ispostavilo da sam dobro postupio jer bi se nabavka Nexusa 6 otegla u nedogled. Evo, kolega Mislav je svoj primjerak Nexusa iz Velike Britanije naručio još sredinom studenog i još uvijek ga čeka. Valjda će mu stići do proljeća.

Što se Notea 4 tiče, količina zadovoljstva je na visokom stupnju. Prije njega sam godinu dana koristio Note 3 i već prilikom prvog "vaganja" upalo mi je u oko da je četvorka veća i teža, no u roku od nekih tjedan dana, frustracija je nestala. Najveća razlika između ova dva modela je, naravno, u kućištu, i u ova dva mjeseca se na rubovima nije pojavila ni jedna jedina ogrebotina, što se ne može reći za zaslon, no o tome malo kasnije.

size="medium"

Naime, metalno kućište presvučeno plastičnim slojem definitivno je pun pogodak, čime je Samsung napravio najveći iskorak u pogledu kvalitete izrade i izbora materijala. Ako nas redovito pratite, vjerojatno ste već nekoliko puta zamijetili moje gunđanje u vezi ruba kućišta Notea 3, koje mi se u vrlo kratkom vremenu izgulilo. Istina, ne mogu se pohvaliti da sam ga previše štedio, no onako loš materijal na uređaju koji se prodaje po tako visokoj cijeni, definitivno nije za pohvalu. Razni mobiteli su padali po betonu, grebali se raznim predmetima, ali ni jedan nije stradao kao rub Notea 3 koji je već nakon dva mjeseca izgledao tako da me skoro bilo sram staviti ga na stol u kafiću.

Priča s Noteom 4 je dijametralno suprotna. Moguće je da sam ga malo više pazio, ali vatreno krštenje se dogodilo već nakon nekoliko dana. Pao je na rub i odskočio, ali vez vidljivog oštećenja. Padovi i tumbavanje po torbi su se događali i kasnije, ali oštećenja koja se mogu vidjeti golim okom su izostala. No, ovdje se sada vratimo na zaslon. Naime, nakon tri tjedna korištenja, od jednom sam primijetio malu crticu na gornjoj polovici zaslona, koja se nije dala očistiti. Odmah mi je bilo jasno da sam ga negdje ogulio, ali se ne mogu sjetiti gdje se i na koj način to moglo dogoditi. Odmah mi je kroz glavu proletio Mislavov članak o Gorilla staklu koje se eto, ne može tek tako ogrebati ključem, pa čak ni nožem, ali može zrncem pijeska, ako je njegova čvrstoća veća.

Tako moj Note 4 s Gorilla Glass 4 (valjda) slojem već nakon mjesec dana krasi ogrebotina, ne toliko primjetna, ali u mojoj glavi ima učinak pokore. No, što je tu je, život ide dalje.

Ono što moram pohvaliti je plastična poleđina s novim uzorkom kože. Nije me briga za uzorak, dapače, onaj na trojci sa šavom mi je bio draži, ali je sam materijal puno ugodniji za držanje i manje klizav. To možda nećete primijetiti odmah, ali kad sam nakon dva mjeseca ponovo dotakao Note 3, razlika je bila više nego primjetna.

size="medium"

E sad, evo jedna tema za Android i Apple ratnike na prvoj liniji internetske bojišnice. Prije nego sam nabavio Note 4, kratko sam vrijeme koristio iPhone 6 kao primarni uređaj i zaista sam htio da tako ostane, dok sam Note 4 mislio koristiti kao sekundarni, među ostalim i iz razloga što na drugoj SIM kartici na raspolaganju imam veću količinu podatkovnog prometa koje je svakako ugodnije trošiti na većim zaslonu. Ipak, iPhone 6 sam morao prebaciti na sekundarnu poziciju iz razloga što nudi lošiju kvalitetu poziva i jačinu zvuka u slušalici. Note 4 je tu definitivno car, uostalom isto kao i njegov prethodnik. Ne mogu reći da je iPhone 6 previše tih, ali kad jednom probate zvuk Notea 4, teško da će vas drugi uređaj s te strane zadovoljiti.

Sa softverske strane se nema što posebno mudrovati. Ako jednom postanete ovisnik o S Pen olovčici i ako ju ne izgubite, teško ćete se je odreći ako vam u oko upadne neki drugi uređaj, slično kao meni s Nexusom 6. Budući da sam po prirodi prilično nestrpljiv i nemam vremena za bacanje (a tko ima?), izvlačenje olovke i instantno otvaranje aplikacije za ručni upis bilješke zvuči kao dobitna kombinacija.

Budući da dnevno primim preko 100 mailova, a na barem 50 odgovorim, kombinacija velikog zaslona i jakog hardvera svakako povećava produktivnost. Aplikacija se otvara instantno, a isto vrijedi i za preuzimanje privitaka (uvjet za ovo je i stabilna internetska veza) koji se u pravilu prikažu u roku od jedne sekunde, ovisno o težini. Veliki zaslon do izražaja dolazi kod tipkanja mailova/poruka, jer je tipkovnica optimalno široka i prilagođena palčevima. Ne mogu reći da je ova situacija na iPhoneu ništa lošija, ali još uvijek nisam našao adekvatni E-mail klijent za iOS koji bi mi ponudio produktivnost i iskoristivost Gmail aplikacije (Google Apps for Business) na Androidu. Istina, Gmail postoji i za iOS, no funkcijama i prilagodbom nije na razini koju nudi Android verzija.

S hardverske strane gledano, Note 4 je trenutno jedan od najačih smartfona/phableta koje možete kupiti. Kod mene je Exynos verzija koja je, eto, spremna i za 64-bitni Android kad jednom stigne, makar to bilo i za godinu dana. Dakle, ovakav hardver, a isto vrijedi i za Snapdragon verziju, u startu osigurava najbolje moguće performanse, čak i uz tradicionalno tromo Samsungovo TouchWiz sučelje.

Prigovor sam imao na povremeno zapinjanje tipkovnice u Hangouts aplikaciji, za što je kriva ona sama jer nije bila najbolje usklađena s hardverom. Svojevrstan dokaz tome je i najnovija nadogradnja Hangoutsa koja je ovaj bug ispravila.

Ono što još uvijek nije ispravljeno je izvjesna sporost pri ulaženju u galeriju izravno iz kamere. Kad snimite fotografiju i želite izravno ući u galeriju, uređaj se na trenutak smrzne. Ponekad taj trenutak zna potrajati i koju sekundu, što zna biti iritantno. Nadam se da će Samsung u jednoj od sljedećih nadgoradnji ovo ispraviti, a do tada u galeriju ulazim s početnog zaslona.

Baterija? Budući da sam relativno veliki potrošač, možda u ovom dijelu nisam najmjerodavniji. Isto tako, potrošnja zna varirati jer često koristim više uređaja paralelno. Ono što je sigurno jest činjnica da se Note 4 u ova dva mjeseca pokazao odličnim kad je autonomija u pitanju, jer će se rijetko dogoditi da ga prije večeri moram priljučiti na punjač ili mu staviti rezervnu bateriju.

Galaxy Note 4 u svakom slučaju mogu preporučiti kao izvrstan uređaj vrhunskih karakteristika koji zbog svojih gabarita i cijene ne nudi kompromise, ali zato pruža maksimalno zadovoljstvo u svakodnevnom korištenju i vrlo je mala mogućnost da će vas iznevjeriti. Naravno, ne mogu jamčiti da će svi primjerci raditi besprijekorno jer smo do sada vidjeli da različite serije bilo kojeg uređaja imaju različite sudbine i da su kvarovi mogući.

Spomenimo i konkurenciju. Ako vam S-Pen olovčica nije od presudne važnosti, Note 4, naravno, ima jako lijepih alternativa. Osobno mi se najviše svidio Huawei Ascend Mate 7 koji dolazi sa 6-inčnim zaslonom, u jako lijepo izrađenom kućištu i po nešto povoljnijoj cijeni.

Tu je i spomenuti Nexus 6 kojeg još uvijek čekamo i kad stigne bit će u detalje uspoređen s Noteom 4.

Ako vam budžet ne dozvoljava veću investiciju u smartfon, ne treba zanemariti ni LG G3, OnePlus One i cijeli niz phabelta kineskih proizvođača s dijagonalom zaslona od 5,5 inča, što je zanemarivo manje od Noteovih 5,7.

Kao cijenom osjetno povoljineg, a s minimalnom razlikom u specifikacijama, izdvojiti možemo Zopo ZP999 s osmerojezgrenim procesorom i 3 GB RAM-a. Također, ne treba zanemariti ni prošlogodišnji Note 3 koji specifikacijama i perfomansama nije daleko od aktualnog modela, a cijenom je povoljniji. Pitanje je samo do kada će potrajati zalihe.