Announcement

Collapse
No announcement yet.

Zasto je Win mobile los ko dinar?

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Zasto je Win mobile los ko dinar?

Malo pretencioznog naslova ne skodi da se privuce omladina :P. Bolje pitanje je zasto su Microsoft oci zapostavili mobilni segment? Njihov izgovor je da im to nije pri vrhu prioriteta (Hololens i xbox kotiraju iznad po vaznosti), ali hoce li kasno biti kasnije kad se sjete da im je npr njihova platforma vaznija od konkurentskih?

Pitanje je što to znači loš? Sama platforma nije loša. Dapače, počevši od sučelja i liste osnovnih aplikacija je sasvim dovoljna. U odnosu na iOs i Android je loša samo jer nema bazu aplikacija. Ali je zanimljivo da WP, zahvaljujući Nokiji ima dobar dio stvari koje Android i iOs tek sada dobivaju

Comment

Mene su neki potezi iz Microsofta neugodno iznenadili, npr. izbaciti ime Nokia, odreci se Here mapa (mogli su ih kupit za sicu i ucinit ekskluzivnim za vlastitu platformu) , dati Office konkurenciji, .. Broj aplikacija u trgovinama je ista ona prica sa kvanitetom i kvalitetom, ali istina je da u WP trgovini fali nekih aplikacija i da zbog toga imamo alternativne koje istini za volju nisu funkcionalne kao nativne. Developeri nisu zainteresirani obzirom na minoran trzisni udio, a Microsoft zacudo ne ulaze prevelike napore ne bi li to promijenio. Cak u posljenje vrijeme imamo cudne izjave iz njihova rukovodstva, kao nije im trenutno mobilni segment prioritet. Takve izjave odmazu i odmicu Microsoft od ikakvog uvecanja trzisnog udjela. Sve je izvjesnije da ce i Lumiu seriju zamijeniti Surface serijom. Meni kao laiku i korisniku jednog lumia telefona to sve ne ulijeva sigurnost i logicno se zapitat znaju li oni sami sta izvode, jer eto fali mi te eplovske vizije i dugorocnog pogleda. (Ukini nokiu, lumiu, sutra sufrace, nastavi niz) Kapital i know how imaju, da ne govorimo o desktop dominaciji, pa zato cudi ta sica od mobilnog trzisnog udjela koji trenutno imaju, kao da rade protiv sebe i ne uspijevu do kraja u namjeri .

Comment

napisao sam u BB temi... nije MS ušao u mobile biznis zbog mobilnog biznisa, zarade na njoj ili ne znam čega... kupio je trulu Nokiju (odjel za uređaje) zbog planova objedinjavanja svih platformi u jednu a mobilna mu je falila u tom segmentu... možda izgleda loše, ali možda je ovo ili genialni potez za budućnost ili totalni fail... google i apple još su daleko od toga (sve platforme u jednoj) a pitanje je kad će i da li će krenuti tim putem. znam da svi mi želimo sada da imamo najbolje, pa nas ovakvi potezi smetaju, ali ne bi MS danas bio ono što je da nije malo i u budućnost gledao...

Comment

Potpuno potpisujem dxdy. Osobno na trećem wp i mogu samo skinut kapu toj genijalnoj ideji. Sa win 10 su phone i pc postali na korak skladni. Android i IOS su čisti mobilni sustavi i ne vidim ih u nikakvoj viziji da telefon postane računalo. Al je evidentna i generacija korisnika kojima je najbitniji broj bespotrebnih aplikacija. Nedavno me šokiralo da ekipa pretražuje web kroz fb aplikaciju. Odnosno, ni ne znaju da postoji web izvan fb aplikacije. Tako da je degenerativno android zatupio korisnika aplikacijama za ljepljenje brkova i brada.

Comment

Cemu objedinjenje sve tri platforme kad posljednju nitko nece koristiti :/
            A google je tu najjaci. Posvetio se androidu jer vide da ce mobiteli u 90% zamijeniti racunala. Samo ce za profesionalne razloge biti potrebno racunalo. Osobno racunalo kao takvo vise nece postojati, osobno racunalo najnovije generacije vec smo poceli nositi sa sobom u dzepovima, a krivo ih nazivamo mobitelima...

Comment

• Stipe1906
              Stipe1906 commented
              Editing a comment
              Otprilike će se takvo što dogoditi, ali Android teško da će zamijeniti PC. Windows 10 Mobile se izgrađuje za zamjenu PC-a. Ali ne vjerujem da će se osobna računala tako skoro povući u mirovinu. Ne smijemo zanemariti preko 10 milijuna korisnika PC-a koji svaki dan samo na Steamu igraju igre, a još kad dodamo ostale gamere na drugim servisima i igrama ta brojka se penje vrtoglavo, a tržište igara veće je od Hollywooda, tj. filmske industrije, a Android nikad neće to moći jer nije PC OS. A da ne spominjem ostale programe koji bi se morali prepisivati za Android. Microsoft je napravio alat za konventiranje 60 milijuna (ako sam dobro pročitao) Windows programa u univerzalne aplikacije, koje će se moći prilagoditi i mobitelima. U teoriji je to sve super, samo moramo vidjeti koliko brzo i dobro će Microsoft to realizirati. Inače, situacija u kojoj Android postane i glavni "PC OS" može se odviti samo ako Microsoft ne bude radio ništa, a kako su počeli sa spajanjem Xboxa i PC-a, te PC-a i telefona teško da ćemo gledati taj scenarij.
              Samo je problem što se oni fokusiraju na neke značajke koje će u punom zamahu biti za 3 godine, a još nisu dovoljno dobro ispolirali mobilni OS kojeg prodaju danas.

Sad ce mene ljudi ubijediti da Microsoft zna sto cini sa svojim mobilnim OS om, a situacija na terenu prica drugacije. Kao gledaju daleko u buducnost tako sto su sad pasivni i neodlucni, mos mislit. Ljudi drze manje od dva posto i ako se ne trgnu ima da ih nema na karti. Fan sam platforme, ali ne ide ovo na dobro kako izgleda.

Comment

• avalanche
              avalanche commented
              Editing a comment
              Ja poznajem sam presretne prebjege sa androida i iosa-a na wp. Da ne bacim koji put oko na portale koji su očito dobro plaćeni od samsung i apple distributera nebi ni znao da ima išta osim Windowsa. Kako na pc-u tako i na telefonu

Koliko sam ja shvatio događaje i planove, situacije otprilike ovako izgleda: Steve Ballmer je htio od Msfta učinit hardversku kompaniju i uzor mu je bio Apple. Njegov prvi pokušaj je bio Surface tablet, koncept koji je odličan, ali u svojoj izvedbi katastrofa. Izgubio je povjerenje odbora i milijardu dolara pa se vijeće direktora odlučilo i na promjenu strategije i na promjenu predsjednika. Ballmer je forsirao Nokiju jer ju je htio kupiti i 2011., ali se Finci nisu dali. Nakon par godina na WPu, Nokia je stvorila monopol i ostvarila je vjerojatno maksimalni udio koji je mogla ostvariti s Microsoftovim OS-om. Microsoft je morao kupiti Nokiju jer bi u veljači 2014. istekao ugovor o suradnji, a Nokia bi tada skočila na Android, a kad ti glavni proizvođač napusti brod onda ti je platforma stvarno mrtva. Tako da je jedina solucija bila kupnja. Ballmer je dobio otkaz, a Microsoft ne želi proizvoditi mobitele. Strategija je par kvalitetnih uređaja godišnje, a većinu tržišta prepustiti partnerima. Sada se vjerojatno provodi likvidacija Lumia brenda i kada nestane posljednja poveznica sa Windows Phone OS-om, Microsoft će predstaviti Surface smartphone koji će preko Continuum pokretati PC aplikacije, a ostale segmente prepustit će partnerima. Samo što će u tom procesu izgubiti i ovo malo tržišta što ima ako se partneri intenzivnije ne uključe, a partneri još ne žele predstavljati Win smartphone kad os nije finaliziran. Tek možda krajem ljeta mogli bi vidjeti prvu pravu jatu smartfona na Win 10 Mobile.
            Last edited by Stipe1906; 08-04-2016, 20:41.

Comment

Mali uređaji su po meni budućnost, jasno je da će laptopi i desktop računala uvijek biti korišteni i jači od običnih mobitela, pa koliko god da jednog dana mobitel bude bio jak, pa da govorimo o ciframa da bude imao primjerice i 16GB rama za 10, 15 godina, sto ce onda biti sa racunalima? Nije potrebno govoriti koliko obicno kuciste ima veci volumen od mobitela koji takoder u to malo mjesta mora smjestiti i kameru, mjesto za karticu itd itd. Daleko je mobitel jos od toga da bi mogao vrititi primjerice monitor + tv na full hd (ili 4k) uz jaki multitasking,

ali, veliko ali, jasno je da mobiteli već danas a sve jasnije i jače svakim danom zadovoljavaju potrebe mnogih korisnika. Primjerice, moja mama koja već u godinama svakodnevno koristi računalo čisto radi čitanja članaka, zasto jednog dana ona ne bi mogla doci sa mobitelom, BEZ ikakvog dodatnog uredaja ili cega samo spojila mobitel u monitor i da to moze normalno raditi, bez ikakvih komplikacija. Ne pricam o onoj opciji sto je Microsoft vec ponudio, zaboravio sam ime, ali to treba biti brzo jednsotavno i dijelotvorno.

Mislim da je tu budućnost Microsofta, budimo realni, znamo sta sve Windows nudi i koliki je tu spektar mogućnosti u usporedbi sa običnim Androidom, znam da je to rano za očekivati ali budućnost leži u tome da mobitel bude u mogućnosti pokretati takav operacijski sustav, znam da ovo zvuci nemoguce, ali pricam o necemu sto se nece dogoditi sutra, niti za 2 godine, ali u blizoj buducnosti da.

Mobiteli cak vec dosezu prejake konfiguracije za ono sto imaju u mogucnosti pokrenuti, pravih aplikacija ili igrica za ono sto je recimo Samsungov S7 u mogucnosti pokrenutni ni nema.

To je barem neko moje videnje stvari

Comment

Napisati ću ovdje svoje dojmove tj razmišljanja oko ove platforme. Mislim da je najvažnije naglasiti uz sve da je svaki korisnik jedinka za sebe i da ne postoji univerzalnost...ako je tebi nešto dobro unutar sustava, da je i drugima dobro, tj obrnuto, da im nije dobro ako i tebi ne valja.

Malo sam stariji korisnik. Kao klinac igrao sam se na comodorima,amigama i sl. Već kao zreliji mladić curama sam nakon vođenja ljubavi pokazivao čari Winn95 PC-a . Pa sad vi procijenite.

Danas mi mobitel ne služi za igranje te nisam previše "društven" na FB-u. Sa ovom rečenicom u samom startu sam i dalje čvrsto na obe noge unutar WP sustava. Zasigurno bi neki moderni klinac željan naslikavanja po mrežama, već debelo iskoračio jednom nogom.

Da skratim...

Najviše se dopisujem Whatsappom i taj app je trenutno najažurniji glede "vođenja računa o njemu" na platformi.
                Viber imam zbog čudne činjenice, da je eto sva svjetina na tom Viberu. Sve radi i nikada nisam imao kašnjenje poruka.
                Skype mi je jako bitan jer ga zbilja koristim jako puno za video pozive sa najmilijima. Slabo se dopisujem,tako da ne znam ima li tu mana koje neki korisnici spominju. Imam € na Skype računu i često koristim pozive prema europskim mobitelima. Nikada nije bilo ni najmanjeg problema...a kvaliteta zvuka je zbilja vrhunska. Često sugovornici spomenu da se izvrsno čujemo. Cijena je jako jako povoljna.

Prije nekoliko godina preselio sam se na outlook mail. Prezadovoljan sam mailom.
                Pretplatnik sam Office365 usluge.
                Na Onedriveu trenutno imam 367GB sadržaja. 80% od toga privatno fotografije i HD video.
                Odradio sam nekoliko zadnjih vožnji automobilom uz aplikaciju MS karte. Sve je bilo točno i precizno. Znajući da slijedi još najavljenih ažuriranja za karte, više se ne brinem o odlasku službenih HERE aplikacija. U konačnici ispod ljuske MS Karte je HERE kartografija.
                Od meni bitnih aplikacija, teamviewer mi radi izvrsno i često odradim neka podešavanja PC-a na daljinu.
                Sviđa mi se što 90% aplikacija uredno u cjelosti ide na SD karticu. Sa prostorom nikada problema
                Lumije su mi u konačnici bile točka na I jer zbilja koristim dobar dio MS ekosustava.

Ako mi se kupuje neki app, sve je bezbolno i naplata je pokrivena kod svih mobilnih operatera.
                Imam sreće da moja banka podržava platformu za ebanking. To mi je jako bitno.
                Kada su u pitanju zamjenske aplikacije...Tubecast Pro mi korektno odrađuje posao Youtuba na mobitelu i PC-u. FB sam isprobao,ali to je mjesto gdje slabo zalazim. Da...app bi trebao biti bolji. No...FB zbilja fino i uglađeno izgleda u Edge browseru. Svidio mi se. Kad je Edge u pitanju, susretnem se da na nekim portalima trebam pritisnuti refresh. I potrebno mu je da malo duže učita konačni prikaz stranice.

Zaključak = JA PREZADOVOLJAN SA SVIM ŠTO MENI TREBA.

Ali..sada slijedi ono iz vrha moga posta. Ne zaljećem se i ne preporučujem bilo kome WP. Pitam korisnika što je do sada koristio, koje aplikacije najviše koristi i kakvi su mu zahtjevi od mobitela.
                Naravno da će se razočarati klinac ili klinka što FB izgleda spartanski, što nema brdo igara i igrica...snapchat i sl. Nedavno sam susreo jednu mladu damu koja je sklona onim naslikavanjima. Imala je u ruci L950. Skoro u suzama je rekla "gdje je instagram". To je taj problem! Treba ljude upoznati sa tim nedostacima. Nema smisla da ja sad njoj pričam priče sa windowscentral o beti konvertiranog instagrama.
                Postavili smo 6tag i polako je uvidjela da taj app više nego korektno odrađuje svoj posao.

Budućnost? Sve dok je razvojni put desktop windowsa ovakav kakvog ga sada vidimo, MS će paralelno imati i mobilni OS. Zastupljenost na sceni u konačnici nije ni bitna. Vrlo rado ću ostati u skupini entuzijasta i sutra imati jedan od tri ponuđena Surface phona...low, biznis, flagship.

Za kraj...L640 košta 900kn. Nema teorije da na tržištu nađete uređaj iz drugog ekosustava koji će sve navedeno odraditi glatko. Jako bitna činjenica.
                Last edited by Carduelis; 08-04-2016, 20:49.

Comment

Tesko da ce oni imati ikakvu buducnost,Android,Ios i to je to.Pc ce uvijek biti Pc i ne vjerujem da ce ikada izaci iz mode.

Comment

Da, pokazali su kroz 40 godina da stvarno nemaju viziju i ne znaju posao :/

Comment

evo baš dobar primjer transparentnosti planiranja.

https://www.microsoft.com/en-us/Wind...indows-roadmap

Comment

Odlicni komentari i razmisljanja, evo uljepsali ste mi jutro uz kavicu sa svojih par misli, analiza i prognoza. Smisleno pojasnjenje gore vezano za Ballmera i hardver softver orijentaciju, nisam bio jos tako gledao na stvari i ima itekako smisla. Mala replika lavini iznad , ja pravim razliku izmedju doba prije i nakon smartfona, trziste je sad dinamicnije i teze prasta greske. Do pojave ajfona ljudi su poprijeko gledali na pametne telefone, nesto rezervirano samo za geekove i entuzijaste, ne za siru masu. Surfalo se i sve ostalo iskljucivo preko desktopa. Ajfara pojednostavila internet pregledavanje i ljudi prebjegli sa desktopa na male ekrane, pojednostavio sam i ja sad ali vecina je to domacica, sljakera, ljudi profila koje ne interesuje tehnologija i koji samo zele procitati novine ili recept. E u takvom okruzenju, MS se ne snalazi dobro, najbolje pogledati trzisni udio mobilnog segmenta, fali vizije nego cega drugog ako mijenjaju svake godine ime mobitela. Bacaju se neke glupe spike iz rukovodstva, bolje da sute i ne prave stetu. Meni noobu za trziste, marketing, management i te ostale pizdarije to sve djeluje nekoordinirano, cini mi se da tako razmisljaju i developeri. Zivcira me i sto im je Google sve uskratio za WP platformu, dok su oni sve zivo i nezivo prebacili na android i ios. Gubitak te ekskluzivnosti mi nesto nema smisla, al kazem noob sam eto, nek me nadolazece vrijeme razuvjeri. Vidim i ja taj potencijal koji imaju i zbog toga me to sve skupa vise ljuti. Sta se ceka onda vise. Pravdao sam ih i ja, trazio za njih izgovore. Ali pogled na statistiku dodje ko hladno trijeznjenje. Sad su na nivou statisticke pogreske, sta god mi raspredali. A oni se jos ponasaju kao skolarac koji dobije jedinicu i kao pravi se da mu je svejedno i da je to kul. A ko ne bi htio biti odlikas, e to je ta realnost. Oni da imaju ikakav Roadmap, do veceras bi povukli usluge sa konkurencije i napravili si tu ekskluzivnost (epl funkcionira tim principom koliko mi se cini), onda bi vidio te diferencijacije i vaganja ekipe. Kul android ali sa nekom xy zamjenom za office ili win telefon (bolje bi zvucalo Nokia) sa svim sto taj ekosustav nudi. Kako bi se brzo ekipa probrala smio bih se kladiti. Mrsko mi guglat cifru koliku imaju od Office pretplata, tu bih ja pokusao napravit razliku. Nedam nista konkurenciji, kao sto ni konkurencija neda ni meni.

Comment

šta ja znam. meni generalno, ono što je masovno, nikad ne znači i dobro. googlove servise koristim samo u nuždi i ništa ne osjećam da mi uskraćeno. a i u tom svom slučajnom šeranju iskustva i zadovoljstva sa wp platformom već više godina, sam znam za bar deset ljudi koji su obični i nezahtjevni korisnici i koji su prešli sa androida i iphona na wp i apsloutno svi nemaju riječi zahvale za preporuku. od jednostavnosti korištenja, stabilnosti sistema do sinkronizacije sa Windowsima koje imaju na računalima. negdi sam to već pisao, šokiraju me komentari i negativnosti izrečene o wp, dok bilo koji thread o bilo kojem android telefonu vrvi od prijava grešaka, neispravnosti i pouka kako rootati i fleshati nešto što si tek kupio. i oke da se radi o kineskim jeftinjarama ..pa ajde. ali ljudi uzimaju flagship androide da bi ih rootali i fleshali . jel kome ikad palo na pamet i jel imao potrebu išta popravljati kod wp. tu ne mislim na insider program koji je opet jedan dokas MS-a da želi inpute i nas kako korisnika da želimo dati inpute i pod okriljem proizvođača, bit na neki način testeri jednog jako naprednog sustava. jel to možda daje Apple? jel to možda želi Google..ili ti želi uvalit u ruke što više šarenih bombona u kojima se skriva samo jedan veliki gooogle add.

Comment

Working...
                          X