Android Recenzije

Gigabyte GSmart Guru G1 - Recenzija



Mnoge Gigabyte smartfone koje smo do sada upoznali pokazali su se kao solidni uređaji za prilično nisku cijenu. Do sada smo testirali uglavnom ona najpristupačnije, a sada je stiglo vrijeme da se pozabavimo top modelom ovog branda. Tako nam je na test stigao model GSmart Guru G1 koji se hvali najboljim specifikacijama u cjenovnom razredu do 2500,00 kuna. 5-inčni 1080p IPS zaslon, četverojezgreni procesor, 2 GB RAM-a, 32 GB interne memorije i 13 MP kamera obećavaju puno, a kako se ova kombinacija provela na testu, pročitajte u nastavku

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 147 x 72,1 x 7,2 mm

Masa: cca 160 grama

Zaslon: 5,0” IPS LCD 1920 x 1080, 441 ppi

SoC: MediaTek MT6589T

CPU: 4x Cortex-A7 na taktu 1,5 GHz

RAM: 2 GB

Interna memorija: 32 GB

Povezivanje: WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi Hotspot, Bluetooth, GPS

3G: HSPA+ DC do 42 Mbps

4G: -

OS: Android 4.2 Jelly Bean

Kamera: 13 MP/

Prednja kamera: 5 MP

Prednosti


Vrlo tanko i kvalitetno izrađeno kućište

Najveća količina RAM-a i interne memorije u klasi

Izvrstan zaslon

Puna verzija Kingsoft Office aplikacije

Podrška za širok spektar codeca u video playeru

Nedostaci


Nešto dulji od većine 5-inčnih modela

Nema izmjenjivu bateriju

Kamera ispod očekivanja

Dizajn, kućište i zaslon


 IMG_5045 IMG_5048 IMG_5049 IMG_5050 IMG_5051 IMG_5052 IMG_5053 IMG_5055 IMG_5041 IMG_5042 IMG_5044

Već na prvi pogled je jasno da se radi o uređaju većih dimenzija. Uređaje s 5-inčnim zaslonima same po sebi smatramo nekom vrstom gornje granice za nešto što danas nazivamo smartfonom, a Gigabyte Guru G1 upravo je jedan od takvih, ali zbog nešto većeg prostora ispod i iznad zaslona, dimenzije su i malo veće od očekivanih.

Tako je ovaj uređaj, recimo, malčice dulji od Sonyja Xperia Z, ali je vidljivo tanji i elegantniji. Sa svojih 7,2 mm debljine svrstava se među najtanje smartfone današnjice. Službenih podataka o masi uređaja nema, ali ovako odokativno, mogla bi se kretati između 150 i 170 grama.

Kućište je većinom izrađeno iz plastike uz prisustvo aluminijskih dijelova pri vrhu i dnu stražnjeg dijela, što ukupnu konstrukciju čini čvršćom. Uređaj općenito djeluje čvrsto, u ruci je ugodan za držanje, a spomenuta tankoća mu daje priličnu dozu elegancije.

Položaj fizičkih tipki je pomalo neobičan zbog smještaja na lijevom boku, što će biti idealno za ljevake (pod pretpostavkom da za otključavanje zaslona koristite palac). S druge strane se nalazi SIM utor koji je tu smješten zbog jednodjelne koncepcije kućišta, dakle nema klasičnog poklopca i jednostavne izmjene baterije. Ovdje napomenimo kako u uređaj ide obična (mini) SIM kartica.

5-inčni zaslon je izrađen u IPS tehnologiji koja osigurava odlične kutove vidljivosti, a 1080p rezolucija gustoću točaka od 441 ppi. Ovo potonje dovoljno govori samo za sebe i osigurava izvrstan prikaz uz prilično vjeran prikaz boja i oštrinu. Odaziv i preciznost također odgovaraju najvišim standardima, kao i vidljivost na dnevnom svjetlu.

Hardver i povezivanje


Gigabyte GSmart Guru G1 pokretan je četverojezgrenim procesorom, konkretno MediaTek MT6589T, s četiri Cortex-A7 jezgre koje kucaju na taktu od 1,5 Ghz. Društvo im čini PowerVR SGX544 grafički koprocesor koji omogućuje ugodno igranje zahtjevnijih igara.

Gigabyte GSmart Guru G1 prvi je niskobudžetni uređaj koji dolazi s punih 2 GB RAM-a, što ga u startu izdiže iznad konkurencije. Ovo će omogućiti da i najteži mogući multitasking prođe s najmanjim mogućim trzavicama.

Uređaj radi na 2G i 3G mrežama, a najveća brzina prijenosa podataka je 42 Mbps na HSPA+ DC signalu (3G). Uz uobičajeni WiFi, imamo i WiFi hotspot, Bluetooth, GPS, micro USB, povezivanje s računalom, ali nije podržan USB on the go.

Još jedna stavka po kojoj se Guru G1 izdvaja iz gomile drugih uređaja u ovom cjenovnom razredu je količina unutarnje memorije, jer 32 GB u kombinaciji s utorom za memorijske kartice nadilazi čak i mnoge skuplje uređaje. Ipak, unutarnja memorija se i ovdje sastoji iz dva dijela. Prvi dio, namijenjen instalaciji aplikacija sadrži oko 2 GB slobodnog prostora, a ostatak memorije oko 26 GB. Neovisno o tome, većina zahtjevnijih aplikacija i igara radi normalno, ovisno o tome imaju li predviđenu mogućnost instalacije dodatnih datoteka na ovaj drugi dio memorije.

GPS smo isprobali na Google mapama i uredno je pokazivao trenutnu poziciju i pratio kretanje vouila. Ovdje imajte na umu da je za inicijalno pozicioniranje i općenito bolji rad GPS-a, potrebna podatkovna veza.

Softver, sučelje i performanse


 Screenshot_2013-11-26-08-35-18

Screenshot_2013-11-25-08-47-54 Screenshot_2013-11-26-08-35-29

Operativni sustav koji pokreće Guru G1 je Android 4.2 s minimalnim intervencijama u sučelje. Gigabyte je dodao svoj logo na zaključani zaslon, nekolicinu vlastitih widgeta i nekoliko aplikacija.

Jedna od onih koje svakako treba istaknuti je Kingsoft Office i to puna verzija, putem koje možete pregledavati, kreirati i uređivati Office dokumente. Sadrži mogućnost pohranjivanja dokumenata na uređaju i integraciju s cloud servisima kao što su Google Drive, Box i Dropbox.

Za surfanje su zaduženi Android web preglednik i Chrome. Oba rade prilično brzo, ovisno o kvaliteti internetske veze, a zahvaljujući 2 GB RAM-a problema s velikom brojem otvorenih tabova/prozora nema.

Opće performanse uređaja su na razini osjetno skupljih modela i to zahvaljujući vrlo dobrom četverojezgrenom procesoru u kombinaciji s velikom količinom radne memorije. Isto tako se dobro pokazao PowerVR SGX544 grafički procesor koji je u kombinaciji s ostatkom komponenti osigurao da se i najzahtjevnije igre (npr. Asphalt 8) pokreću i igraju bez problema. Ipak, kad je listanje kroz početne zaslone i izbornik s aplikacijama i widgetima u pitanju, povremeno se zna dogoditi jedva primjetno zapinjanje koje traje djelić sekunde. Ovo možemo pripisati nedorađenosti, tj. nedovoljnoj optimizaciji sučelja, ali isto tako elegantno riješiti instalacijom jednog od alternativnih launchera kao što su Nova ili Apex. Još jednom napominjem, ovo “zastajkivanje” će primijetiti samo picajzle kao što je moja malenkost, dok će oni normalni samo odmahnuti rukom.

Screenshot_2013-11-26-02-44-17 Screenshot_2013-11-26-02-44-45 Screenshot_2013-11-26-02-49-41 Screenshot_2013-11-26-02-49-56

Što se multimedije tiče, Gigabyte GSmart Guru G1 sadrži običnu AOSP galeriju i odgovarajući video player. Mogućnosti unutar ovih aplikacija općenito su poznate i ne treba ih posebno opisivati, ali ću samo napomenuti da su AVI i MKV formati video zapisa podržani i reproduciraju se bez problema i u 1080p rezoluciji.

Glasnoću vanjskog zvučnika ne možemo svrstati u jače, ali bi većini trebalo biti dovoljno. Za bolji doživljaj glazbe i filmova zato svakako upotrijebite odlične in-ear slušalice koje se nalaze u prodajnom paketu.

Kamera


Nakon što se model Sierra S1 baš i nije proslavio s kamerom, Guru G1 tu grešku ispravlja. 13 MP kamera na ovom modelu daje solidne fotografije, ali one još uvijek nisu na razini kvalitete koju daju 13 MP senzori na skupljim uređajima. Sve u svemu, kamera ovog modela će svakako poslužiti svrsi i dati prilično dobre fotografije na dnevnom svjetlu, a isto vrijedi i za mrak u kojem će vrlo jaka bljeskalica osvijetliti dobar dio prostorije. Ipak, prilikom fotografiranja po noći pripazite na čvrsto držanje uređaja jer kamera nekoliko puta fokusira prije nego okine. Zbog toga bi prije okidanja bilo mudro dodirom prsta odrediti fokus kako bi se stvar pojednostavila.

Zanimljivo je da prednja kamera ima senzor od 5 megapiskela, što će ostati zabilježeno kao svojevrstan rekord i dobro će doći onima koji često fotografiraju sami sebe.

Uređaj snima i 1080p video i to s vrlo visokim bitrateom (oko 23 Mbps), no kodiranje nije izvedeno baš vrhunski, tako da se kvaliteta ne može mjeriti sa skupljom konkurencijom.

IMG_20131126_011323 IMG_20131126_052049 IMG_20131126_052138


Baterija


Gigabyte GSmart Guru G1 dolazi s baterijom kapaciteta 2500 mAh, što će mu osigurati uobičajenu jednodnevnu autonomiju. U standardnim uvjetima (svjetlina 100% i stalna povezanost na Internet) te uz sinkronizaciju e-mail klijenta, Hangoutsa i umjereno korištenje, uređaj će možda izdržati i više od jednog dana, a ako korištenje malo intezivirate, računajte na autonomiju od ujutro do navečer. U svakom slučaju, potrošnja se kreće u standardnim okvirima Android uređaja s većim zaslonima.

Zaključak


Gigabyte GSmart Guru G1, kao što smo vidjeli, pripada skupini hardverski jačih Android uređaja, ali za razliku od razvikanih brandova, ovog možete nabaviti po 2,499,00 kuna. Četiri jezgre, 2 GB RAM-a i odgovarajući GPU osigurat će visoke performanse kad su zahtjevnije aplikacije u pitanju, a posebice igre. Moramo pohvaliti izvrstan zaslon, čvrsto kućište i eleganciju postignutu tankoćom.

Vidjeli smo da je kamera nešto bolja nego na prethodnim modelima ovog proizvođača i većini će poslužiti za najosnovniju svrhu. Istina, u ovom cjenovnom razredu možemo naći i uređaje s boljom kamerom, ali sa slabijim ukupnim karakteristikama. Konačni zaključak bi bio da Guru G1 sigurno opravdava cijenu, ako ne i više od nje.

Uređaj na testiranje ustupio: Asbis