Android Recenzije

Honor 6X - Recenzija



Da Huawei pod čijom se kapom krije brand Honor voli u svoje smartfone ugrađivati dvije stražnje kamere, nije nikakva tajna. Još jedan primjer je model Honor 6X čiju vam detaljnu recenziju donosimo u nastavku teksta. Prethodnik, Honor 5X je izašao na tržište u vremenu kad dvije kamere još nisu bile hit, no zato Honor 6X u potpunosti prati filozofiju svog proizvođača.

Krajem prošle godine smo testirali Honor 8 koji je generalno bolji u praktički svim pogledima te se 6X nameće kao bolji izbor za sve kojima više odgovaraju veći zasloni budući da ovdje imamo dijagonalu od 5,5 inča. Uz manje nedostatke, Honor 6X se izvrsno nosi s konkurencijom, ali krenimo redom.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

150,9 x 76,2 x 8,2 mm




Masa

162 grama




Zaslon

5,5″ LTPS, 1920 x 1080, 403 ppi




SoC

HiSilicon Kirin 655




CPU

4x Cortex-A53 2,1 GHz + 4x Cortex-A53 1,7 GHz




RAM

3/4 GB




Interna memorija

32/64 GB




Micro SD

do 256 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 b/g/n, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.1, NFC, FM radio, micro USB




3G

HSPA+




4G

LTE Cat.4




OS

Android 6.0.1 Marshmallow, EMUI 4.1




Kamera

12+2 MP, 1080p video, LED bljeskalica




Prednja kamera

8 MP; 1080p




Baterija

3340 mAh




Cijena

cca. 1.900,00 prema više (verzija s 32 GB)




Ustupio

Huawei





PREDNOSTI

NEDOSTACI





Vrlo dobar zaslon

Neprecizan senzor automatskog osvjetljenja




Solidna kamera

Ne podržava brzo punjenje




Performanse i fluidnost sustava





Izvrsna baterija





DIZAJN I KUĆIŠTE


Honor 6X dolazi u tri opcije boja kućišta: sivoj, srebrnoj i zlatnoj. Siva, kakvu smo dobili na test, ima crnu prednju stranu, dok ostale dvije imaju bijelu. Ovakve kombinacije često vidimo i kod drugih proizvođača.

Prednja strana je staklena i prilično jednostavno dizajnirana. Gornji dio iznad zaslona je površinom nešto manji od donjeg, iako su u njega strpani senzori, zvučnik za pozive, selfie kamera i LED svjetlo za obavijesti, a dolje imamo samo Honor logotip. Bočni rubovi nisu previše uski, ali nije baš da bi i trebali biti u ovom cjenovnom rangu. Ostatak uređaja je izrađen od tri elementa, centralnoga metalnog u koji su ugrađeni modul s dvije kamere, LED bljeskalica i čitač otisaka prstiju na poleđini te fizičke tipke i utor za SIM i micro SD kartice s boka. Ostala dva elementa su od plastike kako bi bolje propuštali signal i prilično su slični metalnoj površini, iako pod jačim svjetlom razlika dolazi do izražaja. U gornjem elementu se smjestio 3,5 mm priključak, a u donjem mikrofon, zvučnik za multimediju te micro USB priključak. Ovakva konfiguracija eliminira potrebu za spajanjem dijelova vijcima pa ovdje nećete vidjeti nijedan.



Kvaliteta materijala je na zadovoljavajućem nivou, nema nikakvog škripanja kod jačih pritisaka, ali ima otisaka prstiju na poleđini. Na fotografijama sigurno možete vidjeti da je Honor 6X cijelom površinom gladak pa pripazite na rukovanje ili nabavite zaštitnu masku.

S uređajem u paketu dobivate USB kabel, punjač, alat za otvaranje utora za kartice i upute.

ZASLON


Honor je i dalje vjeran LTPS zaslonima, a nema ni razloga zašto ne bi bio. 403 ppi je zadovoljavajuća oštrina, a prati je vrlo vjeran prikaz boja, dovoljno jako pozadinsko osvjetljenje za ugodno pregledavanje sadržaja na otvorenom prostoru i vrlo dobar kontrast.

Kao i kod Honora 8, jedini problem se javlja kod senzora za automatsku regulaciju osvjetljenja. Ona dobro radi u svjetlijim prostorima, ali čim se pomaknete u samo malo zamračenije okružje, osvjetljenje se smanji toliko da ga morate ručno pojačati. Dobar primjer je i kad uređaj izvadite iz džepa i osvjetljenje je na minimumu, nakon čega senzoru treba par sekundi da se "probudi". Koga ovo živcira, najbolje je da isključi automatski način. Za dodatno podešavanje prikaza u postavkama imamo ručnu regulaciju topline boje.


HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Za razliku od Honora 5X s procesorom Snapdragon 616, Honor 6X dolazi s "kućnim" čipsetom Kirin 655. Sastoji se od osmerojezgrenog procesora gdje su četiri jezgre maksimalnog takta 2,1 GHz, a druge četiri idu do 1,7 GHz. Ipak, svih osam jezgri su Cortex-A53. Za grafiku se brine Mali-T830 MP2 koji sigurno nije najbolji izbor za ljubitelje gejminga na mobitelima, ali solidno odrađuje svoj posao, npr. u dobro poznatoj igri Real Racing 3.

Nažalost, opet nismo uspjeli instalirati nijednu benchmark aplikaciju, što nam se događa već drugi put zaredom na jednom Honor uređaju. Ne znamo koji je uzrok ovom problemu budući da se sve druge aplikacije s Trgovine Play mogu najnormalnije instalirati. Kad vam već ne možemo grafički prikazati koliko je brz Honor 6X, pokušat ćemo vam opisati. Aplikacije se otvaraju dosta brzo, sasvim u rangu drugih uređaja iz srednje klase, a isto vrijedi i za učitavanje web stranica. Ovaj primjerak ima 3 GB RAM-a što je još uvijek dovoljno za multitasking, no imajte na umu da postoji i izvedba s 4 GB. Uz više RAM-a ide i više interne memorije - 64 umjesto 32 GB.

Čitač otisaka prstiju je brz i vrlo precizan, ali žalimo što nije multifunkcionalan kao onaj na Honoru 8. S druge strane, budimo realni, takvi čitači su iznimno rijetki. Zvučnik za multimediju je zadovoljavajuće glasnoće i kvaliteta, jedino nam smeta što je regulacija glasnoće riješena malo nespretno. Naime, glasnoća multimedije se može podesiti na jednu od petnaest razina, dok ona za glasnoću zvona ide tek na sedam, što znači da regulacija nije baš precizna. Ruku na srce, većini ovo neće predstavljati nikakav problem.

SOFTVER I SUČELJE


Android 7.0 Nougat i korisničko sučelje EMUI 5 su obećani za drugu polovicu ove godine pa se trenutno moramo zadovoljiti starijom verzijom softvera. Sustav se malo pogubio jer očito prikazuje podatke s prikazuje podatke s nekog starijeg mobitela s četverojezgrenim procesorom i 1 GB RAM-a koji je vrtio Android 4.3 i EMUI 2.0, no ipak je riječ o Androidu 6.0.1 i EMUI-u 4.1.

Dok ne stigne nadogradnja, nema posebnog izbornika s aplikacijama nego se njihove pripadajuće ikone redaju po početnim zaslonima, eventualno grupirane u mape radi preglednosti. Odabirom neke od predinstaliranih tema se može promijeniti njihov izgled, a osim toga se nudi nekoliko efekata prijelaza, razne pozadine itd. Centar za obavijesti i brze postavke je podijeljen na dvije stranice umjesto da je sve prikazano na jednoj pa tu dolazi do malo više akrobacija i taman kad se naviknete na to, mogao bi stići EMUI 5 s novim sučeljem.

size="medium"

Kroz sustav ćete navigirati virtualnim tipkama na zaslonu koje imaju fiksni raspored s tipkom za povratak na lijevoj strani i tipkom za popis nedavno korištenih aplikacija na desnoj strani te Home tipkom u sredini. Da, raspored im se ne može mijenjati, iako smo na drugim Honor/Huawei uređajima vidjeli ovu opciju. Ako nekome treba, tu je i jednostavni način s velikim pločicama kao na Windows Phoneu. Svakako je veliki plus rad u dva prozora, kad već imamo veliki 5,5-inčni zaslon. Naravno, ne možete pokrenuti baš bilo koju aplikaciju nego samo one koje to podržavaju.

Sustav dolazi s gotovo kompletnim paketom Google aplikacija gdje je Chrome ujedno i jedini web preglednik koji će vas dočekati kad prvi put uključite uređaj. Za pregled fotografija ili ostalih slika možete koristiti Galeriju ili Google Fotografije, a isto tako imamo i dvije aplikacije za reprodukciju glazbe. Za kontrolu nad uređajem se brine Upravitelj telefona, aplikacija putem koje nadzirete potrošnju baterije i mobilnih podataka, dozvole, obavijesti itd. Honor 6X vodi računa o vašem zdravlju kroz aplikaciju Zdravlje koja broji korake i prati fizičke aktivnosti. Stvarno se ne može reći da je sustav opterećen nepotrebnim aplikacijama, sve što je instalirano vam može dobro doći, čak ćete veliku većinu trebati potražiti na Trgovini Play.

size="medium"

Za tipkanje vam Honor 6X u startu nudi SwiftKey i Gboard tipkovnice. Ja uvijek koristim Gboard zbog brojnih mogućnosti i sinkronizacije s vlastitim rječnikom, ali to svakako ne znači da je SwiftKey loša tipkovnica.

Generalno je sučelje čisto i pregledno, a kad stigne nadogradnja na EMUI 5 će biti svakako još bolje.

KAMERA


Jedna od glavnih (reklamiranih)  značajki ovog smartfona je kamera, odnosno njih dvije. I dok većinom idu u paru dvije kamere iste rezolucije, ovdje je jedna 12 MP, a druga 2 MP. Unatoč tome što se jako pazilo na cijenu, Honor 6X je još uvijek rijedak primjer smartfona iz srednje klase koji se može pohvaliti ovakvom konfiguracijom.

Kako to ovdje funkcionira? Glavna kamera (Sony IMX386 senzor) snima na "normalan" način, a pomoćna dodaje zamućenu pozadinu i eto Bokeh efekta. Za fokusiranje se koristi phase detection i prema specifikacijama je za to potrebno samo 0,3 sekunde. Nažalost, kameri u lošim uvjetima asistira samo jedna LED bljeskalica.

U sučelju kamere su dostupni svi potrebni prečaci, od onog za prebacivanje između prednje i stražnje kamere, za efekte, Bokeh način i kontrolu nad bljeskalicom do prebacivanja između fotoaparata i video kamere, okidača i prečaca za galeriju. Tu je niz načina snimanja pa lako možete odabrati između automatskog, ručnog, HDR, noćnog itd. Ručni način je za ovakav uređaj na stvarno visokom nivou, a čak postoji i ručni način za video zapise.

size="medium"



Kad želite smimiti fotografiju s Bokeh efektom, odmah možete podešavati otvor blende u rasponu od f/0,95 do f/16 ili kasnije u galeriji. Odmah ćemo reći da smo vidjeli uspješnijih Bokeh fotografija, ali za povremeno igranje s fokusom je kamera sasvim dobra.

Za ovisnike o crno-bijeloj fotografiji nemamo pretjerano dobre vijesti. Honor 6X ne podržava direktni C/B način rada, čak ni na način koji koristi Honor 8, a to je redukcija zasićenosti boja u stvarnom vremenu. Jedini način je da kasnije u ugrađenom uređivaču slika jednostavno transformirate sliku u boji u crno-bijele tonove.

Dinamički raspon i kontrast su negdje u sredini, no ipak u dobrim uvjetima dobivate i dobre fotografije. Noćne imaju šuma i nedostaje im oštrine; tu u određenim situacijama može pomoći bljeskalica, ali u situacijama kad ne može ćete se morati zadovoljiti prosječnim mogućnostima.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

BATERIJA


Tko treba izdržljivu bateriju, na pravom je mjestu. Dobar primjer je jedan dan u kojem sam doslovno mrcvario bateriju te je na kraju dana, otprilike 15 sati nakon iskopčavanja s punjača iza sebe imala 9 sati uključenog zaslona, konstantnu sinkronizaciju dva e-mail pretinca, instant messaging aplikacije, nekoliko poziva i često provjeravanje novog sadržava na društvenim mrežama, uz još desetak posto preostalog kapaciteta.

Ovo je postignuto na 5,5-inčnom zaslonu s baterijom kapaciteta 3340 mAh pa stvarno skidamo kapu 16 nm Kirin procesoru i optimizaciji sustava. Napomena: nije korištena apsolutno nikakva štednja baterije, iako je sustav prilično uporan i agresivan po tom pitanju, no lako mu se stane na kraj. Honor spominje podršku za brzo punjenje, ali nekako nam se čini da to nije funkcioniralo s priloženim punjačem jer iako ne traje pretjerano dugo, oko 2,5 sata, bilo je linearno.

ZAKLJUČAK


Honor 6X je dobar napredak u odnosu na Honor 5X na praktički svim područjima - kvaliteti izrade, dizajnu, performansama, bateriji i kvaliteti prikaza na zaslonu. To ne znači da je zato savršen, baš naprotiv; toliko reklamirane dvije stražnje kamere ne daju očekivane rezultate. Da Honor 6X kojim slučajem dolazi sa samo jednom kamerom na poleđini, bio bi bolje prihvaćen, ovako ostaje dojam da mu je istaknut pogrešni adut.

Kamera nije promašaj, u što ste se ipak i sami mogli uvjeriti ako ste pogledali primjere fotografija, ali definitivno moramo istaknuti bateriju i zaslon kao najveće zvijezde ovog pametnog telefona. Cijena od cca. 1.900,00 kn se također čini opravdanom jer ćete dobiti znatno više nego od nekih razvikanih proizvođača.