Android Recenzije

Honor Play - Recenzija



Honor Play službeno je najavljen na IFA sajmu u Berlinu, i predstavlja novu Honorovu uzdanicu u srednjem cjenovnom razredu. Ovaj Huaweijev brand inače je poznat po jednom od najboljih omjera uloženog i dobivenog na tržištu smartfona, pa tako ni Honor Play nije izuzetak.

Iako samo ime sugerira kojem profilu korisnika je namijenjen, dakle onima sa sklonostima igranju, to ne znači da njime neće biti zadovoljni mnogi drugi. Naime, uređaj nije posebno dizajniran kao neki gejmerski modeli, nego baš naprotiv, sasvim klasično, kao i većina ovogodišnjih Androida, a donosi vrlo pregledni 6,3-inčni zaslon, koji će zadovoljiti potrebe najšireg spektra korisnika.

Ono po čemu je ipak specifičan je ugrađeni hardver, koji po relativno pristupačnoj cijeni donosi iznimno moćan procesor i GPU Turbo softversku adaptaciju za poboljšavanje iskustva prilikom igranja igara. Tu je još i jednodijelno aluminijsko kućište, prilično dobra baterija, dvostruka kamera i naravno, dvostruki utor za SIM kartice.

Kako se Honor Play proveo na našem testu i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

157.9 x 74.3 x 7.5 mm







Masa

176 grama







Zaslon

6,3" IPS LCD 2340 x 1080 406 ppi 19,5:9







SoC

Huawei Kirin 970







CPU

4x2.4 GHz Cortex-A73 + 4x1.8 GHz Cortex-A53







RAM

4/6 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Da, do 256 GB







Biometrija

Čitač otisaka prstiju, face unlock







Brzo/bežično punjenje

Da/Ne







Otpornost na vodu

Ne







OS

Android 8.1 Oreo, EMUI 8.2







Kamera

16 MP, f/2.2, PDAF + 2 MP, f/2.4







Prednja kamera

16 MP, f/2.0







Baterija

3750 mAh







Cijena











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Aluminijsko kućište i kvaliteta izrade

Osrednje noćne fotografije







Jedan od najjačih procesora na tržištu

4K video nije stabilizran







Natprosječna autonimija








Cijena, omjer uloženo/dobiveno








Dizajn, kućište i rukovanje




S obzirom da veliki broj novih smartfona danas dolazi u kućištu s metalnim okvirom i staklenom poleđinom, Honor Play predstavlja svojevrsnu iznimku, jer je njegovo kućište u potpunosti metalno. Ne treba posebno navoditi prednosti metalne u odnosu na staklenu poleđinu, tako da će ga vrlo brzo zavoljeti mnogi koji imaju loša iskustva sa staklom. S druge strane, aluminij je nešto klizaviji od stakla, pa ne bi bilo zgorega i ovdje koristiti zaštitnu maskicu. Zbog prirode metalnog kućišta imamo i antenske trake, koje su se odlično uklopile u cjelinu kućišta.

columns="4"

Što se samog dizajna tiče, Honor Play najviše nalikuje na Huawei Mate 20 lite, ali i mnoge druge ovogodišnje Androide. Zub na vrhu zaslona i brada na dnu sada već postaju klasika, iako treba primijetiti napredak u odnosu na modele s početka godine, kad je donji rub mnogih Androida bio vidljivo veći.

S obzirom na veličinu zaslona, može se reći da Honor Play vrlo dobro leži u ruci, čemu pridonosi i relativno mala masa od 176 grama, dok 7,5 milimetara debljine ovaj uređaj definira prilično elegantnim. Naš testni primjerak je stigao u plavoj boji kućišta, a u ponudi su još crna, crvena i svijetlo ljubičasta.

columns="4"

Fizičke tipke su klasično smještene na desnom gornjem boku, dok se ladica za SIM kartice smjestila na lijevom. Na dnu je također klasika. Imamo USB-C utor u društvu s vanjskim zvučnikom, mikrofonom, ali i 3,5 mm audio utorom, koji s mnogih smartfona polako nestaje.

Zub na vrhu zaslona sadrži prednju kameru, senzore i telefonsku slušalicu, dok je poleđina rezervirana za dvostruku kameru, bljeskalicu i čitač otisaka prstiju koji se nalazi na logičnom i lako dohvatljivom mjestu. Simetriju kućišta narušava izbočina modula kamere, zbog koje se uređaj postavljen na ravnu površinu ljulja (da, isto kao iPhone), što će definitivno živcirati one koji su navikli na tipkanje na stolu. Problem je rješiv ovisno o tome kakvu zaštitnu maskicu koristite.



Što se biometrije tiče, uređaj ima brz i precizan čitač otisaka prstiju, kao i face unlock, za kojeg koristi prednju kameru, no ne infracrvenu 3D kao na Huaweiju Mate 20 Pro ili iPhoneu XS Max.

Zaslon


Honor Play dolazi sa 6,3-inčnim IPS LCD zaslonom, što je jedan od faktora koji su utjecali na relativno nisku cijenu uređaja u odnosu na one s AMOLED-om. Međutim, to ne znači da je zaslon loš, dapače, već za jedan IPS ima izuzetno dobar prikaz, kontrast, ali i oštrinu, budući da dolazi s rezolucijom od 2340 x 1080 točaka, što mu daje gustoću točaka od 409 ppi. Odnos stranica iznosi 19,5:9, što znači da vam i kad oduzmete zub ostaje čistih 18:9.

Maksimalna svjetlina omogućuje ugodno čitanje sadržaja i pod izravnim udarom sunca, iako je mogla biti i bolja. Boje su postojane i sve u svemu, ovo je jedan vrlo dobar zaslon koji će zadovoljiti mnoge, a nikoga neće razočarati. U postavkama uređaja možete mijenjati način prikaza boja, tako da će i oni izbirljiviji doći na svoje.

Hardver i performanse


Najveći adut u rukavu Honora Play je Huaweijev procesor Kirin 970, dakle isti onaj koji pokreće P20 Pro. Radi se o najjačem Huaweijevom procesoru, sve do pojave Mate 20 Pro, koji šiba na najnovijem Kirinu 980.

To znači da ćete s ovim uređajem bez trzaja moći pokrenuti i odigrati doslovno sve igre iz Google Play trgovine, uključujući i najnovije naslove, odnosno najzahtjevnije poput Asphalta 9 ili PUBG mobile. Naravno, tu je i GPU Turbo Boost, koji na igrama zaista poboljšava performanse grafičkog koprocesora. Poboljšava grafiku i smanjuje latenciju, što svakako podiže doživljaj igranja. Za sada nema konkretne liste igara na kojima GPU Turbo Boost radi, osim službeno na PUBG, no vidljiva su poboljšanja i kod Asphalta 9, Mobile Legends, Arena of Valor i još nekima.

size="medium"

Najbolji dio priče o GPU Turbo Boost je u tome što je te tehnologija tek u povojima, a to znači da će vremenom postajati sve bolja i da će ovo softversko rješenje omogućiti osjetno bolji doživljaj igranja i na hardverski slabijim uređajima.

Za sve one koji smartfone kupuju za korisnije svrhe od igranja, bitno je ponoviti da će je Kirin 970 praktički u rangu s procesorima mnogih ovogodišnjih top modela konkurencije , te će kao takav korisniku pružiti maksimum kad je izvođenje bilo koje aplikacije u pitanju.

Ako pretjerate s igranjem ili općenito intenzivnim korištenjem zahtjevnijih aplikacija, uređaj se zna zagrijati, što se na aluminijskom kućištu osjeti više nego na staklenom ili plastičnom, no upravo zahvaljujući njemu, neće doći do pregrijavanja, jer metal bolje provodi i raspoređuje toplinu.

Za multitasking se brinu 4 ili 6 GB RAM-a, ovisno koju verziju odaberete, a za pohranu podataka 64 GB interne memorije, što je za ovaj cjenovni razred razumljivo. Onaj kome treba dodatni prostor, može koristiti i memorijske kartice, koje su u ovom modelu podržane do 256 GB kapaciteta. MicroSD kartica ulazi drugi SIM utor, što znači da u tom slučaju nećete moći koristiti dvije SIM kartice.

S prijemom signala i telefonskim razgovorom nismo imali problema, kao ni s bilo kojim aspektom povezivosti. Slušalica je dovoljno glasna za ugodan razgovor i u bučnijem okruženju, kao i vanjski zvučnik koji pruža jasan i prodoran zvuk. Ipak, na ovakvom uređaju, dakle prvenstveno namijenjenom igranju, voljeli bismo vidjeti dva zvučnika, no to se očito nije moglo ukalkulirati u ovu cijenu.

Softver i sučelje


Honor Play dolazi s Androidom 8.1 Oreo i EMUI 8.2 nadogradnjom sučelja, koju smo upoznali na modelu Honor 10, a nadogradnja na Android 9.0 Pie, kao i EMUI 9, doslovno je iza ugla. Treba reći da novi EMUI 9 na Huaweijevim modelima donosi integraciju u sami Android kernel, što omogućuje brže pokretanje aplikacija, pa se nadamo da će se isto dogoditi i na Honorovim modelima.

Isto vrijedi i za izvrsno izvedene geste za upravljanje bez navigacijskih tipki, koje su očito inspirirane onima s iOS-a, ali su zato daleko bolje i upotrebljivije od originalnih Googleovih.

No, i s ovom verzijom softvera Honor Play se ponaša očekivano dobro. Brzi procesor je zaslužan za generalno fluidno sučelje i besprijekorno izvršava sve zadatke koje stavite pred njega. Po zadanim postavkama nema izbornika s aplikacijama, već se sve nalaze na početnim zaslonima, no ako vam on baš nedostaje, možete ga aktivirati.

size="medium"

U EMUI je prste upleo i sveprisutni AI, pa tako u skladu s vašim ponašanjem uči, sortira i predlaže aplikacije, upise u kalendar i sl.

Jedna od stavki koje mi se kod EMUI sučelja sviđaju je i mogućnost podešavanja mreže ikonica na početnim zaslonima. Tako u postavkama možete odabrati mrežu 4x6, 5x5 ili 5x6 ikonica, ovisno o tome što vam je potrebno ili na što ste navikli. Istina, postoje i druga sučelja koja ovo dopuštaju, ali je još uvijek puno onih kojima je takav način personalizacije potpuno stran.

Iako baš i nema bloatware aplikacija, Honor Play donosi Huaweijevu glazbenu aplikaciju, ali i tzv. Party mode, odnosno način rada da se istovremeno umreži s drugim uređajima, na kojima će svirati ista glazba. Na uređaju dolaze i aplikacije poput Bookinga, Netslika i eBaya, no ako vam nisu potrebne, u svakom trenutku ih možete deinstalirati.

Ukoliko dosad niste horistili Honor ili Huawei, na neke dijelove sučelja ćete se morati priviknuti, što je inače slučaj kod uređaja čiji proizvođači na Androidu žele ostaviti svoj trag.

Kamera


Honor Play na poleđini donosi dvostruku kameru sa16 MP senzorom i 2MP senzorom dubine. Otvor blende iznosi f/2.2, a za fokusiranje koristi Phase Detection tehnologiju. Kamera nema optičku stabilizaciju, ali za snimanje videa koristi softversku, koja sasvim uredno i zapravo iznenađujuće dobro obavlja svoj posao. Dostupna je u 1080p rezoluciji, ali ne i u 4K, što u ovom cjenovnom rangu nismo ni očekivali. Zapravo, odlična je stvar da za ovu cijenu uopće dobivate snimanje 4K videa (zahvaljujući Kirin 970 procesoru), jer recimo Huawei Mate 20 lite, koji cijenom otprilike odgovara ovom modelu, tu mogućnost nema.

size="medium"

Za softversku stabilizaciju zadužen je AI, odnosno neuralna komponenta procesora, koja unutar 0,2 sekunde način držanja uređaja, i sukladno tome podesi stabilizaciju. AI je isto tako zadužen i za prepoznavanje motiva i scena. U stvarnom vremenu prepoznaje 22 kategorije subjekata i scenarija, te sukladno rezultatu prilagodi postavke.

Pored ovog naprednog automatskog načina, softver kamere nudi i Pro način, dakle mogućnost ručnog podešavanja parametara, pa tako ISO vrijednost možete namjestiti u rasponu od 50 do 3200, brzinu zatvarača između 1/4000s do 30s, te kompenzaciju ekspozicije.

Zahvaljujući ugrađenom senzoru dubine, ali i AI komponenti, kamera nudi „Aperture mode“ s mogućnošću simulacije promjene otvora blende u svrhu dobivanja bokeh efekta (zamućena pozadina). Tako ovaj otvor blende virtualno možete otvarati i zatvarati u rasponu od čak f/0.95 pa sve do f/16. Uostalom, ovo smo već upoznali na novijim Huaweijevim modelima, a razinu zamućenosti možete mijenjati i naknadno.

Kvaliteta fotografija je na zavidnom nivou za ovaj cjenovni razred. AI prilično dobro odrađuje posao u svim uvjetima, odnosno koliko ti uvjeti dopuštaju. Tako na danjem svjetlu imamo prilično veliku količinu detalja, odličan kontrast i vrlo dobar dinamički raspon. Isto vrijedi i za zatvoreni prostor, dok u noćnim i općenito lošijim svjetlosnim uvjetima situacija više nije tako bajna, što je sasvim razumljivo, jer ovdje ne treba očekivati razinu kvalitete kakvu nude skuplji Huawei P20 Pro ili Mate 20 Pro.

AI i NPU su očito imali utjecaja i na Bokeh efekt, koji je sada vidljivo bolji nego na lanjskim Honorovim (i Huaweijevim) modelima, a vrlo dobro ispadaju i selfiji. Na kraju možemo zaključiti da se radi o izvrsnoj kameri za praktičke sve uvjete osim u lošijem osvjetljenju, gdje je zapravo jedina vidljiva razlika u odnosu na skuplje modele.

Video je isto izvrstan, ali sve dok ne poželite snimati 4K, jer isti nije stabiliziran pa ćete za tu disciplinu morati prilično smiriti ruku ili koristiti stativ. 1080p video je za ovu kategoriju prilično oštar, pun detalja i solidno elektronski stabiliziran, ali samo u 30 fps. Naime, 60 fps verzija nije najbolje izvedena.

Primjeri fotografija i videa


Idealni uvjeti



Zatvoreni prostor



Zatvoreni prostor, loši uvjeti

size="medium"

Mrak - Bljeslakica

size="medium"

Noć



Bokeh

size="medium"

Selfie

columns="4"

Sve fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.



[responsive_youtube gij92ove6EM]

[responsive_youtube uIqDhQ6E9IQ]

Baterija i autonomija


Honor Play dolazi s baterijom kapaciteta 3750 mAh, koja će vas bez problema poslužiti tijekom cijelog dana, odnosno od ujutro do navečer. U desetak dana koliko sam ga testirao, samo jednom nije uspio izdržati do 22h, dok se sve ostale dane u tom periodu vrtio s preostalih oko 20% kapaciteta. Ovo vrijedi u slučaju da se iznadprosječni potrošač, ali ipak bez pretjerivanja, jer će vam u tom slučaju punjač zatrebati već u popodnevnim satima.

Oni malo štedljiviji mogli bi autonomiju produljiti i na više od jednog dana, no budimo realni, takvima ovaj uređaj nije ni namijenjen.

Bilo kako bilo, baterija vas neće razočarati, a od pomoći će svakako biti i brzo punjenje. U tu svrhu Honor Play koristi QuickCharge tehnologiju i u prodajnom pakiranju donosi 18W brzi punjač. Potpuno prazna baterija će se tako za pola sata napuniti do između 40 i 45%, a do 100% trebat će joj malo više od sat i pol. Ovo za današnje prilike i nije munjevita brzina punjenja, ali je u svakom slučaju veća nego kod mnogih skupljih uređaja daleko zvučnijih imena.

Zaključak


Iskreno, dugo sam razmišljao što kod ovog uređaja uopće staviti pod nedostatke. Naravno, ima ih, no pitanje je je li ih pošteno istaknuti s obzirom na krajnju cijenu. Osrednje noćne fotke su možda nedostatak, ali u ovom cjenovnom razredu to mu ne možemo posebno zamjeriti. Isto možemo reći i za zagrijavanje pod opterećenjem jer smo navikli na staklena kućišta, pa na metalnom ono više dolazi do izražaja, no to je zapravo prednost, jer se toplina tako ne zadržava na procesoru i bateriji.

S druge strane, Honor Play ima toliko prednosti pred konkurencijom, pa i u odnosu na sestrinski Huawei Mate 20 lite, da ih je teško sve sažeti. Za 2.799,00 kuna dobivate jedan od najjačih procesora na tržištu, što je popraćeno dovoljnom količinom RAM-a i 64 GB interne memorije. Samo jednu varijantu spremišnog prostora možda možemo promatrati kao svojevrsnu manu, ali budimo ozbiljni, iPhone XS Max za četiri puta višu cijenu u osnovnoj varijanti nudi isto toliko, a ovdje imate i mogućnost proširenja memorije.

Na kraju ću samo reći da je Honor Play ugodno iznenađenje i definitivno jedna od najisplativijih kupnji u srednjem cjenovnom razredu. U tu formulu svakako ubrajam i službeno zastupstvo u Hrvatskoj i osiguranu servisnu podršku s EU jamstvom. Također, uz elegantan dizajn i kvalitetno izrađeno kućište, te više nego dobru autonomiju, zaista bi bilo zanimljivo upoznati osobu koja s ovim uređajem neće biti zadovoljna.

Najbolju ponudu Honor mobitela potražite na mobis.hr