Android Recenzije

HTC Desire 510 - Recenzija

Desire 510 naslovna crop

Nakon prikrivenog flagshipa Desire Eye, iz HTC-a nam je na test stigao još jedan uređaj, ovoga puta pod nazivom Desire 510. Iako iz iste Desire obitelji kao i Eye, 510 se dosta razlikuje od njega, kako hardverom, tako i cijenom. Ovo je ujedno i prvi uređaj nižeg cijenovnog ranga koji nam dolazi s novom generacijom procesora baziranoj na ARMv8 arhitekturi. Osim novog procesora tu je još i 1 GB RAM-a, 4,7" zaslon, utor za micro SD kartice ali i izmjenjiva baterija. A što sve ostalo Desire 510 skriva i kako se proveo na našem testu, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike



  • Dimenzije: 139,9 x 69,8 x 10 mm

  • Masa: 158 grama

  • Zaslon: 4,7″ TFT LCD 854x 480, 208 ppi

  • SoC: Snapdragon 410

  • CPU: 4x Cortex-A53 na taktu 1,2 GHz

  • RAM: 1 GB

  • Interna memorija: 8 GB

  • Micro SD: do 128 GB

  • Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, A-GPS, Bluetooth, USB on-the-go

  • 3G: 900/2600 MHz, HSPA+

  • 4G: LTE 800/1800/2100 MHz

  • OS: Android 4.4 KitKat sa Sense 6 nadogradnjom

  • Kamera: 5 MP/1080p

  • Prednja kamera: VGA

  • Baterija: 2100 mAh

  • Cijena: 1500 kn

  • Ustupio: HTC


Prednosti



  • Fluidno sučelje

  • 100 GB prostora besplatno na Google Drivu kroz 2 godine

  • Vrlo dobra autonomija

  • Dobar vanjski zvučnik


Nedostaci



  • Velik uređaj u odnosu na zaslon

  • Kamera dolazi s fiksnim fokusom i bez LED bljeskalice

  • Nema LED-ice za obavijesti


Dizajn, kućište i ergonomija


Desire 510 izrađen je od polikarbonatne plastike koja ima svojevrsni gumirani, odnosno mat završetak, a s blago zaobljeneim rubovima osigurava dobar hvat i ne klizi iz ruke. S obzirom da uređaj spada u nešto niži cjenovni rang, posebnu čvrstoću nismo ni očekivali, no izrada je na sasvim pristojnom nivou i zahvaljujući upravo ovoj plastici čini se da će uređaj vrlo dobro primiti pokoji pad bez vidljivih oštećenja.

size="medium"

Na desnom boku pronalazimo tipke za kontrolu glasnoće koje imaju pristojan klik, a na vrhu se pomalo nezgodno smjestila tipka za uključivanje uređaja te 3,5 mm utor za slušalice. Micro USB utor je na donjoj strani uređaja, a baš kao i na Desire Eyeu pomaknut je blago udesno. Prednjom stranom uređaja dominira 4,7" zaslon povrh kojega je smještena slušalica. Senzori za blizinu i osvjetljenje te prednja kamera, a ispod njega smjestio se HTC-ov logo te glavni mikrofon.

Na stražnjoj strani uređaja nalazimo kameru s fiksnim fokusom i vanjski zvučnik, no ne i LED bljeskalicu. Poklopac se lako odvaja, a ispod njega pronalazimo utore za micro SD i micro SIM karticu.

size="medium"

Desire 510 u debljinu mjeri 10 mm, a sa 158 grama na vagi nije nešto pretjerano lagan, no težina mu daje dojam robusnosti. Oko zaslona je poveća količina "mesa" tako da iako dolazi s tek 4,7" zaslonom, veličinom je skoro odgovara, doduše dosta skupljem, LG-u G3 koji dolazi s 5,5" zaslonom. Opet, neki bi rekli kako je veća količina mesa tu zbog Boom sound zvučnika, no s obzirom da su oni izostali, a ispod zaslona ne pronalazimo ništa osim HTC-ovog loga i mikrofona, ovo je moglo biti i malo bolje izvedeno.

Zaslon


Desire 510 zaslon

Kad je riječ o nižem cijenovnom rangu, najveće uštede idu na račun zaslona, tako da ni Desire 510 nije izuzetak. Dijagonala iznosi 4,7 inča,a rezolucija je tzv. FWVGA, odnosno 480x854 piksela, što rezultira gustoćom od 208 ppi. Iako ovdje nije riječ o TFT matrici, kutovi vidljivosti čak nisu toliko loši, barem dok uređaj ne zakrenete na gornju ili donju stranu. Boje su malčice prenaglašene kako bi zaslon dobio na onom "šik" izgledu. Sve u svemu, zaslon bi mogao biti i nešto bolji, no svakako će zadovoljiti prosječnog korisnika. Jedina realna i ozbiljna zamjerka ide za vidljivost na suncu. Nažalost, za vrijeme sunčanog vremena vidjeti sadržaj na zaslonu je vrlo teško i u većini slučajeva ćete morati potražiti sjenu ili hlad. No kompromisi urađeni na zaslonu najčešće pozitivno rezultiraju na autonomiju, no o njoj nešto kasnije.

Softver, sučelje...


Desire 510 dolazi s Sense 5 sučeljem temeljenim na sad već starijem Androidu 4.4.3 KitKat. S obzirom na SoC koji pokreće ovaj uređaj, za očekivati je kako će ubrzo uslijediti i nadogradnja na Lollipop, vjerojatno tijekom ovog ili idućeg mjeseca. Sense 6 je više-manje identičan onome kojeg smo vidjeli u HTC-u One M8 ili Desire Eyeu. Nešto veća i teža modifikacija sučelja na nešto jačoj braći pokazala se iznimno fluidnom, a izuzetak nije niti ovaj model. Sve animacije odvijaju se vrlo brzo i bez zastajkivanja.

Na početnom zaslonu dopušteno je koristiti do 5 panela uz još jedan poseban Blinkfeed koji je svojevrsni news widget ili panel fiksiran na krajnje lijevom početnom zaslonu. S Blinkfeedom možete sinkronizirati i svoj Facebook ili Twitter račun tako da vam prikazuje statuse, tj. tweetove. Također možete dodati i naš portal u listu vijesti kao i naš youtube kanal pa će vam novosti objavljene na našem portalu dolaziti instantno. Ukoliko vam se ne sviđa, lako ga možete ukloniti baš kao i bilo koji drugi panel sa zaslona.

size="medium"

Za razliku od stock Androida, lista aplikacija u izborniku pomiče se po vertikali, a ne horizontali, a moguće je i kontrolirati koje će biti prikazane, a koje sakrivene. Unutar sučelja moguće je koristiti i razne teme koje primarno mijenjaju vašu pozadinu, ali i boje određenih elemenata sučelja poput slova na tipkovnici ili onih u quick toggles izborniku. A kad smo već kod brzih postavki, valja napomenuti kako iste možete mijenjati i prilagođavati po svojoj želji. Tako, primjerice, ako najviše koristite Wi-Fi i Bluetooth prečac možete ih postaviti na vrh liste.

I baš kao što je to bio slučaj s Eyeom, HTC vam i uz ovaj modelom poklanja 100 GB prostora na Google Driveu kroz 2 godine, što će posebno znati cijeniti mnogi koji ga već koriste.

Što se onih svakodnevno korištenih aplikacija tiče, ona za pozive je vrlo dobra i podržava više-manje sve što biste mogli poželjeti. Pametno biranje radi odlično i prepoznaje koje kontakte češće pozivate te ih svrstava na vrh liste. Tu je, naravno, i lista najčešće pozivanih kontakata kao i imenik, te sve ostale klasične podjele poziva.

S druge strane, aplikacija za poruke je blizu onoj na stock Androidu po funkcionalnosti, što je dobro jer podržava sve što i ona, ali i još više. Tipkovnica je potpuno redizajnirana u odnosu na stock i ista je onoj koju smo vidjeli na nekim drugim HTC-ovim modelima. Podržava i swype način unosa kao i predviđanje idućih riječi, kao i vlastiti riječnik.

size="medium"

Hardver, perfomanse i povezivanje


Kao što sam već spomenuo u uvodu ovo je jedan od prvih modela nižeg cjenovnog ranga čiji je procesor baziran na novoj arhitekturi ARMv8. Riječ je o 64-bitnom Snapdragonu 410 koji radi s četiri Cortex-A53 jezgre, koje su direktni nasljednih popularnih Cortex-A7 jezgri. Nove A53 jezgre nešto su jače i od Cortex A9 jezgri, a istovremeno i štedljivije od A7. 64 bitna arhitektura, nažalost, još uvijek nema izravnu primjenu na Androidu, no kako se šuška, mogla bi je dobiti s novom inačicom 5.1 ili kojim već rednim brojem, koja bi trebala stići vrlo brzo, ali o tome ćemo nekom drugom prilikom. Uz 1 GB RAM-a tu je i novi Adreno 306 GPU.

Sve to skupa radi vrlo dobro, no naravno, ne treba očekivati nešto previše kod najzahtjevnijih igara. S obzirom da GPU gura tek 854x480 piksela, većinu težih i zahtjevnijih naslova, Desire 510 će zavrtjetti, no preporučamo da se držite nešto manje zahtjevnih, jer ne samo da igranje neće biti na naročito visokom nivou, već biste lako mogli popuniti 8 GB interne memorije, od kojih je korisniku dopušteno koristiti nešto više od 5. Na sreću, tu je i utor za micro SD kartice koji podržava i one do čak 128 GB kapaciteta, što je za pohvalu jer se većina proizvođača odlučuje dodati podršku za tek 32 GB.

size="medium"

Na kvalitetu signala tijekom testiranja nisam imao zamjerki. Kvaliteta poziva vrlo je dobra, a glasnoća u slušalici sasvim zadovoljavajuća. Ono što ovaj uređaj izdvaja iz mnoštva mnogih iz ovog cijenovnog ranga jest mogućnost spajanja na LTE mreže, a tikom testiranja ni na to nisam ima prigovora. Brzina spajanja bila je klasična za naše operatere i otprilike je jednaka kolika je i na puno skupljim modelima tako da ovdje nema nikakve razlike, što je bilo i očekivano. Od ostalih načina povezivanja imamo WiFi, Bluetooth i NFC, a podržan je i USB on-the-go.

Iako uređaj ne dolazi s Boom Sound stereo zvučnicima, i ovaj "obični" je vrlo dobar. Dovoljno je glasan i otprilike onakakv kakvog smo i očekivali od HTC-a, s pristojnom dozom punine i basa.

Kamera


HTC je u Desire 510 odlučio ugraditi 5 MP kameru s fiksnim fokusom i bez LED bljeskalice. S obzirom na cijenu današnjih komponenti na tržištu i veličinu uređaja, ova odluka mi nije posve jasna, no očito je kako će kupcima ovog uređaja kamera morati biti sporedna stvar. Fiksni fokus znači da će više-manje sve blizu kamere biti mutno, kao i sve ono što je predaleko od kamere. U fokusu će se naći sve što je između pola metra i nekih 10-ak metara. Sučelje je prilično pojednostavljeno u odnosu na skuplje modele, no s obzirom na kvalitetu snimki ovo i ne čudi.

size="medium"

Između ostalih opcija, začudo, dostupno je i podešavanje ekspozicije i balansa bijele boje, a tu je i opcija za snimanje panorame ili HDR, te razni načini šminkanja i uljepšavanja na selfie slikama. Ukoliko koristite prednju VGA kameru, na slici dodatno možete urediti količinu šminke, osvjetljenje pa čak i povećati oči ili suziti lice. Iako nisam točno siguran kojom dobitnom kombinacijom ispadam kao Ryan Gosling, kamera je barem poslužila za pokoji video poziv.

Stražnja kamera snima video u Full HD rezoluciji, no kvaliteta snimke nije na nešto naročito visokom nivou, tako da preporučujem da se držite 720p snimanja i uštedite na prostoru za pohranu.

Primjere fotografija možete pogledati u galeriji ispod.

size="medium"

Primjer videa:

(uskoro)

Baterija


Iako je riječ o bateriji kapaciteta tek 2100 mAh, zahvaljujući štedljivim Cortex A53 jezgrama i FWVGA rezoluciji baterija, odnosno autonomija Desirea 510 na testu se pokazala odličnom. I za vrijeme intezivnijeg korištenja, baterija bi izdržala i do 2 dana bez problema. Pod nešto intezivnije korištenje smatram regularno spajanje na internet, između 50-ak i 100 mailova dnevno, Novogodišnje zvanje, SMS-anje i raznorazno čestitanje uz nešto gaminga i klasično mučenje uređaja kroz testiranje. Nekim prosječnim korištenjem baterija bi vas mogla poslužiti i 3 dana bez većih poteškoća, a dolaskom Lollipopa vjerojatno još i dulje. Ukoliko vam je i ovo malo, za pohvalu je što je baterija lako izmjenjiva tako da sa sobom uvijek možete ponijeti i rezervnu.

Zaključak


Desire 510 je zanimljiv uređaj robusne izrade. Glavna obilježja su mu 4,7" zaslon i novi Snapdragon 410 procesor, a s takvom kombinacijom primarno bi mogao biti zanimljiv publici koja često visi na internetu i cijeni LTE povezivost, a ne koristi smartfon kao zamjenu za digitalac.

Dobra baterija svakako je šlag na kraju, a ukoliko vam ne smeta nešto više mesa oko zaslona, mogli biste ostati ugodno iznenađeni uređajem koji radi brzo i fluidno. U slučaju da produljujete ugovor kod vašeg operatera vjerojatno čete ga mogli pronaći u nekoj povoljnoj kombinaciji s vašom tarifom, a kupujete li ga u maloprodaji, izdvojite otprilike 1500 kuna.