Android Recenzije

Huawei MediaPad T2 8 Pro - Recenzija



Broj novih modela tableta je u stagnaciji jer zapravo ni nema potrebe za čestim poboljšavanjem aktualnih, suprotno od smartfona gdje već viđamo i dva nova modela unutar jedne godine (iako bi se dalo raspravljati i o tome). Huawei u svojoj ponudi ima tablete pod nazivom MediaPad, a podijeljeni su na serije M i T. U svakoj od tih serija ima više veličina zaslona kako bi korisnici mogli odabrati upravo onu veličinu koja im odgovara bez da ostatak hardvera dolazi pod upitnik. Opet, nema ih toliko da biste se pogubili, no onima koji to redovito ne prate može biti mučno od silnih oznaka.

Od svih tih modela smo na testiranje dobili MediaPad T2 8 Pro sa zaslonom čija je dijagonala otkrivena u samom nazivu, a krasi ga solidan hardver i dobra baterija. Koliko smo ostali impresionirani viđenim, pročitajte u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

209,3 x 123 x 8,1 mm




Masa

340 grama




Zaslon

8" IPS LCD, 1920 x 1200, 283 ppi




SoC

Qualcomm Snapdragon 616




CPU

4x Cortex-A53 1,5 GHz + 4x Cortex-A53 1,2 GHz




RAM

2 GB




Interna memorija

16 GB




Micro SD

Da




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, BDS, GLONASS, Bluetooth, micro USB




3G

HSPA+




4G

LTE Cat.4




OS

Android 6.0.1 Marshmallow, EMUI 4.0




Kamera

8 MP, 1080p video, LED bljeskalica




Prednja kamera

2 MP; 1080p




Baterija

4800 mAh




Cijena

Nije još poznata




Ustupio

Huawei





PREDNOSTI

NEDOSTACI





Jednostavan dizajn, kvaliteta izrade

Performanse malo ispod očekivanih




Kvaliteta prikaza na zaslonu

Povremeni bugovi u sustavu




Solidna kamera (za jedan tablet)

Sporo punjenje baterije




Vrlo dobra autonomija





DIZAJN I KUĆIŠTE


MediaPad T2 8 Pro dolazi u bijeloj boji i kao takav izgleda vrlo elegantno. Debljina uređaja je oko 8 mm i sigurno nije jedan od najtanjih, ali ne djeluje glomazno ili bucmasto. Spoj prednje strane i ostatka uređaja je izveden preko srebrnog ruba čiji je završetak oštar, no rubovi i poleđina su izrađeni od jednog komada plastike na kojem su svi uglovi glatki i zaobljeni. Ne moramo ni naglašavati da je bijela boja izrazito zahvalna po pitanju vidljivosti otisaka prstiju. Štoviše, nije riječ o običnoj bijeloj boji nego o tzv. perla efektu koji daje malo svjetlucavosti.

Sprijeda se nalazi 8-inčni zaslon za koji nemamo podatke je li zaštićen nekim staklom otpornim na ogrebotine, a iznad njega, ako uređaj držimo okomito, se nalaze senzori, selfie kamera, LED-ica za obavijesti i zvučnik. To je ujedno i jedini zvučnik na uređaju pa kroz njega prolazi sav zvuk - od multimedije to eventualnih glasovnih poziva budući da T2 8 Pro podržava i telefoniju. Iako ovaj tablet pripada u društvo onih kompaktnijih, ipak je razboritije koristiti Bluetooth slušalicu ako ga već želite koristiti kao (vrlo) veliki smartfon.



Lijeva strana je u potpunosti čista, ali zato s desne imamo tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje te utore za SIM i micro SD kartice koji su skriveni od pogleda malo dužim vratašcima. S gornje strane se nalazi 3,5 mm priključak za slušalice, a s donje micro USB port i mikrofon. Na poleđini nema gužve - samo kamera i jedna LED bljeskalica.

Od držanja 340 grama u rukama sigurno nećete dobiti grčeve, a isto tako ćete teško u bilo kojem položaju prigušiti zvučnik pa možemo reći da je ergonomija vrlo dobra, a kod jačih pritisaka ne dolazi do škripanja kućišta.

ZASLON


Zaslon na MediaPadu T2 8 Pro je jedna od njegovih boljih strana. IPS panel rezolucije WUXGA (1920 x 1200 piksela) je prilično oštar, a prikaz boja je vrlo precizan, čak i pod većim kutovima. Pozadinsko osvjetljenje je dovoljno jako za kvalitetan prikaz ako se nađete u otvorenom prostoru dok je oblačno, ali nije baš najidealnije ako je sunčan dan. Budući da ovaj model podržava LTE mreže, šanse da ćete se naći u takvoj situaciji su velike. Automatska regulacija osvjetljenja radi odlično i može se još dodatno podešavati, baš kao i temperatura boja.


HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


U Huaweijevim smartfonima i tabletima najčešće viđamo njihove vlastite Kirin procesore, ali MediaPad T2 8 Pro nije jedan od njih. Njega pokreće Qualcommov procesor Snapdragon 616 koji se sastoji od četiri brze jezgre takta 1,5 GHz i četiri štedljive takta 1,2 GHz te grafičkog čipa Adreno 405. Provedeni testovi pokazuju rezultate koji T2 8 Pro izjednačuju s već prilično starim flagship uređajima, odnosno aktualnima iz niže klase. Zna se dogoditi da brojke lažu, no ovog puta to ne možemo reći. U svakodnevnom korištenju se vidi povremeno trzanje sustava i često se dogodi da se neke aplikacije "smrznu", bilo da je riječ o sistemskima ili onima koje ste sami instalirali. Nakon ovakvog iskustva idete isprobati najnovije 3D igre poput Asphalt Extreme i shvatite da rade začuđujuće dobro, unatoč slabašnom Adreno 405 GPU-u. 2 GB RAM-a je dovoljno ako ne pretjerujete s multitaskingom, a u suprotnom se već vidi koliko bi dobro došao još 1 GB. Od deklariranih 16 GB interne memorije je dostupno nešto više od 9 GB.



size="medium"

Kao što smo rekli, T2 8 Pro ima samo jedan zvučnik, ali ga krasi zadovoljavajuća snaga i čist zvuk i kad je pojačan do maksimuma. Na tabletima stereo zvučnici imaju više smisla nego na smartfonima pa je prava šteta što ih ovdje nema. Ako vam je to presudan faktor, imajte na umu da 10-inčni model ima stereo zvučnike.

Osim podrške za LTE Cat.4 koji omogućuje brzinu do 150 Mbps za download i 50 Mbps za upload, ovaj tablet možete koristiti i za SMS i glasovne pozive. Da, nije najspretnije rješenje, ali nekome će dobro doći. NFC-a nema pa ćete za eventualna bestplatna prebacivanja podataka, kao i spajanje bežičnih slušalica ili zvučnika koristiti Bluetooth.

SOFTVER I SUČELJE


Korisničko sučelje je, kao i na svim Huawei uređajima, EMUI. U ovom slučaju dolazi u verziji 4.0 koja se temelji na Androidu 6.0 Marshmallow, što znači da MediaPad T2 8 Pro treba prvo dobiti 4.1 i tek onda 5.0, ako se to uopće dogodi. Huawei se nije izjasnio po pitanju ažuriranja na Android 7.0 Nougat, ali živimo u nadi da ta šutnja ne znači da od toga neće biti ništa.

Naravno, sučelje se može koristiti u vodoravnoj i okomitoj orijentaciji, no nije u potpunosti razrađeno. Primjerice, zaključani zaslon može biti samo u vertikalnoj orijentaciji, kao i neki segmenti postavki sustava. Isto tako je šteta što se virtualne navigacijske tipke u horizontalnom načinu ne mogu preseliti na lijevu stranu zaslona, što bi znatno olakšalo korištenje ljevacima, ali barem se može mijenjati njihov raspored. U ovoj inačici EMUI-a se ne može odabrati posebni izbornik s aplikacijama nego se sve nalaze na početnim zaslonima. Ako imate veliki broj instaliranih aplikacija, radi lakšeg snalaženja ih možete grupirati u mape. Pored ponuđene četiri teme, na internetu su dostupne i dodatne pa ćete tako urediti sučelje prema svome ukusu. Osim samih tema, sustav nudi i nekoliko efekata prijelaza, što je već postalo prilično standardno na Androidu.

size="medium"

Sustav dolazi s više-manje standardnim kompletom sistemskih aplikacija, dobro poznatim Google aplikacijama te nekoliko dodatnih, poput Facebooka ili Clean Mastera. Kad smo već kod Clean Mastera, EMUI ima svoju aplikaciju koja radi isti posao pa zapravo nema potrebe da zadržite obje. Neke aplikacije su udvostručene, primjerice Galerija i Google Fotografije, no web preglednik je samo jedan i to je Google Chrome.

size="medium"

Huawei Swype tipkovnica ima velike mogućnosti prilagodbe i vrlo dobro predviđanje teksta, što je definitivno stavlja rame uz rame Gboardu, a pobjednika nećemo birati nego ćemo ostaviti vama na izbor.

Trzanje unutar sustava koje smo spomenuli nije sveprisutno i prilično je nasumično pa je opći dojam da većih problema po pitanju fluidnosti nema. Ako se i to ispegla putem ažuriranja, radit će odlično.

KAMERA


Vjerojatno najmanje bitna stavka kod tableta su kamere, ali one su od samog početka tu i koliko god bile lošije nego na smartfonima, ponekad dobro dođu. Zbog većeg ekrana su tableti izvrstan izbor za video pozive pa je izglednije da ćete prednju kameru koristiti češće nego stražnju. Suprotno tome, prednja kamera je lošije kvalitete u usporedbi sa stražnjom, što nas baš ne čudi jer je to već davno postala uobičajena praksa.

size="medium"



Već viđeno sučelje aplikacije kamere je prilično jednostavno i ne nudi toliko mogućnosti kao na smartfonima, ali za time nema ni potrebe. Dostupan je HDR i možete podešavati ISO, ekspozicija itd., no ne očekujte da ćete time postići čuda. U idealnim uvjetima su fotografije dobre kvalitete, vide se nedostaci u dinamičkom rasponu i kontrastu, ali ipak prilično dobro za jedan tablet. LED bljeskalica dobro posluži u mraku i zapravo sam ostao začuđen koliko malo vremena je potrebno da izoštri i okine fotografiju u tom slučaju. U nastavku pogledajte nekoliko primjera fotografija.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

BATERIJA


Tableti, odnosno njihove baterije znaju biti maratonci za gledanje filmova. Ovdje imamo bateriju kapaciteta 4800 mAh koja ulazi u prosjek za 8-inčne tablete. Autonomija je prilično očekivana, dvosatni film u punoj HD rezoluciji će potrošiti oko 20% kapaciteta, s time da je osvjetljenje zaslona bilo na oko 75%, glasnoća zvučnika na pola i uključen Wi-Fi. Ako isključite sve veze, smanjite osvjetljenje zaslona i glasnoću, možete očekivati još bolje rezultate.

Tablet je rijetko primarni uređaj i većinom služi za multimediju i pregledavanje sadržaja na internetu i ako računamo s time da ga koristite par sati dnevno, baterija će vam bez problema izdržati dva do tri dana. Ako je rad pozadinskih procesa sveden na minimum, očekujte još bolju autonomiju. Jedina mana oko baterije se ne odnosi na samo trajanje, nego na vrijeme koje je potrebno da se napuni. Budući da u paketu dobivate punjač od 1 A, cijeli ciklus punjenja traje gotovo šest sati. Nažalost, punjenje jačim punjačem ne znači ništa i traje isto.

ZAKLJUČAK


Huawei se više ne mora dokazivati ni na području tableta ni pametnih telefona jer proizvodi govore sami za sebe. Kao i svi drugi proizvođači, pokriva raspon od najjeftinijih do najskupljih uređaja, a MediaPad T2 8 Pro dolazi otprilike u sredini. Možda je "Pro" u nazivu malo pretjerano jer takvi modeli češće označavaju uređaje vrhunskih specifikacija, a ponekad su tu samo kako bi istaknuli da postoji i model sa slabijim mogućnostima. Materijali koji su korišteni za izradu kućišta ga ne mogu svrstati u premium segment, ali isto tako se ne može reći da nisu kvalitetni. Kao najveći adut možemo istaknuti zaslon, a uz solidne performanse zapravo ima sve ono zašto se i kupuje tablet. S cijenom od oko 2000 kn je jeftiniji od sličnih tableta koji dolaze iz radionica znatno razvikanijih proizvođača, a to je često presudan faktor. Ako ga Huawei odluči nadograditi na posljednju verziju Androida, tj. EMUI-a, to će doći samo kao još jedan plus.