Android Recenzije

Huawei P10 Lite - Recenzija



Nakon izvrsnih P10 i P10 Plus, donosimo vam recenziju trećeg člana obitelji P, Huawei P10 Lite. Samo ime mu govori kako je tehnološki inferiorniji, a i vanjski izgled ga tek malim dijelom povezuje s moćnijom braćom. P10 Lite nema ni dvostruku stražnju kameru, ali kad bi imao, onda više ne bi bio lite među njima, je li tako? Ima dobrih primjera gdje i jeftiniji smartfoni imaju dvostruku kameru, kao Honor 6X, ali to još uvijek nije pravilo.

Zaboravimo na trenutak Huaweijeve ovogodišnje flagship uređaje i prisjetimo se prošlogodišnjeg Huawei P9 Lite kako bismo mogli vidjeti što to novo i bolje donosi P10 Lite. Prema mnogima je 5,2 inča gornja granica zaslona s kojom smartfon zadržava svoju kompaktnost pa tu nije bilo pomaka u odnosu na prethodni model, ali je zato stigao bolji (iako ne drastično bolji) procesor te više memorije. Unatoč "padu" s 13 na 12 MP i naizgled koraku unazad, pikseli su veći pa je zapravo došlo do napretka, a na području baterije nije bilo nikakvih promjena. Dakle, isti zaslon i baterija te nešto bolji procesor i više memorije su ono osnovno po čemu je P10 Lite bolji od P9 Lite, ali vjerojatno najveći napredak je u kvaliteti izrade.

Ostale detalje pročitajte u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

146,5 x 72 x 7,2 mm




Masa

146 grama




Zaslon

5,2" LTPS LCD, 1920 x 1080, 424 ppi




SoC

HiSilicon Kirin 658




CPU

4x Cortex-A53 2,36 GHz + 4x Cortex-A53 1,7 GHz




RAM

3/4 GB




Interna memorija

32/64 GB




Micro SD

Da




Povezivanje

WiFi, DLNA, A-GPS, Bluetooth, Micro USB, FM radio




Brzo punjenje

Da




Bežično punjenje

Ne




OS

Android 7.0 Nougat, EMUI 5.1




Kamera

12 MP, f/2,2, LED bljeskalica, 1080p




Prednja kamera

8 MP, f/2,0, 1080p




Baterija

3000 mAh




Cijena





Ustupio

Huawei





PREDNOSTI

NEDOSTACI





Kvaliteta izrade

Nešto slabiji zvučnik




Vrlo dobar zaslon

Nema Gorilla Glass (detalji nepoznati)




Performanse





Vrlo dobra kamera





Dizajn, kućište i rukovanje


Iako se oblikom previše ne razlikuje u odnosu na P9 Lite, P10 Lite sad ima dvije staklene površine, sprijeda i straga. Huawei navodi kako je riječ o staklu koje je po tvrdoći ekvivalent kvarcu, što bi trebalo značiti da je prilično otporno na grebanje, ali nismo samostalno pokušavali saznati je li to istina. Ispod stakla se nalazi tanki film koji bi trebao simulirati valove, budući da je voda korištena kao inspiracija za dizajn. Okvir od aluminija i magnezija kućištu daje potrebnu čvrstoću i lakoću i zaista je odličan osjećaj u ruci držati P10 Lite, kao kod dvostruko skupljeg uređaja. Poleđina je izuzetno klizava pa budite vrlo oprezni gdje ga ostavljate jer bi vam lako mogao završiti na podu ako ste ga ostavili na čak i maloj kosini.



Sprijeda imamo zaslon iznad kojeg su senzori, zvučnik za pozive, LED svjetlo za obavijesti i selfie kamera, a ispod njega je samo prostor obilježen Huawei logotipom. Na lijevom boku je utor za SIM i micro SD kartice, na desnom fizičke tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje, na gornjem 3,5 mm priključak za slušalice i sekundarni mikrofon te na kraju na donjem zvučnik za multimediju, micro USB priključak i glavni mikrofon. Na poleđini se nalaze kamera, LED bljeskalica i čitač otiska prstiju, što je isti raspored kao na P9 Lite, ali suprotno od P10 i P10 Plus koji imaju čitač s prednje strane. Ovaj čitač podržava geste, no o tome ćemo više u opisu softvera. Jedino što još možemo reći da je izrazito brz i precizan.

Iako nema razloga da vam se ne sviđa ovaj grafitno crni primjerak, znajte da postoje još tri varijante, a to su biserno bijela, platinasto zlatna i safirno plava.

Zaslon


Kao što smo rekli, Huawei P10 Lite ima isti zaslon kao P9 Lite, barem što se tiče veličine i rezolucije. Čak je za 0,1 inč veći od onoga na P10, što mu malo smanjuje oštrinu, ali i 424 ppi je izvrsno.

Kvaliteta prikaza je zaista izvrsna za jedan uređaj iz ovog cjenovnog razreda, prema osobnom mišljenju, tj. dojmu, vrlo blizu P10. Prikaz na suncu je izvrstan te zaključujemo ovo poglavlje za zaključkom da P10 Lite stvarno oduševljava svojim zaslonom.


Hardver, performanse i povezivanje


Pogonski stroj za P10 Lite je Huaweijev procesor Kirin 658. Od se od Kirina 650 i 655 razlikuje tek po većem taktu bržih jezgri koji sad iznosi 2,36 GHz. S obzirom da je ovo ipak procesor za uređaje iz srednje klase, svih osam jezgri je Cortex-A53 arhitekture. Grafički procesor je Mali-T830 MP2 koji radi na taktu od 900 MHz i osigurava solidne performanse u 3D igrama. Što se tiče općenitih performansi, unatoč visokom taktu procesorskih jezgri one nisu ni blizu performansama koje postižu Huawei smartfoni s Kirinom 960, ali su vrlo dobre.



size="medium"

Ovaj primjerak ima 3 GB RAM-a što bi trebalo biti dovoljno za multitasking, ali sustav nekako nevoljko prebacuje s jedne aplikacije na drugu, što nam ipak ne zvuči kao nedostatak RAM-a nego dobar razlog za dodatnu optimiziraciju i vjerujemo da će se to uskoro dogoditi. Kako god, u ponudi je i verzija s 4 GB RAM-a koju preporučamo svima onima koji rijetko mijenjaju mobitele kako bi se zaštitili od zuba vremena.

Rezultati testova pokazuju relativno skromno bodovno stanje, u rangu s flagship uređajima iz 2015. godine, ali u svakodnevnom korištenju je opći dojam ipak bolji.

Kvaliteta i jačina prijema signala nikad nisu bili upitni, kao i pokrivenost, tj. podrška za sve 3G i 4G frekvencije. Nažalost, P10 Lite nema USB Type-C priključak, ali to je samo još jedan razlog zašto je lite. Ako vam je FM radio od ikakve važnosti, moglo bi vas razveseliti to što ćete moći slušati omiljenu radio postaju bez potrebe za korištenjem interneta.

Vanjski zvučnik reproducira zvuk dobre kvalitete, ali mu malo nedostaje snage. Isto tako, kad ga pojačate do maksimuma, dolazi do prevelike distorzije. Slušalice koje dolaze u paketu će većini biti dovoljno glasne, ali se ne mogu baš pohvaliti pretjerano dobrim zvukom.

Softver i sučelje


Poražavajući je podatak da još uvijek ima puno uređaja koji dolaze s Androidom 6.0 Marshmallow, ali Huawei P10 Lite ima Android 7.0 i korisničko sučelje EMUI 5.1.

Ono što mnoge veseli kod EMUI-a 5.1 je mogućnost odabira posebnog izbornika aplikacija, što znači da će na početnim zaslonima biti samo njihovi prečaci. Ovo je još uvijek rijetkost kod kineskih proizvođača, ali voljeli bismo kad bi ih više dalo ovu mogućnost na izbor korisnicima. Ako na ovaj uređaj prelazite s iOS-a, sigurno ćete odabrati da se sve aplikacije prikazuju na početnim zaslonima. Uređaj dolazi s tri teme, ali se nudi i veliki broj za preuzimanje.

size="medium"

Zaključani zaslon prikazuje trenutno vrijeme, informacije o broju prijeđenih koraka koje bilježi aplikacija Zdravlje te obavijesti. Sav osjetljivi sadržaj se može sakriti, tj. svakoj pojedinoj aplikaciji možete zadati kako i gdje želite vidjeti njezine obavijesti. Povlačenjem prstom prema gore dobivate pristup prečacima za snimač zvuka, kalkulator, svjetiljku, štopericu i skener QR kodova, a prečac za kameru je uvijek prikazan. Kod svakog posjeta zaključanom zaslonu vas može dočekati druga pozadina, što dobro razbija monotoniju koju izaziva jedna pozadina. Štipanjem početnog zaslona se otvaraju postavke početnih zaslona, kao i za pozadinske slike, widgete i efekte prijelaza. Tu možete i odabrati želite li da se uz ikonu prikazuje broj pristiglih obavijesti ili ne.

Geste putem čitača otisaka prstiju o kojima smo pisali mogu biti od velike koristi. Tako dodir čitača u aplikaciji kamere okida fotografije, dugim držanjem možete odgovoriti na poziv ili zaustaviti alarm, a klizanjem se otvara i zatvara ploča obavijesti ili listaju fotografije u galeriji. Ove radnje se mogu vršiti bilo kojim prstom i za njih nije potrebna registracija otiska prsta.

size="medium"

Gumb za brzi pristup možete smjestiti uz lijevi ili desni rub zaslona na bilo kojoj vertikalnoj poziciji, a njime dobivate pristup tipkama za navigaciju te za zaključavanje zaslona i optimizaciju sustava. Dugim pritiskom tipke za pristup nedavno korištenim aplikacijama (kvadrat) se otvara način rada s dva prozora, ali čak i za to postoji gesta - povlačenje člankom prsta preko zaslona. Dodatna zgodna mogućnost je način rada jednom rukom, a ona se aktivira povlačenjem prstom preko navigacijskih tipki.

EMUI dolazi s dvije tipkovnice, SwiftKey i Gboard i stvarno nećete pogriješiti koju god odabrali. Zadani web preglednik je Chrome, a uz njega dolaze i gotovo sve najpoznatije Google aplikacije. Za potpuni nadzor sustava se brine aplikacija Upravitelj telefona koja će vam pomoći da pratite sve potrošnje i kontrolirate obavijesti.

Kamera


Huawei P10 Lite nema dvije stražnje kamere, niti je ova jedna razvijena u suradnji s Leicom. Neka vas to ne obeshrabri jer smo uspjeli dobiti vrlo dobre fotografije, sasvim unutar očekivanja.

Kamera je maksimalne rezolucije 12 MP s pikselima veličine 1,25 µm i senzorom od 1/2,8 inča. Ima dva načina fokusiranja, PDAF i CAF, HDR i profesionalni način snimanja te jednu LED bljeskalicu. Deklarirano vrijeme fokusiranja je 0,3 sekunde, ali nismo mjerili štopericom kako bismo se uvjerili.

Sučelje nije identično onomu na P10/P10 Plus, što ima smisla jer ni kamera nema toliko mogućnosti, ali je funkcionalno i pregledno. Pokretanjem kamere se automatski pojača razina osvjetljenja zaslona i snimanje može započeti. U automatskom načinu s lijeve strane stoje prečaci za prebacivanje s prednje na stražnju kameru, za efekte, uljepšavanje lica i kontrolu bljeskalice, a s desne gumb za prebacivanje s fotografija na video zapise, okidač i prečac za kameru. Klizanjem slijeva nadesno se otvara izbornik u kojem birate način snimanja. Voljeli bismo vidjeti prečac za HDR odmah u početnom sučelju kamere, no trenutno se nalazi samo u ovom izborniku. Ako prstom potegnete u suprotnom smjeru ući ćete u glavne postavke kamere.

size="medium"

Profesionalni način vam daje maksimalnu kontrolu nad kamerom - podešavanje ISO vrijednosti (100-1600), brzinu zatvarača (1/4000-8 sekundi), trajanje ekspozicije, način fokusiranja i balans bijele boje. Igranjem s fokusom možete dobiti pristojan Bokeh efekt, ali i poboljšati kvalitetu fotografija. Kako bi rezultati bili koliko-toliko pošteni i realno mogli poslužiti za usporedbu kamera, mi uvijek snimamo u automatskom načinu.

Kao što vidite, kvaliteta fotografija u idealnim uvjetima je vrlo dobra, a kako se uvjeti pogoršavaju, tako pada i kvaliteta. HDR u nekim situacijama drastično popravlja rezultate, a ponekad je gotovo neprimjetan. Općenito, kamera bi trebala zadovoljiti potencijalne vlasnike P10 Lite.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Baterija


Baterija je kapaciteta ravno 3000 mAh, identično svome prethodniku. Autonomija nije loša, možete dobiti oko 6 sati uključenog zaslona (ovisno o mnogim parametrima) i uglavnom ćete punjač potražiti u kasnim večernjim satima, u najgorem slučaju nekoliko sati prije. U stanju čekanja možda se baterija troši malo brže nego što bi bilo idealno, ali to će se sigurno popraviti kroz neko od budućih ažuriranja sustava.

Brzo punjenje je spas u kriznim situacijama jer za pola sata praznu bateriju možete napuniti za nešto više od trećine, a cijeli ciklus punjenja traje oko dva i pol sata. Nije baš najbrže brzo punjenje ako gledamo cijeli ciklus, ali ako vam se dogodi da se baterija isprazni, brzo ćete biti spremni za akciju uz dovoljno rezervnog punjenja.

Zaključak


Huawei P10 je, generalno gledajući, dosta daleko od standardnog P10, no uz ovakvu cijenu nudi dovoljno. Sviđaju nam se materijali od kojih je izrađen i kvaliteta kojom općenito odiše. Softver je krcat funkcijama i mogućnostima, kamera je vrlo dobra i baterija vas vrlo vjerojatno neće izdati kad je najviše trebate.

Korisnici P9 Lite se sigurno pitaju isplati li se prelaziti na P10 Lite? Naše mišljenje je da ne; bolje bi bilo pričekati sljedeći model jer razlike i nisu toliko velike. U slučaju da vam je prijeko potreban novi smartfon i upravo ciljate na cijenu po kojoj se prodaje Huawei P10 Lite, svakako imate našu preporuku.

Najbolju ponudu Huawei mobitela potražite na Mobis.hr.