Biznis

Huawei započinje pravosudnu bitku: tuži američku vladu za nezakonitu i neustavnu zabranu rada



Američko-kineski trgovinski rat od danas prelazi u novu fazu. Huawei, kojeg je američka administracija dekretom isključila iz tržišnog natjecanja na tlu SAD-a, zadovoljštinu će pokušati pronaći na sudu.

Naime, Huawei je na sudu u Planu, u Texasu, gdje mu se inače nalazi američko sjedište, uložio tužbu protiv američke vlade, u kojoj navodi da mu je nezakonito onemogućeno sudjelovanje u tržišnoj utakmici.

Podsjetimo, američke vlasti su prošle godine državnim službenicima zabranili korištenje Huaweijevih uređaja, da bi nakon toga potpuno zabranile Huaweijevu opremu u izgradnji infrastrukture novih 5G mreža, čak i posredstvom trećih strana. Kao argument navode da Huawei svojom opremom može špijunirati američke građane u korist kineske vlade, no nikakav dokaz za to nije podastrijet.

Upravo zato Huawei sada loptu prebacuje u pravosudnu arenu, jer smatra da je američka vlada postupila protivno zakonu, ali i ustavu Sjedinjenih Američkih Država, onemogućavajući slobodno tržišno natjecanje i zaobilazeći pritom pravosudnu proceduru.

Štoviše, U Huaweiju navode da je razina sigurnosti njihove opreme na iznimno visokoj razini te da nijedna sigurnosna rupa u proteklih nekoliko godina nije bila vezana uz Huawei, već uz druge kompanije, navodeći pritom kao primjer aferu Equifax.

Huawei je Trumpovoj administraciji očito odlučio uzvratiti njezinim oružjem - pravnom bitkom kroz institucije sustava, tako da ćemo sada vidjeti koliko je američko pravosuđe uistinu neovisno. S druge strane, imajući u vidu slučaj ZTE-a, koji se u međuvremenu vratio u igru, svi scenariji su mogući, od nagodbe do totalne eskalacije trgovinskog rata. Kao asa u rukavu, Amerikanci imaju sankcije Sjevernoj Koreji i Iranu, jer ukoliko to želi, vlada uvijek može dokazati da je neka kompanija u nekom trenutku nešto prodala ovim državama, a da je taj proizvod sadržavao neku američku komponentu ili polaganje patentnog prava.

Ne treba zaboraviti da su Amerikanci svoju kampanju protiv Huaweija pokušali proširiti i na saveznike. Prva je pokleknula Australija, a potom i Novi Zeland, da bi Kanada sada pristala na izručenje Huaweijeve šefice financija, koja je nedavno uhićena u Vancouveru.

Međutim, nož u leđa Amerikancima nedavno je zabila Velika Britanija, koja inače slovi za njihovog najvećeg saveznika, objavivši da se može nositi s rizicima koje za sobom povlači izgradnja Huaweijevih 5G mreža i da za navedene optužbe nisu vidjeli niti jedan dokaz.

Za vjerovati je da će primjer Britanije slijediti i ostale europske zemlje, jer je velik dio ovdašnjih LTE mreža izgrađen upravo Huaweijevom tehnologijom, a s obzirom da se 5G mreže u suštini naslanjaju na postojeću LTE infrastrukturu, promjena dobavljača bi iziskivala enormne troškove, ali i kašnjenje u realizaciji, odnosno komercijalnom pokretanju 5G mreža u Europi, što nikome nije u interesu.

A kako će završiti ova upravo započeta pravosudna saga, ostaje za vidjeti, a definitivno će biti zanimljivija od one kad je Apple tužio Samsung za kopiranje dizajna.