Android Recenzije

iOnik i545 - Recenzija

iOnik i545 Recenzija

Još jedan brand smartfona je sletio u našu redakciju. Iz Instar informatike nam stižu uređaji po imenom iOnik, a prvi s kojim se bavimo je smartfon iOnik i545 Globalphone. Dolazi s 5-inčnim zaslonom, pokretan je četverojezgrenim procesorom, ima 1 GB RAM-a, 5 MP kameru i 1800 mAh bateriju.

Kao što vam je vjerojatno već poznato, radi se brandu kojemu je glavni adut cijena. iOnik i545 prodaje se po cijeni od 700 kuna, a opravdava li ju i kakav je dojam općenito na nas ostavio, pročitajte u tekstu koji slijedi.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

149 x 71 x 9 mm







Masa

160 grama







Zaslon

5.0″ IPS LCD 1280 x 720, 294 ppi







SoC

MediaTek MT6582







CPU

4x Cortex-A7 na taktu 1,3 GHz







RAM

1 GB







Interna memorija

8 GB







Micro SD

Da






Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth







3G

HSPA+







4G

-







OS

Android 4.4 KitKat







Kamera

5 MP/1080p







Prednja kamera

2 MP







Baterija

1800 mAh







Cijena















PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izmjenjiva baterija

Velik i težak za 5-inčni uređaj







Vrlo dobar zaslon

Kapacitivne tipke bez osvjetljenja







Čisto i fluidno sučelje

Stara verzija Androida







Podržava microSD kartice

Ograničene mogućnosti kamere







Cijena

Ne podržava USB OTG







Dizajn, kućište i zaslon


iOnik i545 je dizajniran klasično, s pravilnim i simetričnim rubovima, no količinom «mesa» po zaslonu ne svrstava se među modernije dizajnirane uređaje. Zbog toga je zapravo prilično velik u odnosu na većinu današnjih 5-inčnih smartfona. Ništa bolja situacija nije ni kad je masa u pitanju, jer sa svojih 160 grama nadmašuje i mnoge 5,5-inčne modele. Naravno, za ovu cijenu ne treba ni očekivati pretjeranu eleganciju, ali treba reći da se i u ovom cjenovnom razredu sada mogu naći bolji omjeri.

Kućište je izrađeno iz plastike koja djeluje pristojno. Neće vas osvojiti izgledom, ali ne može se reći ni da izgled jeftino. Iako je sjajna, nije klizava, tako da ne trebate strahovati da će vam uređaj tako lako ispasti iz ruke.



Fizičke tipke nalazimo na desnom boku, a micro USB i 3,5 mm audio utor na vrhu. Na poleđini nalazimo kameru s bljeskalicom i vanjski zvučnik. Ispod zaslona imamo tri kapacitivne tipke koje su izvrsno označene, ali nemaju pozadinsko osvjetljenje. Dakle, po danu ćete ih vidjeti, a po mraku ćete ih morati napipavati sve dok im poziciju ne naučite napamet.

Zaslon sam po sebi djeluje izvrsno za ovaj cjenovni razred, a dolazi i u HD rezoluciji. Budući da je izrađen u IPS tehnologiji, kutovi vidljivosti su također vrlo dobri, a isto vrijedi i za preciznost i odaziv. Moglo bi se eventualno prigovoriti na prenaglašene boje, ali to smo znali viđati i na skupljim uređajima. 1280 x 720 točaka na 5'' dijagonali rezultira gustoćom od 293 ppi, što je za ovaj cjenovni razred izvrsno.

Hardver, performanse i povezivanje


size="medium"

iOnik i545 pokretan je MediaTekovim MT6582 četverojezgrenim procesorom, u kojem na maksimalnom taktu od 1,3 GHz kucaju četiri štedljive Cortex-A7 jezgre. Za multitasking se brine jedan gigabajt RAM-a, što predstavlja nekakav minimum u svijetu Androida i dovoljno je za uredno izvođenje osnovnih aplikacija. Pod ovime podrazumijevamo surfanje, chatanje putem servisa kao što su WhatsApp, Viber itd., korištenje Facebook aplikacije, ali jednostavnijih, odnosno manje zahtjevnih igara. Tu i tamo ćete pokrenuti i pokoju grafički zahtjevniju, ali ne očekujte da će letjeti.

Za instalaciju aplikacija i pohranu sadržaja brine se interna memorija kapaciteta 8 GB, ali imajte na umu da će vam biti dostupno oko 6 GB. Za pohranjivanje veće količine multimedije možete iskoristiti microUSB utor u kojeg možete umetati kartice do 32 GB kapaciteta.

Kvaliteta poziva je zadovoljavajuća i zvučnik slušalice je dovoljno glasan za ugodan razgovor. Naravno, ovo podrazumijeva da se nalazite u području dobre pokrivenosti signalom.

Nedostatak ovog čipseta je to što ne podržava rad u LTE mreži, ali to u ovom cjenovnom razredu ne treba ni očekivati, barem ne u nekoj skoroj budućnosti, odnosno dok novijim procesorima (koji podržavaju LTE) ne padne cijena.

Uz uobičajeni A-GPS/GLONASS, WiFi i Bluetooth, iOnik 545 sadrži i FM radio, ali je izostala podrška za USB on-the-go.

Softver i sučelje


iOnik i545 je generalno vrlo dobar uređaj s obzirom na cijenu, no jednu stvar je teško prožvakati, a to je Android 4.4 KitKat, kojeg koristi kao softverski temelj. Na pragu predstavljanja Androida 7.0 (N), jedva par postotaka uređaja vrti Marshmallow, tj. 6.0 verziju, a većina ih je još uvijek na Lollipopu (5.0 i 5.1). Zašto je iOnik još uvijek na KitKatu, teško je reći, a o mogućim nadogradnjama nemamo informacija.

Bilo kako bilo, KitKat radi glatko i bez trzavica. Iako velika većina aplikacija u Play trgovini trenutno podržava rad na KitKatu, problem eventualno mogu predstavljati nove aplikacije koje će stizati u budućnosti, tj. ako budu zahtijevale noviju verziju.

columns="4" size="medium"

Što se samog sučelja tiče, imamo gotovo čisti AOSP, tj. Googleov stock Android. Nema intervencije u OS s nepotrebnim eksperimentima s dizajnom, što inače samo usporava sustav, a nije vidljiva ni već količina bloatware aplikacija. Od dodatnih nalazimo samo upravitelj datoteka i poseban video player, koji podržava prilično širok spektar video formata i codeca. S obzirom da za temelj koristi prastari KitKat, uređaj ima i Flash player, kojemu će se jedan dio korisnika obradovati. Naime, u kasnijim verzijama Androida podrška za njega je ukinuta.

Kamera


iOnik i545 dolazi s 5 MP stražnjom i 2 MP prednjom kamerom. Generičko sučelje smo upoznali na mnogim drugim uređajima ostalih kineskih proizvođača, kojeg karakteriziraju pregledno i prilično logično posložene postavke.

size="medium"

Kod okidanja se primijeti malo kašnjenje u fokusiranju i spremanju fotografija, tako da će vam mirna ruka trebati i u idealnim uvjetima. Da danjem svjetlu boje su prilično realne i kontrast je dobar, ali je lošija oštrina, za što je dijelom zaslužno upravo navedeno kašnjenje.
U zatvorenom prostoru i općenito lošije osvijetljenom ambijentu, znatno se povećava količina šuma, a na noćne fotografije najbolje je zaboraviti.

Tu je još i vrlo slaba bljeskalica koja je tu očito forme radi, jer čak ni na razdaljini od pola metra ne može dovoljno osvijetliti subjekt.

Video snimljen ovim uređajem je solidan i prilično oštar, ali se vidi da mu nedostaje detalja, što je dijelom rezultat i većeg stupnja kompresije.

Generalno, kamera zadovoljava kriterije cjenovnog razreda, ali ništa više od toga. Poslužit će osnovnoj svrsi, a ukoliko vam fotografija zauzima veće mjesto na listi prioriteta, svakako odvojite par stotina kuna više za neki skuplji uređaj.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.


Baterija i autonomija


S obzirom na dimenzije i masu uređaja, lako je zaključiti da je u iOnik 545 mogla stati veća, odnsono baterija kapaciteta većeg od 1800 mAh. No što je tu je, MT6582 procesor je sam po sebi štedljiv i neće ju previše opteretiti, kao ni 720p zaslon. Ove dvije stavke će na neki način kompenzirati relativno mali broj mAh, pa će tako baterija uz umjereno korištenje izdržati cijeli dan, a uz nešto intenzivnije, od ujutro do navečer.

Oni kojima stalna internetska veza nije potrebna, tj. ako se više fokusiraju na razgovor i povremeno pretraživanje interneta, autonomija se može produljiti i na dan i pol.

Zaključak


iOnik i545 još je jedan uređaj koji nudi solidnu izradu i performanse, te izvrstan zaslon s obzirom na cijenu od 700 kuna. Dojam kvari prastara verzija Androida, s neizvjesnim datumom nadogradnje, dok je kamera u skladu s cijenom uređaja.

Kao i svaki smartfon iz ovog cjenovnog razreda, iOnik i545 je namijenjen svima s ograničenim budžetom, roditeljima koji žele opremiti svoje školarce, a ne ulaziti u veći trošak, ali i svima onima koji nisu opterećeni brojkama, već traže uređaj za pozive, surfanje, društvene mreže, i eventualno slušanje glazbe.