Nove tehnologije Top teme

Kad stiže i što nam donosi 5G?

5G-Network

Iako su mobilne mreže pete generacije vremenski još uvijek daleko, mnogi proizvođači infrastrukture i prateće opreme moraju se na vrijeme pripremiti za budućnost. 5G standard još uvijek nije definiran ni standardiziran, a mnogi kažu da bi se to trebalo dogoditi tamo negdje 2020 godine, oslanjajući se pritom na desetogodišnji ciklus dominacije jedne generacije.

Tako su prva testiranja 4G mreže počela još 2010. godine, da bi ju ITU (International Telecommunications Union) iste godine standardizirao. 4G mrežema najprije su definirane sve one s brzinama downloada preko 100 Mbps, da bi se kasnije popustilo pritiscima operatera, koji su krenuli s LTE mrežama brzine 75 Mbps, što je u neku ruku i logično s obzirom da se tu ipak radi o novoj infrastrukturi. Bilo je i prijedloga da se HSPA+ DC (do 42 Mpbs) proglasi 4G brzinom, no ta formulacija srećom nije zaživjela.

Nedugo zatim, LTE mreže su proradile i u Hrvatskoj i to na spomenutih maksimalnih 75 Mbps, da bi baš nedavno HT na svojoj mreži brzine povećao na maksimalnih 150 Mbps. Naravno, radi se o teoretskoj brzini, ali je zato sada sasvim uobičajeno da uređaj postigne između 80 i 100 Mbps.

11008407_10205837342443012_6759089248639345312_n

Treba reći da LTE može ići i puno brže. Naime, već sada se nude uređaji s podrškom za brzine do 450 Mbps (LTE Cat. 9), no proći će još neko vrijeme dok operateri uspiju primijeniti sve blagodati ove tehnologije.

I sada se postavlja pitanje, čemu onda 5G, iliti peta generacija mobilnih mreža?

Kad sam u prethodnom dijelu teksta govorio o 4G mrežama,  nisam ni spomenuo rak ranu svih svih mobilnih tehnologija, a to je pokrivenost signalom. Istina, spuštanjem frekvencija na 800 MHz, 4G mreže u startu imaju komparativnu prednost nad 3G mrežama koje su svoje širenje započele na visokih 2100 MHz, da bi tek nedavno u ruralnim krajevima dobile i 900 MHz spektar, no s obzirom na prelazak na 4G, upitno je daljnje ulaganje u ovu, sada već zastarjelu tehnologiju.

Government Launches Rural Broadband Network Initiative

Tehnologija ide dalje, pa će nam za nekih pet godina, (taman dok operateri sva naseljena mjesta pokriju 4G signalom), stići i 5G mreža, ma kakve brzine prijenosa podataka podržavala. Upravo po tom pitanju nedavno se oglasio i Huawei, jedan od vodeđih proizvođača opreme i mrežene infrastrukture u svijetu. U ovoj kompaniji ukazuju na Internet of Things (IoT), termin koji se u zadnje vrijeme često povlači po stručnim krugovima, a predstavlja povezivanje mnogih drugih uređaja, a ne samo računala i smartfona, što bi zajedno s njima trebalo tvoriti nekakvu dobro umreženu i funkcionalnu cjelinu.

Dakle, uz samo omogućavanje prijenosa podataka, u 3G mrežama ključno je bilo osigurati kapacitete kako bi se zadovoljilo rastuće tržište mobitela, a kasnije i tableta, stickova itd. U odnosu na 2G, morao se povećati kapacitet samih baznih stanica, ali i infrastrukture općenito. Kod 4G mreža smo vidjeli da se uglavnom povećala brzina, iako je i sada zabilježen rast broja uređaja, dok će 5G u startu morati podnijeti i jedno i drugo.

antene

Naime, ukoliko se predviđanja današnjih vizionara ostvare, u sljedećih desetak godina, umreženi neće biti samo mobiteli i računala, već televizori, hladnjaci, veš mašine, automobili itd. i to u puno većoj mjeri nego što sada možemo zamisliti. Znači, količina uređaja koji će se spajati na jednu baznu stanicu bit će mnogo puta veća nego što je to slučaj sada. Tako, recimo, broj mobitela danas premašuje broj stanovnika na zemlji, dok bi količina svih umreženih uređaja u sljedećoj dekadi trebala iznositi preko 100 milijardi, a peta generacija mobilnih mreža bi na taj izazov trebala pružiti adekvatan odgovor. Uz ovo, 5G mreže bi trebale ponuditi i puno veće brzine, a sada se govori o 10 Gbps, dakle nekih 50 puta brže od trenutno najbržih LTE mreža.

Ova priča možda zvuči pomalo pretenciozno s obzirom da se dvije trećine svjetske populacije još uvijek oslanja na 2G, tj. vremešni GSM, o čemu i sami možemo svjedočiti čim se malo odmaknemo od urbanih cjelina i umjesto 3G, H ili 4G na zaslonu smartfona ugledamo mrski nam "E" (EDGE). Naravno, mnogi su s pravom nezadovoljni, no treba imati na umu da je to jednostavno priroda mobilnih mreža i da pokrivenost ni u bogatijim zemljama nije toliko bolja koliko biste možda očekivali.