Android Recenzije

LeTV Le 1s - Recenzija

LeTV Le 1s - Recenzija

LeTV je tek nedavno počeo proizvoditi smartfone, a nekoliko njihovih uređaja već smo recenzirali. Za razliku od većine drugih kineskih kompanija, LeTV nije krenuo s jeftinim ili generičkim uređajima, već je u startu tržište napao s izvrsnim metalnim kućištima i prilično nabrijanim hardverom, te sada predstavlja najbrže rastuću kinesku kompaniju u ovom segmentu.

Ovoga puta nam iz Honorbuya stiže njihov najnoviji model pod nazivom LeTV Le 1s X500. Dolazi u metalnom kućištu s 5,5-inčnim zaslonom, moćnim MediaTekovim Helio X10 procesorom, 3 GB RAM-a, 13 MP kamerom koja snima 4K video i čitačem otisaka prstiju. Naravno, tu su i mnogi drugi detalji o kojima možete čitati u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

151.1 x 74.2 x 7.5 mm







Masa

169 grama







Zaslon

5,5 IPS LCD, 1080p, 400 ppi







SoC

MediaTek MT6795T







CPU

8x Cortex-A53







RAM

3 GB







Interna memorija

32 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth







3G

HSPA+ DC







4G

LTE







OS

Android 5.0 Lollipop







Kamera

13 MP/4K







Prednja kamera

5 MP







Baterija

3000 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta zirade

Pretrpanost kineskim aplikacijama







Jak procesor i 3 GB RAM-a

Potrebno privikavanje na sučelje







Izvrstan zaslon

Ne podržava memorijske kartice







Autonomija








Omjer uloženo/dobiveno










Dizajn, kućište i zaslon


LeTV Le 1s X500 se dizajnom praktički ni malo ne razlikuje od svoje starije braće. Dakle imamo sada već standardni oblik s metalnim okvirom i fizičkim tipkama na njemu, kao i potrebnim utorima, te vanjskim zvučnikom. Sprijeda dominira potpuno crni zaslon, koji u kombinaciji sa zlatnim rubom tvori prilično atraktivnu cjelinu.

Crna boja isključenog zaslona se integrira u isto tako crni rub kućišta, pa se stvara dojam kućišta «bez ruba», što je u današnje vrijeme vrlo popularno i predstavlja svojevrstan trend.
Na stražnjoj strani imamo kameru i bljeskalicu, a ispod njih čitač otisaka prstiju, koji je smješten točno na poziciji na koju «sjeda» kažiprst bilo koje ruke.

columns="4"

Ispod zaslona smjestile su se tri kapacitivne tipke, koje se ne vide dok se uključi njihovo pozadinsko osvjetljenje i zanimljivo je kako su uklopljene u cjelinu. Ipak, pozadinsko osvjetljenje traje par sekundi i isključi se, što nikako nije za pohvalu.

Što se ležanja u ruci tiče, možemo reći da je ugodan za držanje, ali su rubovi ipak prilično oštri, što bi vam moglo zasmetati pri duljim razgovorima. Pozadina od brušenog aluminija ostavlja dojam visoke kvalitete, ali je dosta klizava, pa ćete morati pripaziti da vam uređaj ne ispadne iz ruke.

5,5-inčni zaslon je izrađen u IPS tehnologiji i stiže u standardnoj 1080p rezoluciji. Gustoća točaka iznosi oko 400 ppi, dakle debelo iznad retina granice. Pruža izvrsnu oštrinu i realan prikaz boja, uz izvrsno vrlo dobro pozadinsko osvjetljenje, što osigurava zadovoljavajuću čitljivost na danjem svjetlu. Ukupan dojam je izvrstan i definitivno usporediv s onima na još skupljim uređajima.

Hardver, performanse i povezivanje


MediaTekov osmerojezgreni procesor Helio X10 je pokretački stroj ovog uređaja, koji mu uz izvrsne performanse kod grafički zahtjevnijih igara omogućuje i snimanje 4K videa. Za besprijekorni multitasking brinu se 3 GB RAM-a, što se osjeti prilikom kombiniranog korištenja igara i drugih aplikacija, ali i kod surfanja s većom količinom otvorenih prozora.

Interna memorija uređaja iznosi 32 GB, a dostupno će vam biti oko 25, što je još uvijek dobro, ali ne trebate računati na proširenje, jer uređaj nema utor za memorijske kartice. Ladica za SIM kartice sadrži jedan micro i jedan nano SIM utor.

columns="4" size="medium"

Kvaliteta poziva je izvrsna. Zvučnik slušalice je dovoljno jak i problema po tom pitanju nismo imali. Vanjski zvučnik je prilično jak, ali pri najglasnijem slušanju može doći do povremenog treštanja, i zbog toga slušalice pružaju kud i kamo bolje iskustvo, no treba napomenuti da one ne dolaze u prodajnom paketu.

Kao što je već rečeno, LeTV Le 1s donosi USB-C utor za povezivanje s drugim uređajima i punjenje, što je puno praktičnije od još uvijek aktualnog micro USB standarda.
Uređaj radi na 2G, 3G i 4G mrežama, s tim da u ovoj potonjoj nema podršku za spektar od 800 MHz, što bi se eventualno moglo loše odraziti na prijem LTE signala u ruralnim područjima.

Čitač otisaka prstiju se nalazi na poleđini i prikladan je za korištenje kažiprstom. Definiranje otiska može potrajati skoro minutu, dok se učitaju svi kutovi prsta, kako bi se što lakše koristio, čak i djelićem prsta.

Softver i sučelje


Operativni sustav na kojem je LeTV Le 1s temeljen je Android 5.0 Lollipop, a povrh njega dolazi posebna nadogradnja sučelja, koju smo već upoznali na prethodnim LeTV uređajima. Znači, radi se o prilično velikoj intervenciji u Android. Već na docku imamo LeTV-ovu tipku za njihov «Live» servis, što je prilično iritantno jer se ne može ukloniti. Izbornik postavki je izmijenjen i donekle reorganiziran.

Promjene su vidljive i u obavijestima, kao i prilikom izmjene pozadina i dodavanja widgeta, a tu je i (za Kineze) sada već uobičajeni prikaz svih aplikacija na početnim zaslonim, dakle bez posebnog izbornika.

Bilo kako bilo, ovo sučelje radi iznenađujuće brzo i fluidno. Tijekom ova dva tjedna, koliko je uređaj proveo u mojim rukama, nisam primijetio nikakvo zastajkivanje, usporavanje, ali ni rušenje aplikacija.

size="medium" columns="4"

Privikavanje zahtijeva i pronalazak prečica za brze psotavke, koje se ne pozivaju iz s vrha zaslona, nego iz multitasking izbornika, koji zbog svega toga prikazuje prilično male sličice aktivnih aplikacija. Isto tako, jedna od prvih radnji bit će instalacija Google ili neke druge tipkovnice, jer je ova LeTV-ova praktički neupotrebljiva za europske jezike.

S druge strane, ako vam se ovakva koncepcija sučelja iz bilo kojeg razloga ne sviđa, uvijek možete instalirati alternativni launcher, što je posao od dva klika. Ono što veseli je da se jedan takav launcher ovdje ipak može definirati kao zadani, što na X900 modelu nije bio slučaj. Imajte na umu da drugi launcher dosta toga vraća na uobičajeni Android koncept, ali neki detalji LeTV sučelja će opak ostati vidljivi.

Također, uređaj je prilično natrpan raznim kineskim aplikacijama i servisima. Neke od njih je moguće deinstalirati, dok je će veći dio ostati kao dio operativnog sustava. Često će se dogoditi da ove aplikacije šalju obavijesti na kineskom jeziku, što možete isključiti u App management izborniku

Za multimediju brine se posebna i prilično jednostavna aplikacija s istovremenim prikazom slika i videa. Prilično je jednostavna i nudi uobičajene mogućnosti uređivanja i dijeljenja. Sadržaj se može prikazati kronološki ili prema lokaciji ukoliko imaju geo oznaku.

Kamera


LeTV Le 1s sa donosi 13 MP kameru, koja može snimati i 4K video. Sprijeda imamo 5 MP senzor. Sučelje kamere je prekopirano s iPhonea, barem kad govorimo o osnovnom zaslonu. S desne strane na izbor imamo načine snimanja (foto, video, usporeni video i panoramu), a s lijeve zamjenu kamera, upravljanje bljeskalicom i prečicu prema opcijama.

size="medium"

Ovdje sada dolazimo do vidljivih razlika u odnosu na iPhone. Opcije nude cijeli niz dodatnih postavki, od izmjene veličine slike, samookidača, podešavanje balansa bijele, ISO osjetljivosti i ekspozicije, pa sve do kontrasta, oštrine i saturacije, a možete i namještati veličinu fotografije (8, 10 i 13 MP). Video se može snimati u 480p, 720p, 1080p i 4K rezoluciji. Nažalost, ovaj potonji koristi poseban hvc.1 codec, zbog kojeg ga je nemoguće gledati putem standardnih aplikacija.

Kamera u idealnim uvjetima vrlo brzo fokusira i okida, ali kad uključite bljeskalicu, morat ćete imati vrlo mirnu ruku, jer tada fokusiranje traje dosta dulje.

Kvaliteta fotografija je na očekivanoj razini za uređaj ove klase, što znači da će zadovoljiti najširi spektar korisnika. Na danjem svjetlu fotografije su vrlo jasne i oštre, s realnim bojama, ali je vidljiv slabiji dinamički raspon, što se donekle dade ispraviti HDR funkcijom. Da se ne radi o senzoru najviše klase svjedoče fotografije u lošijim uvjetima, koje pomalo gube realnost boja i raste im šum. Da ne bi bilo zabune, ove fotografije su i dalje na vrlo visokoj razini, ali njihova opća kvaliteta nije mjerljiva s najvišom klasom.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

1080p video:

[responsive_youtube YTE-70q20NE]

1080p usporeni:

[responsive_youtube s0a63JjcdS8]

Baterija


Uređaj je opremljen 3000 mAh baterijom, koja nije izmjenjiva, ali zato u osigurava autonomiju malčice iznad današnjeg prosjeka. U uvjetima kad je uređaj stalno povezan na Internet, uz automatsko osvjetljenje zaslona i umjerenu upotrebu svih funkcija (oko 40 minuta razgovora, 60 minuta surfanja i društvenih mreža, 20 minuta YouTubea u maloj rezoluciji, okidanje desetak fotografija, 20 minuta slušanja glazbe, oko pola sata reprodukcije HD videa, te povremeno odgovaranje na chat i email poruke) baterija je u pravilu izdržala jedan cijeli dan, da bi navečer oko 20h indikator još uvijek pokazivao oko 20%.

Većina današnjih smartfona u bi u istom ili sličnom režimu korištenja na ovu razinu pala već oko 18h. Primjerice, iPhone 6 bi se u ovakvom režimu u isto vrijeme već ispraznio, dok bi Note 4 i 5 ipak izdržali više.

Zaključak


LeTV Le 1s je logično širenje portfolia ove relativno nove kompanije. Njihovi dosadašnji uređaji mahom spadaju u srednji i viši cjenovni razred, da bi se ovim modelom ponuda proširila i na srednje-niži. No čak i ovaj uređaj za relativno malu svotu nudi prilično dobre karakteristike.

5,5-inča, metalno kućište, moćan procesor, 3 GB RAM-a, 32 GB interne memorije, čitač otisaka prstiju, vrlo dobra kamera i solidna baterija, u Honorbuy webshopu (EU skladište) koštat će vas oko 1820 kuna s uračunatom dostavom. Treba napomenuti da se radi o akcijskoj cijeni koja je snižena 20%. Ukoliko prilikom kupnje unesete MOBHR kupon, dobit ćete i dodatnih 5 eura popusta.

Uređaj kao takav namijenjen je kupcima kojima je prioritet veliki zaslon i snažan hardver, a imuni su na kineske softverske dodatke kojima je uređaj natrpan.