Apple

MacBook Pro 2016 - iskutijejavanje i prvi dojmovi

macbook-pro-iskutijejavanje

Primijetili ste da smo u zadnje vrijeme dio recenzija posvetili i klasičnim prijenosnicima. Post-PC era nije se dogodila, barem ne u formi kakvu su vizionari prorokovali. Klasična računala nisu nestala, niti su se u potpunosti stopila s tabletima, kao što su neki proroci (uključujući i nas) gatali. Na tržištu je prisutan velik broj hibrida koji nude 2 u 1 ili 3 u 1 koncepciju uređaja, ali klasični prijenosnici su još uvijek prisutni u svom starom dobrom obliku, barem prema viziji ljudi iz Applea, čiji jedan takav uređaj testiramo.

Nakon nekoliko testova prijenosnih PC-a, među kojima su bili Acer Predator kao jedan od najjačih gamerskih laptopa, potom Acer Swift 7 kao najtanji laptop na svijetu, na red je došao Appleov MacBook Pro.

Model kojeg imamo na testu je onaj bez Touch Bara, dakle najjeftiniji, s cijenom od samo 14.250,00 kuna. «Samo», jer isti takav 13,3 inčni s Touch Barom košta oko 3000 kuna više. Naravno, ako se probećatite i odlučite se još više počastiti, možete se odlučiti na 15-inčne MacBooke Pro čija cijena debelo prelazi 20.000 kuna.



No, vratimo se mi u kakvu-takvu realnost. Dakle, 13,3'' MacBook Pro (late 2016) je predstavnik nove generacije Appleovih prijenosnika. Dolazi s Intelovim dvojezgrenim i5 proceosrom šeste generacije, 8 GB RAM-a, Intel Iris 540 grafikom, 256 GB SSD-om, IPS LCD Retina (2560x1600) zaslonom, 2 USB-C Thunderbolt 3 utora i baterijom za koju Apple obećava preko 10 sati rada.

Prvi dojam? Space Gray tamno sivi aluminij prije svega djeluje profinjeno i skupo, što je s obzirom na cijenu uređaja i očekivano. Mnogi će reći da su Appleovi laptopi skupi, što uistinu i jesu, no treba imati na umu da Apple ne nudi low-end uređaje. Dakle, ako idemo izravno uspoređivati neki PC s bilo kojim MacBookom, u obzir treba uzeti izbor materijala i kvalitetu izrade. Drugim riječima, ako imate dovoljno novca, možete kupiti i Windows PC s cijenom istom ili većom od Appleovih.

Novi Macbook Pro je vidljivo tanji i lakši od prethodnika. Ugrađen mu je još bolji zaslon, veći trackpad, što u početku može izgledati pomalo čudno, no iskreno, toliko sam se uštosio da mi je nakon 10 minuta izgradnja, moj stari trackpad izgledao strašno mali.

Ono što će se malo kome svidjeti je nestanak portova. Megsafe, možda jedno od najboljih rješenja za punjenje prijenosnika ikad, nestalo je, zajedno s USB-A i Mini DisplayPort i HDMI portovima. Umjesto njih, dobili smo dva USB-C porta s podrškom za Thunderbolt 3, a ostao je i 3.5 mm audio utor. Isto tako je nestao i čitač SD kartica.

Preko USB-C portova obavlja se sve, od punjenja do povezivanja s periferijama i drugim uređajima, a s obzirom na inkompatibilnost istih s novim USB-C standardom, morat ćete kupiti dodatne adaptere koji nisu baš jeftini. Ovdje dodajmo da se MacBook Pro, barem ovaj 13-inčni, može puniti i jačim power bankom, no detalje tek treba vidjeti.

Toliko za ovu uvodnu temu. U nastavku slijedi video iskutijejavanja, a ako imate bilo kakvih pitanja vezanih uz uređaj, slobodno ih postavite u komentarima. O svemu više, naravno, u recenziji koja stiže uskoro.