Meizu M5 Note - Recenzija



Do nedavno mnogima nije bilo poznato da se u Kini broj 4 smatra nesretnim, baš kao kod nas broj 13. Neki kineski proizvođači smartfona smatraju da broj 4 svakako treba izbjegavati, dok jedan dio u potpunosti ignorira ovo praznovjerje. Meizu je ipak jedan od tih praznovjernih proizvođača (iako model MX4 iz 2014. govori drugačije) pa tako na testu imamo model M5 Note. Note uređaji su u pravilu "normalne" verzije s većim zaslonom i nešto boljim procesorom, što je slučaj i ovdje. Osim primamljivog izgleda je tu i velika baterija, no o svemu tome detaljno pročitajte u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

153,6 x 75,8 x 8,1 mm




Masa

175 grama




Zaslon

5,5″ IPS LCD, 1920 x 1080, 403 ppi




SoC

MediaTek Helio P10




CPU

4x 1,8 GHz Cortex-A53 + 4x 1 GHz Cortex-A53




RAM

3/4 GB




Interna memorija

16/32/64 GB




Micro SD

da




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.0, Micro USB




3G

HSPA+




4G

LTE Cat.6




OS

Android 6.0.1 Marshmallow, Flyme 5.2.11.0




Kamera

13 MP; 1080p video, dvostruka LED bljeskalica




Prednja kamera

5 MP; 1080p video




Baterija

4000 mAh




Cijena





Dostupan kod:






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Kvaliteta izrade, dizajn

Starija verzija Flyme sustava




Izvrsna baterija





Vrlo dobar zaslon





Mogućnosti kamere





DIZAJN I KUĆIŠTE


Meizu M5 Note izvana izgleda kao svaki drugi Meizu uređaj, što je dobro. Štoviše, postoji niz telefona kojima ga možemo prisličiti, no ipak moramo priznati da je Meizu bio jedan od prvih koji su krenuli u ovom smjeru. Kvaliteta izrade je na vrlo visokoj razini, od aluminijskog kućišta koje nema one neugodne plastične elemente na vrhu i dnu već samo dvije trake za propuštanje signala, sve do 2.5D stakla s prednje strane. Meizu ne navodi o kojem se staklu točno radi, ali uspjeli smo pronaći podatak da je riječ o Dinorex T2X-1, iako informacija nije službena. Vrlo robusno kućište, ne preteško za svoju veličinu, eventualno zbog svoje glatkoće malo previše sklisko za bezbrižno rukovanje.



Ako ste ranije koristili neki Meizu uređaj, nećete se morati privikavati na M5 Note budući da se već godinama koristi isti raspored tipki. Sprijeda imamo jednu kapacitivno-fizičku tipku koja služi kao čitač otiska prsta te backhome. Tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje se nalaze s desne strane, s lijeve je ladica za SIM i micro SD kartice, na dnu 3,5 mm priključak za slušalice, micro USB priključak, zvučnik za multimediju i glavni mikrofon, a na vrhu tek sekundarni mikrofon. U njegovoj blizini, s prednje strane, se nalaze senzori, zvučnik za pozive, selfie kamera i LED svjetlo za obavijesti. Na poleđini se, očekivano, nalaze 13-megapikselna kamera i pripadajuća dvotonska LED bljeskalica.

Uspoređujući M5 Note s konkurentskim uređajima, svojim dimenzijama i masom ulazi u prosjek, a uz gore spomenutu kvalitetu izrade je svakako užitak njime rukovati.

U pakiranju dobivate USB kabel, punjač (2 A), kratke upute i alat za otvaranje ladice za kartice.

ZASLON


Meizu u svoje smartfone ugrađuje i AMOLED i IPS LCD zaslone, no AMOLED su ipak rezervirani za Pro seriju. To nije nužno nedostatak jer IPS ima niz prednosti, a konkretno ovaj se može pohvaliti vrlo dobrim prikazom boja i solidnom vidljivošću na otvorenom. Boje mrvicu naginju toplijim tonovima, no to se lako riješi u postavkama. Nekima to neće ni smetati ili uopće neće smatrati nedostatkom. Full HD rezolucija na 5,5 inča daje vrlo oštru sliku i tu ciljana publika će sigurno biti zadovoljna.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


MediaTekov procesor Helio P10 je mnogo puta prošao kroz naše ruke i pokazao se vrlo dobrim za srednju klasu. Četiri brze jezgre se mogu pohvaliti prilično visokim taktom od 1,8 GHz, dok su druge četiri spuštene na niskih 1 GHz kako bi se čim više smanjila potrošnja baterije. GPU je Mali-T860 MP2 koji u većini slučajeva uspije "izgurati" sve te silne piksele u Full HD rezoluciji pa ljubitelji 3D naslova neće imati problema. Performanse su očekivano dobre, nema dugog čekanja kod otvaranja aplikacija i učitavanja web stranica.



Osnovna verzija ima 3 GB RAM-a i 16 GB interne memorije, slijedi je verzija s istom količinom radne memorije i dvostruko više interne i na kraju dolazi verzija s 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije. Mi smo testirali ovu srednju i multitasking je u većini slučajeva bio vrlo ugodan. Sve tri verzije imaju proširivu memoriju do 256 GB pa uz memorijsku karticu možete mirno spavati čak i ako kupite verziju sa 16 GB. Bez obzira na to, preporučamo 32 GB.

size="medium"

Čitač otisaka prstiju je brz i precizan, no nije u stanju pripravnosti nego prvo morate uključiti zaslon i tek onda prisloniti prst. Zvučnici daju dobar zvuk i dovoljno su glasni, a prijem svih bežičnih mreža je uvijek bio izvrstan.

SOFTVER I SUČELJE


Flyme korisničko sučelje, ili ga je možda bolje nazvati operativnim sustavom, ne treba posebno predstavljati. Naš primjerak je predviđen za prodaju izvan Kine pa dolazi s globalnim ROM-om, tj. verzijom Flyme sustava koja ne sadrži kineske aplikacije i ima izbornik na hrvatskom jeziku. Google aplikacije morate instalirati sami, no postupak je krajnje jednostavan - sve je dostupno preko svojevrsne trgovine aplikacija pod nazivom Hot Apps. Veliki minus je taj što još uvijek nije stigao Flyme 6, umjesto toga M5 Note još uvijek "vrti" Flyme 5. Postoje beta verzije i komplicirani način flashanja Flyme 6 ROM-a pa tko voli, nek' izvoli.

size="medium"

Za prilagodbu sučelja je dostupan veliki broj pozadina i tema pa će svatko pronaći nešto za sebe, ali jedna stvar je nepromjenjiva - sve aplikacije se nalaze na početnim zaslonima, što je tipično za gotovo sve kineske smartfone. Možete ih grupirati u mape, mijenjati ikone putem raznih tema te dodavati widgete. Kad smo već kod widgeta, onaj sistemski za vremensku prognozu uredno pronalazi lokaciju, za razliku od onoga u kineskom ROM-u. Sustav ima niz pomoćnih aplikacija, poput kompasa, ogledala, ravnala itd., a kalkulator može funkcionirati kao tzv. mini aplikacija, odnosno plutajući prozor.

Dobro poznata Meizuova tipka za navigaciju je vrlo praktična za korištenje. Jedan dodir za korak nazad i pritisak za povratak na početni zaslon - tako je već godinama i radi savršeno. Ako ste koristili uređaj s tri navigacijske tipke, prilagodba će vam sigurno trebati, ali ubrzo ćete shvatiti koliko je ovo vrlo praktično rješenje.

size="medium"

KAMERA


M5 Note je opremljen glavnom kamerom rezolucije 13 MP i otvora blende f/2,2 te dvotonskom LED bljeskalicom za pomoć u mraku. Ovakva konfiguracija je vrlo česta kod telefona sličnih specifikacija pa su samim time i fotografije slične kvalitete. Istinu govoreći, M5 Note ima jednu od boljih kamera u svojoj klasi, fotografije koje snimite u idealnim uvjetima su pune detalja, kontrast i boje su vrlo dobri i dinamički raspon je iznad prosjeka. Noćne fotografije imaju dosta šuma i malo su tamnije nego što bi trebale biti, ali to je problem koji (sve) uspješnije rješavaju tek telefoni iz visoke klase. U nekim situacijama će vam pomoći bljeskalica, no ne možete uvijek računati na nju.

Najbolje rezultate ćete, naravno, dobiti koristeći ručni način u kojem možete podešavati ISO osjetljivost, brzinu zatvarača, ekspoziciju i fokus, no vjerujemo da ciljani korisnici ovog uređaja nemaju takve ambicije, barem ne prečesto. Zato automatski način djeluje kao sigurna karta te smo upravo tako snimali sve priložene fotografije.

size="medium"

U sučelju kamere ćete se teško izgubiti budući da je vrlo jednostavno. Na lijevoj strani su gumbi za postavke, prebacivanje između prednje i stražnje kamere, efekte, odbrojavanje i bljeskalicu, a s desne prečac za galeriju, okidač i gumb za otvaranje izbornika s načinima rada. Osim dobro poznatih automatskog i ručno, tu su načini za uljepšavanje lica, panorama, makro, snimač GIF-ova, polje svjetla (za naknadno manipuliranje fokusom), čitač QR kodova te standarno i usporeno video snimanje. Jednom kad stigne ažuriranje na Flyme 6, doći će i prečac za HDR kojeg je sad moguće uključiti samo u glavnim postavkama.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

BATERIJA


Ako ste čitali specifikacije, sigurno vam je za oko zapeo kapacitet baterije koji iznosi 4000 mAh. To je svakako iznad prosjeka za smartfone s 5,5-inčnim zaslonima i upravo takvi su i rezultati. Meni koji volim "izvlačiti mast" baterijama je u prosjeku baterija izdržala dva dana, što znači da su tri dana lako ostvariva.

Brzo punjenje osigurava MediaTekov Pump Express i za cijeli ciklus je potrebno tek koju minutu više od sat i pol.

ZAKLJUČAK


Meizu M5 Note ima kvalitetno kućište, vrlo dobar zaslon, procesor koji osigurava ugodan rad, dovoljno memorije, kameru koja će zadovoljiti većinu korisnika i natprosječnu bateriju. Iako nemamo ništa protiv dizajna Meizu uređaja, dobro bi mu došlo osvježenje. Naravno, ako nešto dobro izgleda i sviđa se ljudima, nije to pametno mijenjati, ali pritisak konkurencije je prevelik da bi se spavalo na lovorikama.

Za 1.799,00 kn U vrijeme nastajanja teksta) opet dobivate dosta, pogotovo kad uspoređujete cijenu s najpoznatijim/najrazvikanijim proizvođačima, a također možete mirno spavati jer M5 Note ima garanciju u trajanju od 24 mjeseca.

Uređaj po najpovoljnijoj cijeni potražite na mobis.hr.