Motorola Moto Z - Recenzija

motorola-moto-z-recenzija

U moru vrlo sličnih smartfona, ponekad naletimo na neke koji se izdvajaju iz mase. U prvoj polovici godine upoznali smo LG-u G5, a ovoga puta na testu imamo Motorolinu viziju modularnog smartfona, koji za razliku od LG-a ima puno jednostavniji princip korištenja dodataka (modova), bez potrebe za isključivanjem uređaja, odvajanjem baterije ili sličnim radnjama. Dovoljno je uzeti modul, prisloniti ga na poleđinu uređaja i on će raditi.

Moto Z, osim što je modularan, ima i specifikacije slične svim top modelima iz ove godine. Pokreće ga dobro poznata kombinacija Snapdragona 820 i 4 GB RAM-a, a uz njih donosi i odličan 5,5” QHD AMOLED zaslon, 13 MP optički stabiliziranu kameru s f/1.8 otvorom blende, nesvakidašnji set senzora i još mnogo toga.

Imali smo priliku družiti se s ovim uređajem posljednjih desetak dana, a uz njega su nam došla i dva modula vrijedna spomena. Jedan dolazi u vidu eksterne baterije, a drugi dodatnog vanjskog zvučnika.

Kako se Moto Z ponašala tijekom testiranja, ima li u njoj tragova stare Motorole i hoćemo li u budućnosti vidjeti još ovakvih modularnih uređaja, pa makar s potpisom Lenova, saznajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

153,3 x 75,3 x 5,2 mm







Masa

136 grama







Zaslon

5,5″ AMOLED 2560 x 1440, 535 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 820







CPU

2x Kryo 2,15 GHz, 2x Kryo 1,6 Ghz







RAM

4 GB







Interna memorija

32/64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, FM radio, USB-C







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 7.0 Nougat







Kamera

13 MP, 1/f.8, OIS, 2160p







Prednja kamera

5 MP f/2.2







Baterija

2600 mAh







Cijena

5000,00 kuna u vrijeme testiranja







Najbolja ponuda na:











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Nema 3.5 mm audio utor







Iznimno tanak i lagan

Kamera ispod očekivanja






Izvrstan zaslon

Ispodprosječna autonomija







Hardver i performanse

Visoka cijena







Najnovija verzija Androida








Moto modovi








Dizajn, kućište i ergonomija


Već na prvi pogled jasno je da je Moto Z predviđen za korištenje uz razne modove. Iznimno tanko kućište debljine svega 5,2 mm je čak i pretanko za korištenje bez dodatnih poklopaca, o kojima ćemo nešto kasnije.

Okvir uređaja izrađen je od aluminija i skriva tek jednu deblju traku za antenu, smještenu na vrh uređaja. Uz nju je i utor za Nano SIM i micro SD kartice, a ovo je kombinacija koju dobivate prilikom kupnje uređaja kod vašeg operatera. Ukoliko ga kupite u slobodnoj prodaji, moguće je da ćete dobiti dual SIM verziju.



Lijevi bok uređaja ostao je prazan, a tipke su smještene na desnom boku. Iako su sve tri iste veličine, ona za uključivanje uređaja ima hrapavu teksturu pa ćete ju lako razlikovati od tipki za kontrolu glasnoće. Moramo napomenuti i da smještaj tipki nije baš ergonomski, odnosno bit će potrebno dobro protegnuti palac desne ruke da biste dohvatili tipke za kontrolu glasnoće.
Klik je pristojan, a ne bismo se žalili ni da je malo bolji.

Na donjoj strani smješten je USB-C utor, ali ne i 3,5 mm izlaz za slušalice. Njega nećete pronaći na ovom uređaju što znači da ćete za slušanje glazbe morati iskoristiti priloženi adapter ili bluetooth slušalice. Iskreno ne odobravam ovu politiku, pogotovo kad u obzir uzmemo da se oko zaslona nalazi dovoljna količina mesa, no kao što je već poznato, radi se o najnovijem trendu u ovoj industriji.



Kad smo već kod pristojne količine mesa, nema opravdanja niti za izostanak kapacitivnih tipki za upravljanje, pogotovo zato jer se ispod samog zaslona nalazi i čitač otiska prsta.
Uz tako smješten čitač, bilo bi logično da posluži i kao home tipka, no to nije slučaj. Oko zaslona je i nesvakidašnji set senzora koji će uključiti zaslon svaki put kad mu približite ruku, mahnete iznad njega ili slično.

Poleđina je većinom izrađena od neke vrste aluminija, s tim da su gornja i donja strana izrađene od stakla, a iza njih se nalaze antene. Kamera dolazi s prilično velikom grbom, koja na ovom modelu čak ima i funkciju. Na donjem dijelu su se smjestili pinovi kojim povezujete spomenute modove.

Moto Z u ruci ostavlja vrlo dobar dojam, iako bih se usudio reći da je čak pretanka za korištenje bez poklopca. Srećom, gdje god kupili ovaj uređaj, dobit ćete barem jedan, a u većini slučajeva i dva poklopca, odnosno maskice, s kojima će ergonomija biti na vrlo visokom nivou.

Moto Modovi


Kao što smo već rekli, uređaj je pretanak, no to i nije tako loše jer je cilj uređaj koristiti u kombinaciji s određenim modulom, ovisno koji vam je potreban.

Princip korištenja modula je iznimno jednostavan. Dovoljno je samo prisloniti modul na stražnju stranu uređaja, i on instantno radi. Bez nekog posebnog čekanja, resetiranja uređaja ili bilo čega sličnog. Ukoliko slušate glazbu i prislonite JBL-ov zvučnik, tj. modul na poleđinu, glazba će instantno početi svirati iz njega, a ne iz slušalice, odnosno zvučnika vašeg smartfona.



Zvuk koji dopire iz JBL-ovog zvučnika je stvarno odličan i neusporediv s onim s bilo kojeg smartfona. Kvaliteta zvuka je u rangu s Bluetooth zvučnicima koje možete kupiti vjerojatno i u najbližem trgovačkom lancu. Jednom priključen zvučnik će uređaj znatno podebljati, čineći ga predebelim čak i za strpati u džep traperica. Samim time vjerojatno ćete ga nositi u ruksaku ili nekoj torbici, gdje možete strpati i bilo koji drugi eksterni zvučnik.
Punjenje zvučnika odvija se putem USB-C kabela, a indikator napunjenosti baterije pronaći ćete u izborniku vašeg smartfona. Baterija zvučnika ima kapacitet od 1100 mAh, a prema mom iskustvu to će biti dovoljno za nekih 2 do 3 sata slušanja glazbe, ovisno o tome koliko je glasno slušate.

Eksterna baterija je pak druga priča jer nju ne morate posebno puniti. Ukoliko je konstantno držite priključenu uz vaš Moto Z, svaki put kad ga priključite na punjač, punit će se i ona. Ali morat ćete koristiti Motorolin punjač, jer u protivnom ćete puniti samo smartfon. Zbilja mi nije jasno zašto se ne bi i eksterna baterija punila bez obzira na punjač, ako se već puni i sam uređaj.



Baterija se ponaša kao eksterni punjač, a način na koji želite puniti vaš Moto Z putem nje možete definirati u postavkama uređaja. Postoje dva načina. Prvi će držati bateriju uređaja na 100%, dok god se eksterna baterija ne isprazni, a drugi, nešto efikasniji, će bateriju Moto Z držati na 80%. Upravo ovaj drugi način preporučujem da koristite, jer je baterija na Moto Z zapravo loša.

U idealnim uvjetima, u kojima imate apsolutno sve dostupne module, bit ćete pokriveni s funkcionalnošću smartfona gdje god krenuli. Trenutno su dostupni moduli koji uključuju dodatnu kameru, eksternu bateriju, projektor ili zvučnik. Ukoliko ne želite koristiti niti jedan od trenutno dostupnih modula, toplo preporučujemo korištenje zaštitnih poklopaca koji su izrađeni od pravog drveta ili fine tkanine.

Primjerice, ukoliko idete na svadbu, ponesete zaštitni poklopac koji odgovara tonu vašeg odijela ili haljine. Ukoliko idete na piknik u prirodu, ponesete eksterni zvučnik. Idete negdje na put, ponesete eksternu bateriju. Ako pak idete u noćni izlazak, možda najbolje da ponesete dodatnu kameru.



Iako ovo zvuči kao genijalno rješenje, sami moduli su preskupi i alternativna rješenja možete dobiti za puno manje novca, i što je najbolje, radit će na svim smartfonima ili bez njih.
Primjerice, solidan power bank od 20.000 mAh platit ćete oko 250 kn, odnosno duplo jeftinije od ove eksterne baterije za Moto Z, a dobit ćete skoro 10 puta veći kapacitet i moći ćete napuniti apsolutno bilo koji smartfon, pa čak napajati i MacBook Pro.

Isto vrijedi i za Bluetooth zvučnik na koji možete spojiti bilo koji smartfon. A bit će još glasniji, imat će bolju kvalitetu zvuka i dulje će mu trajati baterija.
I mini projektora danas ima k’o u priči, a siguran sam da se kvalitetom ne razlikuju puno od ovog za Moto Z koji, usput rečeno, ima output rezoluciju od samo 854x480 piksela i košta skoro 2000 kn.

Koncept Motorolinih, odnosno Lenovovih modula je genijalan i radi iznenađujuće dobro, ali su sami moduli preskupi i osim ako ih ne dobijete na poklon uz uređaj, iskreno ne vidimo puno smisla da ih kupujete zasebno, barem ne po ovim cijenama.

Motorola je obećala svake godine 12 novih modula, a siguran sam da će uskoro doći jedan s 3,5 mm utorom za slušalice, možda nekim kvalitetnim DAC-om i eksternom baterijom od barem 3000 mAh. To bi recimo bio vrhunski modul, a iskreno, nisam jedini niti prvi koji se toga sjetio.

Uz sve to, moduli koje kupite danas, radit će i na iduće dvije generacije Moto Z uređaja, odnosno na nekom eventualnom Moto Z2 i Z3 modelu, ili kako god se već budu zvali. Što će biti nakon toga, i hoće li onda doći neki novi standard, to još uvijek ne znamo.

Zaslon


Motorolini AMOLED zasloni nisu bili baš najbajniji. Prisjetimo se Nexusa 6 i koliko je problema imao čim bi se osvjetljenje spustilo pa bi boje dobile roza nijansu. Ipak, ovaj 5,5” AMOLED je naprosto odličan. Ima vrhunske kutove vidljivosti i kontrast, vrlo dobru vidljivost na suncu, ali i što je najvažnije, dobar prikaz boja, bez obzira na razinu osvjetljenja. One su tek blago zasićene, no ništa pretjerano da bismo im prigovorili. QHD rezolucija na ovoj dijagonali rezultira s vrlo oštrih 535 ppi, a zaslon je samim tim spreman i za korištenje uz VR naočale.

zaslon

Mnogi tvrde da ovaj zaslon ima i Always On funkciju, poput Samsungovih AMOLEDA, no to ipak nije slučaj. Ovo je tzv. Adaptive display, odnosno on će uključiti taj određeni dio piksela koji prikazuju sat, datum i pristigle obavijesti, svaki put kad mu približite ruku ili mahnete povrh njega. Jednom kad osvijetli te piksele, potrošnja baterije je zanemariva, a pritiskom na novopristiglu obavijest moći ćete ju i pročitati i samim time bez potpunog uključivanja zaslona saznati tko vas je zvao, tko vam je i što poslao u SMS poruci, mailu, na Faceu, Twitteru i sl.

Mana ovakvog zaslona je ta što će se paliti doslovno svaki put kad mu se približite. Pa tako ukoliko sjedite u kafiću i ležerno pijete kavicu, svaki put kad posegnete za šalicom, zaslon će se uključiti, a vi pomisliti da vas baš u tom trenutku netko zove ili vam je stigla poruka.
Isto vrijedi i kad se vozite u autu, ukoliko uređaj držite blizu mjenjača, zaslon će se uključivati svaki put kad mijenjate brzinu. Srećom, ovo možete isključiti ukoliko vas frustrira, no s obzirom da je LED-ica za obavijesti nedostupna bez roota, nećete znati kad vam je pristigla nova obavijest ukoliko niste čuli zvuk ili dok ga ne uzmete u ruke i uključite zaslon.

Hardver i performanse


Provjerena kombinacija Snapdragona 820 i 4 GB RAM-a proteže se cijele ove godine kroz sve top modele poznatih proizvođača, osim kod kineskih ubojica flagshipa koji dolaze u kombinaciji s čak 6 GB RAM-a.

4 Kryo jezgre pokreću ovaj uređaj. Dvije kucaju na taktu od 2,15 GHz, a dvije na 1,6 GHz. Adreno 530 je vrlo moćan GPU koji će bez problema zavrtjeti sve najnovije igraće naslove, ali i obavljati i uobičajene svakodnevne zadaće.

Sve ovo radi iznimno dobro i generalno ne možemo imati prigovora. Ipak, morate uzeti u obzir da je Moto Z relativno kasno stigla na naše tržište i uskoro stižu modeli s jačim Snapdragonima. No opet, osim ukoliko ne planirate neke veće izlete u VR svijet, ovaj pogonski sklop bi vas trebao poslužiti naredne dvije godine.

Motorole sam uvijek rado volio testirati primarno iz razloga što imaju generalno bolju kvalitetu signala od ostalih uređaja. No Moto Z je ipak Lenovo, a od stare Motorole su ostali tek neki softverski trikovi i logo. Tako je Moto Z na području kvalitete signala ostavila pomalo mlak dojam. Rekao bih da je bila tek solidna, a u nekim slučajevima i totalno razočarala.
Naime, stare Motorole rijetko bi gubile signal čak i kada uđete u podzemne garaže, a Moto Z ne samo da će ga izgubiti, već ga neće niti pronaći sve dok ne resetirate uređaj.
Pomislio sam da je ovo softverski bug, ali niti najnovija nadogradnja na Nougat nije riješila ovaj problem. Moguće je također da naš testni primjerak ima hardversku manu, a moguće je čak i da će ovo biti ispravljeno softverom. U svakom slučaju, ovo se ne bi smjelo događati.

3,5 mm izlaza za slušalice nema, što je iskreno pravo razočaranje, a isto tako nije dostupan niti USB OTG, što mi je još čudnije. S pozitivne strane, kvaliteta WiFi signala je iznad prosječna, čitač otiska prsta je vrlo brz i precizan, slušalica je dovoljno glasna, a isto tako dobro rade i GPS; Bluetooth i svi ostali načini povezivanja.

Zvučnik je smješten u slušalicu, što je vrlo dobro, ali njegova kvaliteta ipak nije na nekom visokom nivou. Poslužit će vas sasvim dovoljno prilikom gledanja YouTube videa ili sličnih radnji, ali u bučnijim okruženjima ne bi bilo loše i da je malo glasniji.

Softver


Motorolini smartfoni zadnjih godina potpuno teže ka čistom Android iskustvu, a ni Moto Z nije izuzetak. Sučelje je temeljeno na najnovijem Androidu 7.0 Nougat i donosi tek pokoji trik u rukavu.

Ovako olakšano sučelje, odnosno gotovo identično čistom Androidu, jamči vrlo brze softverske nadogradnje, ali isto tako donosi i neke nedostatke koje čisti Android ima u odnosu na modificirana sučelja.

Tako primjerice nema načina da resetirate uređaj osim da ga potpuno isključite, pa ponovno uključite. Nema niti klasičnog postotka baterije uz ikonicu u statusnoj traci, a ne možete niti prilagoditi virtualne navigacijske tipke po vlastitoj želji. Puno je sitnica na koje se naviknemo koristeći teža sučelja, ali isto tako ovo olakšano bi trebalo puno bolje raditi.

columns="4"

Iskreno nisam primijetio baš toliku razliku u brzini, ali definitivno moram reći da je uređaj vrlo fluidan. Istina, ponekad bi neka aplikacija zablokirala sama od sebe, ali vjerujem da je to ujedno i posljedica neprilagođivanja aplikacija za novi Android. Čak niti sve Googleove aplikacije ne rade na najnovijem Androidu. Primjerice, Google Goggles se pokrene, ali ne možete uhvatiti fotografiju unutar aplikacije. Na starom Marshmallowu radi najnormalnije. Nije ovo jedini primjer i ima ih još, ali s obzirom da je riječ o Googleovoj aplikaciji, to me najviše čudi.

Nougat donosi i neka ključna poboljšanja u segmentu multitaskinga, pa tako sada nativno na Androidu možete koristiti dvije aplikacije istovremeno na jednom zaslonu. Ovo je slično Samsungovoj Dual Window funkciji koju je uveo sa starim Noteom 2. Googleu je trebalo nekoliko godina da shvati da je ovo zbilja korisno u određenim situacijama. Niti ovdje neće raditi baš sve aplikacije, no neke najpopularnije su podržane i vjerujem da više od njih nećete ni biti potrebno.

columns="4"

Multitasking tipka ima i novu funkciju, odnosno prečicu. Tako će dvostruki tap na nju pozvati zadnje korištenu aplikaciju. Primjerice, ukoliko tipkate novi mail, a uspoređujete neke podatke iz Excel tablice, jednostavnim dvostrukim dodirom na multitasking tipku direktno ćete se prebaciti iz maila u Excel i obratno. Vrlo zgodno, jednostavno i korisno rješenje.
S druge strane, kad otvorite multitasking izbornik, pronaći ćete tek desetak aplikacija. Bez obzira što ste prije par sati recimo koristili Hangouts, nećete ga pronaći u tom izborniku.
Kao da sustav sam isključuje aplikacije i miče ih iz tog izbornika. Shvaćam da određene aplikacije mora isključivati jednom kad se RAM memorija popuni, ali ako su već dostupna 4 GB RAM-a, onda očekujem da ta 4 GB nečemu konkretnom i posluže.

S pozitivne strane, konačno možete uređivati i brze prečace po vlastitoj želji, što na Marshmallowu nije bio slučaj.

columns="4"

Motorola je zadržala i neke stare trikove. Tako određenim pokretima ruke možete uključiti bljeskalicu ili kameru, položivši uređaj zaslonom na stol uključiti “Ne smetaj” način i sl.
Također su dostupne i glasovne naredbe, bez obzira je li zaslon uključen ili ne, a možete zadati i vlastitu govornu frazu kojom ćete uključiti uređaj, čime zaobilazite onaj “OK Google”.

Uz sve to, poseban odjeljak je rezerviran i za Moto Modove, a što se softvera tiče, možete tek definirati kako će se uređaj puniti uz eksterni punjač, a uvijek možete saznati stanje baterije svakog priključenog moda.

Kamera


13 MP optički stabilizirana kamera, s laserskim autofokusom, dvostrukom LED bljeskalicom i f/1.8 otvorom zvuči odlično, no je li to u praksi uvijek tako? No, krenimo redom.

Samo sučelje je prilično jednostavno i naizgled nudi tek postavke za uključivanje bljeskalice, samookidač i HDR-a. Povlačenjem prsta s lijeve strane zaslona otvarate dodatne postavke za rezoluciju fotografija i videa, te hoćete li koristiti zvuk okidača prilikom okidanja fotografije.
Dostupan je i manualni način rada, no relativno je ograničen. Minimalna brzina okidanja iznosi tek polovinu sekunde, a to ujedno znači da nećete dobiti baš neke impresivne noćne fotografije bez obzira koristili stativ ili ne.



Što se općenito kvalitete fotografija tiče, ona je poslovično odlična dok su uvjeti osvjetljenja odlični. Čim padne noć, kreću i problemi. Da je kojim slučajem ovdje riječ o nekom uređaju srednjeg cjenovnog ranga, i naši kriteriji bi bili puno niži, no s ovakvom cijenom očekujemo i kameru koja direktno parira Galaxyju S7, HTC-u 10 i LG-u G5, no to nije slučaj.

U uvjetima lošeg osvjetljenja fotografije rezultiraju s nešto više šuma od konkurencije, nerijetko su dosta mutne ako nemate iznimno mirnu ruku ili barem naslonjenu na nešto, a senzor kao da se muči prepoznati boje pa isti objekt uhvaćen iz 3 različita kuta izgleda druge boje svaki put.

Isto vrijedi i za kvalitetu snimljenog videa, bilo da se radi o 4k ili FullHD rezoluciji. Generalno, ovo uopće nije loša kamera, no jednostavno nije na razini konkurentnih top modela.

Isto vrijedi i za prednju kameru koja je čak potpomognuta LED bljeskalicom. No jednostavno kvaliteta fotografija nije baš na zavidnom nivou. Svaka fotka izgleda kao da je korišten beauty efekt, iako je potpuno isključen.

Moguće da će se situacija vremenom popraviti, dakle s nekim budućim softverskim nadogradnjama jer hardver kamere kao takav definitivno može bolje.


Baterija


Moto Z je tanka svega 5,2 mm, a to znači da nema baš previše mjesta za smještaj baterije normalnog kapaciteta. 2600 mAh će Moto Z poslužiti od jutra do pauze za ručak najvjerojatnije, osim ukoliko baš niste neki manje zahtjevan korisnik.

Mojim načinom korištena gdje su sinkronizirana 2 email pretinca, Twitter, WhatsApp i Hangouts, te uz klasičnu dozu surfanja i gledanja YouTubea i sat do sat i pol vremena razgovora dnevno, Moto Z bi rezultirala s 2,5 do 3 sata uključenog zaslona. Usporedbe radi, LG G5 koji ima relativno lošu autonomiju izdržao bi mi oko 50% duže.



S vremenom sam se prilagodio uređaju i manje ga koristio, barem dok nije došla eksterna baterija. Srećom, s eksternom baterijom bi mi bez većih problema izdržao od jutra do večeri, no definitivno bih ga morao staviti na punjač ukoliko bih se spremao za večernji izlazak.

U pakiranju s uređajem dobit ćete i Motorolin Turbo punjač koji će ovaj uređaj napuniti od 0 do 1005 za tek nešto više od sat vremena.

Zaključak


Moto Z je konceptni uređaj, prvi mačić kojeg možda i ne treba baciti u vodu. Kao uređaj bez modova je definitivno preskup, s lošom autonomijom, lošijom kamerom i bez 3,5 mm izlaza za slušalice. No sudeći po svemu, korištenju bez njih nije namijenjen, i su ti koji otvaraju jedan potpuno novi svijet.

Svaki mod donosi poboljšanje koje vam najviše u određenom trenutku treba. Bilo da se radi o “boljoj” kameri, bateriji, zvučniku ili pak projektoru. Postupak spajanja uređaja s modovima ne može biti jednostavniji nego što to jest. Doslovno je potrebna jedna sekunda da biste naslonili poklopac na uređaj i da bi on počeo raditi kao da je oduvijek bio tu di je.

zakljucak

Odličan hardver i najnoviji softver su za svaku pohvalu, a isto vrijedi i za vrhunski AMOLED zaslon. Iako nije na razini Samsungovih, stvarno je dobar i mislim da nitko na njega ne bi trebao imati prigovora.

Stara Motorola više ne postoji i kvaliteta signala kakvu smo nekad imali vjerojatno će doći tek za koju godinu kad se postojeća tehnologija Qualcomma unaprijedi i dođe do razine kakvu je imala stara Motorola. Ne možemo reći da je signal loš, već da je “samo” na razini svih ostalih top modela.

Kamera nikad nije bila Motorolina jača strana, a ništa posebno se nije promijenilo ni s Moto Z. Opet, poslužit će svrsi i u uvjetima dobrog osvjetljenja kao i većina drugih.

Ukoliko tražite uređaj koji se razlikuje od uređaja vaših prijatelja, Moto Z bi mogao biti pravi izbor. Uz vrlo široku paletu raznih poklopaca koji su izrađeni od pravog drveta i vrlo kvalitetne tkanine, svako malo možete imati potpuno drugi doživljaj istog uređaja u ruci. I ovo definitivno nije isto kao razne maskice koje stavljate na uređaj, već puno bolje.

Je li modularnost vrijedna tolike cijene, štoviše nadoplate u odnosu na najljuće rivale, to morate sami procijeniti. Kupci su htjeli promjenu u svijetu smartfona i ona je došla, a sad je samo pitanje hoće li je i koliko podržati.

Najbolju ponudu za ovaj uređaj potražite na Mobis.hr.

Video recenzija


[responsive_youtube 2wVLe-URAIo]