Android Recenzije

MXIII-G Android TV Box - Recenzija

mxiii-g-4k-recenzija

Gotovo svaki uređaj sa zaslonom ima neku inačicu operativnog sustava. Najveći zasloni u našim domovima su najčešće televizori. Proteklih godina imamo poplavu lijepih tankih televizora, relativno velikih dijagonala, a praktički je nemoguće kupiti neki od njih, a da pritom nema HDMI port.

Operativni sustav televizora je redovno vrlo ograničen. Čak i ako se radi o “pametnom” televizoru, u najboljem slučaju moći ćete vidjeti vremensku prognozu, otvoriti YouTube ili prebaciti sliku s vašeg smartfona na TV.

Rješenja za proširenje ima mnogo, a najpopularnije je definitivno nabavka Android TV Boxa, koji se na vaš televizor spaja putem HDMI kabla. Tržište je trenutno prepuno ovakvih uređaja, a za prvu recenziju odlučili smo se MX-III G, s podrškom za 4K video kao i H.265 codec, ali i gotovo sve ostalo što možete poželjeti od jednog ovakvog uređaja.
Kako se proveo na našem testu i isplati li se kupiti ga, saznajte u nastavku.

Glavne karakteristike


Dimenzije: 11,4 x 11,4 x 2,0 cm

Masa: 201 grama

Čipset: Amlogic S812

GPU: Mali-450

OS: Android 5.1 Lollipop

RAM: 2 GB

Memorija: 8 GB

Kućište


Za razliku od starinskih video rekordera, odnosno VHS Playera, ili nešto malo modernijih DVD Playera, Android TV Boxevi su drastično manji uređaji. Debeli su kao prosječan laptop, a površinom zauzimaju otprilike koliko i jedan CD ili DVD medij. Naš primjerak došao je u crnoj boji, s tim da je gornja površina matirana, a bokovi imaju sjajni završetak. U svakom slučaju izgleda diskretno i jednostavno. Na cijelom uređaju pronalazimo tek jednu tipku za uključivanje, uz koju je i mala LED-ica kao indikator stanja uređaja. Kad je uređaj isključen, svijetli crveno, a kad je uključen, plavo.



Na desnom boku imamo utore za micro SD karticu, micro USB utor te dva klasična USB utora. Micro USB ovdje služi isključivo kao OTG port, što znači da TV Box nećete napajati preko njega. Utor za punjenje smješten je na stražnjoj strani, uz 3,5mm izlaz za slušalice, LAN i HDMI port. Pomalo neobično, imamo i SPDIF audio izlaz, a da ne ulazimo u dubinu, oni koji ga imaju namjeru koristiti, znaju o kakvom je izlazu riječ.

Dno uređaja je konveksnog oblika. Centralni dio je blago ispupčen, a oko njega su rešetke za protok zraka. Ventilatora doduše nema unutra, ali s obzirom da je sve to temeljeno na ARM arhitekturi, kao što je to slučaj i sa smartfonima, nema niti potrebe za njim.

U kutiji uz MXIII dobit ćete HDMI i USB OTG kabel, te adapter za punjenje. Tu je još i mali daljinski upravljač kojim možete kontrolirati uređaj ukoliko nemate bežičnu miš i tipkovnicu.
Zbog raznih zakonskih prepreka, u kutiji se nisu našle dvije AAA baterije koje su vam ujedno i potrebne za njega.



Daljinski je relativno malen, visine prosječnog smartfona. Ima standardni set tipki kao i klasični daljinski, te navigacijske kojim upravljate kursorom po zaslonu.
Tu su i 3 Android tipke, home, menu i back, kao i dodatna tipka kojom uključujete ili isključujete kursor, ali o tome ćemo nešto kasnije.

Možda malo naivno od mene, ali očekivao sam vidjeti “pametni daljinski”, odnosno onaj kojim mašete okolo naokolo za navigaciju kursora po zaslonu, i koji sadržava malu tipkovnicu u sebi, ali on zahtjeva dodatnu nadoplatu.

Hardver i performanse


Android TV Boxevi najčešće ne dolaze s pretjerano poznatim proizvođačima procesora, a niti MXIII nije izuzetak. Pokreće ga četverojezgreni Amlogic S812 procesor, kojeg nipošto ne treba zamijeniti sa Snapdragonima sličnih oznaka. S812 je temeljen na ARMv7 arhitekturi i sastoji se od 4 Cortex A9 jezgre koje rade na taktu od 2 GHz. Uz njih je i osmerojezgreni Mali T-450 kao i 2 GB RAM-a. Iako naizgled ova kombinacija zvuči vrlo dobro, u pravilu je ipak to slabašna konfiguracija. Osim ako nećete igrati najzahtjevnije igre uparene s joystickom, mislim da će vas poslužiti sasvim pristojno.

Ova konfiguracija je jačine Galaxyja A5 2016, ili Galaxyja S4 možda, i to uopće nije toliko loše. Pogotovo ako nećete raditi ništa teže od gledanja televizije, YouTubea, surfanja internetom ili ako nabacite možda kakav emulator pa zaigrate stare Nintendo igrice.

Kad su u pitanju benchmark rezultati, odlučili smo pokrenuti najpopularniji Antutu, a s rezultatom od 39000 smješta se otprilike u rang uređaja koje smo i spomenuli.
Iako se uređaj uvijek blago ugrijao, niti jednom nije došlo do pregrijavanja ili neželjenog pada performansi.

antutu

Valja napomenuti da MXIII-G podržava i WiFi, a kvaliteta signala je bila na zadovoljavajućoj razini. Razni testovi pokazivali su klasičan gubitak brzine na WiFi mreži, a sam signal u protekla dva tjedna nije niti jednom pukao ili bilo što slično. Za zaključit je jedino da se kvalitetom WiFi-a ovakav uređaj ne razlikuje previše od klasičnog smartfona.

Ukoliko vam je router blizu televizora, možete iskoristiti i utor za LAN kabel. Uređaj još podržava i Bluetooth i GPS. Što se GPS-a tiče, nisam siguran zašto je pronašao mjesto u ovakvom uređaju, ali vjerujem da će neki od vas znati razlog.

Što se samih USB-ova tiče, pokušao sam očitati 4k video od 8 GB, snimljen na eksterni HDD od 160 GB i sve je radilo bez ikakvih problema.

Softver i sučelje


MXIII-G dolazi sa sučeljem prilagođenim televizoru. Ono je temeljeno na Androidu 5.1.1 Lollipop, ali to se praktički ne može primijetiti dok god ne zavirite u klasične postavke.

Kad kažem klasične, želim reći da MXIII ima i svoj set postavki, od kojih će vam jedan dopustiti čak i ako promijenite rezoluciju zaslona, ovisno o tome kakav televizor imate.
Bez obzira što sam podigao rezoluciju na 4K, jer to je nativna rezolucija i mog televizora, nisam osjetio bilo kakvu razliku u performansama. Vjerojatno bih osjetio da se neka igrica zavrti u njoj, ali za svakodnevne potrebe sve je radilo vrlo dobro.

Kad kažem vrlo dobro, je valja napomenuti da od ovakvih uređaja ne možete očekivati toliko glatke tranzicije kao na smartfonu. Uvijek ćete, bez obzira na rezoluciju, osjetiti povremeno zastajkivanje u radu. Nije to ništa strašno, ali definitivno se osjeti ako se razmazite modernim smartfonima.



Da potvrdim moju teoriju, pozvao sam prvog susjeda da mu pokažem TV Box, a on je ostao ugodno iznenađen kako to sve brzo radi. Vrlo je relativan taj pojam brzine, jer MXIII postaje zapravo vaš televizor, a za pojmove televizora, on je praktički Space Shuttle.

Sučelje je tako koncipirano da početni zaslon blago podsjeća na Windows Phone, što na ovako velikom zaslonu, i načinu upravljanja njime, uopće nije loše. Velike ikone, odnosno mape, lako su vidljive čak i na manjoj televiziji, s drugog kraja sobe.

Prva mapa je najveća i prema njoj se zapravo orijentira cijeli koncept uređaja. Riječ je o mapi s aplikacijama za pregled online videa. Bez obzira na predinstalirane Netflix, YouTube i Kodi aplikacije, vi možete dodavati i naknadno skinute aplikacije u istu mapu. Nema tu puno mudrosti, mape slažete isto kao što biste ih slagali i na vašem smartfonu, a ispod njih možete dodati i 10-ak prečaca za aplikacije.



Naravno, sve aplikacije možete skinuti s Google Play trgovine, koja je također predinstalirana, a sve što trebate napraviti prilikom prvog uključivanja uređaja jest unijeti svoj Google račun i to je otprilike to. Ukoliko ne želite, račun ne morate uopće unijeti jer sam box, kao što sam već rekao, dolazi s dovoljno predinstaliranih aplikacija u kojima možete uživati.

Najvažnija od njih je Kodi, odnosno bivši XBMC. To je nešto slično kao MaxTV, samo što je besplatna i zahtjeva neko minimalno poznavanje, jer funkcionira na principu raznih dodataka. Zamislite da je Kodi zapravo Android, a svi dodatci su aplikacije. Znači jedno bez drugog je gotovo beskorisno. Uz par trikova tako na njemu možete gledati gotovo sve filmove dostupne online, na tisuće i tisuće raznih televizijskih programa širom svijeta, uključujući i domaće programe poput ArenaSport i svih ostalih za koje su potrebne posebne pretplate.

Kvaliteta prikaza će direktno ovisiti o vašoj brzini interneta, a po mom iskustvu trebali biste imati minimalno 4 Mbps za uživanje u blagodatima Kodija. Ukoliko imate i višu brzinu, i kvaliteta slike će biti na višoj razini, a ona također ovisi i o kvaliteti samog streama, broju ljudi zakačenog na njega i još mnogo toga. Za potrebe testiranja, ArenaSport se vrtjela tijekom cijelog potopa Dinama i niti jednom nije bilo prekida streama.

Što se svih ostalih aplikacija tiče, valja istaknuti da je predinstalirana aplikacija za Miracast protokol, određeni čistać smeća, preglednik datoteka, neki nepoznati internet browser, te klasično preglednici za video, slike i glazbu.



Upravljanje uređajem se, ukoliko nemate miš i tipkovnicu, svodi na daljinski koji je priložen u pakiranju. On, iskreno, i nije baš najbolje rješenje jer je za mnoge stvari ograničen. Spomenuo sam da postoji posebna tipka koja uključuje i isključuje kursor.
Zamislite to ovako. Kad je kursor uključen, pomičete ga sa 4 strelice na daljinskom. Jedan klik na OK tipku glumi lijevi klik miša, a duži pritisak desnu. Znači isto kao da se radi o vašem prstu kada tipkate po zaslonu.
No problem dođe kad treba napraviti tzv. “Drag-n-drop”, odnosno kliknuti mišem i zadržati klik. Ta je radnja na daljinskom nemoguća, ali to ne bi bio problem da se svako skrolanje na modernim touchscreen uređajima ne odvija upravo tako. Primite donji dio stranice, potegnete je prema gore i napravili ste scroll. Da bi ste skrolali na ovome, morate isključiti kursor i nadati se da će tipke gore dolje raditi za skrolanje. One nekad rade tako, nekad ne, sve zavisi kako se aplikacija učita i što će zadane tipke raditi. Najsličniji je primjer upravljanja joystickom na PlayStationu, samo što je to Sony puno bolje riješio.

U svakom slučaju, ako ćete TV Box koristiti samo za Kodi, Popcorn ili slično, daljinski će vam biti sasvim dovoljan. Za sve ostalo, topla preporuka nabavke miša i tipkovnice.

Zaključak


zakljucak

MXIII-G je vrlo pristupačan Android TV Box. Za svega 60 dolara, koliko košta na Gearbestu, dobivate praktički novi televizor. To nije samo još jedan uređaj koji će stajati ispred televizora, već pravi multimedijski centar. Definitivno nije savršeno iskustvo korištenja, a i pomalo je nezgrapan za navigaciju s priloženim daljinskim upravljačem. Naravno, uvijek možete instalirati neku od aplikacija za vaš smartfon putem kojega možete kontrolirati ovaj box, ali toplo preporučujem nabavku bežičnog miša i tipkovnice.

Uz miš i tipkovnicu, slobodno se možete zavaliti u kauč, surfati internetom na velikom zaslonu, gledati YouTube ili omiljenu seriju ili neki na tisuće raznih programa.

Ukratko, uz ovakav uređaj, vaš moderni televizor postaje ono što bi zapravo trebao biti.
Tržište je prepuno raznih TV Boxeva od kojih su neki bolji, a neki lošiji. Iako ne mogu reći da me MXIII-G posebno oduševio ili iznenadio performansama, poslužio je točno onoj svrsi za koju sam ga namijenio u svom stanu. Ukoliko se odlučite za njega, možete ga pronaći na ovom linku, ali svakako kontaktirajte prodavača i pitajte ga da naznači cijenu paketa manju od 20$ da ne biste morali plaćati carinu.

Video recenzija