Ostalo Top teme

Novi HTC One - drugi pokušaj kamere

HTC One M8_6V_Silver

Nakon prošlogodišnjeg predstavljanja HTC-a One nahvalili smo HTC-ovu odluku o ne praćenju trenda povećanja broja megapiksela kamere, kojeg su u to vrijeme predvodili Samsung, Sony i LG.

Prošlogodišnji HTC One je predstavljen s 4 megapikselnom kamerom koja se odlikovala većom veličinom piksela (2 mikrometra) što je bilo podosta više od konkurentskih uređaja. Zbog toga je HTC One reklamiran kao uređaj koji će fotografirati odlične fotografije u mračnim uvjetima.

No, nakon prvih recenzija postalo je jasno da osim puno manjih dimenzija fotografije, neke velike razlike u odnosu na konkurenciju i nema. Ono što je najgore, One je u savršenim uvjetima za fotografiranje radio bitno lošije fotografije od tadašnje perjanice Samsungove ponude – Galaxyja S4.

Teorija je svakako bila na strani HTC-a, jer kombinacija većeg senzora, velikog piksela i velikog otvora blende je trebala polučiti dobre rezultate i u najzahtjevnijim uvjetima snimanja pa se postavlja pitanje zbog čega One nije fotografirao puno bolje fotografije od konkurencije.

Odgovor vjerojatno leži u ne tako dobrom softveru i/ili kvaliteti hardverskih komponenti koje su vezane uz kameru uređaja. Jer poznato je da i kamere koje imaju senzore istih proizvođača ne proizvode jednake fotografije u različitim uređajima.

Što nam HTC ove godine obećava?

Novi HTC One (2014) sada u nazivu ima dodatak M8, ali i uz glavnu 4 megapiskelnu, ima i dodatnu kameru koja služi za prikupljanje informacija o dubini polja fotografije. Ova informacija omogućuje da se nakon fotografiranja omogući ponovni fokus slike kako bi se postigao efekt zamućenja, odnosno bokeh efekt.

Iako konkurentski uređaji već nude slična rješenja (posebno treba istaknuti Nokijinu Refocus aplikaciju) treba napomenuti da je HTC One M8 prvi uređaj koji omogućuje fotografiranje jedne fotografije i promjenu fokusa nakon njenog snimanja. Kod ostalih uređaja sa sličnom funkcijom mobitel fotografira nekoliko fotografija s drugačijom dubinom polja te nakon toga omogućuje odabir fotografije, odnosno željenog fokusa sa neke od fotografija. Glavni nedostatak ovog pristupa je u tome što mobitel mora fotografirati nekoliko fotografija, čime se sam proces fotografiranja produžuje.

HTC je u svom novom modelu omogućio istovremeno fotografiranje glavne slike, a zbog sistema dvostrukih kamera i istovremenu pohranu podataka o dubini polja, pa je tako moguće prilagoditi dubinu polja fotografije odmah nakon snimanja.

No, osim mogućnosti mijenjanja dubine polja, HTC One zbog dvostruke kamere omogućuje i iznimno brzo fokusiranje koje iznosi 0,3 sekunde čime se izjednačio i s nedavno predstavljenim Galaxyjem S5 koji koristi potpuno novi način fokusiranja (detekcijom faze).

Osim kamere(a), HTC je unaprijedio i LED bljeskalicu koja se po uzoru na Appleov iPhone udvostručila, čime svaka LED-ica ima drugačiji ton boje čime je omogućeno vjernije snimanje boja u uvjetima kad je bljeskalica u upotrebi.

HTC One M8 je svakako zanimljiv uređaj i sa svojim sistemom dualnih kamera donosi veliku novost u svijet mobilne fotografije. Za konačni sud ćemo ipak pričekati da nam uređaj dođe u ruke kada ćemo vidjeti je li HTC unaprijedio svoju UltraPixel tehnologije te hoće li ove godine HTC pomesti konkurenciju u polju mobilne fotografije.