OnePlus 3 – pet mjeseci kasnije [Osvrt]

oneplus-3-pet-mjeseci-kasnije

Eto, prošlo je malo manje od pola godine otkako kao primarni uređaj koristim OnePlus 3. Već iz same recenzije, a i kasnije prilikom objave članka o najboljim smartfonima godine, bilo je vidljivo da je ovo vrhunski uređaj, koji za razliku od konkurencije, dolazi po osjetno nižoj cijeni. Slično je bilo i prve dvije godine, dakle s modelima OnePlus One i OnePlus 2, koji su se također pokazali kao izvrsna alternativa Samsungovim, HTC-ovim, LG-evim i mnogim drugim top modelima.

img_7985

No ipak, treća generacija OnePlusa je cijelu priču podigla za još jednu razinu, i to u tolikoj mjeri da smo ovaj uređaj bez puno razmišljanja proglasili mobitelom godine. OnePlus 3 svakim svojim djelićem izravno parira najskupljim modelima konkurencije, osim u segmentu kamere, koja možda nije na razini najnovijih, već možda flagshipa iz prethodne godine.
Također smo konstatirali da su S7 ili HTC 10 možda jesu malčice bolji od OnePlusa 3, ali
ne onoliko koliko su skuplji.

Tako moj OnePlus 3 već pola godine uspješno odolijeva svim izazovima i torturama, i služi me kao prvog dana, a ne mogu reći da sam ga štedio. Budući da ga u toku radnog dana punim ili dopunjavam više puta, baterija je prošla više stotina ciklusa punjenja, no još uvijek ne primjećujem da joj se kapacitet smanjio. Ovdje moram još jednom pohvaliti brzo punjenje koje me svojom pouzdanošću mnogo puta spasilo. Sama činjenica da sam OnePlus 3 kao primarni uređaj zadržao ovoliko dugo, govori dovoljno. a ako ne bude faktora više sile, poslužit će me barem još toliko.



OnePlus je u međuvremenu lansirao poboljšanu verziju ovog modela i nazvao ga OnePlus 3T. S obzirom da su mnogi drugi proizvođači lansirali jesenske top modele, ovakav potez je razumljiv. Poboljšani procesor, veća baterija, bolja prednja kamera i dodatni model sa 128 GB interne memorije čine se kao logična nadopuna ponude, čime će si kompanija priskrbiti dodatne prihode u podsezoni.

Odmah ću reći da je isplativost prodaje «običnog» OnePlusa 3 i kupovina modela 3T u najmanju ruku upitna, jer poboljšanja nisu vrijedna razlike u cijeni koju biste morali nadoplatiti. Jasno, sve ovisi koliko biste dobili za svoju staru trojku, da biste što manje nadoplatili za 3T.

img_7997

Kvaliteta izrade je ono što OnePlus 3 čini upotrebljivim i nakon pola godine. Štoviše, na njemu se ne vide tragovi korištenja, osim par sitnijih crtica po zaslonu koje je potrebno tražiti povećalom. Metalni rubovi i poleđina su kao novi, jer sam uređaj cijelo vrijeme držao u silikonskim maskicama, i upravo su one te koje su ga u više navrata spasile od oštećenja kad bi mi ispao na pod. Cijena jedne silikonske maskice na e-bayu iznosi oko 1 dolara, pa sam tako u startu naručio desetak komada, a promijenim jednu mjesečno. Radi se o iznimno tankim maskicama koje minimalno podebljaju uređaj, ali ga, kao što rekoh, spašavaju od eventualnih padova i neutraliziraju izuzetno sklizak aluminij.

Nikakve promjene nisam uočio ni kod čitača otisaka prstiju, koji radi jednako dobro kao prvog dana. Nisu se rasklapale ni fizičke tipke, a USB-C utor jednakom jačinom drži punjač. Nikakvih promjena nisam uočio ni na softverskoj strani. Uređaj nije nimalo usporio, tako da nije bilo potrebe za hard resetom.

img_8003

Na kraju ovog kratkog osvrta želio bi samo reći da je ovo jedan od uređaja s kojima sam izuzetno zadovoljan, usprkos inicijalnoj skepsi, prisutnoj zbog osjetno niže cijene od konkurencije. OnePlus je tako pokazao i dokazao da flagship zaista ne mora koštati kao svetog Petra kajgana, odnosno da iste performanse, kvalitetu i odlično korisničko iskustvo može ponuditi po razumnoj cijeni.

Naravno, ne treba zaboraviti ni objektivnu manu u vidu nedostatka lokalne servisne podrške. U slučaju reklamacije ili kvara, uređaj šaljete izravno OnePlusu i to u neko od njihovih EU skladišta, tako da eventualni popravak, odnosno zamjena uređaja, mogu potrajati.

Ako imate pitanja, slobodno ih iznesite, a ako koristite OnePlus 3, voljeli bismo čuti i vaša iskustva.