Top teme

[Osvrt] Ah ta autonomija

battery-life

Nije se rodio tko je svakom ugodio. Ovako otprilike možemo sumirati svaku našu recenziju koju pročitate ili pogledate na našim youtube kanalima.

Najviše recenzija koje pročitate na našem portalu napisali smo Krešo i ja, a mnogi su primjetili kako ponekad isti uređaj recenziramo obojica. Zadnji takav primjer je Samsung Galaxy S6 Edge za koji je Krešo napisao opširnu recenziju, a ja sam ga imao prilike usporediti s LG-em G4.

Neki su prigovorili kako imamo drugačije kriterije pri testiranju autonomije odnosno trajanja baterije.

No iako smo i Krešo i ja poprilično zahtjevni korisnici i mučimo svaki uređaj koji nam dođe pod ruke, naš stil korištenja se uvelike razlikuje.

Osim načina korištenja, koristimo i različite operatere, a uređaje testiramo na različitim lokacijama, pa pokušajmo malo razjasniti što će se sve odraziti na autonomiju vašeg uređaja i zašto u konačnici autonomiju svakog od njih pokušavamo otprilike usporediti s nekim drugim modelom.

Neki veći strani portali imaju razne načine testiranja autonomije u svojim uredima kojim testiraju koliko određeni uređaj izdrži pri gledanju filmova, surfanju, razgovoru ili pak igranju neke igrice.

Uređaji koje dobivamo na testiranje nerijetko budu vrlo kratko vrijeme uz nas i za ovakav vid testiranja u kojem sve testove morate ponoviti barem nekoliko puta zbog statističke pogreške, mi nemamo takve uvjete, ali vam zato autonomiju pokušavamo približiti onom načinu korištenja s kojim se barem neki mogu poistovjetiti.

Apsolutno svaki način korištenja će se drugačije odraziti na autonomiju, pa pokušajmo redom neke ključne faktore rasčlaniti.

Način korištenja


Većina ljudi ima sinkroniziran samo jedan email pretinac, uz WhatsApp, Viber i nešto surfanja. Neki od vas više će koristiti Youtube i gledati video isječke dok će drugi pola dana provesti slušajući glazbu vozeći se u javnom prijevozu ili slično, a neki treći će najviše koristiti kameru i par sati dnevno snimati svoga mačka kako se naganja sa skočicom lopticom ili slično. Siguran sam kako među vama ima onih i koji znate satima igrati manje ili više zahtjevne igrice na vašem smartfonu. Mnogi će smartfone koristiti za duge razgovore, dok će ga drugi opet primarno koristiti za dopisivanje.

Svaki način korištenja drugačije se odražava na autonomiju, a sigurni smo da i vi ovisno o vašem načinu korištenja primjećujete kako vam uređaj nekim danima punjač dočeka s 5, 10 ili 50% baterije.

Lokacija


Pod lokacijom, ne mislim primarno na GPS već upravo vašu lokaciju i vaše kretanje u danu. Prelazite li velik put, vaš smartfon će se konstantno truditi pronaći najbolji mogući signal, pa će nerijetko promijeniti i stotinjak baznih stanica koje odašilju signal na koje će se spojiti. Dovoljno je otići do trgovine i nazad i vaš smartfon će vjerojatno već promijeniti dvije ili tri stanice. Krenete li u većem gradu s jednog kraja na drugi, možete očekivati promjenu i više desetaka baznih stanica.

Svako tražnje novog signala i prelazak s 2G na 3G ili 4G mrežu odvija se neprimjetno ukoliko je vaš uređaj u džepu, i to se događa konstantno.

Što veći put činite, više baterije odlazi na tražnje signala, pa samim time čak i ako vam je uređaj cijeli dan u džepu, kroz veće kretanje on će se brže isprazniti.

Ostavite li WiFi uključen, on će vjerojatno cijeli put skrenirati i tražiti slobodne mreže na koje se može spojiti.

Senzori


Današnji smartfoni imaju na desetke različitih senzora ugrađenih u sebe. Od WiFi-a i Bluetootha pa sve do akcelerometra i žiroskopa, svaki senzor gotovo uvijek radi dok ga ručno ne isključite. Najobičnije automatsko zakretanje zaslona koristi akcelerometar konstantno koji također crpi vašu bateriju. Koristite li vibraciju na tipkovnici, mali vibro motor će konstantno čekati pritisak na zaslon i uključivati se po potrebi, baš kao i digitizer zaslona koji čeka dvostruki tap na zaslon. HTC je to, primjerice, izveo na način ukoliko akcelerometar miruje, digitizer je isključen u potpunosti pa tako dvostruki tap neće niti raditi ukoliko je akcelerometar u stanju mirovanja.

Senzori za blizinu i osvjetljenje stalno prate što se događa s uređajem i je li potrebno isključiti zaslon dok razgovarate ili kolika je svjetlina zaslona u odnosu na ambijent.

O ostatku senzora poput GPS-a ne valja trošiti riječi jer smatram da je svima jasno ako je isti uključen da dodatno troši bateriju.

Zaslon


Zaslon je najčešće najveći potrošač od svih, posebice ukoliko je osvjetljenje uvijek na maksimalnom. Najveća ušteda može se postići ako sami regulirate osvjetljenje zaslona, dok će dosta baterije potrošiti skupa sa senzorom osvjetljenja ako često mijenjate ambijent. AMOLED zasloni po svojoj prirodi ne troše bateriju pri prikazu crne, pa tako nerijetko možemo vidjeti i nerealne prikaze vremena uključenog zaslona gdje Galaxy S6 postiže 9 sati uključenog zaslona kroz jedan dan korištenja. Ovakvim rezultatima može se lako manipulirati i općenito vrijeme uključenog zaslona ne treba uzimati uvijek kao mjerodavan rezultat. Najlakše je skinuti potpuno crnu sliku i otvoriti je u galeriji neka stoji par sati. Baterija će se minimalno potrošiti, a vrijeme uključenog zaslona izgledate će kao da je uređaj pogonjen nuklearnim reaktorom, a ne običnom baterijom. Isto tako, dok razgovarate zaslon je isključen, a ako razgovarate dovoljno dugo, baterija će se isprazniti. Znači, ovdje smo dobili rezultat od nula sati uključenog zaslona i praznu bateriju. Ova ilustracija zapravo govori koliko je “Screen-on time” zapravo relativan i nimalo mjerodavan podatak.

Pri pregledu potrošnje baterije tako postotak koji otpada na zaslon može varirati od sitnih 5% pa sve do 70% što najbolje pokazuje kako udio uključenog zaslona u potrošnji može drastično varirati.

Procesor


Ovisno koliko procesorski zahtjevne radnje koristite na uređaju, nikakve štedljive jezgre neće vam previše pomoći. Najzahtjevnije radnje svakako su igranje igrica, ali i snimanje videa, posebice onoga u višim rezolucijama. Pri takvom snimanju, procesor se trudi 30-ak puta u sekundi uslikati 8 MP fotografiju i složit je u video, pri tom analizirajući svaki detalj slike, od osvjetljenja sve do naših kretnji koje stabilizacija slike kompenzira. Ovo je definitivno najveći “ubojica” baterije. Kad se procesor zagrije, osjetimo to gotovo na cijelom uređaju, a sama toplina također negativno utječe na bateriju, što možete primjetiti i prilikom ljetnih toplijih dana kada je autonomija u prosjeku dosta lošija nego za vrijeme hladnijih zimskih dana.

Na kraju svega, što možemo zaključiti?


Autonomija će varirati kod svake osobe, svakog dana i na svakom uređaju. Što mi u mob.hr-u možemo napraviti po tom pitanju?

Realno, vrlo malo toga.

Nadamo se da sad malo bolje shvaćate na što sve moramo paziti kad vam nešto napišemo, a povremeni izostanak uslikanog zaslona s trajanjem uključenog zaslona događa se najčešće jer uređaj pre često punimo tokom testiranja. Tako nerijetko u tjedan dana testiranja uređaj završi i 15-ak do 20 puta na punjaču što u konačnici znači kako čisti graf nije moguće niti dobiti.

Zbog toga smo odlučili uz naš klasičan opis autonomije uvrstiti i Geekbench 3 rezultat trajanja baterije koji bi vam trebao barem još malo približiti njeno trajanje. Klasičnu usporedbu s najbližm modelom po autonomiji ćemo ostaviti, a i dalje ćemo vam pokušati reći koliko je uključenog zaslona određeni uređaj izdržao.