Ostalo Top teme

[Osvrt] Ah taj 4k

Ah taj 4k naslovna

Prije otprilike godinu i pol dana s dolaskom Snapdragona 800, na tržište su počeli pristizati smartfoni koji su u mogućnosti snimati video u 4k rezoluciji. Jedan od prvih je bio Samsung Galaxy Note 3, danas je prava rijetkost kad neki flagship dođe bez takve mogućnosti. Prije nego započnemo članak, rezolucija koju često, a i u ovom tekstu, navodimo kao 4k jest zapravo UHD odnosno 3840x2160 piksela, no s obzirom kako je to vrlo blizu 4k što zapravo označava 4000 piksela u horizontalnoj liniji, postalo je donekle uvriježeno i UHD nazivati 4k rezolucijom.

Zbog izrazito velike procesorske koju zahtijeva enkodiranje/dekodiranje, a koje inače u digitalnim kamerama odrađuje zaseban hardver, snimanje u 4k rezoluciji na smartfonima nerijetko je softverski ograničeno na svega 5 minuta. Nažalost, iako današnji procesori nemaju problema snimati tako visoko kvalitetne video zapise, imaju velikih problema s odvodom topline i kako se procesor nebi pregrijao, snimanje je softverski moralo biti ograničeno. Jedini smartfoni koji trenutno nemaju softverski ograničeno vrijeme snimanja su novije Xperie poput Z3 koju smo nedavno testirali. Na Xperiama je duljina snimanja u 4k rezoluciji ograničena isključivo toplinom procesora, tako ukoliko snimate za nekih hladnijih dana, proći će puno više vremena prije nego vaš smartfon prekine snimanje.

Snimanje u 4k rezoluciji ima mnoge prednosti, no nažalost, razvoj televizora i monitora ne prati toliko tempo koji svojim mogućnostima diktiraju smartfoni. Iako sam nedavno kupio novi plazma TV, rezolucija zaslona na smartfonu je veća nego na TV-u. 4k televizori nam se još uvijek čine kao znanstvena fantastika, pa čak i oni QHD rezolucije. Znači li to da ne trebamo snimati u 4k?

Pa vratimo se prvo malo u prošlost i to ne onu tako davnu. Prije 10-ak do 15 godina na tržište su počele stizati famozne plazme, a cijenom od par tisuća eura bile su rezervirane isključivo za one dubljeg džepa. Danas su plazme većinom zamijenjene LCD-ovima, ali sama tehnologija izrade zaslona i nije toliko bitna u ovoj priči koliko dostupnost tankih televizora visokih dijagonala. Danas se FullHD televizori od 40-ak inča mogu dobiti već za nekih 2000 kn, a cijene iz godine u godinu padaju kako tehnologija napreduje.

Početkom prošlog desetljeća tako sam nabavio jednu od prvih HD kamera, no HD snimanje nisam gotovo nikad koristio. S obzirom da sam imao stari katodni televizor, nisam imao potrebe snimati u većoj rezoluciji jer ju u tom trenutku ne bi mogao iskoristiti. Kao rezultat, danas imam snimke raznih krstitki, rođendana i sličnih slavlja snimljene u ne toliko visokoj kvaliteti zbog, eto, štednje na prostoru.

sony handycam

Vratimo se sada malo u sadašnjost. Smartfoni bilježe najbrži rast u napretku od svih tehnoloških proizvoda. Prije dvije godine divli smo se HD rezoluciji na smartfonima i zvocali i razglabali treba li nam uopće. Sada se u smartfone ugrađuju QHD zasloni koji broje 4 puta više piksela nego oni s HD zaslonima. Snaga procesora eksponencijalno je porasla, a otprilike sve na smartfonima višestruko je bolje i snažnije nego prije par godina. Nažalost, došli smo do toga da je razvoj smartfona pretekao razvoj većih monitora, pa su 4k, kako monitori tako i televizori, još uvijek teško dostupni na našem tržištu, a i ako jesu, preskupi su. No znači li to da ne trebamo snimati u 4k rezoluciji samo zato jer još uvijek nemamo 4k monitore?

Odgovor bi bio i da i ne, ovisi kako se uzme. FullHD rezolucija je znanstvena fantastika prošlog desetljeća i broji ugrubo 2 MP. Mnogi će reći kako je sasvim dovoljna, no slikate li vaše slike u 2 MP? Možda usporedba nije mjerodavna jer naravno, slike možda naknadno želite izrezati, ali svejedno. Mnogi će reći kako nemaju dovoljno prostora za pohranu, a 4k video zaista zauzima mnogo prostora, što je definitivno istina. S obzirom kako 4k video ima 4 puta više piksela od FHD videa, a i zvuk se snima u većem bitrateu, minuta 4k videa teži otprilike koliko i 5 minuta FullHD videa, što je samo po sebi znakovito.

4k usporedba

Većina današnjih flagshipa dolazi s podrškom za micro SD kartice, pa ukoliko želite snimati 4k video na jednu od njih, svakako pripazite da kupite neku bržu karticu UHS-I standarda koja će dopustiti tako zahtjevno zapisivanje na karticu.

No što je zapravo poanta cijelog ovog teksta? Treba li samo zbog nedostatka 4k monitora odustati od snimanja u 4k rezoluciji? Moj definitivni odgovor je ne. Iako snimajući u 4k rezoluciji gubite neke od funkcija na vašem smartfonu, poput istovremenog fotografiranja ili digitalne stabilizacije, naknadnom i iznimno jednostavnom obradom videa na računalu možete dobiti puno kvalitetnije snimke FullHD rezolucije koji će izgledati gotovo kao da su snimani profesionalnom opremom. Dobro, ovo će zasigurno uvelike varirati o uvjetima osvjetljenja, no dnevne snimke će zasigurno biti vrlo kvalitetne. Naknadnim oversamplingom 4k videa uštedjet ćete na prostoru, a i dobiti puno kvalitetnije snimke nego što bi to vaš smartfon nativno snimio u FullHD rezoluciji.

Sve u svemu, ukoliko imate prostora na vašem računalu kao i u smartfonu, a očekujete neku kraću snimku, svakako preporučujemo snimanje u 4k rezoluciji. Jednog dana kad budete imali 4k televizor, monitor ili slično, zasigurno ćete znati cijeniti što ste jednom potrošili koji GB više prostora. Kao jednu pozitivnu stavku za kraj, valja napomenuti kako se cijena 4k TV-a spustila i u Hrvatskoj te iste možete pronaći već ispod 4000 kn. Kod kupnje 4k TV-a svakako pripazite ima li pripremu za H.265 codec jer u protivnom mogli bi biti zakinuti za pregled 4k videa snimljenih s vašim smartfonima.