Apple Top teme

[Osvrt] Novi iPad, novi-stari iPhone

apple event

Sinoć je u 19 sati (po našem vremenu) Apple održao event kojeg su u najvećoj mjeri obilježili nasljednici postojećih smartfona i tableta.

Riječ je o iPadu Pro, koji je od jučer nosioc, odnosno flagship ili top model iPad serije. Uzevši u obzir Appleovu politiku pretpostavljam da će idući model iPad Aira donijeti specifikacije lanjskog Pro modela, a iPad Mini lanjske specifikacije Air modela.

Ovakva politika nekima je možda čudna, no realno, vrlo je promišljena i u krajnjoj liniji jeftinijoj seriji tableta donosi provjerene komponente, a ujedno i značajno umanjuje posao developerima koji ne moraju prilagođavati svaku novu inačicu iOS-a na prevelik broj uređaja odnosno različitih komponenti.

iPad Pro dolazi s 12,9” zaslonom, kao što smo mogli saznati iz prezentacije, a iako ovo na prvi pogled ne zvuči mnogo, kad se uzme omjer stranica, dolazimo do vrlo velike površine zaslona.

Gledajući u brojkama, iPad Pro donosi 25% veći zaslon od Samsungovog Note Proa (12,2”), a tek 20% manju površinu od 15,6” zaslona na laptopima.

Iako ga Apple predstavlja kao odličan uređaj za poslovne korisnike, osobno nisam siguran koji je to točno segment poslovnih korisnika.

Sigurno je kako puca od snage, a i na predstavljanju smo mogli vidjeti kako vrlo impresivno barata s 3D objektima. Onakva razina slobode, je zaista zadivljujuća i volio bih vidjeti kako bi se snašao s nekim većim projektom u AutoCAD-u.

Uz “Olovku”, odnosno Apple Pencil (koju nipošto ne valja zamijeniti sa stylusom) očito je da se Apple želi ugurati među dizajnere. Zgodni softverski trikovi na prezentaciji i relativno niska latencija vjerojatno će puno više zaintrigirati sve one koji vole crtati u kućnoj radinosti nego bilo koga tko se bavi profesionalnim dizajnom. Ne vjerujem da jedan 13” tablet može zamijeniti profesionalne Wacomove tablete kad je u pitanju grafički dizajn, no veselim se vidjeti kakvu će sve primjenu naći. A tko zna, možda se u praksi zaista pokaže kao dostojna zamjena?

Samsung već dugi niz godina u ovom segmentu nema konkurencije tako da će ga Appleovo približavanje vjerojatno potaknuti na inovacije. Cijenu od 99$ za olovku ne bih želio komentirati jer u ovom trenutku ne znam koliko se razlikuje od Wacomovih olovki koje su otprilike u istom cjenovnom rangu. Ne valja zaboraviti ni da se Appleov stylus, pardon, olovka, razlikuje od Samsungove u tome što ćete ju povremeno morati i napuniti. Punjenje je izvedeno logično tako što ćete olovku dugu 15-ak cm uštekati u utor za punjenje iPada i položiti to na neki veći stol, ili negdje gdje ju nećete zakačiti prilikom punjenja.

No uz iPad Pro i sve ostale smart dodatke, predstavljena je i pametna tipkovnica, koja doduše ne radi ništa pametno, ali zasigurno bolje zvuči kad je dodatak nazivu bilo čega, “smart”. S ovakvom tipkovnicom već smo se susreli u mnogim tabletima, a najveću sličnost dijeli svakako s onom koja dolazi uz Microsoftove Surface tablete/računala.

Ne treba zaboraviti spomenuti niti stereo zvučnike, koji su postavljeni u svaki kutak iPada. Doduše, ne baš u kut, ali su koncipirani tako da se nalaze na gornjoj i donjoj strani kućišta, te će i oni mijenjati funkciju lijevih i desnih ovisno o zakrenutosti, tj. orijentaciji uređaja. Iako nisu postavljeni sprijeda, vjerujem kako je ovo odlična solucija. Čak i ako prigušite donja dva držeći uređaj vodoravno, ostat će vam gornja dva. Svaka čast!

Predstavljanje novog iPhonea na eventu smo čekali dulje nego prosječan vlak Hrvatskih Željeznica, no pred sam kraj, dočekali smo ga.

Sve informacije koje su procurile zadnjih dana, tjedana i mjeseci bile su istinite, tako da je zapravo jedina novost to što smo ih mogli vidjeti u primjeni, barem na videu.

Dok ne dođu određeni benchmark rezultati, kao i točne specifikacije unutarnjih komponenti, zanemarit ćemo SoC i sve njegove prednosti.

Force Touch tehnologija očekivano je implementirana u zaslon iPhonea i ovoga se puta zove 3D Touch, jer znate da Apple ne voli kad se pogode imena prije izlaska uređaja na tržište (khm. iWatch).

Riječ je o vrlo zanimljivoj tehnologiji koja je, kako se čini, uz odlično riješen softver ukomponirala mnoge trikove viđene u raznim smartfonima posljednjih godina. Baš poput Samsungovih Air View trikova, moguće je škicnuti na poruku ili pregledati sliku na brzinu iz galerije, ali ovoga puta malo jačim dodirom na zaslon. Moguće je i pozvati multitasking izbornik jačim pritiskom i potezanjem zaslona s lijeve strane, što mi se čini kao najzgodnija primjena.

Iako smo sve trikove vidjeli i prije, moramo priznati da ih je Apple zaista lijepo ukomponirao. Uz kraću dozu privikavanja vjerujem da će se mnogima svidjeti, a ne sumnjam da će Samsung u idućoj inačici Galaxya vratiti sve one trikove kojih se nedavno odrekao, a možda i pokušati implementirati nešto slično.

Nova 12 MP kamera ne donosi apsolutno ništa novo što nismo do sada vidjeli, barem ne općenito u Android svijetu. Slike s kratkim video zapisima u stilu HTC-ovog Zoea, te veći broj megapiksela koji ujedno dopušta i snimanje 4k videa, najveće su novosti iPhone korisnicima. Kako to obično biva, iPhone nikad nema najbolju kameru na tržištu, jer ta je titula očigledno rezervirana za razne hibridne uređaje. Ali s manjim brojem megapiskela, bez OIS-a (da, manji model (6s) ga nema niti ove godine) i raznih ručnih postavki, mnogi mu zavide na fantastičnim rezultatima jer dolazi s vjerojatno najboljim softverom za obradu fotografija, te najboljom digitalnom stabilizacijom slike.

Primjerima slika s prezentacije ne treba previše vjerovati, ali možete sigurno očekivati jednu vrhunsku kameru koja će se uz bok boriti LG-u G4 kao i Samsungovom Galaxyju S6. Bude li sreće, moguće je da će iPhone konačno snimati i stereo zvuk u videu.

Ponovljeni dizajn prošle godine zasigurno neće smetati iPhone korisnicima jer to je uobičajeni Appleov ciklus, no aluminij iz serije 7000 kojeg smo vidjeli u Samsungovim raznim S6 modelima pokazao se kao iznimno čvrst i zahvalan, i ne sumnjam da će i ovaj Appleov biti upravo takav, što će donekle popraviti prošlogodišnju blamažu u tzv. bendgate aferi.

Kao što sam i prognozirao, početni model iPhonea ostao je na 16 GB, a razlog ovome je očigledan. Cijena 32 GB modela poskupila bi proizvodnju početnog modela za gotovo 10$, no velika većina kupaca 64 GB modela bila bi zadovoljna i s 32GB modelom. S obzirom da je razlika u cijeni između 16 i 64 GB modela 100$, Apple bi se takvom politikom vjerojatno doveo u probleme.

Sve u svemu, iPhone 6s se čini kao dostojan nasljednik obične šestice. Uz velika poboljšanja u kameri, novoj tehnologiji zaslona, a navodno i novim čitačem otiska prsta koji je ujedno do prije par mjeseci bio bez konkurencije, ne sumnjam da će biti apsolutni hit.

Za kraj valja spomenuti i bateriju kojom se Apple ove godine na iPhoneu očito nije želio pohvaliti. Znači li to da možemo očekivati lošiju autonomiju? Osobno ne vjerujem, no to kao ni sve ostalo što nismo spomenuli ostavit ćemo za recenziju jednom kad nam uređaj stigne u redakciju.