Ostalo Top teme

Osvrt: Qualcomm Snapdragon

osvrt qualcomm snapdragon

Qualcomm, tvrtka koja je nastala još, tehnološki gledano, davne 1985., a malo tko zna da je zaslužna i za jedan od prvih komercijalno dostupnih smartfona. Nama svima, najpoznatiji su dakako po liniji Snapdragon procesora koji su ih i proslavili.

Još od Scorpion linije CPU-a, Qualcomm je donekle modificirao ARM-ovu Cortex seriju procesora, trudeći je poboljšati kako on misli da je najbolje. Već spomenuta Scorpion linija nije se naročito proslavila iako je bila zastupljena u mnogim popularnim modelima, no dolaskom Krait jezgri dogodio se pravi boom Snapdragona. Zasluge za boom Snapdragona svakako treba pripisati i kupovini Imageona, ATI-evog odjela za proizvodnju GPU-a, koji se preimenovao u današnji Adreno (anagram: Radeon).

Razvojem Adrena i Krait jezgri, Qualcomm je zasjeo na sam vrh proizvođača mobilnih procesora, odnosno SoC-eva. Pojavom Snapdragona 600, najveći konkurent do tad, Samsung, izgubio se pokušavajući ukomponirati big.LITTLE sistem u svoju liniju Exynos procesora, a dolaskom Snapdragona 800 još je više zaostao za Qualcommom. Ne valja zaboraviti i veliku količinu raznih dodatnih čipova koji se ugrađuju u SoC, pa se tako i Samsung primjerice s S4 odlučio za Snapdragon 600 koji je imao i podršku za LTE, za razliku od njihovog Exynosa.

No dok je Samsung razvijao svoje Exynose, Qualcomm se očito uspavao, pa smo tako od izlaska Snapdragona 800 vidjeli tek neznatno poboljšane Snapdragone 801 i 805, koji su doduše isto tako vrhunski procesori.

Ali kako razvoj tehnologije ne čeka nikoga, došlo je vrijeme za novu ARMv8-A arhitekturu i Cortex A5x seriju procesora, a Qualcomm se, u nedostatku svojih jezgri odlučio u novu liniju Snapdragona ugraditi upravo “netaknute” Cortex A57 i A53 procesore koji su, kako stvari stoje, bolji za podgrijati hranu nego za ugradnju u smartfone.

Snapdragon 810 je izrađen na big.LITTLE principu, a kombinira 4 Cortex A57 i 4 Cortex A53 jezgre te pati od pretjeranog zagrijavanja, tolikog da je neke smartfone čak neugodno držati u ruci kad se zagriju. O utjecaju ovakve topline na bateriju i ostale komponente ovoga puta nećemo, ali u svakom slučaju ovo nikako ne može biti dobro.

snapdragon 810 vs exynos

Pa kad je Snapdragon 805 bio odličan, kako to da je nasljednik 810 u neku ruku lošiji od njega?

U priloženom grafu možete vidjeti kako Snapdragon 810 spušta takt u odnosu na Samsungov Exynos 7420 ugrađen u Galaxyu S6. Očigledno je kako je Samsung ovoga puta napravio bolji posao sa svojom Exynos serijom, a jasan je i razlog zašto je LG u svojem top modelu elegantno preskočio najjači procesor.

Graf prikazuje kako svaki od procesora spušta takt prilikom maksimalnog opterećenja kroz 15 minuta (vrijeme je izraženo u sekundama), a u ovom slučaju radi samo “big” set jezgri, odnosno 4 Cortex A57 jezgre. Neki će primjetiti kako i Exynos značajno spušta takt, no generalno drži ga na puno višem nivou nego Snapdragon kroz cijelo testiranje.

Jučer ste mogli pročitati i na našem portalu kako Qualcomm najavljuje nove Kryo jezgre koje će raditi na taktu od čak 3 GHz, a sudeći po tome, trebale bi biti temeljene na novim Cortex A72 jezgrama. Prisjetimo se, Krait 400 i 450 jezgre temeljene su na 32 bitnim Cortex A15 jezgrama, a kako Qualcomm kaže, A72 jezgre trebale bi biti do 3 puta jače od A15 jezgri.

Jesu li možda A57 jezgre generalno loše dizajnirane, a Samsung je napravio svojevrsno čudo jer se Exynos ne pregrijava koliko i Snapdragon, ili se jednostavno Qualcomm malo zapustio? Ne treba zaboraviti ni Appleove vlastito dizajnirane procesore, također temeljene na istim jezgrama koje rade odlično. Doduše, Apple je otišao u apsolutno drugom smjeru prilikom redizajniranja te su njegove Cyclon jezgre veće, a iako rade na dosta nižem taktu postižu puno bolje rezultate kad je u pitanju “single-thread” zadaće, no to je već neka druga priča.

Teško je reći što se dogodilo s Qualcommom, no vjerujem kako nas uskoro čeka nova zanimljiva borba na području procesora. Uspije li Qualcomm opet složiti svoje jezgre kao što je to napravio sa Kraitom, ne sumnjam da bi zaista mogle raditi i na 3 GHz bez pretjeranog zagrijavanja. No u svakom drugom slučaju, očekuje nas situacija kao i sa Snapdragonom 810 što nikako ne ide u ruku nama krajnjim korisnicima. U prilog Snapdragonu trenutno jedino ide Adreno 430 koji je kako stvari stoje u samom vrhu mobilnih GPU-a.

Realno, u top segmentu smartfona, nitko osim Samsunga nema pretjeran izbor kod procesora, a ne popravi li se Qualcomm vrlo brzo, očekuje nas novi monopol Samsunga, ili možda pak boom Mediateka i kineza?