Android Recenzije

POCO X3 Pro - Recenzija



Xiaomi nam je ove godine toliko zakomplicirao život da niti nakon dvije odrađene recenzije i još nekoliko njih na čekanju, i dalje ne znamo koji uređaj je najbolja kupnja. Svaki od njih je toliko dobar na svoj način i za svoju cijenu da možete kupiti bilo kojeg od njih i istovremeno ispravno i pogrešno odabrati.

Ako vam ovo zvuči pomalo zbunjujuće, vjerujte nam da je i nama. Svaki model je za sebe nova priča.

Poco X3 Pro cjenovno se pozicionirao nešto niže od Redmi Note 10 Pro modela za kojeg smo nedavno objavili recenziju, a u odnosu na njega neočekivano donosi i neke stvari na vidno višem nivou. Naravno, s nižom cijenom dolaze i neki kompromisi, a ukoliko ste voljni pristati na njih, dobit ćete vrlo sličan, ali ipak dovoljno različit uređaj.

Štoviše, ovo je čudno pozicioniran model, i o udnosu na lanjski Poco X3 NFC jer donosi mnoge toga isto kao i on, a usto se od njega vizualno čak ni ne razlikuje.

Da sve dodatno zakompliciramo, u priču se umiješao i Samsung Galaxy A52 koji se također čini kao odličan izbor. No, ne žele svi kupiti uređaj s lanjskim procesorom i to je otprilike početak ove priče. Poco X3 donosi novi procesor uz set starijih komponenti i cilja na publiku koja snagu cijeni ispred svega ostalog.

Tako od tih starih komponenti valja napomenuti da Poco dolazi sa starim 33W brzim punjačem u pakiranju kao i silikonskom maskicom, starim LCD zaslonom sa 120 Hz stopom osvježavanja, stari 3,5 mm izlaz za slušalice kao i stare stereo zvučnike. Ne treba zaboraviti niti na utor za micro SD kartice s kojim vrlo povoljno možete proširiti memoriju. Nisu nužno sve te stvari tako loše, a Poco X3 Pro je daleko od lošeg uređaja i vjerojatno jedan od najboljih koje ćete kupiti za iznos ispod 2000 kn.

Glavne karakteristike


Dimenzije: 165.3 x 76.8 x 9.4 mm
Masa: 215 grama
Zaslon: 6,67″ LCD, 120 Hz, HDR10
SoC: Qualcomm Snapdragon 860
CPU: 1x2.96 GHz Kryo 485 Gold & 3x2.42 GHz Kryo 485 Gold & 4x1.78 GHz Kryo 485 Silver
RAM: 6/8 GB
Interna memorija: 128/256 GB
Micro SD: Da
Povezivanje: WiFi 6, A-GPS, Bluetooth 5.0, USB-C, DLNA, OTG, NFC
Otpornost na vodu: IP53
Brzo/bežično/reverzibilno punjenje: 33W/ne/ne
OS Android 11/ MIUI 12
Kamera: 48 MP (f/1.8, 1/2″), 8 MP ultra-širokokutna, 2 MP macro, 2 MP senzor dubine/ 4K video
Prednja kamera: 20 MP, f/2.2, FullHD
Baterija: 5160 mAh
Cijena: 250€

Prednosti


120 Hz stopa osvježavanja
Vrhunske performanse
Kvaliteta izrade
Stereo zvučnici
33W punjač
IP53 certifikat
Proširiva memorija
3,5 mm izlaz za slušalice
Odličan omjer uloženo/dobiveno

Nedostaci


LCD umjesto AMOLED-a

Dizajn, kućište i ergonomija


Baš kao i lanjski Poco X3 NFC, tako je i ovaj Pro model relativno velik. Zaslon koji u dijagonali mjeri 6,67” jednostavno nije mogao biti smješten u manje kućište. Teoretski, malo manje je mogao uzevši u obzir da ima mrvicu veće obrube oko zaslona od recimo top modela, ali svejedno možemo reći da je zaslon rastegnut od ruba do ruba, i što je najvažnije - bez zuba. Na vrhu je centralno smještena mala rupica za kameru, odmah ispod vrlo skladno uklopljene slušalice unutar koje se skriva jedan od dva zvučnika, ali i LED-ica za obavijesti na koju smo svi već pomalo zaboravili.



Ona je vrlo važna na ovakvom uređaju jer zahvaljujući LCD zaslonu, nemamo podrške za Always-On zaslon koji bi vam prikazivao propuštene obavijesti.

U tom stanju se neće niti klackati na stolu bez obzira što god radili na njemu, jer je grba za kameru relativno široka i smještena centralno na poleđinu. Identična je lanjskom modelu, a sam dizajn nećemo previše komentirati osim da nas blago podsjeća na nosač televizora.



Ispod kamere je veliki POCO natpis kako ne bi slučajno bilo zabune da se radi o nekom drugom uređaju. Pomalo podsjeća na dizajnersku robnu marku i njihove ogromne natpise preko majica.

Čitač otiska prstiju smjestio se na desni bok kućišta ispod tipki za kontrolu glasnoće i taman je nadohvat palca. Na dnu ćete uz USB-C utor, glavni zvučnik i mikrofon pronaći još i 3,5 mm izlaz za slušalice. Na lijevom boku je utor za dvije nano SIM kartice i proširivu memoriju.

Cijeli uređaj ostavlja bolji dojam od Redmija Notea 10 Pro, ali bome i od Samsunga Galaxy A52 koji se pokraj ovog doima kao dječja igračka, ali je barem osjetno lakši.
Poco X3 Pro važe čak 215 grama, a što ga uz njegovu veličinu ne čini uređajem po svačijoj mjeri. Nama se to dopalo jer ostavlja dojam kvalitetnije izrade, unatoč plastičnom okviru. Štoviše, dosta smo kolege i ja vijećali radi li se zapravo o plastici ili možda nekom drugom materijalu, a to samo govori o koliko kvalitetnoj izradi je riječ.



Nemojte krivo shvatiti, nije to na razini top modela, ali bome nije niti daleko. Dodše, osjete se razlike u završnoj obradi utora i sličnih detalja jer je ipak riječ o povoljnijem uređaju, ali sve to je odlično sklopljeno tako da nemamo zamjerke. Ne treba zaboraviti niti na IP53 certifikat. Ne jamči vam da uređaju neće biti ništa upadne li u vodu, ali ulijeva veliko povjerenje da će preživjeti slučajno zalijevanje u bircu dok leži na stolu.


Zaslon


Nekako smo se već navikli da praktički svi uređaji koje testiramo dolaze sa superiornim AMOLED zaslonima, čak i kad je u pitanju Apple. Evo ove godine svjedočimo čak i Redmi Note seriji koja je došla sa 120 Hz AMOLED-om. LCD ugrađen u ovaj Poco nije toliko dobar kao AMOLED ugrađen u spomenuti Note 10 Pro, ali nikako ne možemo reći da je loš.

Dapače, riječ je vrlo dobrom LCD-u, a jedina mana mu je što vidljivost na suncu možda nije pogodna za gledanje serija na plaži. Dok god je svjetlija pozadina u pitanju, dopisivanje ili surfanje, nećete imati problema s vidljivošću čak ni u takvim uvjetima. Uz to, odaberete li sRGB način prikaza boja, dobit ćete vrlo precizan prikaz, dobre kutove vidljivosti i pristojan kontrast. AMOLED ugrađen u Redmi Note 10 Pro se osjetno bolje vidi na suncu i ima vidljivo bolji prikaz crne.

Ovaj LCD ima i 120 Hz stopu osvježvanja kao i 240 Hz odaziv na dodir, što je u današnje vrijeme standard kakvim se diče samo top modeli. Zaštićen je Gorilla Glass 6 zaštitnim staklom i na 6,67” dijagonali donosi rezoluciju od 1800x2400 piksela, što rezultira gustoćom od 395 ppi. Nije najoštrije što smo vidjeli, ali je sasvim pristojno za ovaj rang. To je otprilike jednako oštro kao i zaslon običnog Galaxyja S21, ukoliko vam ova usporedba nešto znači.

Hardver i performanse


Glavi adut ovog uređaja, odnosno razlog zašto biste ga kupili prije nego Redmija je njegov procesor. Riječ je o novom Snapdragonu 860, snažnom poput lanjskih Exynosa 990 ugrađivanih u najsnažnije Samsunge kao što su Galaxy S20 Ultra ili Note 20 Ultra. Nismo ih direktno usporedili, ali po svim benchmark rezultatima su otprilike tu negdje. Čak i da je ovaj Snapdragon malo sporiji, uzevši u obzir cijenu ovog uređaja, smatramo da je to fenomenalan rezultat.

Riječ je o osmerojezgrenom procesoru, praktički nešto dorađenom Snapdragonu 855. Dolazi s jednom snažnom zlatnom Kryo 485 jezgrom zakucanom na maksimalnih 2,96 GHz, još tri zlatne Kryo 485 jezgre na maksimalnih 2,84 GHz i četiri štedljivije srebrne Kryo 485 jezgre na 1,78 GHz. Grafički dio posla odrađuje poznati Adreno 640. Istina, dvije godine star grafički čip, ali dosta sposobniji čak i od novijih ugrađivanih u mnoge druge uređaje ovog cjenovnog ranga.

U njegovu sposobnost uvjerili smo se u kraćoj partiji Fortnitea gdje se pokazao sposobnim vrtjeti sve bez greške i to na najvišim postavkama, ako sam dobro shvatio postavke unutar igrice. Vama kojima ovo ne znači previše, možete biti uvjereni da ćete snažniji uređaj za ove novce teško pronaći.



Osim odlične podloge za budućnost u vidu snažnog procesora, tu je 6 GB RAM-a i 128 GB interne memorije, koju možete dodatno proširiti memorijskim karticama. Ovisno o tome gdje kupujete uređaj, mogli biste pronaći i 256 GB inačicu s kojom dolazi 8 GB RAM-a. Ako vam nije problem protegnuti se malo na taj model, i uzevši u obzir cijelokupan hardver, ta kombinacija će vas vjerojatno dobro služiti koju godinu.

Redmi Note 10 Pro imao je nemalih problema s proximity senzorom i mogu samo reći da je Poco po tom pitanju došao kao preporod. Samo jednom mi se zaslon uključio za vrijeme poziva i to nisam potpuno siguran da je krivica senzora, već moguće samo moja. Kvaliteta signala bila je na očekivanom nivou, ali prijam WiFi mreže bi mogao biti i malčice bolji. U slučaju da vam je kuća loše pokrivena s WiFi signalom, mogli biste imati problema s hvatanjem mreže u dijelovima stana koji su najudaljeniji od routera. Nije strašno, i da to nisam testirao baš namjerno, vjerojatno ne bih ni opazio.

Stereo zvučnici nisu ni najglasniji niti najbolji koje smo čuli, ali su za ovaj cjenovni rang izvrsni. Kao prvo, dobitavte stereo zvuk, a kao drugo, dovoljno su glasni da se realno nemamo na što žaliti. Usporedno s recimo sa Samsungov Galaxy S21 Ultra primjetno je da potonji ima jasno izraženije i visoke i niske tonove, kao i nešto glasniju reprodukciju. No ta dva uređaja nisu izravno usporediva.

Za razliku od spomenutog Samsunga, Poco X3 Pro ima i 3,5 mm izlaz za slušalice, a to je ono što uvijek rado vidimo. Ne samo to, već i infra-crveno koje služi kao univerzalni daljinski, a kako nam kažu u komentarima, neki to imaju postavljeno za cijeli stan i klasične daljinske upravljače uopće niti ne koriste.

Softver i sučelje


Nekad se Xiaomijeva POCO serija znatno razlikovala od ostalih modela kompanije, posebno zahvaljujući njihovom POCO launcheru kojeg smo instalirali na svaki ostali Xiaomi čim bismo ga primili u ruke. Najveći razlog tome bio je u ladici s aplikacijama koju je POCO launcher imao, a onaj Xiaomijev u MIUI sučelju nije.

Danas je razlika između MIUI-a bez POCO launchera i s POCO launcherom praktički nepostojeća. Toliko je mala da sam je morao tražiti usporedivši Redmi i POCO i listajući paralelno izbornike i postavke ne bih li ugledao pokoji sitni detalj. Ukratko, sve prednosti POCO smartfona naspram ostatka Xiaomijeve ponude su iščeznule. Nije to loše, jer na npr. Redmije više ne moramo instalirati ništa da bismo imali sve što nam treba, a Poco je ionako zadržao sve lijepo što je imao i prije.

columns="4"

MIUI 12 je i ovoga puta temeljen na Androidu 11 i čim prvi put uključite smartfon, nema greške, znate da je riječ o Xiaomiju. Mala je razlika u odnosu na Redmi u dizajnu ikonica. Na Redmiju su zadano  bile kvadratnog oblika sa zaobljenim rubovima, dok su na Pocu okrugle. To, naravno, možete promijeniti ukoliko vam ne odgovara. Ima i par drukčije dizajniranih ikonica poput kamere i galerije ili File managera, ali generalno je sve viđe-manje isto.

Čim spustite traku s obavijestima, primijetit ćete isti set brzih prečaca, a u postavkama uređaja sve je gotovo identično. Tek pokoja opcija nedostaje, poput slaganja multitasking izbornika u liniju umjesto u rešetku, a kad biste baš išli gledati u svaki mogući detalj, siguran sam da bi još koju sitnicu pronašli. Nismo se toliko trudili jer u konačnici smatramo da nema smisla.

columns="4"

Ono što zapravo želimo reći da je Xiaomijevo sučelje, nakon toliko godina, danas lijepo koncipirano i nije strano čak niti onima koji se prvi put susreću s njim. Istina, par postavki će vjerojatno malo morati potražiti jer su drukčije posložene u odnosu na neke druge konkurentne modele, ali to je gotovo uvijek tako. Nekad se Xiaomijev MIUI drastično razlikovao, kako izgledom tako i širokim spektrom raznih prilagodbi. Danas je konkurencija stigla Xiaomi s prilagodbama, a Xiaomi se prilagodio široj publici.

Kamere


Poco X3 Pro dolazi s nešto slabijim kamerama od Redmija Note 10 Pro. Nema famoznih 108 MP koji su sigurno jedan jako lijep prodajni adut, ali i dalje imamo vrlo pristojne senzore sposobne uhvatiti lijep set fotografija.

Počevši od sučelja, ono je klasično Xiaomijevo. Onima koji ne prčkaju previše po postavkama uređaja, vjerojatno će sve biti logično smješteno i u startu dobro postavljeno. Čak sam ugodno iznenađen što po zadanom nije uključena opcija vodenog žiga, kako to inače biva na Pocou. Ne razlikuje se sučelje niti previše od onih kod ostalih proizvođač, osim eventualno par sitnica koje su mogle biti i malo drukčije riješene. Primjerice, macro način rada nije smješten gdje i svi ostali poput portretnog, noćnog, video snimanja i sličnog, već unutar brzih postavki u načinu fotografiranja, gore lijevo u kutu.



Glavna kamera broji 48 MP, a iza blende f/1,8 otvora skriva se i 1/2” senzor. Relativno velik za ovaj cjenovni rang, ali ne toliko spektakularan kao 1/1,52” u Redmiju Note 10 Pro. Tako su i rezultirajuće fotografije nešto niže kvalitete nego one na Redmiju, ali i dalje vrlo pristojne za ovaj cijenovni rang.

Iznenađujuće, ali fotografije imaju manje onog nepoželjnog preizoštravanja koje inače krasi Xiaomijeve uređaje. Upravo to je i primarni razlog zašto nisam imao potrebe za aplikacijom Google kamere na ovom uređaju. Fotografije jednostavno ispadaju vrlo dobre dok god imamo pristojne svjetlosne uvjete.



Kad padne noć, valjat će iskoristiti i noćni način fotografiranja koji će uvelike pomoći u takvim situacijama. Fotografije ispadaju malo lošije nego na Redmiju, ali otprilike očekivano za ovaj cijenovni rang. Možda smo očekivali malo više jer cijeli uređaj naginje ka klasi više, ali očito da je linija negdje morala biti povučena. Treba napomenuti i da je noćni način na ovom uređaju dostupan i na ultraširokokutnoj 8 MP kameri. Na Redmiju ga nije moguće koristiti u tom načinu, i nismo sigurni iz kojeg razloga. Ova kamera je nešto skromnijih mogućnosti, ali posluži svrsi baš kad treba, u skučenim prostorima ili kad želite dobiti širu perspektivu. Fotografije su očekivano niže kvalitete od onih uhvaćenih s primarnom kamerom, ali svejedno smo ostali prilično zadovoljni.



Imamo još jednu 2 MP macro kameru, zgodnu za uhvatiti pokoji sitni detalj, ali osobno se ne bih previše oslanjao na njene mogućnosti. Telemacro kamera iz Redmija je na neusporedivo višem nivou i ako vas macro fotografija zanima, onda je Redmi definitivno bolji izbor. Ova je više tu da se njome možete pohvaliti da je imate i da ona grba na poleđini izgleda moćnije, baš kao što je to i 2 MP senzor dubine koji bi tu trebao pripomoći pri kreiranju lažnog bokeh efekta.

Kad je video snimanje u pitanju, tu se već vidi osjetno viša razina izoštravanja slike. Svejedno, video se snima u 4k rezoluciji pri 30 sličica u sekundi i čak je relativno pristojno stabiliziran, što nije bio slučaj na Redmiju. Rekao bih da u ovom cjenovnom rangu teško možete očekivati puno bolje, tako da nećemo prigovarati na njegovu kvalitetu.

Baterija, autonomija i punjenje


Xiaomi je u Poco X3 Pro uspio ugurati bateriju kapaciteta 5160 mAh, a s kakvim se čak i danas rijetko koji uređaj može pohvaliti. Ta ogromna baterija u kombinaciji s LCD zaslonom daje relativno različite rezultate od Redmija sa sličnim kapacitetom, a ovisno o tome kako koristite uređaj ostat ćete ili zadovoljni ili oduševljeni.

Teško je biti razočaran jer MIUI je donekle zadržao sve svoje prednosti štednje baterije, a opet dovoljno se razvio da obavijesti više ne kasne. Sve to rezultira s vidljivo iznadprosječnom autonomijom. Bez problema sam izdržao gotovo cijeli vikend bez punjača, ali uzmite u obzir da su moji vikendi više posvećeni obitelji, izležavanju ili šetnjama kroz šumu uz tek pokoji poziv, odgovorenu poruku, pročitane vijesti i evenetualno nekoliko snimljenih fotografija i videa. Nezahtjevna upotreba za razliku od radnog tjedna kad se uređaji pošteno upogone.

Kad sam rekao da ima razlike u odnosu na Redmi, prvenstveno sam mislio na način korištenja. Ako ste osoba koja u danu nekoliko sati gleda filmove, serije ili bilo kakav video, šanse su da će vas LCD zaslon lošije poslužiti od AMOLED-a, koji je u takvim slučajevima osjetno štedljiviji. Ipak, ako to nije veći dio vaše dnevne rutine, a ona se svodi na praktički sve ostalo, šanse su da će vas ovaj uređaj poslužiti čak i bolje od Redmija. U oba slučaja ćete biti zadovoljni kao što sam već i rekao.

Ukoliko vam postotak baterije padne prenisko, ostat ćete zahvalni na antičkom pakiranju u kakvom ovaj uređaj dolazi, a uključuje i 33W brzi punjač, sposoban napuniti ovaj uređaj od 0-100% za tek sat vremena i 15 minuta, čak ponekad i 5-6 minuta brže. Ovo ovisi o sobnoj temperaturi i količini primljenih obavijesti u tih sat vremena, ali u svakom slučaju za ovaj cjenovni rang, dovoljno brzo. U 30 minuta doći će na otprilike 55%.

Zaključak


Nisam siguran koliko je Xiaomi još mogao zakomplicirati cijelu ponudu. Čak 5 Redmi Note modela iz desete serije i još dva-tri iz Poco. X3 Pro je drugi po redu kojeg smo testirali i već se premišljamo kojeg bismo radije uzeli, njega ili Redmi Note 10 Pro.

Velika je razlika u procesoru, koji je realno jedini razlog zašto biste poželjeli uzeti Poco X3 Pro umjesto Redmija. Snapdragon 860 je najsnažniji procesor kojeg ćete u ovom cjenovnom rangu pronaći, barem ukoliko gledate nove uređaje u ponudi. Skok od cca 50% snage u odnosu na prviog, velika je prednost ako uređaj planirate koristiti 2-3 godine, jer tko zna što nam novo vrijeme donosi, kakve nadogradnje i aplikacije.



U tom slučaju najveći gubitak je LCD zaslon u odnosu na AMOLED, koji lako moguće nekima uopće neće predstavljati nedostatak već prednost, a neke to uopće neće zanimati. Ako spadate u jednu od te dvije kategorije, barem ste potpuno mirni s izborom jer on je samo jedan, Poco X3 Pro.

Vi koji se pak mislite je li snažniji procesor vrijedan gubitka AMOLED-a, vjerojatno još čekate i Poco F3, koji pak kao glavni kompromis donosi gubitak proširive memorije i 3,5 mm izlaza za slušalice. Dvije stvari kojih se sve teže odričemo, ali postupno moramo. Doduše, ove godine čak i ne morate jer niti Redmi Note 10 Pro nije uopće loš, dapače.

Ako ste se već odlučili za jednog od navedenih, recite nam to dolje u komentarima i slobodno nam navedite razlog zašto. Svako mišljenje nam je važno i donekle kroji buduće recenzije usmjeravajući našu pažnju ka detaljima.

POCO X3 Pro možete kupiti ovdje

VIDEO recenzija