Pregled događaja u mobilnoj industriji u 2016. godini

2016 text design on creative business success strategy. Concept modern template layoutю 2016 text surrounded by doodle icons

S obzirom da se bliži kraj godine, a sljedeće značajne smartfone možemo očekivati tek na MWC-u u Barceloni koji će se održati za otprilike tri mjeseca, odlučili smo napraviti presjek glavnih događaja iz mobilne industrije za 2016., što uključuje i osvrt na najznačajnije modele najpoznatijih proizvođača.



APPLE


apple


Apple već nekoliko godina prakticira predstavljanje dva iPhonea odjednom. Sve je krenulo 2013. kad se uz iPhone 5s pojavio iPhone 5c koji je bio ništa više nego tada godinu dana stari iPhone 5, samo strpan u plastično kućište. Mnogima ta filozofija nije dobro sjela pa je Apple godinu dana kasnije predstavio iPhone 6 i 6 Plus, dva modela koja su se razlikovala po veličini zaslona i kameri. Taj trend, ali i dizajn, su zadržani do dana današnjeg, tj. najnoviji iPhone 7 i iPhone 7 Plus se izgledom nisu značajno odmaknuli od šestice. Naravno, ogromni napredak se dogodio na području kvalitete kamere i pogotovo procesora koji će još jedno vrijeme vladati tržištem. Novi modeli će se pamtiti kao prvi sa stereo zvučnicima i vodootpornim kućištem, velikom novošću za Apple, a starom pričom za mnoge druge proizvođače.


iPhone 7 Plus ima jednu veliku prednost pred manjim bratom, a to su dvije stražnje kamere koje služe za tzv. Bokeh efekt, ali i optičko uvećanje. Nadalje, tu je i 3 GB RAM-a za razliku od 2 GB u iPhoneu 7. Što se tiče interne memorije, napokon je izbačena varijanta sa 16 GB te je umjesto nje početni kapacitet 32 GB, a slijede ga 128 i 256 GB. I tu je nastala mala afera jer testovi pokazuju da je model s 256 GB uvjerljivo brži od onoga sa 128 GB, a čak višestruko brži od 32 GB.


Nismo zaboravili ni iPhone SE, osnosno još jednu svojevrsnu reciklažu starog modela, u ovom slučaju iPhonea 5s. Unatoč tome što je Apple u njega ugradio tada svoj najjači procesor i novu kameru s kojom se može snimati 4K video, iPhone SE je zapeo sa starim zaslonom koji nije osjetljiv na jačinu pritiska, kao i s čitačem otisaka prstiju starije generacije, da ne spominjemo dizajn koji se vuče od iPhonea 5. Jasno, novi mali iPhone je spas za sve kojima je i 4,7 inča preveliko, a stari više nije brz kao nekada.


Ono što se sljedeće godine očekuje od Applea, tj. iPhonea je novi dizajn i prelazak na AMOLED zaslone.



ASUS


asus

Do nedavno totalni autsajder u proizvodnji smartfona, Asus je sa svojim ZenFone smartfonima sve prisutniji na tržištu. Udio na pita-grafikonu se još ne vidi golim okom, ali i to bi se moglo promijeniti. Ispočetka je Asus imao velike planove s Intelom, ali to se izjalovilo zbog povlačenja kralja silicija s mobilnog tržišta te je suradnja s Qualcommom i MediaTekom bila neizbježna. Uz atraktivan dizajn je Asus poznat i po odličnim kamerama koje čak i na uređajima iz srednje klase imaju laserski autofokus, a oni najbolji obavezno i OIS. Ovogodišnji najzanimljiviji modeli su ZenFone 3 i ZenFone 3 Deluxe.

BLACKBERRY


blackberry


Zašto tratimo vrijeme na BlackBerry, pitate se? Pitanje je definitivno na mjestu, pogotovo zato što je BB ove godine predstavio samo dva uređaja, DTEK50 i DTEK60. Zapravo se radi o dobrim uređajima, pogotovo DTEK60 koji nimalo ne zaostaje za konkurencijom, ali situacija s BlackBerryjevim mobitelima je jednostavno došla do točke gdje nitko više ni ne razmišlja o njima. Najbolji inženjeri su otišli u druge tvrtke, a ono što je ostalo se bori za opstanak, što BB čini svojevrsnim feniksom, samo je pitanje koliko puta će se moći uzdignuti iz pepela.



GOOGLE


google


2016. je godina kad je Google odlučio prekinuti razvoj i proizvodnju Nexus smartfona. Umjesto njih je stigla serija Pixel koju trenutno čini istoimeni model i još jedan veći koji nosi naziv Pixel XL. Za proizvođača je odabran HTC, iako se to previše ne spominje, što znači da Google napokon želi imati svoj uređaj iako ga nema mogućnost samostalno proizvesti.


Dizajn Pixela i Pixela XL je tema u kojoj su mišljenja različita, ali kao ni prije kod Nexusa se ne može osporiti brzina i redovna ažuriranja sustava. Prema trenutnim informacijama prodaja ide bolje nego npr. Nexusu 6P, ali za konkretne brojke ćemo još malo pričekati.



HTC


htc


Ako netko vodi borbu s vjetrenjačama, to je onda HTC. Generalno gledajući, ovaj tajvanski proizvođač već godinama ima vrlo kvalitetne i sposobne telefone, no kvartalni i godišnji izvještaji su im sve lošiji, uz poneko solidno tromjesečje. Budimo realni, HTC ne kaska za nijednim velikim proizvođačem po pitanju tehnologije, ali cijene su u većini slučajeva previsoke, što automatski smanjuje konkurentnost.


HTC se probao približiti mlađoj populaciji kroz modele Desire 530, 630 i 825, ali najistaknutiji je svakako flagship koji nosi vrlo jednostavan naziv – 10. Uz izvrstan hardver i softver te fantastičnu kameru s OIS-om, napokon se čini da je sve na mjestu, no kao i uvijek, budućnost tvrtke u potpunosti ovisi o interesu kupaca.



HUAWEI


huawei


Huawei je trenutno najopasniji igrač iz Kine čiji su ciljevi postavljeni vrlo visoko. Izjava da se planira nadmašiti Apple zvuči hrabro, ali gledajući kroz godine koliko je Huawei napredovao, čini se da za njih ništa nije nemoguće. Ne smijemo zaboraviti ni da Huawei u svoje smartfone ugrađuje vlastite procesore HiSilicon Kirin, i to u znatno većoj mjeri nego što npr. Samsung ugrađuje Exynos procesore.


Model P9 je jedan od najistaknutijih modela iz 2016., pogotovo zbog dvije stražnje kamere koje koriste optiku legendarne njemačke tvrtke Leica. Nedavno je predstavljen Mate 9 s još boljom kamerom, a isporučuje se s najnovijim Androidom 7.0 Nougat koji je kamufliran kroz korisničko sučelje EMUI 5.0. Uz njega ide i Porsche Design izvedba koja će koštati više od 10.000 kuna, samo za odlikaše. Ne smijemo zaboraviti ni Huaweijev brand Honor u kojemu se trenutno najviše ističe model Honor 8.



LEECO


leeco


Možda nije pošteno da se jedno poglavlje posvećuje LeEcu čija je popularnost još uvijek mala, ali čini se da bi ova kineska tvrtka nakon ulaska na američko tržište mogla postati još jedan istaknuti igrač. LeEco je prije bio poznat pod nazivom LeTV, ali čelnici su shvatili da ih se na taj način previše povezuje samo s televizijom (s kojom itekako imaju veze, ali to je samo jedna od djelatnosti tvrtke). Ove godine smo imali par LeEcovih uređaja na testovima gdje smo zaključili da su vrlo sposobni, no voljeli bismo vidjeti da se sa softverske strane malo više pažnje posveti zapadnom tržištu, tj. napravi globalni ROM bez silnih kineskih servisa i aplikacija. Ako ćemo izdvojiti jedan model, to bi bio Le Pro 3 sa Snapdragonom 821, 6 GB RAM-a, 5,5-inčnim Full HD zaslonom, 16 MP kamerom i baterijom kapaciteta 4070 mAh, sve za oko 350 €. Sve u svemu, očekivanja su velika i vjerujemo da nas LeEco neće razočarati.



LG


lg


LG ćemo ove godine pamtiti po modelu G5, najviše zbog njegove modularnosti. Iako je ponuda "dijelova" solidna, nekako se čini da korisnici nisu spremni za takav pristup. Uz modularnost, LG G5 ima još par aduta – izvrsnu kameru te vrlo prihvatljivu cijenu u odnosu na konkurenciju.


Iako ga se još nismo dočepali, a pitanje je hoćemo li ikada, još jedan model zaslužuje pažnju, a to je V20, nasljednik prošlogodišnjeg V10. Radi se o službeno prvom smartfonu na svijetu koji se isporučuje s Androidom 7.0 Nougat, što očito govori mnogo o odnosima LG-ja i Googlea. LG-jevi inženjeri su u nešto manje kućište uspjeli ugurati veći bateriju, poboljšan je sekundarni zaslon i 16-megapikselnoj kameri je dodana još jedna 8-megapikselna. V20 se može pohvaliti i odličnim audio hardverom koji omogućuje snimanje 24-bitnih/48 kHz snimki.


Dakle, LG ove godine sigurno nije razočarao, dapače, ponudio je veliki broj novosti. Hoće li ih nastaviti koristiti i usput usavršiti ili će krenuti drugim stazama, ne možemo ni naslutiti.



MEIZU


meizu


Stalni gost naših recenzija je i Meizu. Možda najpoznatiji njihov model je prošlogodišnji Pro 5 koji se značajno istaknuo zbog suradnje sa Samsungom, tj. ima čak i za današnje pojmove moćni Exynos 7420 procesor te 5,7-inčni Super AMOLED zaslon. Ove godine je predstavljen Pro 6 koji je dobio zaslon manji za pola palca, ali isto tako se morao "zadovoljiti" s MediaTekovim procesorom Helio X25. Ovo je jedna od čudnijih odluka koje smo vidjeli, pogotovo zato što nas je Meizu ove godine izbombardirao silnim modelima iz srednje klase (doduše, nije jedini) pa je isto tako mogao osmisliti novi model umjesto da Pro 6 završi s počupanim perjem.


Po pitanju hardvera Meizu stoji rame uz rame konkurenciji, ali softverski tim se mora sabrati i usavršiti Flyme OS koji se na jeftinijim modelima još uvijek bazira na Androidu 5.1 Lollipop, a čak i npr. Pro 6 koji radi na Marshmallowu i dalje ima problema sa sinkronizacijom.



MICROSOFT


microsoft


Što je ove godine ponudio Microsoft? Praktički ništa. Posljednji njihov uređaj na našem testu je bila Lumia 950 XL, i to prije skoro godinu dana. U međuvremenu nam je Microsoft dao do znanja da više ne želi brand Lumia, umjesto njega bi trebao stići Surface Phone koji bi trebao imati Intelov procesor namijenjen prijenosnim računalima, a postoji šansa da neće vrtjeti mobilne Windowse 10 nego baš "one prave" namijenjene računalima. To je već za rubriku "što bi kad bi", ali kroz par mjeseci bi stvari mogle biti znatno jasnije.



MOTOROLA


motorola


Motorola ili Lenovo ili Moto? Pored ovoga i odnosi Microsofta i Nokije djeluju kristalno jasno. Kako god odlučili zvati Motoroline uređaje, ipak se ne predaju. U maniri prastarog RAZR V3, pojavio se Moto Z čije je kućište debljine tek 5,2 mm, a kako bi udovoljili i onima koji potroše bateriju od 2600 mAh za pola dana, Motorola je ponudila i Moto Z Force s većom baterijom, a prati ga i bolja kamera. Na nešto drugačiji način nego LG, i Motorola se igrala s dodacima pa npr. možete kupiti dodatnu bateriju kapaciteta 2200 mAh, JBL zvučnik ili projektor i jednostavno ih pričvrstiti na kućište. Ono što također Motorolu izdvaja iz mase su redovna ažuriranja sustava, čak i za uređaje iz niže klase.



NOKIA


nokia


Nokia, nekad sinonim za mobitel, a danas najveći tragičar u mobilnoj industriji. Iako u trenutnoj ponudi ima niz tzv. običnih mobitela, uskoro se očekuje pravi povratak na tržište s više modela smartfona koji će imati instaliran Android operativni sustav. Mnogi će reći da je Nokijina najveća greška bila suradnja s Microsoftom i tu bismo se mogli složiti jer koji god se proizvođač prihvatio Androida, može se reći da posluje dobro. Malo je reći da s nestrpljenjem čekamo jedan pravi Nokijin flagship model.



ONEPLUS


oneplus


OnePlus je na tržištu prisutan oko 2,5 godine i sve modele možemo nabrojati na prste jedne ruke, ali to je dobro jer se više pažnje posvećuje softverskoj podršci. Uz nju, veliki adut OnePlusa je cijena i fenomenalna kvaliteta izrade, a tek mala mrlja su mogućnosti kamere, ali nipošto u mjeri da bi bile deal breaker. Trenutno OnePlus radi odličan posao s modelom OnePlus 3 koji je zaista jedan kompletan uređaj i usrdno se nadamo da će tvrtka tako i nastaviti.



SAMSUNG


samsung


Ako povučemo poveznicu s Nokijom kao tragičarom, što je tek onda Samsung i njegov Galaxy Note 7? S Galaxyjem S7/S7 Edge je sve prošlo u najboljem redu, no onda se pola godine kasnije dogodio potpuni fijasko gdje se opasno preveliki broj Notea 7 zapalio, što je nakon nekoliko pokušaja spašavanja situacije na kraju dovelo do prekida proizvodnje i prodaje te strašnog financijskog udarca Samsungu. Smatra se da je uzrok problema nedovoljna kontrola kvalitete koja je rezultat kratkih rokova koje si je zadao sâm Samsung kako bi Note 7 u prodaju krenuo prije iPhonea 7 Plus čiji je najveći rival. Zato sad Samsung ide polako i bez žurbe s Galaxyjem S8, a što će doći kao nasljednik Notea 7, još se ne zna.


Gledajući ukupan broj aktualnih Samsungovih mobitela, čini se da se smanjio, tj. da je to sve skupa nekako logičnije posloženo. Osim serije S, na našem tržištu su dostupne i serije A i J i lako se snaći u kompletnoj ponudi. O seriji Z s operativnim sustavom Tizen se nema što puno reći, jedino logično što izlazi iz glave je da ne bi trebala dugo poživjeti.



SONY


sony


Sony je u mobilni svijet krenuo samostalno pa se udružio s Ericssonom, da bi na kraju opet bio sam. Vrijeme leti i već je prošlo skoro pet godina od izlaska legendarne Xperije S nakon koje su uslijedili deseci drugih Xperia, od budget klase do top modela. Za sve koji ne vole iPhone, a traže smartfon kompaktnih dimenzija bez kompromisa po pitanju hardvera, praktički je jedino Sony uvijek nudio rješenje s Xperijama Compact. Dobro, niz se malo prekinuo s Xperijom X Compact koja umjesto Snapdragona 820 ima Snapdragon 650, ali Sony se nada da to neće stvarati probleme. Sjećate se modela Xperia Z5 Premium s 5,5-inčnim zaslonom 4K rezolucije (806 ppi)? Ove godine se Sony pretvara da je takva rezolucija nebitna u tolikoj mjeri da mu top modeli o kojima ćemo u nastavku nemaju čak ni zaslone rezolucije QHD, nego 1080p.


Trenutni vrh ponude je Xperia XZ koja je došla kao smartfon čiji je zadatak bio ispravljanje nedostataka na Xperiji X Performance. I nakon toga je ostalo mjesta za napredak, npr. XZ ima EIS, ali ne i OIS koji se sve više traži, a isto tako bi se za iznos koji je potrebno platiti za jedan flagship model trebalo podrazumijevati 4 GB RAM-a, a ne 3 GB. Nije da se to trenutno može smatrati ogromnim nedostatkom, ali toliko prostora (financijski gledano) se moglo naći.


Nova serija X koja je zamijenila seriju Z donosi i toliko priželjkivano osvježenje u dizajnu. Ne da su Sonyjevi mobiteli izgledali loše, ali promjena mora biti i ova je svakako dobrodošla.



XIAOMI


xiaomi


Jedno od sve zanimljivijih imena je definitivno Xiaomi. Ponudu smartfona ima podijeljenu u dvije serije, Mi za top modele te Redmi za srednju klasu, a u obje imamo i Note uređaje s većim zaslonima i ponekad s boljim procesorima. Xiaomi definitivno pokriva cijeli raspon veličina zaslona, od 5 do 6,44 inča, a isto tako i procesore, od najslabijih MediaTek do primjerice Snapdragona 821.


Ove godine smo imali cijelu navalu i Mi i Redmi uređaja, a čak i ja osobno koristim novi Mi 5s Plus s velikim zaslonom, moćnim procesorom i dvije stražnje kamere. Osobno, više mi se sviđa rješenje kamera na Redmiju Pro, no to je već sasvim različiti uređaj.


Svejedno, glavna Xiaomijeva zvijezda ove godine je bez imalo sumnje Mi MIX, smartfon sa 6,4-inčnim zaslonom koji je strpan u kućište veličine onoga od iPhonea 7 Plus (ispričavam se, ali morao sam). Da stvari ne bi bile idealne, pobrinuli su se problemi u proizvodnom procesu. Budući da je kućište izrađeno od keramike kojoj se često dogodi da pukne, ima puno otpada i moguće je proizvesti tek 10.000 primjeraka mjesečno. To je ono što govori Xiaomi, a ja osobno mislim da je to tek u svrhu nabrijavanja, što ne bi bilo prvi put.


Malo pažnje moramo posvetiti i uređajima iz niže klase. Xiaomi je predstavio Redmi 4, njegovu jeftiniju izvedbu Redmi 4A te Redmi 4 Pro (Prime) koji uz solidan hardver imaju iznimnu, gotovo nevjerojatno nisku cijenu u Kini, što nas dovodi do zaključka da koliko god je Xiaomi imao uspješnu godinu, sljedeća bi mogla biti još uspješnija.



OČEKIVANJA


Što nas očekuje u 2017.? Sigurno ne možemo predviđati budućnost, ali nekakvim logičnim razmišljanjem se može zaključiti da ćemo vidjeti još bolje procesore, ne samo po većim taktovima i većem broju jezgri (koji često nije presudan za performanse), već i po novim tehnologijama proizvodnje. Isto tako nema šanse da će top modeli sredinom i krajem sljedeće godine imati "samo" 6 GB RAM-a.


Trenutno su zasloni tehnološki na iznimno visokoj razini, postignuti su zadivljujući kontrasti i vjernost boja i na IPS LCD i na AMOLED zaslonima, a čini se da je budućnost upravo u potonjima. Polako, ali sigurno će nestajati rezolucija 720p u korist 1080p, odnosno tek najjeftiniji uređaji će morati nuditi "onu mizeriju ispod 300 ppi" kako bi zadržali nisku cijenu.


Kamere napreduju strašnom brzinom, uglavnom se odustalo od velikih rezolucija (Sony je tu dosta uporan s kamerama od 23 MP, ali to ne smatramo nedostatkom), sve prisutnija je optička stabilizacija, a praktički će biti obavezno da najbolji uređaji imaju dvije stražnje kamere, sve češće s optičkim zumom.


Na području baterija se situacija ne mijenja brzinom kojom bismo htjeli, ali nam je drago da je sve prisutnije brzo punjenje, a štedljiviji procesori i zasloni također pridonose boljoj autonomiji.


2017. bi mnogim proizvođačima mogla biti godina odluke za 3,5-mm priključak za slušalice. Zašto? Zato što kad Apple nešto napravi, svi to slijepo slijede. Ovo se dogodilo već niz puta i dogodit će se opet. Ruku na srce, Apple ima svoje razloge zašto je izbacio priključak za slušalice, a kvaliteta zvuka svakako ne može biti jedan od njih. Na kraju krajeva, pojačala, AV receiveri i glazbeni instrumenti i dalje koriste 6,35-mm priključke koji ne daju nimalo bolji zvuk od 3,5-mm, već su bolje rješenje zbog robusnosti. Stoga ako i vidimo da kreće izbacivanje 3,5-mm priključka, možemo biti sigurni da je to praćenje trenda.


Hoćemo li napokon vidjeti vodootporni kineski mobitel? Šanse su male jer su mnogi proizvođači izjavili da bi to osjetno povećalo cijenu uređaja, ali sad kad Apple ima vodootporni iPhone...