Samsung Galaxy A3 (2017) - Recenzija



Kao drugi (i vrlo vjerojatno posljednji) predstavnik serije Galaxy A za ovu godinu, stigao je na test, a ime mu je Galaxy A3 (2017). Slijedeći tradiciju, donosi bolji procesor i nešto više RAM-a, dok je zaslon ostao istih dimenzija i rezolucije kao na prošlogodišnjem modelu. Pored toga, dobio je i certifikat IP68, čitač otisaka prstiju te USB Type-C priključak koji se kod mobilnih uređaja iz srednje i niže klase još uvijek nije udomaćio koliko se očekivalo.

Ako mislite da su sve ove novosti došle po istoj cijeni kao za model 2016, varate se, no teško je i očekivati da se takvo nešto dogodi. U Hrvatskom Telekomu, koji nam je ustupio uređaj, se može povoljno nabaviti u sklopu pretplate, no u slobodnoj prodaji se cijene kreću oko 2700 kn, 1000 kn manje od Galaxyja A5 (2017).

Za početak krenimo s predstavljanjem hardvera.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

135,4 x 66,2 x 7,9 mm




Masa

135 grama




Zaslon

4,7″ Super AMOLED, 1280 x 720, 312 ppi




SoC

Exynos 7870




CPU

8x Cortex-A53 1,6 GHz




RAM

2 GB




Interna memorija

16 GB




Micro SD

Da




Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C (USB 2.0), NFC, FM radio




3G

HSPA+




4G

LTE Cat.6




OS

Android 6.0.1 Marshmallow




Kamera

13 MP, f/1,9, 1080p video, LED bljeskalica




Prednja kamera

8 MP, f/1,9; 1080p




Baterija

2350 mAh




Cijena

cca. 2.700,00 kn u vrijeme testiranja




Najbolja ponuda na:






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Dizajn i kvaliteta izrade, kompaktnost

Malo sporiji čitač otisaka prstiju




Izvrstan zaslon

Nema LED svjetlo za obavijesti




IP68 certifikat

Slab hardver s obzirom na cijenu




Odlična baterija





DIZAJN I KUĆIŠTE


Svjesni smo da se još uvijek proizvode smartfoni i sa zaslonima manjim od 4,7 inča, ali Galaxy A3 (2017) je prema sadašnjim mjerilima nešto što bi se moglo nazvati kompaktnim uređajem. Osim toga, popunjava rupu koja je nastala kad je Samsung odustao od S Mini modela.

Kvaliteta izrade je daleko od upitne, baš naprotiv, novi A3 izgleda i u ruci djeluje kao da je konkurent još skupljim smartfonima. Naš primjerak je crne boje, ili točnije Black Sky, i iako se na njemu vide brojni otisci prstiju, izgleda jako lijepo. Ako ste, kao ja, naviknuti na veliki smartfon, uređaj s 4,7-inčnim zaslonom će vam se ispočetka činiti kao dječja igračka, ali s vremenom sve dođe na svoje i shvatite koliko sad mjesta imate u džepu, a i koliko je lako njime upravljati jednom rukom. Uspoređujući ga s modelom 2016, čak je i malo veći, ali ne toliko da bi bilo primjetno.



Sprijeda i straga je uređaj obložen Gorilla Glass staklom, a okvir je izrađen od metala. Kao što je praksa već godinama, na dnu prednje strane se nalazi glavna Home tipka u koju je sad napokon ugrađen čitač otisaka prstiju, a do nje su osvijetljene tipke za korak unatrag i pristup posljednje korištenim aplikacijama. S gornje strane imamo zvučnik za pozive, selfie kameru i senzore. LED svjetlo za obavijesti je (opet) izostavljeno. Na svakoj od četiri strane okvira je ponešto - gornja sadrži utor za nano SIM i micro SD kartice te sekundarni mikrofon, lijeva tipke za regulaciju glasnoće, desna tipku za zaključavanje i zvučnik za multimediju i na kraju na donjoj strani nalazimo 3,5 mm priključak za slušalice, mikrofon i USB Type-C priključak. Neki smatraju da je položaj zvučnika odmah pored tipke za zaključavanje čudan i loš, ali zapravo je baš suprotno - rijetko ćete ga prekriti prstom ili dlanom. Na poleđini su, bez ikakvih iznenađenja, glavna kamera i LED bljeskalica.

Dakle, kvaliteta izrade kod Galaxyja A3 (2017) je na jako visokoj razini, ergonomija je izvrsna i tu se stvarno teško može naći nekakav prigovor. Zahvaljujući otpornosti na vodu i prašinu, koristit ćete ga s još manje straha jer se A3 neće buniti ako se slučajno nešto prolije po njemu ili padne u prašinu. Naravno, preporuča se sušenje, odnosno čišćenje uređaja nakon eventualnog incidenta.

ZASLON


A3 (2017) ima 4,7-inčni Super AMOLED zaslon rezolucije 1280 x 720 piksela, što rezultira gustoćom od 312 piksela po kvadratnom inču. Zbog Diamond Pentile matrice to nije idealno, ali ne stvara velike probleme kod čitanja sitnijeg teksta. S druge strane, za kvalitetu prikaza i vidljivost na otvorenom prostoru imamo samo pohvale. Budući da je ručni način malo konzervativniji, za sunčane dane je preporučljivo uključiti automatsku regulaciju osvjetljenja koja postiže još bolje rezultate. U svakom slučaju je riječ o izvrsnom zaslonu koji po pitanju svega osim oštrine stoji rame uz rame čak i uz moćni Galaxy S7.

Kao kompenzacija za izostanak LED svjetla za obavijesti služi Always-On način rada zaslona koji koristi prednosti Super AMOLED tehnologije i tako uz vrlo malu potrošnju bateriju prikazuje trenutno vrijeme, obavijesti i slično. Ako uređaj držite u džepu, zaslon će se potpuno isključiti.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Iako još uvijek traje suradnja s Qualcommom, Samsung ipak više voli koristiti vlastite Exynos procesore. Takav je slučaj i ovdje pa je A3 (2017) dobio novi Exynos 7870 koji se sastoji od osam procesorskih jezgri takta 1,6 GHz i GPU-a Mali-T830. Razlika u rezultatima s nekoliko benchmarkova u odnosu na prošlogodišnji model je više nego očita, s time da u praksi novi model djeluje i brže nego što brojke sugeriraju. I dok se RAM povećao s 1,5 na 2 GB, što je opet minimum prema današnjim standardima, interna memorija je zapela na 16 GB. Od toga će vam dostupno biti oko 10 GB pa je svakako preporučljivo posegnuti za micro SD karticom.



Čini se da je operativni sustav ispeglaniji nego ikad jer sve aplikacije i igre pokreće brzo, čak ni multitasking nije nemoguća misija. Kod isprobavanja svih najnovijih 3D igara nije bilo problema s performansama, eventualno poneki trzaj koji se javlja prilično rijetko.

size="medium"

Čitač otisaka prstiju je novost za seriju A3, a kao i uvijek kod Samsunga, smješten je u tipku Home. Gledajući druga iskustva, bio sam skeptičan u pogledu njegove preciznosti, no meni je u barem 90% slučajeva iz prvog pokušaja prepoznao otisak, čak i pod kutom od 180°. Eventualno se može prigovoriti brzini očitavanja, što znači da prst trebate malo duže zadržati na čitaču. Za razliku od npr. Galaxyja S7 gdje je prethodno potrebno pritisnuti tipku Home, ovaj čitač reagira i na dodir bez pritiska.

Glasnoća glavnog zvučnika je itekako zadovoljavajuća, a kao što smo ranije rekli, položaj možda je malo neobičan, ali budući da nemamo stereo konfiguraciju, to ne predstavlja nikakav problem.

Od načina bežičnog povezivanja imamo Wi-Fi, Bluetooth, NFC, FM radio te standardno podršku za 2G/3G/4G mreže, a žičano se spaja putem USB Type-C kabla. Nažalost, maksimalna brzina prijenosa podataka putem kabla je ograničena USB 2.0 standardom.

SOFTVER I SUČELJE


Neke stvari se nikad ne mijenjaju, a jedna od njih je Samsungova politika da uređaji iz serije A dolaze sa starijom verzijom Androida. Možemo računati na nadogradnju na Android 7.0 Nougat, no to sigurno neće biti uskoro. Kao utjeha dolazi novo sučelje Grace UX, poznato iz zloglasnog Notea 7. Osim redizajniranog centra za obavijesti i prečaca za upravljanje uređajem, stigle su i nove ikone te manipuliranje njima, tj. aplikacijama. Dugi pritisak na ikonu otvara mini izbornik preko kojega možete deinstalirati aplikaciju ili npr. samo vidjeti pripadajuće informacije. Daleko je to od 3D Toucha iz iOS-a, no opet ima neku korist.

size="medium"

Izmjena pozadina, tema i fontova je stara priča kod Samsunga, ali dobro je došla funkcija zaslona Always-On, uz Galaxy A5 (2017) po prvi put na jednom uređaju izvan S i Note serije. Ako je uključen Always-On, na zaključanom zaslonu se prikazuje sat, kalendar, obavijesti ili pak neka slika, ovisno o tome što odaberete. Ukoliko ste u postavkama sigurnosti odabrali da ne želite da se na zaključanom zaslonu prikazuju obavijesti, one neće biti vidljive ni na Always-On zaslonu. Super AMOLED zasloni su izvrsni za ovu funkciju jer troše vrlo malo energije, ali opet je pohvalno što se zaslon u potpunosti isključuje ako je uređaj npr. u džepu.

Osim nekoliko aplikacija iz Microsoftovog Office paketa, sustav je naoružan samo standardnim Google i Samsung aplikacijama. Još uvijek je prisutan standardni Android web preglednik koji je u ovom slučaju malo prilagođen HT-u, ali vjerujemo da će ga i Samsung s vremenom odbaciti i zadržati samo Chrome. Pored Google Play Musica kao zadanog reproduktora glazbe, imamo i dobri stari FM radio.

size="medium"

Ono što nas je razočaralo je izostanak rada u dva prozora koji se aktivira dugim pritiskom na tipku za pristup nedavnim aplikacijama. Je li to izostavljeno zbog relativno malog zaslona ili će stići jednom kad uređaj dobije Nougat, vidjet ćemo s vremenom.

Za zaštitu privatnog sadržaja je dostupna Sigurna mapa koja zahtijeva posjedovanje Samsung računa, no to nije velika prepreka jer je izuzetno korisna u slučaju da imate dokumente ili slike za koje ne želite da ih itko vidi.

Sustav je vrlo brz, nema nikakvih trzanja ili kašnjenja, a 2 GB RAM-a je dovoljno za multitasking s 2-3 aplikacije, naravno da ne i s velikim aplikacijama poput 3D igara.

KAMERA


Uz vjerojatno neka manja poboljšanja, glavna kamera je na papira identična onoj na modelu iz prošle godine. Riječ je o senzoru rezolucije 13 MP i otvoru blende f/1,9, što na prvi pogled ne zvuči nimalo loše. Selfie kamera ima isti otvor blende, a čak je rezolucija narasla s 5 na 8 MP.

Omiljeni izbor većine korisnika je automatski način i on uglavnom dobro radi svoj posao. Ponekad je fokusiranje sporo i čak je potrebno ponoviti postupak da biste dobili idealno oštru fotografiju, čak i dok je svjetlo dovoljno jako. Zahvaljujući prilično velikom otvoru blende, noćne fotografije su sasvim solidne. Općenito je kvaliteta fotografija vrlo dobra, u potpunosti u skladu s očekivanjima od Samsunga.

size="medium"

Profesionalni način snimanja nije baš previše profesionalan jer nudi samo regulaciju balansa bijele boje, ISO vrijednosti i ekspoziciju. Ručni fokus bi zbog povremenih poteškoća kod automatskog fokusiranja dobro došao, no jednostavno ga nema.

Video snimke su oštre i pune detalja, barem koliko ih stane u rezoluciju 1080p.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=ssiOIZXUwWw]

BATERIJA


Samsung Galaxy A3 (2017) ima ugrađenu bateriju kapaciteta 2350 mAh, što se pokazalo kao više nego dovoljno za natprosječnu autonomiju. Srednje zahtjevni korisnici će moći računati na dva dana korištenja, a i one vrlo zahtjevne neće nikad iznevjeriti usred dana. Meni je s dva e-mail pretinca, instant messaging aplikacijama, društvenim mrežama, povremenim korištenjem kamere i gledanja sadržaja na YouTubeu izdržao oko dva dana s otprilike sedam sati uključenog zaslona.

Podržano je brzo punjenje i ako ste u žurbi i imate pola sata za punjenje, to će vam biti dovoljno za 50% kapaciteta. Punjenje 0-100% traje oko sat i pol.

ZAKLJUČAK


Najčešći prigovor Samsungovim smatrfonima, pogotovo onima iz srednje i niže klase, ide na račun cijene. Galaxy A3 (2017) nije nikakva iznimka, za iznos od 2700 kn se može naći znatno bolji smartfon, ali treba detaljno vidjeti kolika je zapravo razlika. Primjerice, za ovaj iznos možete kupiti uređaj s čak 4 GB RAM-a i osjetno jačim procesorom, čak i s kamerom koja snima 4K video, a metalna kućišta nisu rijetkost ni kod uređaja čija je cijena ispod 1000 kn. S druge strane, ti uređaji možda nisu otporni na vodu i prašinu i vrlo vjerojatno nemaju Super AMOLED zaslon. Razlog kupnje, tj. prioriteti kupaca moraju biti jasni i ako idu u korist Samsunga, vrlo vjerojatno ćete se odlučiti za njega.

Novi A3 izgleda bolje i brži je od prethodnika, ali teško da ćete ga kupiti ako već posjedujete generaciju stariji model. Uz brojne pozitivne strane, tu je i nekoliko negativnih, ali nema ih toliko da bi bile deal-breaker. Naravno, ako je cijena problem, a volite lijepo dizajnirane mobitele, možda vam pomogne neka od tarifa u Hrvatskom Telekomu.

Najbolju ponudu Samsung uređaja potražite na Mobis.hr