Samsung Galaxy J5 2017 - Recenzija



Galaxy J serija je Samsungova uzdanica u kategoriji pristupačnih smartfona, s cijenama koje možemo kategorizirati kao srednje niže. U ovom tekstu se bavimo modelom Samsung Galaxy J5 2017, čija se cijena kreće oko 2200 kuna.

Ovo je inače prvi put da na našem testu imamo Samsungove modele iz serije J, i to zahvaljujući novim, susretljivim ljudima iz Samsunga Hrvatska.



Galaxy J5 (2017), tj. uređaj o kojem ovdje govorimo, dolazi s 5,2-inčnim zaslonom, pokretan je Exynos 7870 procesorom u kombinaciji s 2 GB RAM-a, a ima i 16 Gb interne memorije. Usput recimo i to da za azijsko tržište postoji varijanta s 32 GB spremišnog prostora, kao i Pro model s 3 GB RAM-a.

Što sve Samsung Galaxy J5 (2017) ima za ponuditi i kako nas se dojmio, saznajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

146.2 x 71.3 x 8 mm







Masa

160 grama







Zaslon

5,2'' Super AMOLED 720p 282 ppi







SoC

Samsung Exynos 7870







CPU

8x Cortex-A53 1,6 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

do 256 GB







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth 4.1, micro USB, FM radio







Brzo punjenje

Ne







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 7.0 Nougat







Kamera

13 MP/1080p, f/1.7 27 mm







Prednja kamera

13 MP f/1.9 28 mm







Baterija

3000 mAh







Cijena








Ustupio

Samsung










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrhunska kvaliteta izrade

Zaslon ispod očekivanja







Natoprosječna autonomija

Slabašan hardver za cjenovni razred







Brz i precizan čitač otisaka prstiju

Stari micro USB utor umjesto novog USB-C







Podržava microSD kartice i USB OTG

Ne podržava brzo punjenje







Dizajn, kućište i rukovanje


Galaxy J5 (2017) je dizajniran u prepoznatljivom Samsungovom stilu, no ne toliko da se ne bi razlikovao od svoje braće i sestara. Potpuno metalno kućište ostavlja dojam visoke čvrstoće, čemu doprinosi i vrhunska kvaliteta izrade. Metalna poleđina iziskivala je postavljanje antenskih traka, no s drukčijim oblikom od onih koje smo do sada viđali.



Sprijeda imamo klasičan raspored. Ispod zaslona se nalazi fizička Home tipka u društvu s dvije kapacitivne, a iznad prednja kamera sa senzorima. Na bokovima su se smjestile fizičke tipke kao i kod ostalih Samsungovih modela, dakle tipka za uključivanje na desnom, a za podešavanje glasnoće na lijevom boku. S njima u društvu su i ladice za SIM i microSD memorijske kartice.

Za razliku od mnogih drugih uređaja koji ga imaju na dnu kućišta, Galaxy J5 iznad tipke za uključivanje donosi i diskretno postavljen vanjski zvučnik. Na dnu su se tako našli Micro USB utor, 3,5mm audio utor i mikrofon.



Bokovi uređaja su simetrično zaobljeni, zbog čega ga je lakše držati u ruci i njime manipulirati, što na onima sa zakrivljenom pozadinom ili samim zaslonom (Edge) nije slučaj. Uređaj sa svojih 8 mm debljine djeluje elegantno, a 160 grama mase možemo svrstati u neku gornju granicu prosjeka za ovaj gabaritni razred. Aluminij sam po sebi nije pretjerano klizav, ali ipak savjetujemo upotrebu zaštitnih maskica.

Čitač otisaka prstiju je smješten na home tipki i za otključavanje zaslona dovoljno ga je dodirnuti, dakle ne i fizički pritisnuti. Definiranje otiska traje nešto dulje nego što smo navikli, ali su zato preciznost i brzina otključavanja izvrsni.

Zaslon


Na široko i na daleko poznati Samsungov Super AMOLED svoje mjesto je našao i na Galaxyju J5. Zašto i ne bi, kad je on zapravo Samsungov zaštitni znak. No ipak, nemojte očekivati kvalitetu prikaza kao na najskupljim modelima, jer je već na prvi pogled vidljivo da je zaslon Galaxyja J5 drukčije prikazuje bijelu od Galaxyja S8 Plus.

U odnosu na njega, J5 ima i lošije pozadinsko osvjetljenje. Primijetio sam to odmah, jer sam jedan od onih koji svoje uređaje uvijek drže na 100% osvjetljenja. Ostali će to uočiti tek prilikom korištenja pod izravnim udarom sunca.

Inače, ovaj 5,2-inčni zaslon dolazi u 720p rezoluciji, što je u 2017. godini pomalo neozbiljno. Treba biti fer i reći da je gustoća točaka od 282 ppi sasvim dovoljna većini korisnika, ali od Samsunga smo u 2017. godini ipak očekivali 1080p rezoluciju, koja je odavno standard i u nižim cjenovnim razredima. Samsung očito ima vlastite standarde, no pitanje je li njihovo guranje održivo na dulji period, barem kad su u pitanju jeftiniji uređaji kao što je ovaj.

Hardver i povezivanje


Galaxy J5 (2017) pokreće Samsungov Exynos 7870 s osam Cortex-A53 jezgri, koje kucaju na taktu 1,6 GHz, zajedno s Mali-T830MP2 grafičkim koprocesorom. Ovaj čipset je namijenjen uređajima srednje nižeg cjenovnog ranga, i od njega ne treba očekivati performanse na razini skupljih modela. No ipak, osigurat će nesmetano korištenje velike većine aplikacija. Dakle, web preglednik, aplikacije za chat i društvene mreže će raditi zaista brzo, a moći ćete igrati čak i zahtjevnije igre. Primjerice, za Asphalt 8 Airborne i Need For Speed sam očekivao da će barem malo zapinjati, no radili su besprijekorno.

size="full"

Ono što bismo eventualno mogli zamjeriti je 2 GB RAM-a, koji su je danas svojevrsni minimum za normalno funkcioniranje Android uređaja. U memoriji će u pravilu zadržati manje od 10 aplikacija, nakon čega će ih početi isključivati, što ćete osjetiti prilikom ponovnog pokretanja. Zato smo u ovom cjenovnom razredu očekivali 3 GB, pogotovo kad u obzir uzmemo činjenicu da danas toliko nude i osjetno jeftiniji uređaji.

Testni primjerak je imao 16 GB interne memorije, od čega je krajnjem korisniku dostupno oko 11,5 GB. Tu je još i utor za memorijske kartice s podrškom za one od čak 256 GB kapaciteta.

Prijem signala i kvaliteta poziva poslovično su na najvišoj mogućoj razini, kao i zvuk u telefonskoj slušalici. Ništa lošiji nije ni vanjski zvučnik, no moramo prigovoriti na micro USB utor, koji je sada već zastario. Uređaj ovog cjenovnog razreda i proizvođača ovakve reputacije, definitivno bi morao koristiti novi USB-C standard.

Inače su prisutni svi uobičajeni načini povezivanja, uključujući USB on-the-go, ali i FM radio.

Softver i sučelje


U praskozorje novog Androida O, proizvođači su napokon počeli lansirati i jeftinije uređaje s aktualnim Androidom 7 Nougat, tako da ni Samsung tu nije izuzetak. Povrh Androida dolazi tradicionalna Samsungova nadogradnja sučelja oko koje su se u prošlosti lomila koplja. Stari TouchWiz je bio prilično trom i kao takav uzrokovao dosta usporavanja sučelja na hardverski slabijim uređajima.

Srećom, to sada više nije slučaj, jer je "Samsung Experience" nadogradnja optimizirana i uređaj se s njom odlično nosi. Iluzorno je očekivati da ova nadogradnja bude u djelić sekunde jednako brza i fluidna kao stock Android, ali treba priznati da je Samsung odradio dobar posao kad je optimizacija u pitanju.

size="medium"

Sučelje je osvježeno i donosi nove fontove, widget za vrijeme i sl., a izborniku s aplikacijama pristupa se gestom, budući da posebna tipka za njega ne postoji, a to je inače standard na većini uređaja s Nougatom. Ipak, Samsung Experience dopušta da sami odaberete želite li ga imati na početnom zaslonu ili ne. Također, sustav omogućuje podešavanje rasporeda ikonica na početnom zaslonu, a možete birati između 4x4, 4x5  i 5x5 varijanti.

Tu je i Samsungov Game launcher za ovisnike o mobilnim igrama, kao i sigurna mapa za pohranu sadržaja za kojeg ne želite da bude dostupan znatiželjnicima koji vam prćkaju po mobitelu, a radi i u kombinaciji s otiskom prsta. Zanimljivo je da uređaj donosi i Microsoft Office aplikacije (Word, Excel, PowerPoint OneDrive i Skype).

Kamera


Stražnja kamera sadrži 13 MP senzor, 27 mm leću i f/1.7 otvor blende, što je ugodno iznenađenje, s obzirom da dosta skupljih uređaja još uvijek koristi manje otvore. Selfie kamera također okida u 13 megapiksela, a sadrži f/1.9 otvor blende i 28 mm leću. Video snima u 1080p rezoluciji, a koliko smo uspjeli vidjeti, ne koristi nikakav vid stabilizacije slike.

Aplikacija kamere nam je poznata s drugih Samsungovih modela i donosi klasično osnovno upravljanje gestama. Pored automatskog, ponuđeni su dodatni načini snimanja. Imamo profesionalni s mogućnošću podešavanja dodatnih parametara kao što je ISO, ekspozicija i balans bijele boje. Tu je i uzastopno okidanje, panorama, HDR, noćni način i sport za snimanje objekata u pokretu. Dodana je i opcija okidanja slike s pozadinskim zvukom u trajanju do maksimalno 9 sekundi.

size="medium"

Kvaliteta fotografija je, očekivano, izvrsna, barem u idealnim uvjetima. Oštrina i količina detalja su na visini, a dinamički raspon bi mogao biti i bolji. No, korištenjem HDR funkcije i taj problem nestaje. Isto tako, neke fotografije mogu djelovati pomalo isprano (primjer trave). Iako je ovo zapravo stvar algoritma za obradu boja, može ovisiti i o izvoru svjetla. Isti motiv snimljen s druge strane izgleda normalno.

U zatvorenom prostoru s dobrim osvjetljenom, fotografije su također vrlo dobre, čak na razini skupljih modela, ali kad svjetlo oslabi, drastično pada i kvaliteta, neovisno o velikom otvoru blende. Jasno, otvor blende nije jedini faktor koji utječe na primitak svjetla, tako da ovdje možemo okriviti fizički manji senzor. Nz kraju krajeva, dobro je da je Samsung povećao otvor blende, jer bi s manjim kvaliteta s ovakvim senzorom bila još lošija.

S druge strane, noćne fotografije će često ispasti bolje, jer u takvim uvjetima automatika povećava ekspoziciju i u manjoj mjeri ISO vrijednost. Rezultat su vrlo dobre noćne fotografije, no pod uvjetom da imate koliko-toliko okolnog svjetla. U trenutku kad kamera osjeti da ga nema, povećavat će uglavnom ekspoziciju, što će produljiti vrijeme okidanja, a to znači da morate imati mirniju ruku.

Bljeskalica dobro odrađuje posao i ne mijenmja boje, ali prilično usporava fokusiranje, što iziskuje dulje vrijeme okidanja i, još jednom, mirniju ruku.

Video je sam po sebi vrlo dobar, ali bi bio još bolji da kamera ima barem softversku stabilizaciju. I ovdje se može primijetiti nerealna izblijeđenost trave, ali su zato ostale boje uredne. Pri snimanju gibanja brzih objekata (dron) za očekivati je da autofokus malo pogubi, ali se relativno brzo vraća.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.



[responsive_youtube yE2fbOZ0pd0]

 

Baterija


Nedostaci jeftinijih uređaja nekad znaju biti i njihova prednost. Zbog male rezolucije zaslona i slabijeg procesora, potrošnja energije je realno manja nego kod skupljih modela. Tu proizvođači često znaju uletjeti i s manjom baterijom kako bi dodatno smanjili troškove, no Samsung ovdje nije štedio.

Galaxy J5 (2017) dolazi s baterijom kapaciteta 3000 mAh, koja u kombinaciji s gore navedenim detaljima osigurava natprosječnu autonomiju. To znači da ako s uređajem s prosječnom baterijom izdržite jedan dan, s ovim ćete oko jedan i pol. Dva dana mogu očekivati oni koji se na internet spajaju po potrebi i manje koriste multimediju.

Ovdje bismo mogli prigovoriti i nedostatak brzog punjenja, kojeg već neko vrijeme nude i jeftiniji uređaji od ovog. Da bateriju napuni od 0 do 100%, priloženom punjaču je potrebno dva sata i 10 minuta.

Zaključak


Samsung Galaxy J5 2017 nudi ime i pouzdanost. Cilja na kupce kojima ne trebaju bijesne specifikacije, ali cijene kvalitetu izrade. Da ne bude zabune, vidjeli smo da usprkos slabijem procesoru, J5 uredno vrti i grafički zahtjevnije igre, pa bi njime mogli biti zadovoljni čak i dio mobilnih gejmera.

Još jedan adut ovog uređaja je izdržljiva baterija, koja omogućuje dan i pol sasvim pristojnog korištenja. Super AMOLED zaslon dolazi kao Samsungov zaštitni znak, no ipak nije na razini koju nude modeli iz serija Galaxy A i Galaxy S.

Galaxy J serija nikad nije pucala na visoko, čemu svjedočimo i ove godine. Galaxy J5 2017 se smjestio u srednje niži cjenovni razred, iako po specifikacijama odgovara još nešto nižem. Konkurencija iz Kine za 2200 kuna (u trenutnu nastajanja teksta), koliko iznosi prosječna cijena Galaxyja J5 na našem tržištu, nudi jače procesore i veće količine RAM-a, a u zadnje vrijeme i sasvim pristoje kamere.

Bilo kako bilo, Galaxy J5 će vjerojatno dobro prodavati, posebice među skepticima po pitanju manje poznatih brandova, a sasvim sigurno će se pojaviti i u paketima operatera, što će ga učiniti još dostupnijima širem krugu kupaca.

Najbolju ponudu Samsung mobitela pogledajte na Mobis.hr.