Android Recenzije

Samsung Galaxy Tab 4 7.0 - Recenzija

Samsung Galaxy Tab 4 7.0

Četvrta generacija Samsungove serije Tab je stigla. Pred nama je najmanji predstavnik ove ergele i to Samsung Galaxy Tab 4 7.0. Radi se uređaju s provjerenim hardverom kojeg možemo svrstati u srednju kategoriju, a sukladno tome i u srednji cjenovni rang.

U ponudi su tri različite verzije Taba 4 7.0: osnovna WiFi verzija (SM-T230), 3G s podrškom za glasovnu komunikaciju (SM-T231), te LTE (SM-T235) koja također podržava glasovne pozive. Upravo ova potonja varijanta se nalazi na našem testu, čime su u mnogome obuhvaćene i prve dvije. Detalje pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 186,9 x 107,9 x 9 mm

Masa: 276 grama

Zaslon: 7,0″ LCD, 1280 x 800, 216 ppi

Procesor: Četverojezgreni 1,2 GHz

RAM: 1 GB

Interna memorija: 8 GB

Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB on-the-go

3G: HSPA+ DC

4G: LTE

OS: Android 4.4 KitKat

Kamere: 3MP/1,3 MP

Baterija: 4000 mAh

Cijena: nepoznata

Info: Samsung

Prednosti


Mali ukupni gabariti (odnos zaslona i okvira)

Podrška za LTE i glasovnu komunikaciju

Baterija

Nedostaci


Kapacitivne tipke bez pozadinskog osvjetljenja

Relativno mala interna memorija

Ergonomija, dizajn, kućište...




7-inčni tableti su relativno dugo zadržali prvotni oblik s prilično velikim okvirom i širokim rubovima kućišta, da bi se tek prošle godine stvari počele kretati u smjeru smanjivanja njihovih ukupnih gabarita. U međuvremenu su ih njihovi 8-inčni kolege s boljim omjerom okvira i zaslona počeli zamjenjivati, a isto tako i 6-inčni phableti (Samsung Galaxy Mega 6.3, Sony Xperia Z Ultra, ThL T200C…) koji su dimenzijama tek nešto veći od klasičnih smartfona, a nude prilično veliku zaslonsku površinu.

Kako 7-inčni uređaji ipak ne bi izumrli, prozivođači su ove godine uložili malo više truda i poradili na dodatnom smanjivanju okvira u korist iskoristive zaslonske površine. Rezultat je dimenzijama osjetno manji tablet uz zadržavanje iste dijagonale zaslona, a jedan od njih je i naš Galaxy Tab 4 7.0.

Sam dizajn se donekle razlikuje od prethodnih Samsungovih tableta i djeluje kao uvećani Note 3, s tom razlikom što je imitacija metalnog okvira ovdje osjetno stanjena i veći dio ruba zauzima plastika koja čini cjelinu sa stražnjim dijelom. Na desnom boku nalazimo fizičke tipke (za uključivanje i podešavanje glasnoće) te utore za microSD i SIM kartice. Lijevi bok je potpuno prazan, microUSB utor se nalazi na dnu zajedno s mikrofonom, a 3,5 mm audio utor na vrhu kućišta.

Konstrukcija je solidna i ukupan dojam vrlo dobar. Naravno, plastika ne ostavlja tako dobar dojam kao aluminij, ali je zato puno zahvalnija kad su u pitanju sitnija oštećenja, a i sam uređaj je lakši.

Zaslon


7-inčni zaslon GalaxyTaba 4 dolazi u rezoluciji 1280 x 800 točaka, čime dobivamo gustoću od, za današnje pojmove skromnih, 216 ppi. Ipak, mjesta panici nema jer zaslon tableta u pravilu promatram s veće razdaljine nego što je to slučaj na smartfonima pa će ova gustoća biti više nego dovoljno većini korisnika. Kako god okrenemo, vidljiv je napredak u odnosu na lanjski Tab 3, koji je je imao gustoću od mizernih 170 ppi.

Samsung u specifikacijama kao tehnologiju izrade navodi “LCD” ne detaljizirajući radi li se o IPS zaslonu ili ne. Bilo kako bilo, kutovi vidljivosti su više nego dobri i tu nema mjesta prigovorima. Preciznost i odaziv su na zavidnoj razini, tj ništa manje od onog što smo od Samsunga i očekivali.

Prigovor ide za kapacitivne tipke ispod zaslona koje nemaju pozadinsko osvjetljenje, što otežava korištenje i iziskuje dodatno privikavanje.

Hardver i povezivanje


Prema podacima dobivenim iz AnTuTu benchmarka, testni primjerak za pogonski stroj koristi novi Samsungov Exynos 3470 SoC s četiri jezgre na taktu 1,2 GHz. Količina RAM-a iznosi 1,5 GB, što je napredak u odnosu na prošlogodišnji model koji je imao 1 GB. Interna memorija ima 8 GB prostora, što je relativno malo, ali u ponudi je i varijanta sa 16 GB. Bilo kako bilo, za veću količinu multimedijskih sadržaja svakako će trebati umetnuti memorijsku karticu.

Kao što je već rečeno, testni primjerak podržava glasovne pozive i može služiti kao telefon. Podržani su glasovni pozivi u 2G i 3G mrežama, ali i 4G (LTE) prijenos podataka. Ukoliko posjedujete neku od tarifa koja podržava 4G, moći ćete uživati u osjetno većim brzinama prijenosa podataka. U praksi to znači brzinu downloada između 30 i 50 Mbps, što će opet ovisiti o stanju mrežne infrastrukture, tj, pokrivenosti signalom.

Od ostalih načina povezivanja možemo reći da Tab 4 7.0 podržava većinu njih (WiFi, A-GPS, Bluetooth...), ali ne i NFC. S druge strane, u startu je podržan USB on-the-go, kojeg na većini današnjih Androida ne nalazimo.

S radom ovih komponenti nismo imali problema, kao niti s telefonskim pozivima, osim povećih dimenzija koje će kod određenog dijela publike možda izazvati podsmijeh.

Softver, sučelje, performanse…


columns="4"

Samsung Galaxy Tab 4 7.0 temeljen je na Androidu 4.4 KitKat, a donosi i poznatu Samsungovu nadogradnu sučelja pod nazivom TouchWiz. Ova nadogradnja je vremenom doživjela korjenite promjene i još se dublje integirala u sami Android, pa ju tako više niti ne možemo nazivati samo nadogradnjom.

Ipak, na ovom modelu je izostao Magazine UI, viđen na nekim drugim Samsungovim modelima, i mogu reći da mi uopće ne fali. Ono što me prilično iritira je novi koncept pozivanja izbornika (uveden još na Galaxyju S5) virtualnom tipkom na vrhu zalona, što je puno manje praktično nego što je bilo prije.

Dakle, lijeva kapacitivna tipka sada ima funkciju pokretanja multitasking prozora, gdje imate pregled svih otvorenih i nedavno korištenih aplikacija te njihovo eventualno uklanjanje, tj. isključivanje.

Od vrlo korisnih stavki na Samsungovom TouchWiz-u je tzv. multi-window sustav koji omogućuje korištenje dva prozora simultano. Na manjim zaslonima smartfona ovo baš i nije previše iskoristivo, ali na tabletu poput ovog definitivno ima puno više smisla. Korisno u situaciji kada tipkate neku poruku, a istovremeno gledate u tekst na pregledniku i sl.

Sučelje kao takvo radi prilično fluidno, premda bi u nekim trenucima moglo i bolje. Naime, TouchWiz je poznat po svom bloatwareu koji na (uvjetno rečeno) slabijem hardveru zna biti nešto sporiji. Kod ovog uređaja to se donekle primijeti u izborniku postavki, kojima treba koji djelić sekunde više za otvaranje i općenito reakciju. Ništa što bi vas trebalo zabrinuti jer je sve u granicama prihvatljivog, no razlika u odnosu na uređaje s jačim hardverom, npr. Note 3, je vidljiva.

Što se performansi tiče, sve aplikacije i zahtjevnije igre će se bez problema pokrenuti i izvoditi. Opća igrivost je zbog većeg zaslona na višoj razini nego na klasičnim smartfonima, premda inicijalna učitavanja traju nešto sporije nego što je to slučaj na uređajima s jačim hardverom, što je i logično za očekivati.

Kamera


Fotografiranje tabletom nije sport kojim ćete se često baviti, ali kad je kamera već tu, recimo nešto i o njoj, odnosno o njima. Stražnja kamera ima senzor od 3 megapiskela s fisknim fokusom i osnovnim mogućnostima. Pozlužit će eventualno u trenutku kad se spuste vanzemaljci, a vi pri ruci nemate nijedan drugi uređaj. Fotografiranje dokumenata isto neće proći bezbeolno, jer nedostatak autofokusa ne daje baš kristalno jasan tekst, što je vidljivo iz primjera.



Prednja kamera ima senzor od 1,3 megapiksela i u pravilu će poslužiti za snimanje selfija i video chat. S obzirom na malu rezoluciju, selfiji baš i neće biti reprezentativni, kao ni video chat koji je ograničen na video rezolucije 640 x 480 točaka.

Baterija


Samsung Galaxy Tab 4 7.0 unutar kućišta sadržava bateriju kapaciteta 4000 mAh, što je za uređaj ovakvih dimenzija i karakteristika sasvim solidna brojka. Autonomija će ponajprije ovisiti o tome koji model nabavite, WiFi, 3G ili 4G. Ovaj naš testni primjerak s podrškom za 4G je u pravilu izdržao oko dva dana umjerenog do intezvinog korištenja. 3G model bi trebao postići malo bolji rezultat, a WiFi osjetno bolji, čak i puna tri dana. Naravno, ove stavke su individualne prirode i gore navedeni podaci mogu služiti samo kao orijentacija.

Zaključak


Samsung Galaxy Tab 4 7.0, predstavnik je najnovije generacije Samsugovih tableta srednjeg cjenovnog ranga. Vidjeli smo da su ukupni gabariti manji nego kod prethodnih generacija, što sada dodatno olakšava prenošenje i općenito manipulaciju. Hardver je također napredovao u odnosu na prethodnu generaciju, što je logičan korak naprijed.

Cijenu za hrvatsko tržište još uvijek nemamo, ali ona se ne bi trebala razlikovati od lanjskog modela Galaxy Tab 3 kad je stigao u prodaju. Isto tako treba imati na umu da će najjeftinija biti WiFi verzija, dok će 3G i LTE biti nešto skuplji.