Recenzije Tizen

Samsung Gear S2 - Recenzija

Samsung Gear S2 Recenzija

Na tržištu pametnih satova danas dominiraju tri platforme: Android Wear, Apple Watch i Samsungov Tizen. Isto tako na postoji mali milijun pametnih satova kineskih proizvođača, no svaki od njih vrti vlastiti operativni sustav, koji na kraju krajeva, nije izravno usporediv s ovom trojicom. Ilustracije radi, prilikom prošlogodišnjeg posjeta Asia Expo sajmu u Hong Kongu, obišao sam desetke štandova proizvođača pametnih satova, ali svi su imali vlastita ili generička softverska rješenja. Neki od njih su u međuvremenu prodrli na zapadna tržišta, no pitanje je hoće li i kada postići popularnost triju gore navedenih platformi.

I dok Apple, po uzoru na iPhone i Mac, gura svoj zatvoreni eko sustav, Google svojim Android Wearom pokriva širi spektar proizvođača. Samsung sa svojim Tizenom na neki način predstavlja mješavinu ove dvije koncepcije jer je kreirao vlastiti operativni sustav za satove, ali njihova najnovija generacija nije limitirana na rad samo sa Samsungovim samrtfonima, već se mogu upariti i funkcionirati s ostalima, naravno, ukoliko zadovoljavaju hardverske zahtjeve.

Najnoviji Samsungov pametni sat nosi naziv Gear S2, a mi smo se s njegovom «sport» verzijom družili proteklih desetak dana. Što sve Gear S2 nudi, kako nas se dojmio u čemu se razlikuje od lanjskog modela, pročitajte u nastavku teksta.

Dizajn, kućište i hardver


Kao i većina drugih proizvođača, Samsung je proteklih godina eksperimentirao s raznim oblicima pametnih satova, pa smo tako imali prilike vidjeti četvrtaste i duguljaste kreacije. Iako su i ti satovi imali svoju svrhu i za ono vrijeme bili neloše dizajnirani, nedostajao im je «štih». Drugi proizvođači se tada nisu htjeli upuštati u razvoj pametnih satova bez kvalitetnog softverskog temelja, pa smo tek nakon Googleovog predstavljanja Android Wear operativnog sustava ugledali Motorolu Moto 360, koja je stigla u okrugloj formi, dakle oblikovana kao klasični sat. To je na neki način označilo početak ere okruglih pametnih satova, i taj su trendu kasnije slijedili drugi proizvođači.

Ove godine je Samsung naučio lekciju. Novi Gear dolazi oblikovan kao klasični sat, i nalik je Android Wear modelima LG Watch Urbane, Motorola Moto 360 ili sad najnovijem Huaweiju Watch, kojeg upravo testira kolega Mislav. Dakle, okrugli sat nema ništa manje funkcija od četvrtastog, a izgledom je atraktivniji i nimalo se ne razlikuje od običnog ručnog sata.

columns="4"

Samsung Gear S2 tako dolazi dizajniran kao klasični ručni sat od kojeg nije ništa deblji, pa zbog toga niti ne predstavlja teret za ruku, kao što je to slučaj s prethodnikom ili nekim drugim satovima. Osobno sam sat zadnji put nosio prije nego što sam kupio prvi mobitel, a od tada je prošlo skoro 20 godina, pa mi je zato trebalo nekoliko dana da se adaptiram na dodatni teret na lijevoj ruci. Bilo kako bilo, ukupna masa sata, kao i njegov oblik, odgovaraju prosječnim normalnim satovima, tako da onima koji su naviknuti na njih, neće predstavljati problem.

Još je jedan detalj koji Gear S2 veže s klasičnim satovima. Pogađate, radi se o obruču kojeg možete vrtjeti i njime upravljati sadržajem, no o njemu malo kasnije. Kućište dolazi s IP68 certifikatom, što znači da je otporno na vodu i prašinu, a silikonski remen se izvrsno uklapa u cjelinu.

Zaslon sata ima promjer od 1,2 inča i izrađen je u Super AMOLED tehnologiji, što ga čini jednim od najboljih na tržištu. Promjer zaslona je 1,2 inča, s rezolucijom od 360 x 360 točaka, što osigurava solidnu gustoću od 302 ppi. Ovdje dodajmo i to da je zaslon zaštićen Gorilla Glass 3 zaštitnim slojem.

Uređaj pokreće Samsungov dvojezgreni Exynos 3520 procesor na taktu 1 GHz. Količina RAM-a iznosi 512 MB, što je za jedan ovakav uređaj više nego dovoljno, a tu su još i 4 GB interne memorije.

Uređaj nema micro USB utor, već s njim u pakiranju dolazi mali bežični stalak koji služi za bežično punjenje. Sve ostalo je jednostavno: u punjač uključite svoj postojeći micro USB punjač (ili ovaj koji dolazi u pakiranju) i sat samo postavite na njega. Budući da stalak vrlo malih dimenzija, pripazite gdje ga odlažete, jer ako ga zagubite, nećete imati čime napuniti sat. Pokušao sam ga puniti s drugim bežičnim (indukcijskim) punjačima, tj. onima za smartfone, no niti s jednim nisam uspio.

Softver, sučelje i funkcionalnost


Samsung Gear S2 Sport, kao što mu samo ime kaže, sportska je verzija novog Samsungovog sata, što daje naslutiti da daje naglasak na sportske aktivnosti, no to ne znači da su ostali aspekti izostavljeni. Kao što je iz specifikacija vidljivo, Gear S2 je temeljen na Samsungovom Tizen operativnom sustavu, što čini najveću razliku u odnosu na Android Wear uređaje.

Screen-20160111115500(0) Screen-20160111115509 Screen-20160114161350 Screen-20160114161359 Screen-20160114161403 Screen-20160114161424

Za razliku od prethodnih modela, koji su patili od nedostatka aplikacija, Samsung je za ovog unaprijed pripremio SDK, čime je developerima omogućio rano sudjelovanje u razvoju platforme. Isto tako možemo vidjeti da je osnovno sučelje prilagođeno okruglom obliku kućišta, pa su i ikonice s aplikacijama posložene u krug. Problema s malim ikonicama nisam imao, a zasloni se mogu izmjenjivati gestom, slično kao i kod drugih platformi. No ipak, najveća prednost Geara u odnosu na druge uređaje je njegov obruč, koji također služi za upravljanje sadržajem. Za razliku od gesti dosta je precizniji, a na taj način izbjegavate i neželjeno aktiviranje drugih funkcija. Obruč može služiti i kao pomoćno sredstvo u aplikacijama. Tako, primjerice, na HERE mapama možete zumirati sadržaj, što je puno jednostavnije i ugodnije od ostalih načina.

Od pomoći će biti i fizičke tipke. Gornja ima funkciju «natrag», dok vas donja uvijek vraća na početak, odnosno na lice sata. Gestom ulijevo ili okretanjem obruča u istom smjeru dolazite do notifikacija, tj. obavijesti koje primate sa smartfona, a udesno, dakle u smjeru kazaljke na satu, nalazimo sve ostalo.

Screen-20160111115517(0) Screen-20160114161259 Screen-20160114161311 Screen-20160114161345 Screen-20160114161550 Screen-20160114161607

Prvi sljedeći zaslon sadrži izbornik s aplikacijama, S Voice za upravljanje glasom, listu često korištenih kontakata i postavke. Krećući dalje, nalazimo aplikaciju koja broji učinjene korake, potom kalendar koji prikazuje stavke za dotični dan, nakon čega dolazi vrijeme, potom upravljač za glazbu, mjerač otkucaja srca, S Health statistika, a možete dodavati i novi sadržaj u obliku widgeta.

Naravno, da biste sve ovo mogli izvoditi, uređaj je najprije potrebno povezati s Android Smartfonom. Kao što je već rečeno, to ne mora nužno biti Samsungov uređaj, već možete koristiti i druge, no imajte na umu da vjerojatno neće raditi baš sa svima. Minimum kojeg mora zadovoljiti je najmanje Android 4.4 i 1,5 GB slobodnog RAM-a. Sat je s mojim Nexusom 6 (3 GB RAM-a) radio uredno.

Potrebno je instalirati Samsung Gear aplikaciju s adrese apps.samsung/gear, uključiti Bluetooth i postavljanje se odvija prilično brzo. Iako se uređaji međusobno mogu povezati i putem WiFi-a, obavijesti će uredno dolaziti jedino kad su povezani putem Bluetootha.

Sat dolazi s nekolicinom instaliranih aplikacija koje će mu u startu omogućiti punu funkcionalnost. Prilikom instalacije Gear aplikacije, sustav će vas upitati koje obavijesti aplikacija instaliranih na smartfonu želite primati na sat. Tako ćete moći primati SMS poruke, pa čak i odgovoriti na njih sam samog sata, ali isto tako i obavijesti s društvenih mreža, e-mailova, kalendara i sl.

Screen-20160114161334 Screen-20160114161630 Screen-20160114161659 Screen-20160114161718 Screen-20160114161817 Screen-20160114162317

Problem bi mogao predstavljati manjak aplikacija za Tizen, no treba reći da se ne radi o presudnom nedostatku. Primjerice, ako koristite WhatsApp, kojeg nema u Gear trgovini aplikacijama, obavijesti o porukama ćete i dalje moći primati, a isto vrijedi i za druge aplikacije, npr. Twitter, Facebook i sl. Na neke poruke je čak i moguće ogovoriti putem S Voice usluge, ali ne i putem ugrađene tipkovnice i tako će biti sve dok ne stignu njihove nativne aplikacije za Tizen. No ipak, ovo ne bi trebalo predstavljati problem, jer, budimo realni, koliko je vjerojatno da ćete poruke tipkati na ovako malom zaslonu? S druge strane, Android Wear platforma obiluje daleko širom paletom aplikacija, no pitanje je koliko su sve te aplikacije zaista upotrebljive.

Znači, sat ovakav kakav je niti nije zamišljen da ga koristite na takav način, već kao pomoćni zaslon na kojem na brzinu možete baciti oko na prispjelu poruku, e-mail i sl. Naravno, sve to možete i na samom mobitelu, ali ipak postoje situacije kad vam je on u torbi, džepu, ladici ili na drugom kraju stana ili radnog mjesta, a vi ste nestrpljivi i želite poruku vidjeti odmah, odnosno provjeriti njenu važnosti ili prioritet.

gear-s2-software-screens-04

Primjerice, ako u sobi sastavljate ormar, a mobitel ste odložili iz sigurnosnih razloga, sve poruke i prispjele pozive možete vidjeti na zaslonu sata. Ako ste ovim putem dobili poslovnu ponudu ili saznali da vam je netko na Facebooku komentirao najnoviji selfie ili akrobaciju vaše mačke, naravno da ćete odmah ostaviti sastavljanje ormara i pohitati pročitati mail do kraja, odnosno lajkati komentar. Ako stigne obavijest manjeg prioriteta, tada ćete ju zanemariti i nastaviti s ormarom, te eventualno pogledati kasnije.

columns="4" size="medium"

Sličnih situacija može biti puno i sasvim je opravdano tvrditi da se ovdje radi o nekoj vrsti, da prostite, preseravanja, ali će vas nakon par dana korištenja sat sasvim sigurno razmaziti.

Što se poziva tiče, na ovom uređaju ih ne možete obavljati kao što je to bio slučaj s lanjskim modelom. Za tu disciplinu morat ćete nabaviti «3G» model, dok ćete na ovom sportskom poziv moći samo inicirati. Kad ga uređaj uspostavi, transferirat će ga na smartfon s kojim je povezan.

Screen-20160114162320 Screen-20160114162342 Screen-20160114162346 Screen-20160114162349 Screen-20160114162353 Screen-20160114162357 Screen-20160114162409 Screen-20160114162418

Ono što ćete vjerojatno vrlo često raditi je izmjena lica sata, što je svojevrstan ekvivalent izmjeni pozadinskih slika na smartfonima. Već u startu ih je ponuđeno nekoliko, ali i mnoge aplikacije koje instalirate sa sobom donose svoja lica. Tako primjerice CNN aplikacija donosi sat na kojem se prikazuju kratke vijesti, dok na Bloombergovom možete pratiti cijene dionica.

Gear aplikacija koju ste instalirali na smartfon sadrži postavke za upravljanje satom i sadržajem, a donosi i posebnu trgovinu aplikacijama posebno dizajniranih za Gear S2. Njihov broj je već sada prilično velik, a u budućnosti će sasvim sigurno rasti. Naravno, od ovako malih aplikacija ne treba očekivati upotrebljivost kakvu imate na smartfonu, ali sam siguran da ćete naći svoje favorite.

Baterija i autonomija


Samsung Gear S2 sadrži bateriju kapaciteta 250 mAh, što će vam u principu osigurati do dva dana nekakvog prosječnog korištenja. Ovo podrazumijeva da je sat stalno spojen s mobitelom putem Bluetooth veze te da s njime razmjenjuje podatke i servira obavijesti. Tijekom ta dva dana u prosjeku mi je stizalo pedesetak mailova i otprilike isto toliko ostalih obavijesti, a povremeno sam pregledavao i podatke o učinjenim koracima, pročitao prognozu i malo prćkao po ostalim aplikacijama. Po noći je sat ostao uključen, ali odspojen od mobitela, jer primanje obavijesti na sat tijekom spavanja baš i ne bi imalo smisla.

Iz ovoga možete zaključiti da će sat većini korisnika bez punjača izdržati barem dva dana, dok bi oni štedljiviji mogli izvući i treći. Na kraju krajeva, čak i ako ste turbo manijak koji prima na stotine poruka na dnevnoj bazi i konstantno čačka po satu, i dalje ćete biti osigurani tijekom cijelog dana.

Treba napomenuti da prikaz sata po zadanim postavkama nije stalno uključen, već se uključi tek kad okrenete ruku prema sebi, odnosno na način na koji inače gledate na sat. Senzori unutar sata prepoznaju ovu kretnju i uključuju zaslon, no treba reći da je to daleko od idealnog. Zaslon će se principu uključiti bez problema ako stojite ili sjedite, dok u ležećem ili polusjedećem položaju često ne prepozna kretnju, tako da žete ostati uskraćeni za prikaz sata. Tada jednostavno morate upotrijebiti i drugu ruku, kako bi fizičkim dodirom, obručem ili tipkom aktivirali zaslon.

U postavkama može podesiti da kazaljke sata budu stalno vidljive, doduše smanjenog intenziteta, ali tada će baterija ranije iscuriti.

Zaključak


IMG_5535 copy

Samsung je očito čvrsto odlučio forsirati svoj platformu i ne mari previše za Android Wear kojeg koristi ostatak industrije, ali se niti ne može reći da ovime kopira Apple, jer je ovaj sa svojom vizijom sata ipak stigao nešto kasnije.

Prve generacije Samsungovih Tizen satova su se relativno dobro prodavale, no to je u neku ruku i logično s obzirom da nisu imale pravu konkurenciju. Google je kasnije s Android Wearom zadao nekakav novi smjer u kojem bi tehnologija trebala ići, a možemo reći da ih je Samsung vrlo dobro iskoristio u najnovijem modelu.

Gear S2 predstavlja velik napredak u odnosu na prethodnike. Donosi dizajn koji će voljeti većina kupaca, što kod lanjskog modela nije bio slučaj. Tada se naglasak dao na veličinu zaslona, no pokazalo se da kupci ipak imaju druge prioritete.

Novi Gear je dizajniran tako da neće privlačiti pogled, a razumne dimenzije vas neće ometati u svakodnevnom radu.

Usporedba s Apple satom je za sada bespredmetna jer ga nismo imali na testu, no jasno je da će oni koji imaju iPhone zasigurno radije izabrati Apple Watch, iako se sada špekulira o tome da će Gear ponuditi i podršku za iOS. S druge strane, najveća konkurencija dolazi od strane Android Wear satova, koje proizvode LG, Huawei i Motorola. Ova platforma raspolaže s više aplikacija, no one koje najviše koristimo podržane su i ovdje, s tim da Samsung puno ulaže u suradnju s developerima kako bi svoje aplikacije razvili i za Tizen.

Cijena od 2600 kuna ne čini se prevelikom ako pogledamo cijene drugih satova, ali treba imati na umu da postoje Classic i 3G verzija, koje su u pravilu skuplje.