Top teme

Što nas čeka u 2016. godini?

2016-smartfoni

Godina na izmaku nije donijela revoluciju niti neki poseban skok u razvoju pametnih telefona, gadgeta i srodnih uređaja. Zabilježeni su novi pomaci u performansama Android uređaja, ali ih se može okarakterizirati samo kao evolucijske. Apple je u iPhone uspio implementirati Force touch tehnologiju, dok je Microsoft je napravio još jedan korak naprijed u integraciji računala i smartfona.

Vidjeli smo da je odnos snaga na tržištu ostao otprilike isti kao godinu ranije, s tim da je nastupilo određeno preslagivanje u dnu tablice. Microsoftov Windows (Phone) je nakon svih turbulencija uspio zauzeti samo 1,7% tržišta, isto kao kineski Meizu, a s liste najprodavanijih polako nestaju mnoga poznata imena, npr. HTC.

U godini pred nama možemo očekivati nova preslagivanja na tržištu, s dodatnim rastom udjela kineskih proizvođača. Ukupna prodaja smartfona će i dalje rasti, ali ne stopama koje smo viđali zadnjih godina. Samsung će vjerojatno i dalje zadržati prvu poziciju, no razlika u odnosu na drugoplasirani Apple bi se mogla dodatno smanjiti.

Kad je sama tehnologija u pitanju, ne treba očekivati da ćemo napokon upoznati savitljive i preklopne uređaje, ali se nadamo boljoj konkretnoj primjeni postojećih zakrivljenih zaslona.

Napokon bismo trebali ugledati i prve uređaje s novim Snapdragonom 820, o kojem ovisi velik dio industrije. Naime, u protekle dvije godine došli smo u situaciju da su samo tri proizvođača procesora u stanju zadovoljiti potrebe tržišta. Qualcomm je imao dosta problema s pregrijavanjem Snapdragona 810, dok Samsung svoje Exynose nerado ustupa konkurenciji. Ova situacija je pogodovale MediaTeku, koji se višestruko povećao proizvodnju, te udio na tržištu. Nakon što je pokorio Kinu i tamo se nametnuo kao broj 1, MediaTekove procesore polako počinju koristiti i drugi proizvođači.

S druge strane, tijekom 2016. godine mnogi bi proizvođači mogli pribjeći vlastitom dizajnu procesora. Huawei sa svojim Kirinom već ima dosta iskustva, a glasine najavljuju da bi rješenje unutar kompanije mogao potražiti i LG. Kako vrijeme bude prolazilo, vjerojatno će se još neki proizvođači sa značajnijim udjelom na tržištu okušati u ovoj disciplini, a koliko će u tome uspjeti, vidjet ćemo.

U prvom kvartalu sve će oči biti uprte u Samsung, koji će u veljači predstaviti Galaxy S7. Ovaj bi model trebao stići u dvije, možda čak u tri dimenzije, a svaka od njih bi trebala dobiti i svoju Edge varijantu. Postoji i velika vjerojatnost da će novi Samsungovi top modeli dobiti i Force touch tehnologiju, po uzoru na Appleov 3D touch.

I LG za proljeće sprema novi model, koji će zamijeniti aktualni G4. Novi LG-ev flagship bi napokon trebao stići u metalnom kućištu, kako bi slijedio aktualne trendove. Naime, sada bi već bilo dosta neozbiljno izbaciti flagship u plastičnom kućištu, kad i dvostruko jeftiniji Kinezi dolaze u metalnom.

U drugoj polovici godine logično je očekivati novi iPhone 7 i to u dvije sada već standardne veličine, no postoje indicije da bi već na proljeće mogao stići 4-inčni iPhone. Ono što je sigurno, iPhone će biti redizajniran, a kakve će još novotarije donijeti, u ovom je trenutku prerano špekulirati.

Vidjeli smo da industrija priprema i perverzije poput pametnog prstenja, no pitanje je koliko će takva ideja zaživjeti u praksi. Za očekivati je porast prodaje pametnih satova i konačno razrješenje sudbine tableta, čija je prodaja u ovoj godini zabilježila strmoglavi pad. Uz zasićenje tržišta, razlog ovome je i činjenica da se tableti ne troše toliko kao smartfoni. Manje ih se nosi izvan kuće/ureda, a isti primjerak u pravilu koristi više ljudi.

Već u siječnju otvara se CES, najveći sajam potrošačke elektronike, na kojem možemo očekivati najave novih uređaja, koji će već i prije proljeća biti u prodaji. U veljači stiže MWC, najveći događaj u ovom industrijskom segmentu, na kojem možemo očekivati još više poznatih brandova i još više novih smartfona.