Android Recenzije

ThL W200S - Recenzija

ThL W200S

ThL je kineska kompanija koja je u zadnje vrijeme izbacila nekoliko zanimljivih modela, a W200S drugi je po redu koji nam je stigao na test i to iz online trgovine Wowshop. Radi se o još jednom 5-inčnom modelu izvrsnih karakteristika, pogonjenom moćnim osmerojezgrenim procesorom, a dolazi po razumnoj i pristupačnoj cijeni. Što ima za ponuditi i kakav je dojam na nas ostavio, pročitajte u nastavku teksta.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 151 x 70 x 10 mm

Masa: 151 g

Zaslon: 5,0” IPS LCD, 1280 x 720, 294 ppi, Gorilla glass 3

SoC: MediaTek MT6592

CPU: 8x Cortex-A7 na taktu 1,7 GHz

RAM: 1 GB

Interna memorija: 32 GB

Povezivanje: WiFi, GPS, Bluetooth,

3G: HSPA+

4G: -

OS: Android 4.2 Jelly Bean

Kamera: 8 MP/1080p

Baterija: 2000 mAh

Cijena: 1.788,00 kn

Info: Wowshop

Prednosti


Hardver i performanse

Dual SIM

Vrlo dobra kamera

Omjer uloženo/dobiveno

Nedostaci


Slaba osvijetljenost kapacitivnih tipki

Nema LED lampicu za obavijesti

Ne podržava 3G na 900 MHz

Starija verzija Androida

Dizjan, kućište i zaslon


link="file"

ThL W200S s prednje strane izgleda kao i većina drugih uređaja sličnih dimenzija, ali je stražnja strana malčice zaobljena. Kućište je u kompletu izrađeno iz plastike koja se ovako naizgled čini malo jeftinijom od npr. Zopove. Vidljiva je osjetljivost na tragove prstiju, no ukupna konstrukcija djeluje čvrsto. Fizičke tipke na rubovima djeluju kao sastavni dio tanjih detalja izrađenih vjerojatno od aluminija i prilično su tvrde za pritiskanje. Na stražnjoj stani imamo kameru, bljeskalicu i vanjski zvučnik, a kada skinemo poklopac, nalazimo dva utora za mini SIM kartice, te jednu za microSD memorisjke kartice.

Ispod zaslona nalazimo tri funkcijske kapacitivne tipke vrlo slabog pozadniskog osvjetljenja i gotovo su nevidljive na danjem svjetlu, tako da će biti potebno jedno vrijeme prilagodbe kako biste napamet pogodili njihov položaj.

5” zaslon dolazi u 720p rezoluciji, što svakako pozdravljamo, jer i dalje samtramo da je 1080p na ovoj dijagonali uglavnom nepotrebno, a prednost manje rezolucije je i manja potrošnja energije. IPS tehnologija osigurava izvrsne kutove vidljivosti, a čitljivost na danjem svjetlu je zadovoljavajuća. Prema specifikacijama proizvođača, W200S za zaštitu zaslona od grebanja koristi Gorilla Glass 3 sloj. Štoviše, u prodajnom paketu možete pronaći i dodatnu zaštitnu foliju, koju ako želite, možete zalijepiti na zaslon. Isto tako, u prodajnom paketu dolazi i originalna plastična zaštitna maska koja će uređaj koliko-toliko zaštiti od neželjenih udaraca i drugih oštećenja.

Hardver i povezivanje


Screenshot_2014-05-01-02-48-30 Screenshot_2014-05-04-01-18-37

Kao što je u opisu specifikacija već rečeno, ThL W200S pogonjen je MediaTekovim MT6592 SoC-om s osam Cortex-A7 jezgri koje kucaju na taktu od 1,7 GHz, a društvo im čini Mali-450 grafički koprocesor. Ono što na ovom modelu donekle iznenađuje je podatak o jednom gigabajtu RAM-a, jer smo uz ovakav procesor definitivno očekivali 2 GB. No, bilo kako bilo, to neće predstavljati nikakav problem jer sve aplikacije rade normalno, a uređaj na AnTuTu benchmark testu postiče preko 27000 bodova, što je izvrstan rezultat.

Interna memorija iznosi čak 32 GB, ali je, kao i kod većine Kineza, razdijeljena na dvije particije, gdje prva sadrži oko 6 GB slobodnog porostora, a druga 22 GB. Ako je vam i to malo, imate mogućnost umetanja microSD memorisjkih kartica.

ThL W200S radi na 2G i 3G mrežama, ali prema navodima proizvođača, ne podržava rad na 3G mreži u spektru od 900, već samo na 2100 MHz. Za one koji ne znaju, hrvatski operateri Vip i Tele2 (za HT nemamo informacija) su od nedavno počeli implementirati 3G infrastrukturu izvan urbanih cjelina upravo na ovoj nižoj frekvenciji, kako bi postigli bolju pokrivenost, no podaci o konkretnim lokacijama se iz nekog razloga čuvaju u tajnosti. Dakle, nedostatak podrške za ovaj frekvencijski spektar nije od presudne važnosti, jer će na 3G mreži i dalje raditi normalno, ali uglavnom u urbanim cjelinama.

Od ostalih načina povezivanja spomenimo uobičajeni WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, Bluetooth i GPS. Svaka od ovih stavki je radila uredno i bez bilo kakvih poteškoća.

Žičano spajanje podrazumijeva microUSB utor za vezu s računalom i punjenje, te 3,5 mm audio utor. Ovdje napomenimo da se u prodajnom paketu nalaze i bijele in-ear slušalice.

Softver i sučelje


 

Screenshot_2014-05-04-01-18-18 Screenshot_2014-05-04-01-17-41 Screenshot_2014-05-04-01-17-33 Screenshot_2014-05-04-01-17-27 Screenshot_2014-05-04-01-17-20 Screenshot_2014-05-04-01-17-11 Screenshot_2014-05-04-01-17-03 Screenshot_2014-05-04-01-16-57

ThL W200S dolazi s Androidom 4.2 i to bez posebne nadogradnje sučelja. Imamo skoro pa čisti AOSP Android, uz neznatne izmjene u dizajnu izbornika s postavkama i pokoju dodatnu aplikaciju. Dakle, sučelje je praktički identično onom na Googleovim Nexus modelima, s uobičajenim početnim zaslonima i svim mogućnostima vezanim uz njih. Rad sučelja je fluidan, kao i svih aplikacija koje sam isprobao i tu prigovora nema. Snažni procesor odlično obavlja zadaće, ali neki će možda u to posumnjati zbog samo jednog gigabajta RAM-a.

U praksi se to neće toliko primijetiti, osim u slučajevima “težeg” multitaskinga, gdje će prijelazi između zahtjevnijih aplikacija trajati djelić dulje nego što je uobičajeno. Naravno, to nije razlog za zabrinutost, a zbog ove činjenice, cijena uređaja je u startu manja.

Što se multimedije tiče, nema nekih posebnih detalja za napomenuti. Sve je više-manje isto kao na svim drugim Androidima, galerija fotografija radi na uobičajen način, a za video reprodukciju je ionako najbolje skinuti neki od alternativnih playera.

Kamera


ThL W200S na stražnjoj strani ima 8 MP kameru i LED bljeskalicu, a sprijeda koristi 5-megapiskelnu za video razgovore. Softver nudi jednostavno i praktično sučelje, a od mogućnosti tu su uobičajeni načini, scene, panorame i sl. Kao novost možemo istaknuti “Live Photo Mode”, tj, način snimanja koji kombinira klasične fotografije s videom, te “Motion Track” koji okida više fotografija objekta u kretnji. Nampomenimo i to da unatoč 8 MP senzoru, kamera ima mogućnost snimanja 12 MP i 13 MP fotografija, što se postiže interpolacijom. U osnovi zanimljiva stvar, ali u praksi nepotrebna, jer je 8 MP ionako sasvim dovoljno za kvalitenu fotografiju.

Daleko važnije od ovih dodataka je kvaliteta fotografija, koja je sada definitivno iznad prosjeka niskobudžetnih kineskih smartfona. Sa zadovoljstvom možemo konstatirati da to nije slučaj samo na danjem svjetlu, već i u zatvorenom prostoru, odnosno u slabije osvijetljenom ambijentu. Fotografije su za dvije klase iznad onih na koje smo bili navikli prošle godine, kad je tek počela ekspanzija kineskih uređaja. Također, ovaj model ima i prilično jaku bljeskalicu, koja će dobro poslužiti u mraku. Valja istaknuti da je i autofokus s bljeskalicom dobro sinkroniziran, jer ne dolazi do zastajkivanja kao kod nekih drugih (skupljih) modela.

Dakle, uz Zopo ZP980+, ovo je drugi niskobudžetni kineski smartfon za kojeg možemo reći da je napokon probio barijeru i riješio se stigme loših kamera prethodnika, barem ovih koje smo imali prilike isprobati. Video je također bolji nego kod lanjskih modela, ali još uvijek ima mjesta za poboljšanja.

U nastavku pogledajte primjere fotografija (možete ih preuzeti i u punoj rezoluciji) i video




Baterija


ThL W200S dolazi s 2000 mAh baterijom, što ne obećava puno, ali zbog manje rezolucije zaslona i vjerojatno bolje optimizacije softvera, autonomija je čak nešto bolja od one na modelu T100S. Uređaj će omogućiti šest do sedam sati video reprodukcije ili nešto malo više surfanja webom, a uz neku prosječnu upotrebu svih resursa, bez problema će izdržati cijeli dan, a u nekim slučajevima čak i više.

Zaključak


ThL W200S je 5-inčni Android s moćnim osmerojezgrenim procesorom, vrlo kvalitetnim zaslonom, 32 GB interne memorije, dva SIM utora, vrlo dobrom kamerom i nadasve prihvatljivom cijenom. Smatramo da je 1.788,00 kuna, koliko ovaj model košta u Wowshopu, zaista povoljno, posebice kad u obzir uzmemo činjenicu da modeli razvikanijih brandova sa sličnim karakteristikama koštaju osjetno više.

Ako zanemarimo stariju verziju Androida i 3G na samo 2100 MHz, jedine objektivne slabe točke ostaju slaba osvjetljenost kapacitivnih tipki i nedostatak LED lampice za obavijesti, što se s obzirom na cijenu također može “progutati”.

Uređaj kao takav namijenjen je svima koji preferiraju velike zaslone za nesmetano surfanje internetom, rad s mailovima i općenito tipkanje, a bit će zadovoljni i svi oni željni sirove procesorske snage, dakle, mobilni gejmeri.