Ostalo

Tizen OS: kako, kada i zašto?



Nakon nedavne Samsungove najave da gasi svoj Bada OS i da nastavlja s razvojem Tizena odlučili smo se malo pozabaviti ovim OS-om i istaknuti neke njegove prednosti i mane.

Tizen je, baš kao i Android, OS koji može pokretati mobitele, tablete i ostale uređaje. Također je open source, a sastoji se od Linux kernela i WebKit runtime komponente. Za razvoj OS-a zaslužan je Linux Foundation, iako u samom razvoju Intel i Samsung vode glavnu riječ.

Povijest


Tizen svakako ima kompleksnu povijest, a sve je započelo s Nokijinim Maemo i Intelovim Moblin operativnim sustavima. Nakon nekog vremena, ove dvije kompanije su odlučile ujediniti ta dva OS-a u jedan i nazvati ga MeeGo. Tada su se Nokiji i Intelu pridružili i brojni drugi softverski i hardverski partneri koji su nastavili s razvojem novog OS-a.

Nakon toga, Nokia je lansirala svoj model N9 koji je bio pogonjen MeeGo OS-om s Harmattan sučeljem, a upravo zbog njega, kako mobitel, tako i cjelokupni OS je pokupio jako pozitivne kritike. No, nedugo nakon predstavljanja, Nokia je potpisala ugovor o suradnji s Microsoftom i prekinula razvoj ovog OS-a.

Nedugo nakon toga i Intel se povukao iz razvoja MeeGoa i s obzirom na to da su se dva najjača partnera povukla cjelokupni projekt je bio osuđen na propast.

badavisualimage

Tijekom ovih događanja, Samsung je već na veliko razmišljao o razvoju svog vlastitog OS-a. U Samsungu su se odlučili na taj potez zbog prevelike ovisnosti o Googleovom Androidu na čiji razvoj nemaju praktički nikakav utjecaj. Rezultat ovog promišljanja je još jedan open source OS koji se zove Bada.

Nakon nekog vremena neaktivnosti izvornog MeeGo projekta, Linux Foundation je preuzela održavanje i razvoj OS-a te ga preimenovala u Tizen. Ovo je potaknulo Samsung da napusti razvoj svog Bada OS-a, te da se pridružiti novom Tizen projektu gdje sada, za razliku od Androida vodi glavnu riječ. Do tada razvijen programski kod Bada OS-a je pripojen Tizenu te su, u odnosu na Badu dodane brojne nove funkcije. Nedugo nakon toga i Intel se vratio u ovaj projekt.

Što nam Tizen nudi?


Pa, u stvari ništa novo. Tizen se pod raznim imenima razvija već nekoliko godina, pa je pomalo razočaravajuće vidjeti da ne nudi ništa drugačije od konkurencije. Glavnina OS-a se sastoji od tradicionalnog početnog ekrana koji se sastoji od mreže ikona koje je moguće skrolati.

Tizen ima i standardnu ladicu za obavijesti u kojoj se nalaze sve notifikacije ( kao Android i od nedavno iPhone), ali i neke dodatke na koje smo već naviknuli na Samsungovim uređajima (prečaci za osvjetljenje ekrana, WiFi i slično).



Sam izgled OS-a jako podsjeća na Android u verziji 2.2 uz nekoliko modernijih grafičkih dodataka, uglavnom preuzetih iz davno već zaboravljenog webOS-a.

Osim toga, demo uređaji prikazani na ovogodišnjem MWC-u, uglavnom su bili spori i nedovoljno fluidni, što svakako treba pripisati još uvijek nedovršenom OS-u.

Aplikacije


Ono što je posebno zanimljivo developerima je način na koji se razvijaju aplikacije za ovaj OS. Naime, njihov razvij se odvija pomoću javascripta (jQuery frameworka) i standardnog HTML koda što je svakako ogroman plus jer je većini programera potrebno iznimno malo vremena za prilagodbu. Ovakve aplikacije se nazivaju web aplikacije.

Također je i nedavno izdan Magnolia SDK koji omogućuje developerima programiranje aplikacija za ovaj OS u nativnom kodu, pa se pretpostavlja da će se razviti solidan broj aplikacija prije predstavljanja prvih uređaja.

Dobra je vijest i što će Tizen uz pomoć dodatnog alata moći pokretati Android i Bada aplikacije.

A kada?


Ne postoji službeni datum izlaska nekog Tizen smartphonea, ali iz Samsunga stižu najave da prvi telefon možemo otprilike očekivati na ljeto ove godine. Taj smartphone bi trebao biti iz višeg segmenta te se pretpostavlja da će specifikacije biti slične nedavno predstavljenom Galaxyu S4.

Osim Samsunga, u Tizen vodama će se svakako okušati i Fujitsu te Huawei, no za njih se ne zna vrijeme izdavanja uređaja.

Zašto?


Nakon što je Google kupio Motorolu, postalo je potpuno jasna namjera Googlea da sam izrađuje i hardver na kojem se pokreće Android i, sasvim očekivano, proizvođači koji koriste Android OS jednostavno su prestrašili favoriziranja Motorole u odnosu na njih. Jedan od tih proizvođača je i Samsung koji želi napraviti "rezervni plan" koji će aktivirati u slučaju da stvari s Androidom krenu loše. Vrlo je vjerojatno da će Samsung nakon početne prezentacije Tizena na uređaju višeg segmenta, ovaj OS zapravo gurati u jeftine uređaje kojim će pokušati proširiti bazu korisnika.

Svakako je i pitanje zbog čega bi korisnici odabrali Tizen umjesto Androida, ali s obzirom na količinu sredstava koje Samsung u zadnje vrijeme ulaže u marketing, odgovor na ovo pitanje se nameće sam od sebe.

I postojeći Bada uređaji otvaraju prostor za nova pitanja – hoće li ih Samsung u potpunosti zaboravili, ili će ih nadograditi na Tizen? Ako bi se kladili, novce bi stavili ipak na ovu prvu varijantu.

Dojma sam da Tizen Samsungu jednostavno ne treba. Sam OS ne nudi ništa novo u odnosu na Android, štoviše nudi i puno stvari manje. Bez obzira na mogućnost pokretanja Android aplikacija na Tizen OS-u, instalacija iz Google Playa neće biti moguća što dodatno komplicira stvar, a i samim time drastično smanjuje izbor aplikacija.

Koje je vaše mišljenje, hoće li Samsung ozbiljno gurati Tizen ili je to samo poruka Googleu da pazi što radi?