Android Top teme

Usporedba: Huawei Ascend Mate 7 vs. Samsung Galaxy Note 4

Huawei Ascend Mate 7 vs Samsung Galaxy Note 4

Nakon što je Samsung proteklih godina sa svojom Note serijom otvorio jedan sasvim novi tržišni segment, mnogi su proizvođači prihvatili izazov i predstavili svoje vizije velikih smartfona iliti phableta. Ova kategorija proizvoda upravo sada doživljava najveći rast, jer je dobar dio kupaca jednostavno prevladao imperativ minimalizma, prihvaćajući činjenicu da su smartfoni još malo narasli i da s njima mogu puno lakše obavljati sve ono što su inače obavljali na manjim uređajima, uz malo žrtvovanja s ergonomske strane.

U ovom tekstu ćemo izravno suočiti dva uređaja. Jedan je neokrunjeni kralj phablet klase - Samsung Galaxy Note 4, a drugi - Huawei Ascend Mate 7, najbolji Huaweijev model do sada. Opravdava li Note 4 maloprije spomenutu titulu i koliku mu prijetnju predstavlja Mate 7, pročitajte u nastavku.

Napominjem da je ovaj tekst koncizan i s naglasnom na bitne razlike između ova dva uređaja, a ukoliko se želite upoznati s detaljima, najprije pročitajte kompletne recenzije obaju modela: Samsung Galaxy Note 4 i Huawei Ascend Mate 7.

Huawei Mate 7 - prednosti


Veći zaslon i bolja iskoristivost prednje površine

Bolji čitač otisaka prstiju

Autonomija

Cijena

Samsung Galaxy Note 4 - prednosti


Jači hardver

S Pen olovka nudi širi spektar mogućnosti

Izmjenjiva baterija

Veća interna memorija

Dizajn, kućište i rukovanje


columns="4"

Samsung je Noteom 4 započeo novu eru po pitanju dizajna i kvalitete izrade, ponudivši novi koncept kućišta s aluminijsko-magnezijskom osnovom u kombinaciji s plastikom i odvojivim stražnjim poklopcem. Huawei Mate 7 isto dolazi u aluminijskom kućištu, ali jednodjelnom i to vrlo elegantnom i fino izrađenom, ali s neizmjenjivom baterijom.

Samsung sadrži tradicionalnu home tipku na dnu i oko nje dvije kapacitivne tipke, dok Huawei pakira Googleov koncept softverskih tipki na dnu zaslona kojeg su prihvatili i mnogi drugi proizvođači.

columns="4"

Što se držanja uređaja u ruci tiče, osjećaj je podjednako dobar, s tom razlikom što je Huawei malčice širi, no to je opravdano većim zaslonom. Kod rukovanja uređajem ta razlika neće doći do izražaja, budući da će za dobar dio radnji biti potrebne obje. Ovdje treba napomenuti da Samsung nudi kompletnije i generalno upotrebljivije softversko rješenje upravljanja jednom rukom smanjujući cijeli sadržaj na zaslonu, dok Huawei nudi samo pomicanje softverskih tipki u jednu stranu.

Zaslon


Samsung u duhu tradicije donosi Super AMOLED tehnologiju izrade zaslona, a na ovom modelu i trendovsku QHD rezoluciju od 2560 x 1440 točaka, što mu daje suludu gustoću od 515 ppi. Huawei, pak, dolazi s IPS tehnologijom i normalnom Full HD rezolucijom (1920 x 1080) točaka koja rezultira gustoćom od više nego dovoljnih 368 ppi. Ovdje ćemo ponoviti da QHD nema nikakvu objektivnu prednsot na FHD rezolucijom iz razloga što ljudsko oko jendostavno nije u stanju primijetiti tako sićušne piksele.

Samsungov zaslon ipak nudi nešto bolji opći prikaz, što može biti subjektivan dojam s obzirom da osobno preferiram OLED tehnologiju, no mnogi su stručnjaci Noteov zaslon već proglasili općenito najboljim među smartfonima.

Na danjem svjetlu imamo otprilike istu vidljivost, odnosno čitljivost, a isto vrijedi za preciznost i odaziv. Da zaključimo, Note 4 pakira nešto bolji zaslon od Huaweijevog, no razlika među njima je daleko od drastične, a kamoli presudne.

Hardver i performanse


Screenshot_2014-11-10-21-17-19 Screenshot_2014-11-16-10-41-38

Screenshot_2014-11-17-21-16-52 Screenshot_2014-11-16-10-41-55

Oba proizvođača donose vlastite osmerojezgrene procesore za pokretanje. Huawei koristi svoj HiSilicon Kirin 925 čipset s četiri Cortex-A7 (1,3 GHz) i četiri Cortex-A15 (1,8 Ghz) jezgre. Samsung je, s druge strane, pokretan Exynosom 7 Octa (5433) s novom generacijom Cortex-A53 (1,3 Ghz) i Cortex-A57 (1,9 GHz) jezgri. Oba čipseta rade na ARM-ovom big.LITTLE principu što predstavlja optimalan odnos performansi i štednje.

Ipak, Samsungov Exynos 7 Octa je predstavnik novije generacije procesora jer je izrađen u 20 nm tehnologiji, čime osigurava veću iskoristivost raspoloživih resursa i u konačnici daje bolje perormanse. Ipak, te će razlike u principu biti vidljive samo na benchmark testovima, dok u stvarnom životu ne treba očekivati čuda. Također, Samsungov Exynos 7 Octa ima podršku za rad u 64 bita, no od toga u ovom trenutku nemamo konkretne koristi dok god Google ne ponudi 64-bitni Android. Ovdje napomenimo da Note 4 postoji i u verziji sa Snapdragonom 805, no on nije predmet ove usporedbe.

Vidjeli smo da Note 4 dolazi s 3 GB RAM-a, dok Mate 7 postoji u verziji s 2 i 3 GB. Naš testni model je imao 2 GB, kao i internu memoriju od 16 GB, što je dvostruko manje od Noteovih 32 GB, koliko ima osnovni model. Verzija Huaweija s 3 GB RAM-a donosi i 32 GB memorije.

Sve se aplikacije kod oba uređaja pokreću i izvršavaju onako kako se od top modela očekuje i nikakvih prigovora s te strane nemamo.

Oba uređaja dolaze s čitačima otisaka prstiju koji služe uglavnom u sigurnosne svrhe. I dok kod Samsunga prst moramo povlačiti preko senzora, kod Huaweija ga je samo potrebno položiti, što je daleko zgodnije rješenje. Samsung je ovime postigao nešto manje dimenzije senzora što je za posljedicu imalo manje “mesa” ispod zaslona, no Huawei je ovaj problem zaobišao smještajući senzor na poleđinu i osiguravajući njegovu punu dimenziju kao kod iPhonea.

Softver


Screenshot_2014-11-10-10-07-21 Screenshot_2014-10-07-16-35-07

Oba modela vrte Android 4.4 KitKat i vlastite nadogradnje sučelja. Samsung dolazi sa svojim na široko poznatim TouchWizom, dok Huawei gura vlastiti koncept sučelja Emoution UI kojeg karakterizira potpuni izostanak izbornika s aplikacijama, nalik Xiaomijevom MIUI-u i Appleovom iOS-u, te njihov izravni smještaj na početnim zaslonima.

Kad govorimo o TouchWizu, valja napomenuti kako ova nadogradnja još od samih početaka trpi mnoge kritike. Jedan od razloga lošem imidžu TouchWiza je tromost uzrokovana lošom optimizacijom i pretrpanošću dodacima i aplikacijama upitne upotrebljivosti (bloatware). Ipak, pojavom četverojezgrenih procesora novije generacije, kao i Samsungovih osmerojezgrenih, tromost TouchWiza je prevladana i nekog suvislog razloga za ozbiljnije zamjerke više nema. Od pojave Snapdragona 800 lani, fluidnost je dignuta na jednu novu razinu, da bi novijim generacijama postajala još upečatljivija.

Huaweijev Emotion UI je sam po sebi prilično fluidan i jednostavan, no onima naviknutim na “obična” Android sučelja u početku bi se mogao činiti pomalo neobičnim, što zbog samog koncepta, što zbog jednoobraznih ikonica.

Bilo kako bilo, Android operativni sustav sam po sebi nudi nebrojene mogućnosti pa tako i prilagodbu samog izgleda sučelja. Ako vam bilo koja od ove dvije nadogradnje ne odgovara, instalirajte si neki od alternativnih launchera.

Objektivna prednost Samsunga nad Huaweijem očituje se u S Pen olovci i prilično opsežnom pratećem softveru. Istina, malo je onih koji će olovku ovdje smatrati presudnom stavkom, no ukoliko se potrudite i naučite ju ispravno koristiti, u velikoj će vam mjeri olakšati organizaciju poslovnog i privatnog života.

Kamera


Oba uređaja posjeduju izuzetno kvalitetne kamere, s tom razlikom što Huaweijeva ima senzor od 13, a Samsungova od 16 megapiksela. Uz to što nudi nešto veću rezoluciju, Samsungova kamera pakira i optičku stabilizaciju koja će pripomoći u slabije osvijetljenom ambijentu, a posebice kod snimanja videa.

U nastavku pogledajte izravnu usporedbu fotografija i videa načinjenih jednim i drugim uređajem.

Danje svjetlo

Huawei:

IMG_20141117_125950

Samsung:

20141117_125941

Unutarnji prostor (umjetno osvjetljenje)

Huawei:

IMG_20141114_081231

Samsung:

20141114_081206

Iz blizine

Huawei:

IMG_20141115_143742

Samsung:

20141115_143736

Noć

Huawei:

IMG_20141114_181510

Samsung:

20141114_181424

Mrak (Bljeskalica)

Huawei:

IMG_20141110_122758

Samsung:

20141023_102135

1080p video:

Huawei:



Samsung:



Iz priloženog je vidljivo da velike razlike u kvaliteti fotografije nema, barem što se tiče onih snimljenih u uvjetima dobre osvijetljenosti, a povremeno se može primijetiti nešto drukčiji prikaz boja što je vezano uz sam algoritam.

Kod noćnih snimki vidimo da Huawei poidže ISO vrijednost što rezultira i povećanjem šuma. Kod snimanja u potpnom mraku uz bljeskalicu, Samsung postiže veću oštrinu i prirodniji prikaz boja.

Kad je video u pitanju, Samsungovoj kameri pomaže optička stabilizacija, dok je količina detalja na otprilike istoj razini.

Baterija


Note 4 dolazi s baterijom kapaciteta 3220 mAh, a Mate 7 s 4100, što je skoro za četvrtinu više. Upravo ta četvrtina u konačnici i presuđuje u korist Huaweija kod kojeg će baterija trajati vidno dulje nego na Noteu. Ne radi se o astronomskoj razlici, no nekih 20-ak posto više vremena nikako nije za odbaciti.

Ova zapažanja temeljim na dvotjednom korištenju obaju uređaja na način na koji inače koristim smartfone. Upravo zato je moguće da netko drugi doživi drukčije iskustvo, što će ovisiti o njegovim navikama i potrebama, ali i o mnogim drugim faktorima kao što su: vrsta mreže, operater, mikrolokacija, učestalost promjene lokacije, toplinski uvjeti, smetnje i sl.

Zaključak


Samsung Galaxy Note 4 u ovom dvoboju svakako pobjeđuje općim specifikacijama, malo boljim zaslonom i nešto boljom kamerom, ali i olovkom koja mu je u startu komparativna prednost. Huawei će, s druge strane, zadovoljiti prvenstveno one koji ciljaju na što veći zaslon uz zanemariv rast dimenzija, ali i prilično izdržljiviju bateriju. Iako još uvijek nemamo točnu informaciju o njegovoj cijeni, Huawei bi, kada dođe u prodaju, svakako trebao biti jeftiniji od Notea 4. Pitanje je samo koliko.