Android Top teme

Usporedba kamera: Sony Xperia Z5 vs. LG G4 vs. Samsung Galaxy S6 Edge Plus

naslovna z5 g4 s6ep

Jedan po jedan, svi proizvođači na tržištu su shvatili da se u top segmentu glavna bitka više ne vodi na polju procesora, količine RAM-a ili rezolucije zaslona, već ponajviše u kvaliteti kamera. Kad kažem kamera, mislim naravno i na prednju i na stražnju kameru jer danas su obje postale podjednako važne.

Sve veći senzori, sve veći otvori blende, razne nove tehnologije i trikovi ugurani u ta mala kućišta praktički su potpuno istisnule kompaktne digitalce. Osim ako niste bili na nekom izletu, pokušajte se sami sjetiti kad ste uopće zadnji put vidjeli nekoga da koristi digitalac.

No mi se ovoga puta nećemo baviti filozofskim temama i razglabati o sudbinama digitalaca ili CRT monitora, jer su obje jasno definirane, već ćemo se usredotočiti na najviši segment fotoaparata ugrađenih u smartfone. Točnije, ova tri uređaja iz naslova su nešto najbolje što Android ima za ponuditi izuzmemo li razne hibride kojih je u ovom trenutku vjerojatno više nego što mislim. Bilo bi lijepo kad bismo imali i još neke druge aparate poput nove Lumije 950 ili iPhonea 6s Plus, no te usporedbe ćemo ostaviti za neki drugi put.

Prije nego započnemo s usporedbom moramo razjasniti metodu fotografiranja, a ona je, recimo to tako, klasična. Izvadim prvi smartfon, uključim kameru, usmjerim je i okinem sliku. Postupak ponovim i sa ostala 2 uređaja i to je to. Nema namještanja, nema podešavanja HDR-a, naštimavanja razine osvjetljenja ili fokusa, znači sve je na automatici osim bljeskalice koju sam forsirano isključio, osim kad sam ju baš želio testirati.
Priloženi video na dnu članka je sniman tako da su sva tri uređaja bila u apsolutno istom položaju u ruci, i sva trešnja, hodanje ili bilo što treće jednako se odrazilo na sva tri uređaja.

Sony Xperia Z5


Senzor: Sony IMX 300
Veličina senzora: 1/2,3”
Rezolucija fotografija: 23 MP (4:3) / 5 MP (4:3)
Rezolucija videa: 4k / 1080p
Otvor blende: f/2,0 / f/2,4
OIS: Ne
Dodatno: Hardverska tipka za okidač

LG G4


Senzor: Sonyjev dorađeni senzor
Veličina senzora: 1/2,6”
Rezolucija slika: 16 MP (16:9) / 8 MP (4:3)
Rezolucija videa: 4k / QHD
Otvor blende: f/1,8 / f/2,0
OIS: Da
Dodatno: Laserski autofokus, senzor spektra boja

Samsung Galaxy S6 Edge Plus


Senzor: Sony IMX 240
Veličina senzora: 1/2,3”
Rezolucija slika: 16 MP (16:9) / 5 MP (4:3)
Rezolucija videa: 4k / QHD
Otvor blende: f/1,9 / f/1,9
OIS: Da
Dodatno: Senzor spektra boja

Hardverske razlike


3 različita uređaja, 3 različita senzora, 3 različita otvora blende i dvije različite rezolucije i stabilizacije slike.

Sva tri uređaja koriste Sonyjeve senzore od kojih je najnapredniji onaj ugrađen u Z5. Riječ je o novorazvijenom Exmor RS senzoru IMX 300 čija rezolucija iznosi 25 MP, no fotografije je moguće uhvatiti u 23 (4:3) ili 20 (16:9) MP. Za potrebe usporedbe i na Xperiji smo koristili 16:9 omjer, a razlika u količini detalja u odnosu na veće 23 MP fotografije je zanemariva. Samsung koristi 16 MP Sonyjev IMX 240 senzor. LG je tu ostao pomalo mističan i dobro je skrio informacije o ugrađenom senzoru jer je on navodno dorađen, iako je Sony njegov proizvođač. Baš kao i Samsung, sposoban je okidati 16 MP fotografije u 16:9 omjeru. LG-eva kamera potpomognuta je i laserskim autofokusom, a ima i senzor spektra boja, kojeg doduše možemo pronaći i u Samsungovom modelu.

Sva tri uređaja imaju i različite otvore blende, i u pravilu, što je veći otvor blende, to više svjetla dolazi na senzor i samim time fotografija će biti bolja. LG G4 tako ima najveći otvor blende f/1,8, a slijede ga Samsung koji ima f/1,9 i Sony s f/2.0 otvorom blende. Samsung i LG su također u laganoj prednosti kad su u pitanju noćni snimci jer su njihove kamere optički stabilizirane dok ona u Sonyu nije.

Sony ima jednu prednost u odnosu na preostalu dvojicu, a to je hardverska tipka za okidanje. Istina, i na Samsungu i na LG-u je moguće definirati jednu od tipki za podešavanje glasnoće kao tipku okidača, no Sonyjeva hardverska tipka je puno bolje rješenje. Na pola fokusira, a na punom kliku okida, baš kao i na pravim fotoaparatima.

Valja napomenuti da su cropovi slika gotovo identični, iako Z5 ima veću rezoluciju, a razlog tomu leži u tzv. vidnom polju, koji je u Xperije najveći. U pravilu je ovo dobra stvar jer ćete se morati manje udaljiti od predmeta kojeg snimate.

Sučelja kamere


Nekima možda apsolutno nevažna kategorija, pogotovo u vrijeme kad je na tržištu pregršt raznih alternativnih aplikacija kamera, no velika većina koristi upravo originalno sučelje pa ćemo se usredotočiti i na prednosti nekih nad drugima.

Sonyevo sučelje uvelike se oslanja na tzv. Superior Auto način. On praktički radi na principu oversamplinga, ukoliko odaberete nešto nižu rezoluciju. Ukoliko odaberete najvišu, kao što smo mi odabrali, onda će za vas odraditi prepoznavanje scene i uvjeta, te odabrati neke predefinirane postavke koje bi najbolje odgovarale takvim uvjetima. Fascinantno je što aplikacija analizira i trešnju uređaja, odnosno podrhtavanje ruke te samim time kompenzira brzinu okidača, a sposobna je prepoznati i kad se nalazi na stativu.
Nudi pregršt raznih načina fotografiranja, od kojih će neki zadiviti djecu jer će dodati 3D objekte u kadar u realnom vremenu, primjerice patuljke koji se šeću u vašem dnevnom boravku i sl.
Ručne postavke su ograničene na balans bijele, razinu osvjetljenja i ISO vrijednost. Brzinu okidača i ručno postavljanje fokusa nažalost nije moguće podešavati.
Generalno, neke postavke su i nelogično zakomplicirane, pa tako želite li snimiti 4k video, morat ćete odabrati poseban način samo za 4k. Logični smještaj bio bi, naravno, među ostalim postavkama rezolucija.



Samsung je s ovim modelom nešto poboljšao upravo svoje sučelje kamere s naprednijim ručnim postavkama. Klasičan automatski način fotografiranja je vrlo čist i pregledan. Sve je odlično i logično postavljeno po izbornicima, baš kako treba i biti. Valja napomenuti i da je Samsung najpouzdaniji kad je u pitanju fokusiranje slike. Algoritam odlično prepoznaje uvjete i fotografije gotovo svaki put ispadnu baš onako kako ste željeli.
Ručni način slikanja je također vrlo pregledan i jednostavan za koristiti, a nudi podešavanje svega što bi ste mogli poželjeti. Balans bijele, ISO vrijednosti, brzinu okidača, dubinu fokusa - sve je moguće podesiti vrlo brzo i vrlo lako.



LG G4 je vjerojatno izazvao pravu malu revoluciju kad su u pitanju sučelja kamera. Automatski način je također vrlo jednostavan, no nepotrebno ograničen i ogoljen u nekim segmentima. Tako je primjerice nemoguće postaviti željenu rezoluciju fotografija, čak niti nakon nadogradnje na Android Marshmallow.
Ručne postavke su doduše one koje posebno oduševljavaju, a sučelje je toliko dobro napravljeno da ga hvale čak i ljudi koji se profesionalno bave fotografijom. Sve postavke moguće je podešavati baš kao i na Samsungu, ali je korisniku dano više slobode. Tako će minimalna brzina okidača, za razliku od Samsungove 2 sekunde, moći biti 30 sekundi. ISO vrijednost 2700, za razliku od 800 na Samsungu itd. Dostupan je čak i mali histogram.
Iako sam se osobno nadao da bi se ručne postavke mogle prenijeti i na video snimanje, kao što je to dopušteno u LG-u V10, nažalost niti Marshmallow za G4 ih nije donio.


Kvaliteta fotografija


Uvjeti dobrog osvjetljenja

U ovoj kategoriji očekujemo praktički savršene slike s odličnim dinamičkim rasponom, mnoštvom detalja i realnim bojama. Sve ispod toga je razočaranje. Sva tri uređaja fotografiraju vrlo brzo, no Sonyu treba najviše vremena za pohranu fotografije i ponovno fotografiranje. S obzirom da u idealnim uvjetima razlike praktički ni nema, fotografije su uhvaćene za vrijeme oblačnih dana, gdje subjekti nisu bili savršeno osvjetljeni. 100% cropovi redom: Z5, G4, S6E+.

z5 dobro osvjetljenje crop

g4 dobro osvjetljenje crop

s6ep dobro osvjetljenje crop

Na ovom primjeru vidimo da je Samsungov model uhvatio najviše detalja, a u stopu ga slijedi LG, dok je Sony unatoč većoj rezoluciji u blagom zaostatku. No Samsungov model za razliku od ove dvojice ima i blago naglašene hladne boje što se vidi na plavom nebu koje je zapravo bliže sivom, kakvo je na LG-u. Dinamički raspon je podjednak na Samsungu i LG-u, a Sony tek blago zaostaje.

Makro

Nerijetko želite fascinirati nekoga dobrom kamerom i slikati nešto izbliza. U takvim uvjetima zasigurno pomažu ručne postavke kao one na Samsungu i LG-u u kojima možete sami podesiti fokus na najnižu moguću vrijednost. Sony se ovdje najviše mučio uhvatiti fokus i s njim sam morao okinuti 10-ak puta da bi dobio dobru fotografiju. Samsung je savršeno fokusirao u treptaju oka, a s LG-em sam ipak morao okinuti dvije fotografije da bih bio siguran. 3000 x 1688 px cropovi redom: Z5, G4, S6E+.



Sumrak

Zalazak sunca barem ste jednom u životu pokušali uhvatiti. I ovoga puta smo izvadili smartfon po smartfon, usmjerili ih u zalazak sunca i okinuli sliku.



LG-eva fotografija ovdje izgleda uvjerljivo najatraktivnije, no boje su prezasićene. Samsungova je najrealnija, a uz bok je s detaljima LG-u. Sony u ovoj situaciji vidno zaostaje za konkurentima.

Unutrašnji prostor

Velik broj fotografija pristiže iz unutrašnjih prostora gdje je osvjetljenje ograničeno umjetnom rasvjetom i otvorima u prostoriji. Najveći problem u ovakvim prostorima je u balansu bijele, odnosno u prikazu boja. Nerijetko imamo pretežno hladne ili tople tonove kroz cijelu fotografiju, ovisno o rasvjeti. U sva tri uređaja, balans bijele je vrlo dobar i nećemo izuzeti niti jednog kao posebno boljeg ili lošijeg od ostalih.





U primjeru s wokom, algoritam u LG-a G4 je malo pogriješio sa svojim balansom bijele, pa je tako inače bijeli stolnjak dobio blago crvenkast ton.

Noćna rasvjeta

Noć je, u gradu ste, lampe su više-manje na svakom uglu i svjetla ima koliko - toliko dovoljno. Bez uključivanja bljeskalice pokušali smo saznati koji će od uređaja polučiti najbolje rezultate i uhvatili smo velik broj fotografija kako bi što bolje analizirali kamere upravo u ovakvim uvjetima. 100% cropovi redom: Z5, G4, S6E+.

z5 nocna1

g4 nocna1

s6ep nocna1

I u ovom primjeru je jasan zaostatak Japanca za Korejcima. Optička stabilizacija i najveći otvori blende ovdje su značajno pridonijeli LG-evoj tijesnoj pobjedi. Veću količinu detalja i manje šuma moguće je primjetiti na balkonu u gornjem desnom uglu, a takva je situacija i kroz cijelu fotografiju. No moramo napomenuti da je razlika u odnosu na Samsung zaista mala i u praksi će rijetki uočiti razliku.

Slijede preostali primjeri iz noćnih situacija u kojima je situacija vrlo slična kao i u prethodnim primjerima. G4 tijesno odnosi pobjedu, dok fotografije Z5 imaju vidno više šuma i manje detalja u odnosu na preostala dva. U gornjem redu Z5, a slijede G4 i S6E+.







Bljeskalica

Uvjeti osvjetljenja su vrlo loši, objekt je udaljen približno 5 metara, a bljeskalica je forsirana. Iako većina bljeskalica može uhvatiti tek par metara ispred kamere, mi smo željeli vidjeti koja će najviše svjetla dati. Kad su u pitanju snimke iz blizine, Sonyjeva kamera najbolje radi u paru sa svojom bljeskalicom i slike ispadaju odlične, no kad je objekt malo dalje, Sonyjeva kamera pokazuje slabosti. Samsungova bljeskalica je uvjerljivo najjača i njegove fotografije će biti najviše osvjetljene i s najviše detalja. LG je unatoč bljeskalici zadržao vrlo realan prikaz boja i općenito malu zamućenost fotografije, a Sonyjeve fotografije će u ovakvim uvjetima biti na granici upotrebljivih.



Panorama

Većina nas, jednom u par mjeseci iskoristimo mogućnost panoramskih fotografija na našim smartfonima. Osobno ju volim koristiti čak i kad slikam nekoga iz blizine, a želim uhvatiti relativno velik objekt iza, poput katedrale ili sličnog. Tako dobijem blagi fisheye efekt, no uhvatim cijeli objekt iza i imam odličnu fotografiju za pozadinu na mom računalu. U približno istom kadru, LG je uhvatio 70 MP, Samsung 25 MP, a Sony s 2,5 MP. I ne, ovo nije pogreška, uistinu je panorama Xperije rezultirala sa svega 2,5 MP.

Šavovi su relativno dobri duž svih slika, osim jednog na LG-u s kojim se nešto čudno dogodilo. S obzirom da posjedujem G4 već nekoliko mjeseci, moram priznati da se ovo znalo događati ponekad, no zaista jako rijetko i ništa češće nego na Xperiji i Samsungu. Eto, sudbina je htjela da ne provjerim panoramu i ne uhvatim novu, pa prilažemo ovu s lošim šavom. Generalno, Samsungova panorama rezultira sa solidnim dinamičkim rasponom duž cijelog kadra, a LG-ev je nešto viši. Samsungova opet ima vjerniji prikaz boja i generalno bolje šavove. Količina detalja je na LG-evoj strani. O Sonyjevoj panorami mogu reći samo da ima dobre šavove, ali ne i pretjerano dobar dinamički raspon. Količina detalja je daleko ispod Samsungove, a o usporedbi s LG-evom nema smisla ni pričati jer je razlika enormna. Redom panorame: Z5, G4, S6E+.

z5 panorama

g4 panorama

s6ep panorama

 

Prednja kamera


Da su selfiji postali dio svakidašnjice vidi se i po kvaliteti prednjih kamera. Svaka i u sučelju donosi razne beauty opcije i trikove, a Samsung je tu otišao najdalje u čijoj kameri možete prividno od sumo borca napraviti manekena. Malo karikiram, ali zaista možete instantno povećati oči, suziti obraze i još razna photoshop čudesa u realnom vremenu. Šminkanje lica odavno je dostupno na svakom uređaju. LG G4, kad su u pitanju selfiji, ima i veliku prednost u odnosu na konkurente jer podržava i prednju bljeskalicu. Kad kažem prednju bljeskalicu, ne mislim na LED bljeskalicu, već tražilo smanji u centralni dio zaslona, a sve oko njega oboja u bijelo i pojača osvjetljenje do kraja. Samim time čak i u diskotekama možete dobiti vrlo iskoristive selfije, što se ne može uvijek reći za ostala dva. Valja napomenuti i da sva tri uređaja slikaju u 4:3 omjeru u punoj rezoluciji (LG u 8, a Samsung i Sony u 5 MP), ali greškom sam stavio omjer u 16:9 i tako slikao. S obzirom da su u uvjetima dobrog osvjetljenja sve tri kamere zaista odlične, pozabavili smo se uvjetima lošijeg osvjetljenja, a evo i primjera.

columns="4"

Video


Iako sva tri uređaja mogu snimati odličan 4K video, nažalost, nemam dovoljno procesorske snage da ih posložim paralelno u pregledu. No s obzirom da većina korisnika i dalje snima Full HD video i jer snimanje u toj rezoluciji rezultira s određenim beneficijama poput manjeg bitratea, bolje stabilizacije slike i sličnog, vjerujem da nam nećete zamjeriti.

Prvi video sam već objasnio, sva tri uređaja su držana istovremeno u ruci i sva tršnja i podrhtavanja od šetnje su odražena jednako na sva tri uređaja.
Drugi video je vatromet na proslavi u Samoboru, u kojem sam imao pomoć moje drage djevojke koja je strpljivo držala jedan od ova tri uređaja. U ovakvim uvjetima G4 je imao povremenih manjih problema s fokusom, a protivno svim pravilima, smartfone sam držao okomito kako bi što bolje, sve tri snimke, stale paralelno jedna do druge.

Kad je u pitanju stabilizacija FullHD videa pri šetnji, tu Sony apsolutno odnosi pobjedu što je jasno vidljivo u prvom videu. Iako sam se zaboravio obratiti u kameru i pričati vam, vjerujte mi na riječ da je i audio snimka najbolja na Sonyu. LG je po pitanju stabilizacije u hodu definitivno najlošiji, a niti Samsung nije puno bolji. Kad bi stali i samo držali smartfone u ruci, primjerice snimajući neki koncert, u takvom slučaju optička stabilizacija je zasigurno bolja.

No kad uključimo snimanje 4k videa, Sony više nema toliko prostora za stabilizaciju videa. Naime, snimanje videa u 4k rezoluciji, samo po sebi zahtjeva veliku procesorku snagu, a ništa pretjerano manje ne zahtjeva ni digitalna stabilizacija slike. Samim tim, snimate li 4k video sa Z5 u hodu, podrhtavanja će biti praktički identična kao i na G4 i Edge Plusu, ako ne i lošija u nekim slučajevima.

Kvaliteta video snimki prednje kamere, za svojevrsni vloging (video loging) je definitivno najbolja na Samsungu, a slijede ga LG i Sony.

[responsive_youtube 1im7f_TYroM]

[responsive_youtube M39IcgYn48M]

Zaključak


Da je riječ o tri vrhunska smartfona, tu uopće nema diskusije. Sve tri kamere su odlične i praktički nema pravog gubitnika. Kao što ste i sami mogli vidjeti, razlike u kvaliteti su vrlo male. Sony možda još uvijek blago zaostaje za dva Korejca, no i to se može uskoro promijeniti.
Osobno bih i dalje izabrao G4 kao moj primarni uređaj za fotografiranje, iako mi se Samsungov autofokus najviše sviđa. Rekao bih da je baš on najpouzdaniji za širi puk, iako je G4 najsposobniji. G4 i realno odnosi pobjedu kad su u pitanju fotografije, no Samsungov video je ipak najbolji. Sony nipošto ne treba biti izostavljen jer bi možda baš on mogao biti vaš izbor. Realno donosi najbolji senzor i samim time vrlo velik potencijal, koji bi mogao biti još bolje iskorišten s nekim budućim softverskim nadogradnjama, a ne valja zanemariti ni odličnu kvalitetu zvuka pri snimanju videa s odličnom digitalnom stabilizacijom koja je za klasu bolja nego u Korejaca. Kao dodatni bonus, s njim možete zaroniti i u bazen i imati podvodne selfije ili snimke.
Nažalost, nismo stigli usporediti ručne postavke ovih uređaja, no G4 tu vrlo uvjerljivo odnosi pobjedu.
Koji je vaš izbor, što vi mislite o kvaliteti fotografija sva tri i što mislite da je najviše zakinuto područje ili kakva poboljšanja želite vidjeti u nekim idućim top modelima? Osobno najviše želim ručne postavke za video u LG-evom sučelju, ali i bolju kvalitetu audio snimke u videu jer mi se ona čini kao nepravedno zakinuta u odnosu na kvalitetu slike.

Ukoliko želite pregledati neku od gore priloženih fotografija ili možda sami usporediti koji bi uređaj bio najbolji za vaše potrebe, evo linka na galeriju s fotografijama u punoj rezoluciji.