Android Recenzije

Vivax Fly 1 - Recenzija

Vivax Fly 1 - Recenzija

Nakon dugo vremena, ponovo jedan Vivax uređaj na našem testu. Radi se o domaćem brandu M-San grupe, koji inače sadrži cijelu paletu proizvoda i aparata za kućanstvo. U ovom tekstu se bavimo njihovim smartfonom pod nazivom Fly 1, koji dolazi s 5-inčnim zaslonom, u kućištu s metalnim okvirom, osmerojezgrenim procesorom, 1 GB RAM-a i 13 MP kamerom. Detalje o uređaju i naše dojmove pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

143.5. x 71.5 x 8.0 mm







Masa

141 grama







Zaslon

5,0″ IPS LCD 1280x720, 293 ppi







SoC

MediaTek MT6592M







CPU

8x Cortex-A7 na taktu 1,4 GHz







RAM

1 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB OTG







3G

HSPA+







4G

-







OS

Android 4.4 KitKat







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

2 MP







Baterija

1750 mAh







Cijena

1200,00 kn







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Tanak i elegantan

Starija verzija Androida







Vrlo dobar zaslon

Relativno mala radna memorija







Metalni okvir kućišta

Ispodprosječna autonomija







Brzo i fluidno sučelje








Solidna kamera snima vrlo dobar video








Dizajn kućište i zaslon


Vivax Fly 1 dolazi u elegantno dizajniranom kućištu debljine svega 8 milimetara i mase 141 grama. Zanimljivo je da je okvir izrađen iz metala, što se osjeti u startu, tj. prilikom uzimanja uređaja u ruku, jer je u ovom cjenovnom rangu takvih uređaja malo. Straga imamo plastični poklopac, što znači da je baterija izmjenjiva, a ispod njega dva utora za SIM kartice i microSD memorijsku karticu.

Fizičke tipke su smještene na metalnim rubovima, ali nisu baš najbolje izvedene. Naime, mogle su biti malo više izdignute iznad površine ruba, a potreban je i jači pritisak da bi se osjetio “klik”. Naravno, ovo nikako nije deal-breaker jer ćete se vremenom priviknuti. Micro USB utor nalazi se na dnu, a 3,5 mm audio utor na vrhu kućišta.



Uređaj zbog svoje elegancije fino leži u ruci, a zaobljeni metalni rubovi ne režu prste. Ukupna masa od 141 gram je u okvirima prosjeka za 5-inčne uređaje, tako da neće predstavljati opterećenje za bilo koji džep.

Odnos “mesa” i zaslona nije nešto naročito povoljan u korist zaslona, što je vidljivo već na prvi pogled, a i tankoća kućišta se negdje morala kompenzirati. Ispod zaslona se nalaze tri kapacitivne tipke sa solidnim pozadinskim osvjetljenjem, ali s ograničenim trajanjem.

5-inčni zaslon je izrađen u IPS LCD tehnologiji, a dolazi s 1280 x 720 rezoluciji, što rezultira gustoćom od solidnih 293 ppi. Ovo je malo ispod tzv. retina granice, no ciljana publika sasvim sigurno neće imati prigovora. Prikaz boja je dosta realan. Kutovi vidljivosti su visoki i u tom pogledu zaslon odgovara višim standardima. Pozadinsko osvjetljenje je dosta jako i na danjem svjetlu osigurava vrlo dobar prikaz, uključujući i situaciju kad je izravno izložen suncu.

Zaštita zaslona nije specificirana, što upućuje da ne sadrži Gorilla Glass zaštitni sloj, već u tu svrhu koristi foliju koja već dolazi zalijepljena na zaslon.

Hardver, performanse i povezivanje


Vivax Fly 1 pokreće MediaTekov procesor MT6592M i sadrži osam Cortex-A7 jezgri koje kucaju na taktu od 1,4 GHz. Radi se o sada već vremešnom čipsetu i jednom od prvih osmerojezgrenih procesora uopće. U svoje doba je predstavljao sam vrh MediaTekove ponude, a sada ga možemo svrstati u nekakav srednji razred, što je s obzirom na cijenu uređaja, zapravo vrlo dobro.

Dakle, procesor sam po sebi svoje će zadaće obavljati izvrsno, no ono što bi zahtjevnije korisnike moglo razočarati je samo 1 GB RAM-a, što u Android svijetu danas predstavlja minimum. Svakako bismo voljeli vidjeti više radne memorije, jer s jednim gigabajtom ne možete očekivati leteći multitasking, pogotovo kad su u pitanju zahtjevnije aplikacije koje je ovaj procesor u stanju pokrenuti i besprijekorno izvršavati. Većinu igara smo pokrenuli bez problema, jedino je Asphalt 8 prijavljivao nedostatak internetske veze, iako je ista bila dostupna.

columns="4" size="medium"

Bilo kako bilo, kad je u pitanju svakodnevni rad s uređajem, poput čitanja mailova, dopisivanja, surfanja, korištenja društvenih mreža i slično, poteškoća neće biti. Jedino ih možete iskusiti ako s nekom zahtjevnijim igrom paralelno koristite druge aplikacije ili u web pregledniku pretjerate s brojem otvorenih tabova/prozora.

Od 16 GB interne memorije dostupno će vam biti oko 11 GB, a ako vam je to malo, možete ju proširiti memorijskim karticama, a podržan je i USB OTG protokol za povezivanje s vanjskom memorijom.

Prijem signala i kvaliteta poziva zadovoljavaju osnovne kriterije, a vanjski zvučnik je prilično jak, no ukupan doživljaj nije na razini onih uređaja koji ga imaju s prednje strane ili barem na donjem rubu kućišta.

Uređaj radi na 2G i 3G mrežama, a s obzirom da je korišten stariji čipset, izostala je podrška za 4G. Također, po specifikacijama čipseta da se zaključiti da ne podržava ni 3G na 900 MHz, što će osjetiti korisnici u ruralnim krajevima. Budući da operateri ne daju točne lokacije UMTS 900 MHz baznih stanica, možemo samo nagađati da se radi o područjima izvan gradova.

Softver i sučelje


Vivax Fly 1 je temeljen na sada već starijoj verziji Androida - 4.4 KitKat. U vrijeme kad je i njegov nasljednik, Lollipop, već ostario i dobio zamjenu, KitKat dođe kao svojevrsni hendikep, jer u budućnosti neće moći pokretati aplikacije za koje je predviđena novija verzija Androida. O nadogradnji na noviju verziju za sada ne znamo ništa.

Bilo kako bilo, Vivax ne donosi posebnu nadogradnju sučelja, dakle vrti čisti Googleov Android, dakle imamo otprilike istu situaciju kao na Googleovim Nexusima.

columns="4" size="medium"

Galerija fotografija je dio Googleovog AOSP-a, ali je dodan poseban video player kojeg također nalazimo na mnogim kineskim uređajima. Iako generički, ovaj video player je prilično moćan i zavrtjet će većinu video datoteka uključujući i DivX-e. Tu je još i FM radio, cijeli niz dodatnih aplikacija za organizaciju i upravljanje dokumentima, kao i uobičajeni widgeti i pozadinske slike.

Sučelje radi brzo i fluidno i to ponajviše zahvaljujući činjenici što vrti čisti Android. Za vrijeme druženja s uređajem nismo iskusili nikakvo zapinjanje ni usporavanje.

Valja dodati da sučelje koristi stari način pristupanja multitasking izborniku, i to duljim pritiskom na srednju kapacitivnu tipku (home), dok lijeva otvara izbornih postavki, kako za početni zaslon, tako i unutar aplikacija.

Kamera


Vivax Fly 1 dolazi s 13 MP stražnjom kamerom, pored koje se nalazi i LED bljeskalica, dok prednja kamera sadrži senzor od 2 megapiksela. Za sučelje koristi generički softver kojeg nalazimo na mnogim drugim kineskim uređajima, i za koje uvijek konstatiramo da je dobro i logično organizirano, čak bolje od mnogih sučelja poznatijih proizvpđača, koji često vole eksperimentirati.

size="medium"

Kvaliteta fotografija je je u rangu s mnogim sličnim uređajima iz ovog cjenovnog razreda. Na vanjskom svjetlu, dakle u idealnim uvjetima situacija je, očekivano, prilično čista, premda se u startu može primijetiti slabiji dinamički raspon, što je inače boljka svih jeftinijih senzora. HDR opcija ovaj problem rješava, ali donekle i izmijeni boje, koje postaju manje realne. U sjeni je situacija bolja i HDR nije potreban.

Autofokus je prilično brz, ali ako snimate iz blizine, pripazite na mirnoću ruke, što vrijedi i za prednju kameru. Smanjivanjem vidljivosti, raste i količina šuma, ali opet ne toliko koliko smo očekivali. Kod fotografiranja u mraku, morat ćete se dosta približiti objektu, jer bljeskalica nije baš jaka, a i tada očekujte povećanu dozu šuma. 1080p video donosi visoku količinu detalja i realne boje, tako da nas je kvalitetom ugodno iznenadio.



Fotografije u punojrezoluciji pogledajte ovdje.

1080p video:


Baterija


Cijenu elegancije, odnosno tankoće kućišta platila je i baterija. 1750 mAh u 5-inčnom modelu ne zvuči obećavajuće, a ono što donekle spašava stvar je procesor sa štedljivim jezgrama, manja rezolucija zaslona i činjenica što ne koristi 4G mrežu.

U nekakvom uobičajenom režimu umjerenog korištenja, baterija će izdržati od ujutro do navečer, no ako se samo malo više zaigrate ili zasurfate, punjač ili powerbank će vam biti potrebni već u popodnevnim satima.

Uz stalnu vezu s internetom, sinkronizaciju jednog e-mail pretinca, Hangoutsa i Whatsappa, 45 minuta razgovora, 20 minuta slušanja glazbe, 30 minuta YouTubea (niski bitrate), cca 60 minuta surfanja i društvenih mreža, te povremeno chatanje i okidanje desetak fotografija, indikator je već u 19:00 pokazivao 12%.

Ovo je samo jedan od mogućih scenarija i ne mora se nužno poklapati s vašim iskustvom, već služi samo kao orijentacija.

Zaključak


Vivax Fly 1 je jedan lijepo dizajniran i elegantan smartfon, s jakim procesorom, no njegovu snagu ne prati količina radne memorije. Ima solidan, možda čak i vrlo dobar zaslon, stabilno i fluidno sučelje, te solidnu kameru koja se posebno može pohvaliti kvalitetom videa.
S druge strane, vidjeli smo da je baterija relativno malog kapaciteta za 5-inčni uređaj, što rezultira ispodprosječnom autonomijom.

Cijena uređaja u slobodnoj prodaji se kreće između 1000 i 1300 kuna, što smatramo razumnim i dobrim omjerom uloženog i dobivenog.

Uređaj kao takav će zadovoljiti većinu manje zahtjevnih korisnika, ali i nekoga tko povremeno ima potrebu za zaigrati pokoju zahtjevniju igru, ali u takvim slučajevima nije na odmet sa sobom nositi powerbank.