Android Recenzije

WileyFox Swift - Recenzija

wileyfox-swift-recenzija

Britanski brand WileyFox od nedavno je prisutan i na našem tržištu, a prije nekoliko dana ste imali priliku pročitati i recenziju prvog njihovog uređaja koji nam je stigao na test. Drugi nosi naziv WileyFox Swift, a dolazi s pojačanim hardverom i boljom kamerom. Kako se proveo na našem testu i kakve je dojmove na nas ostavio, čitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

141.15 x 71 x 9.37 mm







Masa

135 grama







Zaslon

5,0″ IPS LCD 1280 x 720, 293 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 410







CPU

4x Cortex-A53 1,2 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

do 32 GB







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth. microUSB, FM radio







Brzo punjenje

Ne







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 6.0 Marshmallow/Cyanogen OS 13







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP







Baterija

2500 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










CyanogenMod

Slabiji procesor







Izmjenjiva baterija

Nepraktično sučelje kamere







Podržava microSD kartice








Odlična kamera za cjenovni razred








Dizajn, kućište i rukovanje


WileyFox Swift dolazi u kućištu izrađenom od plastike. Dizajniran je klasično, ali i prilično atraktivno, što može zahvaliti tankom, dakle elegantnom kućištu. Simetričan dizajn osigurava i visok stupanj iskoristivosti prednje površine, s vrlo dobrim omjerom zaslona i okvira.

Stražnja površina je izrađena u «sandstone» uzorku, ali je njezina hrapavost puno manja nego na nekim drugim uređajima, tako da će biti ugodnija za držanje čak i onima koji ga inače izbjegavaju. Ono što će vam vjerojatno ići na živce su tragovi prstiju koji na ovoj površini ostaju vidljivi, a za njihovo uklanjanje je potrebno malo više vremena nego kod ostalih plastičnih površina.



Kućište ima odvojiv stražnji poklopac i odvojivu bateriju, što je u današnje vrijeme rijetkost, budući da sve više proizvođača pribjegava rješenjima s fiksiranom baterijom. Ispod poklopca nalazimo dva utora za micro SIM kartice i poseban utor za microSD memorijsku karticu.

Fizičke tipke (za uključivanje i podešavanje glasnoće) nalaze se na logičnom mjestu, dakle na gornjoj polovici desnog boka. Izrađene su od plastike i imaju solidan «klik». Na dnu kućišta nalazimo microUSB utor i rešetke sa zvučnikom, a na poleđini kameru s dvostrukom LED bljeskalicom. Zbog klasičnog i simetričnog oblika, WileyFox Swift odlično leži u ruci, a zbog male mase lijepo će se smjestiti i u džepu košulje.

Ovdje još dodajmo da je u prodajnom paketu sadržana i izvrsna silikonska maskica.

Zaslon


Zaslon ovog uređaja ima dijagonalu od 5 inča i rezoluciju od 1280 x 720 točaka, što rezultira gustoćom od solidnih 293 ppi. Tehnologija izrade je IPS LCD, a za zaštitu se koristi Gorilla Glass 3 zaštitni sloj. Ipak, WileyFox je na ovaj uređaj nalijepio i zaštitnu foliju, što je svakako dobro ako svoj uređaj želite dodatno zaštiti.

Danas je zaista teško naći smartfon s lošim zaslonom, pa i u nižem cjenovnom razredu. WileyFox Swift nije izuzetak, pa će zaslon odgovarati svima, čak i onima koji očekuju nešto više. Pozadinsko osvjetljenje je solidno za ovaj cjenovni razred, kao i čitljivost na suncu, no treba reći da se za ovu cijenu mogu naći uređaji i s nešto sjajnijim zaslonima. Bilo kako bilo, čitljivost na danjem svjetlu je vrlo dobra, što u konačnici vrijedi i za opći dojam.

Hardver, performanse i povezivanje


WileyFox Swift je pokretan Qualcommovim Snapdragon 410 procesorom, inače namijenjenom nižem i srednje nižem cjenovnom rangu smartfona. Radi se o 64-bitnom procesoru, unutar kojeg na taktu od 1,2 GHz kucaju četiri Cortex-A53 jezgre, dok je za grafiku zadužen Adreno 306 grafički koprocesor.

S obzirom na navedeno, ne treba očekivati da će grafički zahtjevne igre letjeti, ali će zato one jednostavnije raditi sasvim normalno, isto kao i velika većina drugih aplikacija koje svakodnevno koristimo. Tako sam bez problema igrao Temple Run 2, i Crossy Road, kao i cijeli niz drugih manje zahtjevnih igara.

screenshot_20161111-140509 screenshot_20161111-140520

Za multitasking se brinu 2 GB RAM-a, što će osigurati kvalitetan rad s više aplikacija odjednom, bez zapinjanja. Interna memorija ima kapacitet 16 GB, a krajnjem korisniku je dostupno oko 12. Ako vam je to malo, na raspolaganju je i utor za microSD memorijske kartice, s podrškom za microSD kartice s kapacitetom od 32 GB.

S prijemom signala nismo imali poteškoća, a telefonski razgovori su se odvijali uredno. Što se ostalih načina povezivanja tiče, imamo uobičajeni WiFi, A-GPS, Bluetooth, ali ne i USB OTG. Oni koji se još uvijek nisu prebacili na Internet radio, bit će zadovoljni činjenicom što uređaj posjeduje klasičan FM radio prijemnik.

Vanjski zvučnik je smješten na dnu kućišta, što znači da je doživljaj zvuka u startu bolji nego na uređajima gdje je smješten otpozadi, a takvih je u ovom cjenovnom razredu većina. Pored toga, zvučnik ispušta kvalitetan i prilično jak zvuk s obzirom na cjenovni razred.

Softver i sučelje


Za razliku od većine drugih proizvođača, koji u pravilu imaju vlastite nadogradnje sučelja, ili pak koriste stock (AOSP) Android, WileyFox na svojim uređajima donosi CyanogenMod. Za one koji ne znaju, radi se o jednom od najpopularnijih Android custom ROM-ova, koji je vremenom dobio široku podršku developerske zajednice. Na ovom uređaju dolazi u verziji 13.1, koja je temeljena na Androidu 6.0.1.

Većih razlika u odnosu na stock Android nema, osim izbornika s aplikacijama koji ikonice prikazuje u traci. Izbornik postavki je isti kao na stock Androidu 6.0, a isto vrijedi i za obavijesti. Za upravljanje sustavom koriste se tri softverske tipke na dnu zaslona, kao i na ostalim Androidima bez fizičkih tipki, a omogućena je i zamjena njihovih pozicija u načinu rada za ljevake.

size="medium"

Sučelje je fluidno i radi bez zastoja, što pruža izvrsno iskustvo u korištenju. WileyFox na ovaj uređaj nije instalirao nepotrebne bloatware aplikacije, što je zapravo i osiguralo visok postotak slobodnog prostora u internoj memoriji Tu je i širok izbor tema, odnosno skinova za prilagodbu korisničkog sučelja vlastitim ukusima i željama.

Na kraju dodajmo da je Cyanogen dosta prilagodljiv. Možete prilagođavati stavke koje na klasičnim Androidima ne možete. Tako je, na primjer, moguće mijenjati izgled ikonice baterije, poziciju sata, broj obavijesti i sl.

Kamera


WileyFox Swift dolazi s 13 MP primarnom kamerom, potpomognutom dvostrukom LED bljeskalicom. Senzor s 1,12 um veličinom piksela potpisuje Samsung, što je rezultiralo iznenađujuće dobrim fotografijama za ovaj cjenovni razred. Fotografije obiluju detaljima i oštrinom, a boje su dosta žive, iako ne prezasićene. Ipak, treba reći da se zna dogoditi da fotografija ne ispadne dovoljno izoštrena, što možemo pripisati autofokusu kojeg je lako zbuniti izvorima svjetla. Nakon nekog vremena na ovo ćete se naviknuti ili jednostavno prstom na zaslonu odredite točku fokusa.

size="medium"

Kao što se iz prijema ispod može vidjeti, fotografije snimljene u idealnim uvjetima su izvrsne, ali ni one u tamnijem ambijentu nisu puno lošije. Na primjer, slika s magnetima gradova je snimljena u zatvorenoj prostoriji u kojoj bi vam pri ulasku najprije palo na pamet upaliti svjetlo.

Noćne fotografije su, naravno, manje oštre i s više šuma, ali i dalje vrlo dobre za ovaj kameru uređaja iz ovog cjenovnog razreda. Bljeskalica će pomoći kod snimanja u mraku, ali tada nemojte očekivati veću oštrinu.

Softver kamere je pomalo zakompliciran i ne previše intuitivan. Malene ikonice postavki često se preklapaju s objektima u tražilu, što zna biti iritantno, barem dok se ne priviknete. Pored fotografiranja i snimanja videa, ponuđeni su panorama i hyperlapse načini snimanja, a što se tiče parametara, moguće je podešavati ISO osjetljivost i mjerenje svjetla, koje je krivo prevedeno kao «automatska ekspozicija». Za ove parametre je potrebno otići u postavke, dok na glavnom zaslonu možete podešavati balans bijele boje, uključiti štopericu i posvijetliti, odnosno potamniti sliku.

Što se videa tiče, njegova kvaliteta otprilike odgovara onoj na fotografijama. Dakle imamo veliku količinu detalja, izvrsnu oštrinu, ali je vidljivo da nedostaje optička stabilizacija, no to u ovom cjenovnom rangu nismo ni očekivali.

Sve u svemu, iznenađujuće dobra kamera s obzirom na cijenu uređaja, dok selfie kameru ne možemo tako pohvaliti zbog vidljivo manje oštrine i nešto veće količine šuma.



Selfie:

columns="1" size="medium"

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

1080p video:


[responsive_youtube cvU6Yo8vyeQ]

 

Baterija


WileyFox Swift dolazi s baterijom kapaciteta 2500 mAh, što je za jedan 5-inčni smartfon očekivano. Ovdje treba naglasiti da je baterija izmjenjiva, što je svakako prednost u odnosu na mnoge druge uređaje kod kojih je fiksirana, odnosno nedostupna.

S obzirom na manje zahtjevan procesor i 720p rezoluciju zaslona, baterija je i uz nešto intenzivnije korištenje izdržala cijeli dan, baš kao što sam i očekivao. S uključenom sinkronizacijom dvaju e-mail pretinaca, dvije chat aplikacije, te uz često korištenje Internet preglednika, Twittera, kamere i još nekih aplikacija, kao i telefonskih razgovora, indikator bi tek oko 22h pao ispod 20%. Ako ste manje zahtijevan korisnik, baterija na ovom uređaju bi vam mogla izdržati i više od jednog dana.

Zaključak


WileyFox, kao novi brand na hrvatskom tržištu, svakako ima potencijala, a model Swift je njegov predstavnik u srednje-nižem cjenovnom razredu. S obzirom na mlaki procesor, očito je da nije namijenjen zahtjevnijim korisnicima, odnosno barem ne onima koji ga namjeravaju koristiti za igre. Zato će dobro poslužiti onima koji na dnevnoj bazi barataju mailovima i ostalim vrstama poruka, često borave na društvenim mrežama i eventualno slušaju glazbu.

Cijenit će ga i oni kojima je fotografija jedan od prioriteta, ali su ograničenog budžeta, jer ovaj model nudi kompromis cijene i solidne kamere. Malo bolja autonomija od prosjeka neće nikome smetati, kao ni dodatni utor za SIM karticu.

Ugradnjom Cyanogena, WileyFox se očito htio izdvojiti iz gomile sličnih proizvoda, što je svakako pohvalno, a korisnicima će osigurati ugodno korištenje.

WileyFox Swift možete nabaviti u MICROteam web trgovini po cijeni od 1499,99 kuna.