Android Recenzije

Xiaomi Mi Mix 3 - Recenzija



Xiaomi Mi Mix 3 je četvrti po redu Xiaomijev model iz Mix serije. Prije njega upoznali smo prvi Mi Mix, koji je donio zaista revolucionarni dizajn, daleko ispred dvog vremena. Potom je stigao Mi Mix 2, te njegova malo poboljšana verzija Mi Mix 2s. Obojica su u velikoj mjeri slijedila put originala, ali su ipak stigli u kućištima nešto manjih gabarita, kako bi se prilagodili najširem krugu kupaca.

Mi Mix 3, nema sumnje, za još jednu razinu podiže omjer zaslona i ukupne površine, ali se i vraća nešto većim dimenzijama, pa tako umjesto 6-inčnog zaslona na dvojici prethodnika, ovdje ponovo imamo 6,4 inča kao na prvom Mixu, no uz 19,5:9 omjer stranica, koji na istoj dijagonali daje nešto manju ukupnu površinu, pa je shodno tome od njega i dalje vidljivo manji, a time i ugodniji za rukovanje.



Kao što je na prvi pogled vidljivo, problem smještaja prednje kamere ovdje nije riješen zubom, niti je smještajem na donji dio kućišta kao kod prethodnika. Ona se sada skriva iza kliznog mehanizma, zbog čeka je promijenjena cijela koncepcija kućišta. Napomenimo da ovo nije prvi ovakav uređaj na tržištu, jer je ovu ideju prvi primijenio Oppo sa svojim modelom Find X, koji se nije mogao kupiti na našem tržištu, a vidjeli smo da su ga prihvati i drugi, kao npr. Honor sa svojim modelom Magic 2, za kojeg još nemam informacija o eventualnoj dostupnosti na našem tržištu.

Xiaomi Mi Mix 3, naravno, nije jeftini smartfon, jer dolazi s Snapdragon 845 procesorom, 6, odnosno 8 GB RAM-a i 128 GB interne memorije, a u ponudi su još i verzije s čak 10 GB RAM-a i 256 GB prostora za pohranu. Tu su i vrlo napredne kamere, keramičko kućište s okvirom od aluminija 7000, dvostruke kamere sprijeda i straga, te Android 9 Pie kao softverski temelj, prekriven najnovijom MIUI 10 nadogradnjom sučelja.



Zanimljiv je i podatak da Mi Mix 3 u prodajnom pakiranju, pored standardnog, donosi i 10W bežični punjač, kao i vrlo tanku plastičnu (ne silikonsku) maskicu, koja uređaju savršeno odgovara. Ovo vrijedi za model s kineskim ROM-om, kojeg smo dobili od Honorbuya, i zato ne možemo jamčiti da će ista dodatna oprema biti uključena u prodajni paket kad na tržište stigne globalna verzija.

Najzanimljiviji detalj kod ovog uređaja definitivno je njegova cijena, koja je realno dvostruko manja od mnogih konkurenata, i skoro tri puta manja od iPhoena XS Max, što govori samo za sebe. No da ne bi sve ostalo na teoremima, krenimo polako i s dokazima. Kako smo se snašli s ovim novim konceptom smartfona i u kojoj je mjeri ispunio naše inače visoke kriterije, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

157.9 x 74.7 x 8.5 mm







Masa

218 grama







Zaslon

6,4 Super AMOLED, 400 ppi, 1080 x 2340, 19.5:9, Gorilla g.







SoC

Qualcomm Snapdragon 845







CPU

4x2.8 GHz Kryo 385 Gold, 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver







RAM

6/8/10 GB







Interna memorija

128/256 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, DualGPS, Bluetooth 5.0, NFC







Brzo/bežično punjenje

Da/Da







IP certifikat

Ne







OS

Android 9.0 Pie/MIUI 10.0







Kamera

12 MP f/1.8 1/2.55" OIS + 12 (telefoto) 1/3.4"







Prednja kamera

24 MP, 1/2.8" + 2 MP senzor dubine







Baterija

3200 mAh







Cijena

500 € s poštarinom (EU skladište)







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn, izrada, keramičko kućište

Nije vodootporan







Zaslon od ruba do ruba, bez zuba

Nema 3.5 mm audio utor







Hardver i performanse

Poveća masa







Bežični punjač u prodajnom pakiranju








Cijena (omjer uloženo/dobiveno)








Dizajn, kućište i rukovanje


Kao što je uvodu već rečeno, Xiaomi Mi Mix 3 je nešto veći od prethodnika, i dimenzijama sada odgovara najvećem broju konkurenata, kao što su npr. Huawei Mate 20 Pro ili iPhone XS Max, ali je mrvicu manji od Samsunga Galaxy Note 9, što je s obzirom na koncepciju bilo i za očekivati. U vrijeme kad je smartfone sve teže međusobno razlikovati, Mi Mix 3 se ističe izvrsnim omjerom zaslona i ukupne prednje površine, pa možemo slobodno reći da je ovo zaista mobitel sa zaslonom od ruba do ruba, a što će mnogima biti od posebnog značaja – bez zuba.



Čim ga uključite, zaslon zabliješti u svom punom sjaju, ali za razliku od konkurencije, bez zuba na vrhu, što nikako neće proći nezamijećeno. Druga strana uređaja odiše luksuzom zbog keramičke poleđine, no čarolija prestaje kad se na njoj pojave tragovi prstiju. Bilo kako bilo, Xiaomi u prodajnom pakiranju donosi čvrstu plastičnu, dakle ne silikonsku, ali dovoljno tanku zaštitnu maskicu da uređaj zaštiti od oštećenja, a da ga pritom tek zanemarivo podeblja.

Zaslon Xiaomija Mi Mix 3 zauzima nevjerojatnih 93% prednje površine, što je jedan od najboljih, ako ne i najbolji rezultat trenutno. Ovo, naravno, vrijedi ako izuzmemo rubove i u formuli ostavimo samo donji dio, tj. bradu. Protiv ovih rubova nemamo ništa, dapače, jer je uređaj tako zgodnije koristiti nego sve one koji ga nemaju (primjer Huaweija Mate 20 Pro i bilo kojeg Samsunga sa zakrivljenim zaslonom). Mi Mix 3 je zato ergonomski bolje koncipiran i njime je lakše rukovati nego s gore spomenutim modelima. S druge strane, spomenuti rub je ipak uži od onog na npr. dvostruko skupljem iPhoneu XR, koji protom još ima i zub.



Druga stvar koja će vas isticati ako kupite ovaj uređaj je klizni mehanizam. Svaki put kad se namjestite za okidanje običnog ili grupnog selfija, okolina će znatiželjno pitati o kojem se uređaju radi, a kad im ga pokažete, očaranje neće izostati. Ovaj uređaj u društvu zapravo može poslužiti i kao test ljubomore, jer je na njegovu pojavu zaista teško ostati ravnodušan.

Ako nekome pokažete najnoviji iPhone od 14.000 kuna, reakcija će biti u pravilu hladna, jer je „isti“ kao lanjski, a u međuvremenu je izašlo more, što skupih, što jeftinih Androida koji izgledaju praktički isto. Upravo zato je Xiaomi Mi Mix 3 jedan od onih smartfona koji će vas izdvojiti iz čopora, ali i osigurati zadovoljstvo korištenjem zaista ogromnog zaslona uz razumne dimenzije kućišta.

columns="4"

Uređaj u ruci leži odlično, a keramička poleđina uopće nije klizava kao što sam očekivao, poučen iskustvom prvog Mi Mixa. Ipak, zbog izbočenog modula kamere (pozdrav Appleu), Mi Mix 3 se na stolu klacka isto kao iPhone, što je dodatni razlog za korištenje zaštitne maskice.

Fizičke tipke za uključivanje i podešavanje glasnoće smještene su na desnom boku kao i kod većine drugih uređaja, dok sa suprotne strane imamo fizičku tipku za pokretanje Xiaomijevog AI asistenta, što je očito inspirirano Samsungovim rješenjem za Bixbi. No, ovog asistenta, sve i da hoćete, ne možete koristiti, jer trenutno podržava samo standardni mandarinski jezik i nekoliko njegovih varijanti, odnosno dijalekata. Do sada nisam uspio naći načina kako ovu tipku onesposobiti, tako sam ju jednostavno zanemario, a budući da se tipke za podešavanje glasnoće nalaze na suprotnoj strani, neće doći do neželjenih aktivacija kao na Samsungu.

columns="4"

S obzirom da se zaslon proteže do krajnjih granica gornjeg dijela prednje površine, telefonska slušalica je smještena u samom rubu, zbog čega nije mogla sadržavati dodatni vanjski zvučnik, pa tako Mi Mix 3 dolazi samo s jednim, i to onim na dnu. Pored njega se nalazi mikrofon i USB-C utor, dok 3,5-milimetarskog nema.

Zanimljivo, debljina kućišta uopće nije puno narasla, usprkos kliznom mehanizmu, tj. zadržala se na vrlo elegantnih 8,5 milimetara, pa čak i uz korištenje priložene zaštitne maskice izgleda sasvim normalno, i teško da ćete ga po tom pitanju razlikovati od ostalih uređaja sličnih gabarita. Ono što se svakako osjeti je poveća masa. Naime, uređaj teži nemalih 218 grama, na što ćete se, naravno, bez problema priviknuti, jer i Galaxy Note 9 i iPhone XS Max teže preko 200, ali kad ga izravno usporedite s npr. Huaweijem Mate 20 Pro (189 grama), razlika je pozamašna.





Glavni nedostatak kućišta je izostanak bilo kakve zaštite od vode. Dakle nemamo nikakav IP certifikat i to je jedan od objektivnih minusa s kojim se budući vlasnici ovog uređaja trebaju nositi. Naravno, i do sada smo se koristili smartfonima koji nisu vodootporni, a smatram da za ovoliku razliku u cijeni u odnosu na konkurenciju, to uopće neće biti problem.

Klizni mehanizam




Iskreno, kad sam ga prvi put kliznuo ovim kliznim mehanizmom, uhvatila me nostalgija za sličnim uređajima od prije desetak i više godina, no u ovom slučaju odmak je puno manji, tj niti cijeli centimetar. Xiaomi je za ovu svrhu ugradio neodimijske magnete koji uređaj čvrsto drže u otvorenom ili zatvorenom položaju. Čvrstoća je na visokom nivou, a službeni podaci kažu da mehanizam može izdržati do 300.000 otvaranja i zatvaranja.

Zvuči odlično, ali za otvaranje morate palcem pogurati zaslon prema dolje, što samo po sebi nije problem ako je zaslon zaključan, ali ako nije, tada se može dogoditi da pogurate i pokoju ikonicu. Naravno, za okidanje selfija uvijek možete prethodno zaključati zaslon i naknadno uključiti kameru.



Ovo je bitno iz razloga što se slider može koristiti i za face unlock funkciju, koja prilično zgodno radi. Nema napredni 3D senzor mapiranja lica kao iPhone ili Huawei, ali vrlo brzo reagira. Ukoliko želite veći stupanj sigurnosti, svakako koristite čitač otisaka prstiju koji se nalazi na poleđini, dok sam slider, osim za okidanje selfija, možete koristiti i za javljanje na poziv ili otvaranje dodatnog izbornika s vašim omiljenim aplikacijama.

Zaslon


Kao što je već rečeno, Xiaomi Mi Mix 3 ima vidljivo veći zaslon od dvojice prethodnika (Mi Mix 2 i Mi Mix 2s), ali ukupnom površinom je ipak manji od prvog Mi Mixa koji je imao stari 16:9 omer stranica i bio je prilično četvrtast. Mogli bismo reći da se ovaj smjestio negdje između, jer donosi 6,4 inča u dijagonali, ali sa sada već uobičajenim 19,5:9 omjerom stranica.

Zaslon je izrađen u Super AMOLED tehnologiji, a rezolucija mu iznosi 2340 x 1080 točaka, što na kraju rezultira gustoćom od oko 400 ppi. Spomenuti 19,5:9 omjer zaslona imaju i mnogi drugi uređaji, a prednost ovoga ne treba posebno naglašavati, jer je vidljivo da nema zuba, što ga čini realno većim i zgodnijim za upotrebu, jer na vrhu ostaje više mjesta za statusnu traku i ikonice obavijesti.



Što se samog prikaza tiče, on je na visini, odnosno izravno usporediv s ostalim AMOLED-ima visoke klase, s jednako dobrim pozadinskim osvjetljenjem koje omogućuje ugodno korištenje i pod izravnim udarom sunca. Definitivno nije najsvjetliji na tržištu, ali se može ponosno nositi s prilično skupljom konkurencijom. Uz za AMOLED-e uobičajeno izvrsnu crnu, imamo i izvrstan prikaz bijele boje, što nije svugdje slučaj.

Xiaomi Mi Mix 4 je uređaj s najvećim zaslonom u odnosu na okvir kućišta kojeg smo do sada imali na testu, pa su nam sukladno tome i dojmovi izvrsni. Veliki zaslon zauzima praktički cijelu prednju površinu, i to bez zuba na vrhu, te s vidljivo manjom bradom od prethodnika i mnogih konkurenata.

Najkraći, a ujedno i najbolji opis ovog zaslona bi bio – iPhone XS Max bez zuba.

Hardver i performanse


Što kao pogonski stroj ugraditi u jesenski top model, nego isti procesor kao i za proljetni, jer proizvođači procesora još uvijek poštuju jednogodišnje cikluse. Tako u Mi Mixu 3 kuca isti Snapdragon 845 kao u modelu Mi 8, te u cijeloj plejadi top modela drugih proizvođača.

Početni model kreće sa 6 GB RAM-a, dok naš testni sadrži 8 GB. U ponudi je po prvi put i 10 GB verzija, ali samo u kombinaciji s 256 GB interne memorije.

size="medium"

Dakle, ovdje nema puno mudrosti. Mi Mix 3 pokreće jedan od najjačih trenutno dostupnih procesora, koji svoje zadaće obavlja besprijekorno, a pozamašna količina radne memorije osigurat će doslovno leteći multitasking. Za 8 ili 10 GB se svakako može reći da je overkill, ali uvijek je dobro imati rezervu snage, pogotovo ako ste zahtjevniji korisnik, bilo da igrate najnovije grafički zahtjevne igre ili ste jednostavno „heavy user“ bilo kojih drugih aplikacija.

Telefonska slušalica služi i kao dodatni zvučnik, koji zajedno s onim na dnu kućišta daje stereo ugođaj. Treba reći da je zvuk kanaliziran, odnosno da se određeni tonovi (u pravilu visoki) puštaju na gornji, a ostali na donji, no ovaj potonji djeluje dosta glasnije. Zato će o ugođaju ovisiti i ono što slušate, tako da nećete baš svugdje osjetiti stereo učinak.

Uređaj nema 3.5 mm audio utor, već samo USB-C, a prodajno pakiranje koje sam spomenuo u uvodu ne sadrži slušalice, što znači da ćete morati nabaviti ili bežične, ili one s USB-C utorom.

Xiaomi Mi Mix 3 je dual SIM, dakle možete koristiti dvije SIM kartice, a podržava i LTE frekvenciju od 800 MHz, što na mnogim uređajima namijenjenim kineskom tržištu nije slučaj. Ovdje dodajmo i to da od nedavno sve više uređaja podržava tzv. dual GPS sustav, pa ni Mi Mix 3 nije izuzetak. Njegove karakteristike su brže pozicioniranje od strane satelita, ali najviše će se osjetiti u navigaciji kad se krećete ulicama gradova među visokim zgradama.

Softver i sučelje


Xiaomi Mi Mix 3 vrti najnoviju verziju MIUI-ja – 10.0, temeljenom na Androidu 9.0 Pie. Naravno, radi se o kineskoj verziji MIUI-ja, jer globalni ROM još uvijek nije dostupan, pa zbog toga na uređaju nemamo hrvatski jezik, već samo engleski i kineski.

Jedna od bitnih novosti je komponenta umjetne inteligencije koju Xiaomi naziva AI Preload. Sustav se temelji na strojnom učenju, dakle pamti ponašanje korisnika, i sukladno tome brže pokreće aplikacije koje najčešće koristite. Dio ovog sustava je i spomenuti glasovni asistent, ali s obzirom da ne znamo kineski, nema ga smisla isprobavati.

columns="4"

Za one koji ne znaju, MIUI je jedna od najdubljih intervencija u Android uopće, ali zato radi kao podmazana. Sučelje je inspirirano onim na iPhoneu, ali ipak iskorištava sve prednosti Androida kao temelja, pa su i mogućnosti personalizacije shodno tome na samom vrhu. Izbornika s aplikacijama nema, dakle sve su smještene na početnim zaslonima, a izbornik postavki obiluje mogućnostima više nego bilo koji drugi Android.

Ovo ne mora nužno biti pozitivno, jer se vrlo lako pogubiti, ali oni kojima je personalizacija prioritet, svakako će se potruditi. U istu skupinu ubrajam i one koji vole neprestano nešto čačkati i mijenjati, tako da je MIUI za njih zapravo raj. Oni koji su već koristili Xiaomi, osjećat će se kao kod kuće, a ono što im se možda neće svidjeti je pozamašna količina aplikacija namijenjenih kineskom tržištu. Neke od njih se mogu deinstalirati, a one koje su dio operativnog sustava jednostavno prebacite u posebnu mapu i zaboravite ih.

Na uređaju kojeg smo dobili na test već su bili instalirani Google servisi, pa pretpostavljamo da će tako biti i na svim ostalim koje naručite s Honorbuya. Naime, kineski ROM nema Google aplikacije zbog poznate politike kineske vlade prema Googleu, ali ih je zato vrlo jednostavno instalirati.

Ono što svakako trebate učini je instalacija Gboard ili neke druge tipkovnice, jer je ova Xiaomijva praktički neupotrebljiva. Iako nudi mogućnost latiničnog unosa, vrlo lako ju je moguće zamijeniti za Pinyin tipkovnicu, tj, kinesko pomoćno latinično pismo za tvorbu znakova.

Kad su u pitanju stare boljke MIUI-ja, kao što je nedolazak nekih obavijesti, mogu reći da taj problem ovdje nisam iskusio, a ako vam se to i dogodi, svakako pročačkajte u postavkama ili se pokušajte poslužiti ovim vodičem, koji je sada već malo zastario, ali suština je ostala ista.

Kamera


Primarnu kameru Xiaomija Mi Mix 3 čine dva senzora od 12 megapiksela, ali različitih fizičkih dimenzija. Jedan se proteže na 1/2.55 inča, ima otvor blende f/1.8 i optičku stabilizaciju, dok drugi mjeri 1/3.4 inča i donosi telefoto leću za optičko povećanje. Ovo je u suštini isti sustav kamera kao na prethodniku – Xiaomiju Mi Mix 2s, ali i Xiaomiju Mi 8, no prema najpoznatijem i najmjerodavnijem DoXMark testu, na ovom je modelu ostvarila bolje rezultate. Razlog tome je bolja softverska optimizacija, koju će uskoro dobiti i svi ostali spomenuti modeli.

Što se same aplikacije kamere tiče, ona je u principu ostala nepromijenjena, no dodan je tzv. Night mode, odnosno poseban noćni način snimanja s produljenom ekspozicijom. U slučaju korištenja ovog načina potrebna je nešto mirnija ruka, no većih razlika u odnosu na automatski način nema, barem ne ako sličnu funkcionalnost usporedimo s Huaweijem Mate 20 Pro. Ono što mi se kog noćnog načina ne sviđa su su prenaglašene boje. Slika jest malo oštrija, ali šarenilo nije rješenje.



Isto tako, ako vam se ne sviđa kako fotografije ispadaju u automatskom načinu, pokušajte se malo poigrati postavkama u ručnom, (Manual), gdje možete podešavati duljinu ekspozicije, ISO vrijednost i druge parametre.

Od ostalih detalja imamo sada već uobičajeni portret način za dobivanje bokeh efekta sa zamućenom pozadinom. Ovaj način daje neloše rezultate, ali subjekt od kamere mora biti udaljen dva metra. Ovo ne mora nužno biti problem, ali npr. kamera iPhonea XS Max ovakve efekte postiže i na razdaljinama manjim od pola metra, uz vidljivo veći stupanj zamućenja pozadine.

Selfie kamera također donosi dva senzora. Jedan ima rezoluciju od čak 24 megapiksela, dok je drugi zapravo 2 MP senzor dubine, naravno, za dobivanje bokeh efekta pri selfiranju. Za Instagram zvijezde tu su i efekti uljepšavanja, koji će bore skinuti bolje od hidratantne kreme, ili smanjiti kilažu brže nego dva mjeseca džogiranja.

Za Xiaomi Mi Mix 3 možemo reći da ima izuzetno dobru kameru, ali opet ne dovoljno dobru da bi mogao stati uz bok najboljima, tj. Huaweiju Mate 20 Pro (ili P20 Pro), iPhoneu XS Max ili Samsungu Galaxy Note 9. Od njih se kvalitetom zapravo razlikuje u detaljima koji mnogima neće biti toliko bitni, ali ako u jednadžbu ubacimo cijenu uređaja, tada ova sitnica definitivno pada u zaborav.

Kad je snimanje videa u pitanju, Xiaomi Mi Mix 3 nudi 1080p i 4K u 30 ili 60 fps načinu, kao i manju rezoluciju, odnosno 720p. Isto tako možete birati između starog H.264 ili novog H.265 codeca. Prvi proizvodi veće datoteke, ali je podrška za njegovu reprodukciju još uvijek nešto šira, kako na klasičnim video playerima, tako i na online servisima. Tu je još i usporeni 960 fps video s trajanjem od 10 sekundi.

Primjeri fotografija i videa


Idealni uvjeti



Zatvoreni prostor



Noć



Vrlo loši uvjeti



Mrak (bljeskalica)



Portret

size="medium"

Selfie

size="medium"

Cijelu galeriju fotografija u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.


[responsive_youtube usCRNb90c8Y]
[responsive_youtube F3nI45E7VOc]
[responsive_youtube sZscdEIBASA]
[responsive_youtube bRSrcg9y9jA]
[responsive_youtube mTsWyYhG2Bc]

Baterija


Klizni mehanizam je morao uzeti neku žrtvu, a ona je u ovom slučaju baterija. Naime, kapacitet iznosi 3200 mAh, iako je Mi Mix 2s, koji je fizički manji, imao 200 mAh više. No ipak, ta činjenica sama po sebi ne predstavlja problem i daleko je od deal-breakera, ali je jasno da se Mi Mix 3 po pitanju autonomije ne može mjeriti s npr. OnePlusom 6T, Noteom 9 ili iPhoneom XS Max.



Kao vrlo velikom potrošaču, baterija bi mi se ispraznila već u popodnevnim satima, ali uz nešto umjerenije, odnosno razumnije korištenje bez problema će izdržati od ujutro do navečer.

Dojam popravlja 10W bežični punjač koji dolazi u prodajnom pakiranju, kao i tehnologija brzog punjenja, koja omogućuje da ga od 0 do 50% napunite za nekih 30 minuta, što nije rekord, ali je više nego zadovoljavajuće. Do pune baterije, bilo koji 18W punjač će ga napuniti za oko sat i pol, dok će priloženom bežičnom trebati još oko pola sata više.

Zaključak




Mi Mix je već treću godinu zaredom najviša klasa Xiaomijevih smartfona, i svojim konceptom zaslona bez zuba automatski zasjenjuje Mi seriju koja još uvijek njeguje striktne smjernice kopiranja dizajna iPhonea. Najvažnija razlika u odnosu na njega je, naravo, zaslon bez zuba, a malčice su poboljšane i mogućnosti kamere.

Klizni mehanizam će mnogima biti velika novost, i iziskivat će neko vrijeme prilagodbe, barem ako često okidate selfije, ili iz nekog razloga baš želite uređaj otključavati prepoznavanjem lica, iako je daleko sigurnija opcija čitač otisaka prstiju. Dakle, ako niste selfie junkie, uređaj praktički ne morate ni „otvarati“, odnosno na njegov klizni mehanizam možete i zaboraviti.

Njegov veliki zaslon bez zuba privući će mnoge poglede, a oni malo upućeniji će čak i pokušati saznati o kojem se modelu radi. Prijatelji i poznanici su već navikli da stalno imam neki drugi mobitel, no ovog su promatrali s posebnom pažnjom, jer uistinu i jest poseban. Zaslon od ruba do ruba bez zuba, u ovom je trenutku još uvijek rijetkost, i kao takav zanimljiv čak i ravnodušnima.

Najbolji dio priče o Xiaomiju Mi Mix 3 je cijena. Verzija sa 6 GB RAM-a i 128 GB interne memorije u Honorbuy webshopu stoji 484 eura, a 8/128 555 eura. S obzirom da se radi o EU skladištu, ne plaćate carinu ni PDV, uz dodatak od 17 eura dostave, cijena jeftinijeg modela izađe otprilike okruglo 500 eura. U slučaju da se odlučite na kuplju, ne zaboravite upisati MOBHR kupon kod, kojim ostvarujete 5 eura popusta.

Tako za nekih 3700 kuna dobivate izvrstan top model koji to uistinu jest, a po dizajnu, odnosno zaslonu bez zuba, čak i bolji. Pokretan je jednim od najjačih procesora na tržištu i opremljen izvrsnom kamerom, a s obzirom na cijenu, definitivno mu treba oprostiti nedostatak 3.5 mm audio utora i eventualno nešto slabiju bateriju, za koju još uvijek možemo reći da spada u prosjek. Isto tako, rijeko koji proizvođač će vam u prodajnom pakiranju isporučiti i izvrstan bežični punjač i zaštitnu maskicu. Koliko ćete mu oprostiti nedostatak IP certifikata, ostavljam vam da sami odlučite na temelju vaših potreba i navika.

Na kraju mogu samo zaključiti da je Xiaomi Mi Mix jedan od najboljih uređaja koje smo ove godine testirali, i definitivno neisplativiji u gornjem cjenovnom razredu.

Video recenzija


(uskoro)