Top teme

Zašto ne nosimo pametne satove i kakva im je sudbina?

Zasto-ne-nosimo-pametne-satove-i-kakva-im-je-sudbina

Pametni satovi već su neko vrijeme prisutni na tržištu. Mnoge su kompanije predstavile svoje vizije ovih napravica, ali ih korisnicima očito nisu uspjele nametnuti u većoj mjeri. Istina, nakon pojave Android Wear operativnog sustava i uređaja temeljenih na njemu, prodaja je naglo porasla, da bi tek nakon lansiranja Apple Watcha, ovaj tržišni segment na neki način bio upotpunjen.

Bilo je i za očekivati da će velik broj ponosnih vlasnika iPhonea navaliti na novu Appleovu igračkicu, i to u puno većoj mjeri nego što su Androidaši svojedobno navalili na Motorolin Moto 360 sat, prvi pametni sat na Androidu. Naravno, Apple Watch je prodan u daleko većim količinama, ne samo u usporedbi s Motorolinim satom, već sa svim Android satovima zajedno. Ovoj brojci bismo vjerojatno mogli pridodati i Samsungove Gear satove, kao i svih n+1 modela kineskih proizvođača, od kojih svaki vrti svoj operativni sustav.

No ipak, delirij je kratko trajao i prodaja više ne ide baš najbolje, a prema istraživanju nekih analitičara, čak i oni koji su kupili pametne satove, sve manje ih nose. Sada se samo po sebi nameće pitanje zašto. Zašto pametni satovi nisu postigli veću popularnost i zašto nisu toliko neodoljivi kao npr. smartfoni?

Problem dimenzija


IMG_5534-copy

Pametni satovi su svojim dimenzijama prilično ograničeni. Kod smartfona smo vidjeli da je veličina relativna i da se raspon upotrebljivog zaslona kreće od 3 do 6 inča, s napomenom da rastom dijagonale površina zaslona raste geometrijskom progresijom. Satovi ovoliki raspon mogu samo sanjati. Smartfon možete staviti u džep ili torbicu, ali sat vam uvijek stoji na ruci, i ako je prevelik, puno će vam više smetati. Zbog ograničenih dimenzija, ograničene su i mogućnosti prikaza, te samim time i opća upotrebljivost.

Ograničene mogućnosti


IMG_1153

Što možete vidjeti na malom zaslonu sata? Sat, datum, i eventualno temperaturu zraka, odnosno vremenske uvjete. Ove detalje možemo svesti pod korisne, dok ostale informacije, poput broja učinjenih koraka ili otkucaja srca, te vijesti ispisane sitnim fontom ne možemo okarakterizirati kao iznimno važne da bi nam trebale biti instantno dostupne.

Iako su pametni satovi i narukvice možda i potakli jedan dio ljudi da se više kreću, oni koji zaista treniraju, ili makar džogiraju, svakako će radije posegnuti za nekakvim Garminom ili sličnim uređajem, koji uz sve što radi pametni sat, mjeri i otkucaje srca u stvarnom vremenu. Oni koji su barem jednom upotrijebili klasični HR monitor znaju o čemu govorim i da sustav s pojasom oko prsiju nijedan pametni sat sa svojim ne baš preciznim senzorom ne može zamijeniti.

Sićušne Aplikacije


Screen-20160114161350

Male sićušne aplikacije mogu izgledati slatko i zanimljive su vam dok ih pretražujete u virtualnoj trgovini, no nakon što ih instalirate i isprobate, entuzijazam naglo opadne. U tom trenutku shvatite da su i one ograničene, kako dimenzijama zaslona, tako i općom upotrebljivošću, te da nisu ni sjena onima na smartfonima. Naravno, mnogi će sada konstatirati da ni aplikacije za Smartfone nisu sjena onima na računalima, ali budimo fer i priznajmo sami sebi da to nije izravno usporedivo. Na smartfonima ipak možemo odraditi velik broj radnji koje smo prije radili na računalima, dok na satu praktički ne možemo odgovoriti ni na poruku. Neki satovi imaju sićušne tipkovnice, koje ako niste isprobali, ne možete znati koliko su neupotrebljive, dok drugi koriste glasovne naredbe, koje su opet ograničene mogućnostima i brojem dostupnih jezika.

Također, jeste li ikad pokušali pročitati vijest na pametnom satu? Ako jeste, onda ste nakon nekog vremena shvatili da ste to isto mogli uraditi i na smartfonu, i to daleko ugodnije.

Obavijesti


Screen-20160114161311

Moram priznati da mi je za vrijeme testiranja nekolicine pametnih satova najdraži detalj bio mogućnost primanja obavijesti i čitanja poruka. U mnogim trenucima ovo je bilo vrlo praktično, ali kad sve saberemo i podijelimo, razlika u vremenu potrebnom za izvlačenje smartfona iz džepa i gledanje tih istih poruka na satu, mjeri se u sekundama. Nekome su te sekunde možda i važne, ali nisam siguran jesu li vrijedne i po nekoliko tisuća kuna.

Telefonski poziv


teleport1

Kao malo dijete sam se veselio najavi prvog Samsungovog Geara koji je došao s utorom za SIM karticu, možda ne toliko zbog želje za razgovorom preko sata, koliko zbog liječenja trauma iz djetinjstva uzrokovanih gledanjem Blake's Seven, niskobudžetne SF serije u kojoj ekipa iz budućnosti uredno razgovara preko napravica sličnih satovima.

Nakon što je uređaj stigao na test, stavio sam u njega svoju SIM karticu koju sam izvukao iz mobitela i krenuo na trening trčanja. Vodio sam se time da iz mnogih razloga moram stalno biti dostupan, ali se brzo ispostavilo da me nitko nije zvao, odnosno da u tih sat vremena nije bilo toliko važnih poziva zbog kojih bih eventualno prekinuo trening. Ali je zato uredno došlo na desetke mailova i ostalih poruka, čije su me notifikacije prilično dekoncentrirale i pogađate – prekidale ritam trčanja.

Drugi pokušaj je bio plaža. Zbog mogućnosti krađe dok se nalazi ispod ručnika, super stvar je imati mobitel na ruci. Možete slobodno skočiti u more/Bundek/bazen, bez straha da će vam netko ukrasti vašu komunikacijsku napravu. Iako je ovo zapravo odlična stvar, opet podrazumijeva da baš morate biti konstantno dostupni, čak i u trenucima opuštanja, no ako ste baš toliko važna osoba, tada sigurno imate i tjelesnu stražu ili barem batlera, koji će vas pratiti u stopu, odnosno u zaveslaj.

Telefonski poziv, dakle, nije killer aplikacija, a čak i ako spada u one kojima iz nekog razloga jest, tada imate problem jer je ponuda satova s podrškom za SIM karticu vrlo ograničena.

Zaključak


apple-watch-all

U ovom trenutku je nezahvalno upuštati se u prognoze o sudbini pametnih satova. Oni sasvim sigurno neće nestati, ali će obujam ponude svakako biti smanjen. Manji proizvođači će možda i odustati od njihove proizvodnje, a oni veći, odnosno financijski moćniji će se možda više fokusirati na dizajn.

Neki bi možda mogli optužiti i developere za slab interes razvoja aplikacija, ali ovdje se ponovo vraćamo na problem skučenog prostora.

Industrija ovdje ima dodatni problem, a to je ciklus izmjene uređaja od strane korisnika. Sličnu sudbinu su doživjeli tableti, čija je prodaja desetkovana upravo zbog sporijeg ciklusa izmjene nego što je to slučaj sa smartfonima. No ipak, tableti će preživjeti, jer im je spektar mogućnosti i upotrebe daleko širi nego satovima, tako da je, ukoliko industrija ne pronađe (nametne) valjani razlog, sudbina pametnih satova neizvjesna.