Android Recenzije

Zopo ZP720 - Recenzija

Zopo ZP720

64-bitna groznica je zahvatila velik broj proizvođača smartfona, bez obzira što Google još uvijek nije ponudio odgovarajuću verziju Androida koja bi ovakvim procesorima dala smisao. Među njima se našao i Zopo, proizvođač koji je na našem tržištu već neko vrijeme prisutan, a poznat je po solidnim uređajima i njihovim pristupačnim cijenama. Model ZP720, koji se ovih dana našao u našim rukama, dolazi u atraktivnom metalno-staklenom kućištu, s 5,3-inčnim zaslonom, spomenutom podrškom za 64-bitni rad i povezivanjem na LTE mreže. Kako se proveo na našem testu i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

150.3 x 75.7 x 7.6mm







Masa

151 grama







Zaslon

5,3″ IPS LCD 1280 x 720, 277 ppi







SoC

MediaTek MT6732







CPU

4x Cortex-A53 na taktu 1,5 GHz







RAM

1 GB







Interna memorija

16 GB (dostupno 12)







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, Direct, Hotspot, A-GPS, Bluetooth, IR, HotKnot, USB on-the-go







3G

HSPA+ 900/1900/2100MHz







4G

LTE 800/1800/2600MHz







OS

Android 4.4 KitKat







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP







Baterija

2330 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Baterija nije izmjenjiva







Performanse i fluidno sučelje

Video kamera ispod očekivanja







Podrška za LTE

Starija verzija Androida







Solidna kamera za fotografiranje








Mogućnosti povezivanja





Dizajn, kućište i zaslon


Da kineski proizvođači rado kopiraju, nije nikakva tajna niti se oni toga srame. Uostalom, ako ovu disciplinu toleriramo jednom Samsungu, zašto ne bismo i drugima? Tako Zopo ZP720 dolazi inspiriran Sonyjevom Xperijom Z3, jer donosi otprilike jednako oblikovani metalni okvir. Ipak, gornji i donji dio okvira predstavljaju zaseban dio i dolaze u drugoj boji. Debljina kućišta iznosi samo 7,6 milimetara što ovaj model svrstava u vrlo elegantne.

Za uređaj ovih dimenzija, masa od 151 grama predstavlja vrlo dobar rezultat, tako da djeluje lagano i izvrsno leži u ruci. Ostakljena pozadina je ugodna na dodir, ali ostavlja tragove prstiju i, naravno, pripazite da vam ne ispadne na pod.

columns="4"

Zbog ovakve konstrukcije kućišta, baterija je ostala neizmjenjiva, dakle fiksirana unutar kućišta kojeg se može otvoriti jedino u servisu. Tako se i utori za SIM i memorijske kartice nalaze na okviru, za čije će vam otvaranje biti potrebna igla koja je sadržana u prodajnom paketu. Jedan utor omogućuje korištenje micro SIM kartice, a drugi nano SIM ili microSD memorijske kartice. Problem ovdje može biti to što se u ovom konkretnom utoru nano SIM ne može koristiti istovremeno s memorijskom karticom, dakle ili jedno, ili drugo.

Fizičke tipke za uključivanje i podešavanje glasnoće nalaze se na desnom boku, a spomenuti SIM utori na lijevom. Na vrhu nalazimo 3,5-milimetarski audio utor i infracrveni port, dok se na dnu smjestio micro USB utor u društvu s mikrofonom. Za upravljanje sustavom, Zopo ZP720 koristi tri uobičajene kapacitivne tipke, a u ovom modelu je zanimljivo što dolaze s crvenim pozadinskim osvjetljenjem.

Središnja tipka svijetli malim crvenim krugom i uključena je svo vrijeme dok je aktivan zaslon, dok su druge dvije sa strana u obliku točke i uključuju se tek kad dotaknete jednu od njih ili središnju. Ova potonja može poslužiti i kao lampica za obavijesti, dakle zasvijetlit će kad primite poruku ili imate propušten poziv, a može imati i ulogu indikatora kad je baterija slaba i/ili kad se uređaj puni.

5,3-inčni zaslon dolazi izrađen u IPS LCD tehnologiji i već na prvi pogled možemo primijetiti dobar prikaz i kutove vidljivosti. Rezolucija mu iznosi 1280 x 720 točaka, što na ovoj dijagonali rezultira gustoćom od 277 ppi i to je za ovaj cjenovni razred sasvim u redu. Za zaštitu zaslona od grebanja koristi se folija koja već dolazi zalijepljena, a u prodajnom pakiranju nalazimo i dodatnu.

Hardver, performanse i povezivanje


Zopo ZP za pogonski stroj koristi novi MediaTekov MT6723 procesor, čija je glavna karakteristika mogućnost rada u 64 bita, naravno, kad takav operativni sustav (Android) jednom bude dostupan. Unutar procesora nalaze se četiri Cortex-A53 jezgre i kucaju na taktu od 1,5 GHz. Za grafiku se brine Mali760 grafički koprocesor, a za multitasking 1 GB RAM-a. Kapacitet interne memorije iznosi 16 GB, od čega je krajnjem korisniku dostupno nešto više od 12 GB. Dobro je to što je memorija u “jednom komadu”, dakle nije razdijeljena na dvije particije.

Screenshot_2015-04-21-13-04-18 Screenshot_2015-04-21-13-04-25 Screenshot_2015-04-21-13-04-31 Screenshot_2015-04-21-13-04-38

Ova konfiguracija u startu jamči vrlo dobre performanse kad su pitanju procesorski zahtjevne aplikacije i radnje. To znači da ćete bez problema pokretati i zahtjevnije igre, dok količina RAM-a od jednog gigabajta predstavlja minimum. Na opće performanse i fluidnost u radu aplikacija to ne bi trebalo imati utjecaja, jedino će izmjenjivanje, tj. multitasking osigurati manju količinu istovremeno pokrenutih aplikacija u odnosu na uređaje s više RAM-a.

Povezivanje se svodi na uobičajene mreže i protokole. Uređaj radi na 2G, 3G i 4G mrežama, podržava WiFi, što uključuje Direct i Hotspot načine, tu je Bluetooth, a ima čak i infracrveni port. Tu je još i USB on-the-go, te HotKnot protokol za razmjenu podataka na blizinu, ali radi isključivo s uređajima pogonjenim MediaTekovim procesorima.

Prijem signala i kvaliteta poziva su na zadovoljavajućoj razini, s tim da treba napomenuti kako smo uređaj testirali u zoni vrlo dobre pokrivenosti. Jasnoća zvuka u slušalici je također zadovoljavajuća, a za vanjski zvučnik možemo reći da je jedan od glasnijih u svojoj klasi.

Softver i sučelje


Zopo ZP720 temeljen je na Androidu 4.4 KitKat i ne koristi nikakvu posebnu nadogradnju sučelja. Dakle, imamo otprilike Googleov AOSP, s tom razlikom što je na djelu poseban set ikonica s “podlogom” koje zbog toga djeluju uniformirano. Sustav početnih zaslona je kreiran na uobičajen način, a izbornik s postavkama ima obojene ikonice.

Sučelje je općenito brzo i fluidno. Najveće zasluge za to odnosi činjenica da su izmjene originalnog OS-a minimalne i da nema posebne nadogradnje koja bi ga usporavala.

columns="4" size="medium"

Galerija, unutar koje je moguće pregledavati fotografije i video sadržaj, također je brza. Nudi klasičan “rešetkasti” prikaz albuma i jednostavni uređivač fotografija, a zanimljiv je i prikaz “živih” sličica videa. Video player će pokrenuti praktički sve mp4 i 3gp datoteke, dok ćete za one s nepodržanim codecima morati instalirati neku od alternativnih aplikacija iz Play trgovine.

Od dodatnih aplikacija možemo izvdojiti Flash Player koji radi unutar Android Internet preglednika, FM radio, DocumentsToGo za uređivanje Office dokumenata, a tu su i uobičajeni alati za organizaciju radnog i slobodnog vremena.

ZaZaRemote je aplikacija za daljinsku kontrolu drugih uređaja putem infracrvene veze. Možete određivati profile, npr. dnevni boravak i dodati uređaje kojima želite upravljati. Unutar aplikacije morate naći vaš model televizora ili nekog drugog uređaja. Nakon što odaberete brand, Zopo je potrebno usmjeriti prema uređaju kojim želite upravljati, a aplikacija bi ga trebala sama prepoznati. Imajte na umu da u trenutku traženja modela, uređaj mora imati aktivnu podatkovnu vezu.

Kamera


Zopo ZP720 dolazi s 13 MP kamerom u čijem se društvu nalazi i LED bljeskalica, dok prednja kamera ima senzor od 5 megapiksela. Sučelje kamere je poznato iz dosadašnjih Zopovih modela. Na desnoj strani nalazimo virtualne tipke za okidanje i uključivanje snimanja videa, postavke te prečicu prema galeriji, dok lijeva strana sadrži odabir načina snimanja. U gornjem desnom kutu nalazimo opciju HDR-a, postavke bljeskalice i uključivanje, odnosno isključivanje digitalne stabilizacije, te uključivanje prednje kamere.

Screenshot_2015-04-23-09-23-03 Screenshot_2015-04-23-09-23-09 Screenshot_2015-04-23-09-23-14 Screenshot_2015-04-23-09-23-20

U postavkama je moguće podešavati parametre kao što su načini scene, ekspozicija, način fokusiranja, prepoznavanje lica i osmijeha, ISO osjetljivost i odabir veličine slike. Raspon je zaista velik i nudi odabir od QVGA, VGA, 1, 2, 3… pa sve do 13 megapiksela.

Postavke videa nude filter za smanjivanje buke, baratanje digitalnom stabilizacijom, kao i odabir veličine videa.

U kvalitetu fotografija se možete uvjeriti pogledom na primjere koje smo snimili. U idealnim uvjetima situacija je praktički izvrsna, s realnim prikazom boja i visokim stupnjem oštrine. U unutarnjem prostoru i pri umjetnom osvjetljenju situacija nije puno lošija, jer je količina šuma minimalna. U potpunom mraku prilično jaka bljeskalica će osigurati solidne rezultate, no uz ne baš najvjerniji prikaz boja, jer je vidljiv određeni zelenkasti ton. Video ne možemo pohvaliti jer nije reprezentativan. Dosta visok stupanj kompresije presudio je detaljima, što automatski utječe na opći dojam, no taj je problem svakako moguće riješiti softverskom nadogradnjom kad bude dostupna.

U konačnici možemo reći da je kamera vrlo dobra kad su u pitanju fotografije, a ukoliko vam je snimanje videa od presudne važnosti, radije izaberite neki skuplji model.

Primjeri fotografija


columns="4"

Primjeri videa




[responsive_youtube ZW3Iv7sRj0I]

Baterija


Zopo ZP720 dolazi s baterijom kapaciteta 2330 mAh, za koju moramo ponoviti da, zahvaljujući koncepciji kućišta, nije izmjenjiva bez odlaska u servis. Što se autnomije tiče, nikakvih posebnih iznenađenja nema. Nominalno mali kapacitet za jedan 5,3-inčni uređaj bit će kompenziran relativno malom rezolucijom i procesorom koji nije previše zahtijevan.

U konačnici, situacija je ovakva: test baterije se odvijao u uobičajenim uvjetima, sa stalno aktivnom podatkovnom vezom, uz stalnu sinkronizaciju dvaju e-mail pretinaca, hangouts aplikacije i 100% osvjetljenje zaslona. Tijekom dana je bilo oko 30 minuta telefonskog razgovora, oko sat i pol surfanja (uključujući Facebook i Twitter), 20 minuta igranja, 20 minuta YouTube streaminga, 20 minuta reprodukcije videa i okidanje desetak fotografija. U navedenim uvjetima baterija je bez poteškoća izdržala od ujutro do navečer, tj. u 20h je indikator pokazivao 15%.

Zaključak


Za 1899,00 kuna, koliko iznosi cijena Zopa ZP720, dobivate vrlo dobar uređaj s velikim 5,3” zaslonom i hardverom koji osigurava bezbrižno i nesmetano svakodnevno korištenje, bilo u poslovnu, bilo u privatnu ili zabavnu svrhu. Ugrađeni 64-bitni procesor u ovom trenutku nije od velike koristi, premda će ponuditi više nego solidne performanse.

Ono što ovaj uređaj čini posebnim i dosta drukčijim od dosadašnjih Zopovih modela koje smo testirali, je dizajn i izbor materijala. Kombinacija metala i plastike je u pravilu rezervirana za osjetno skuplje modele, a ovdje to možete dobiti za dosta povoljan iznos.

Uređaj kao takav namijenjen je prvenstveno onima kojima je potreban veći zaslon, prosječne performanse, mogućnost korištenja LTE mreže i solidna kamera za fotografiranje, a zadovoljni će biti i svi oni kojima izgled smartfona predstavlja jedan od prioriteta.