Android Recenzije

Zopo ZP920 - Recenzija

Zopo ZP920 Recenzija

Proteklih smo se dana družili s još jednim Zopo uređajem koji dolazi u nešto veselijem izdanju i s okvirom od pravog metala. Radi se o modelu ZP920 s 5,2-inčnim zaslonom i prilično jakom hardverskom konfiguracijom. Tu je još i podrška za 4G mreže, 13 MP kamera koja obećava i uobičajeni dual SIM sustav. Kako se Zopo ZP920 proveo na našem testu i kako nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

144 x 72 x 9 mm







Masa

142 grama







Zaslon

5,2″ IPS LCD 1920 x 1080, 423 ppi







SoC

MediaTek MT6752







CPU

8x Cortex-A53 na taktu 1,7 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB on-the-go







3G

HSPA+ do 42 Mbps







4G

LTE Cat 4 do 150 Mbps







OS

Android 4.4 KitKat







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

8 MP







Baterija

2300 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i metalni okvir

Slabo osvijetljene kapacitivne tipke







Hardver i performanse

Kvaliteta videa ispod očekivanja







Vrlo dobra kamera








Dual SIM








Cijena








Dizajn, kućište i zaslon


Ne možemo reći da je dizajn Zopa ZP920 originalan, tj, da nešto slično već nije viđeno, ali svakako treba pohvaliti konacepciju kućišta s malom količinom “mesa” oko zaslona. Ono što će posebno privući pažnju je pozadina, tj. poklopac baterije koji dolazi sa šarama, odnsono nekakvom ilustracijom koja će svakako “podići” ukupan izgled. Na crnom modelu dolazi uzorak s nekoliko nijansi sive, dok je bijeli nešto šareniji, s bljeđim nijansama plave, zelene, roze, narančaste i žute boje. Sve skupa ne djeluje previše napadno, dapače, decentno je i zanimljivo.



Kao što je u uvodu već rečeno, Zopo ZP920 dolazi s metalnim okvirom, koji u stvari nije okvir u punom smislu riječi, već se nalazi na lijevom i desnom rubu plastičnog kućišta. Zahvaljujući ovome, kućište izgleda čvrsto i robusno, premda je stražnji poklopac odvojiv. Od metala su i fizičke tipke na rubovima, dok se microUSB i 3,5 mm audio utor nalaze na plastičnim djelovima, tj, na vrhu i dnu kućišta.

Ispod zaslona imamo tri pomalo neobično dizajnirane kapacitivne tipke crvene boje, za što se može reći da je atraktivnog izgleda, no pozadinsko osvjetljenje je slabašno i jedna primjetno, osim u mrklom mraku.

Zaslon je izrađen u IPS LCD tehnologiji, a rezolucija mu iznosi razumnih 1920 x 1080 točaka, što na 5,2 dijagonali daje gustoću od 423 ppi. Kutovi vidljivosti su odlični, što vrijedi i za prikaz boja, odaziv i opći dojam, a porvrh svega imamo Gorilla Glass zaštitni sloj.

Hardver, performanse i povezivanje


Zopo ZP920 za pogonski stroj koristi MediaTekov procesor MT6752, u kojem na taktu od 1,7 GHz kuca osam Cortex-A53 jezgri na taktu 1,7 GHz. Ovaj procesor dolazi s podrškom za rad u 64 bita, no na bilo kavu korist od toga ćemo malo pričekati, tj. dok Google ne ponudi 64-bitni Android operativni sustav. Količina RAM-a iznosi 2 GB, što će osigurati nesmetan multitasking, a tu je i Mali-760 grafički koprocesor. Interna memorija ima kapacitet od 16 GB, no krajnjem je korisniku dostupno oko 12 i to na jedinstvenoj particiji. Ako to nije dovoljno, možete umetnuti i MicroSD memorijsku karticu.

Ova konfiguracija rezultirala je izvrsnim performansama, posebice u segmentu zahtjevnijih igara, koje su se pokretale i izvršavale izvrsno, nudeći vrlo visoku razinu igrivosti, čemu je pridonjela i 1080p relzocija zaslona. Isto vrijedi i za sve druge aplikacije.

columns="4"

Drugi benifit novog MT6752 procesora je podrška za 4G mreže, a sudbina je htjela da upravo ovim uređajem isporbamo upravo nadograđenu HT-ovu LTE mrežu koja sada nudi brzine downloada do 150 mbps (LTE Cat 4). U praksi smo uspjeli postići brzine između 60 i 90 Mbps, što je samo po sebi izvrstan rezultat.

Kod povezivanja navedimo još uobičajeni WiFi, Bluetooth i A-GPS koji rade uredno, a imamo još i USB on-the-go, te HotKnot za povezivanje s drugim uređajima koje pokreću MediaTekovi procesori. Prijem signala i kvalteta poziva odgovaraju svim standardima i tu nema posebnog prigovora. Jačinu telefonske slušalice i vanjskog zvučnika možemo svrstati u prosjek.

Softver i sučelje


Zopo ZP920 dolazi s Androidom 4.4 KitKat bez posebne nadogradnje sučelja, ali od stock AOSP-a razlikuje se po manjim intervencijama vidljivim u izborniku postavki i po posebnom setu ikona. Jedna od dodatnih aplikacija je Flash Player koji radi unutar Android internet preglednika, a tu su još Documents To Go, FM radio i Magic Shot za razne egzibicije s kamerom.

Sustav je prilčno brz i fluidan zahvaljujući ponajprije moćnoj hardverskoj konfiguraciji, a potom i softverskoj optimizaciji.

Sustav nudi i čitav niz dodatnih mogućnosti upravljanja gestama, što je primjenjivo u Galeriji, sučelju kamere i glazbenom sviraču.

columns="4"

I ovdje imamo tzv. smart wake funkciju koja omogućuje jednostavno buđenje zaslona dvostrukim dodirom. Buđenje uređaja omogućeno je i gestom povlačenja prstom prema gore, potom dolje za izravno pokretanje glazbe, a lijevo-desno za promjenu pjesme.

Ne smijemo zaboraviti ni buđenje zaslona uz izravno pokretanje određenih aplikacija. Na primjer, iscrtavanjem slova c po zaslonu, on se probudi i pokrene kameru. Slovo e pokreće internet preglednik, w File manager, m glazbu, a o prikazuje početni zaslon. Naravno, sve navedeno su samo zadane postavke, jer ovim gestama možete pridružiti bilo koju drugu aplikaciju, uključujući i one naknadno instalirane.

Što se multimedije tiče, Zopo ZP920 koristi klasičnu galeriju fotografija s mogućnošću jednostavnog uređaivanja, dok je video player prilično spartanski i podržava samo osnovne video formate i codece. Za svaki ozbiljniji rad s videom, najbolje je instalirati nekakav alternativni video player.

Kamera


Zopo ZP dolazi s 13.2 MP kamerom koja snima i 1080p video, LED bljeskalicom i prednjom kamerom od 8 megapiskela. Softversko sučelje kamere poznato nam iz niza drugih kineskih smartfona i nudi prilično širok spektar mogućnosti. Imamo razne preddefinirane filtere, načine snimanja, geooznačavanje, podešavanje ekspozicije, ISO vrijednosti, balansa bijele boje, a tu je i samookidač, prepoznavanje lica i osmjeha, te vrlo širok odabir veličine fotografija, od QWGA pa sve do 13,2 MP. Video se snima u četiri veličine, s tim da je najveća 1080p. Moguće je uključiti, odnosno isključiti softversku stabilizaciju i snimati u time-lapse načinu.

Kvaliteta fotografija je, kao i kod većine Kineza novije generacije, na vrlo dobroj razini za ovaj cjenovni razred i tu se nema što prigovoriti. Na danjem svjetlu imamo fotografije koje se na prvi pogled teško mogu razlikovati od onih koje snimamo osjetno skupljim uređajima, no čak ni padom osvijetljenosti ambijenta situacija se puno ne pogoršava. Bljeskalica je osrednje jačine, dakle osigurat će solidne fotografije u mraku, ali ne očekujte previše.

Video se ne može pohvaliti kvalitetom kao fotografije. Količina detalja je vidljivo smanjena zbog povećeg stupnja kompresije i ukupan dojam nije na razini koju smo očekivali. Naravno, ovo je daleko od deal-breakera, osim ako vam snimanje videa nije presudna stavka prilikom kupovine smartfona. Bilo kako bilo, video kamera će poslužiti osnovnoj svrsi, tj. za povremeno snimanje manje zahtjevnih kadrova i scena.



Iste fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.


Baterija i autonomija


Ispod stražnjeg poklopca nalazi se baterija kapaciteta 2300 mAh, što za jedan smartfon ovih dimenzija i karakteristika ne zvuči obećavajuće. Osmerojezgreni procesor zasigurno nije mali potrošač, no njegove Cortex-A53 jezgre nude kakav-takav kompromis između performansi i štedljivosti. U ovo se donekle uklapa i zaslon sa svojom razumnom rezolucijom, no ono što je svakako veći potrošač je 4G mreža.

Ukoliko uređaj koristite na 2G/3G mrežama, autonomija će u uvjetima umjerenog korištenja svakako potrajati od ujutro do navečer. Ako se pak spajate na LTE i često koritite sve blagodati brzog interneta, punjač pripremite i prije večernjih sati.

Više od jednog dana autonomije moguće je postići isključivo uz veće mjere štednje, a to podrazumijeva neaktivnu podatkovnu vezu, s povremenim spajanjem po potrebi i naravno, smanjivanje osvjetljenja zaslona.

Zaključak


Zopo ZP920 nas je najprije ugodno iznenadio dizajnom, tj. decentno ilustriranim stražnjim poklopcem, ali i metalnim rubovima kućišta koji uvelike doprinose općoj eleganciji. S hardverske strane, vidljivo je da se radi o prilično nabrijanom modelu koji postiže izvrsne performanse, no pritom će trebati pripaziti na bateriju, posebice kod igranja. Podrška za LTE Cat 4 (do 150 mbps) svakako je dobrodošla, ali je i to još jedna stavka koja povećava potrošnju. Kamera će osigurati kvalitetne fotografije, čak i nešto tamnijim uvjetima, ali tu kvatiteu ne prati video.

Kad je softver u pitanju, vidjeli smo da nema posebnih iznenađenja. Sve radi onako kako se od jednog ovakvog uređaja i očekuje, a pohvalno je što je sustav upravljanja gestama vrlo dobro koncipiran i implementiran.

Kako god okrenemo cijena od 2.199,00 kuna za jedan ovakav uređaj čini se razumnom. Uređaj kao takav bi mogao biti zanimljiv vrlo zahtijevnim korisnicima kad su u pitanju performanse, a posebno onima koji za njih ne žele plaćati i do dvostruko veću cijenu kod konkurencije.

Ovdje napomenimo da Hangar 18 od sutra kreće s promocijom Zopo Mobile shopa, gdje daje 5% popusta na sve uređaje, tako da će vas Zopo ZP920 u konačnici koštati 2090,00 kuna.

Video recenzija

[responsive_youtube q75e4KTYaWk]