Android Recenzije

ZTE Blade A512 - Recenzija



ZTE nije jedan od proizvođača koji ima na desetke mobitela u ponudi, ali se trudi pokriti sve cjenovne razrede. Nedavno smo se družili s njihovim smartfonom Blade A910 za kojega smo zaključili da nudi dosta s obzirom na uloženo, a u ovom slučaju smo imali priliku isprobati model ispod njega - Blade A512. Manja cijena je ovdje rezultirala izostankom metalnog kućišta i čitača otisaka prstiju, a nema ni AMOLED zaslona. Situacija je malo ublažena Snapdragon procesorom, no nemojte očekivati čuda jer ih niste trebali očekivati ni kod boljeg modela.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

164,3 x 71,6 x 7,6 mm




Masa

130 grama




Zaslon

5,2″ IPS LCD, 1280 x 720, 282 ppi




SoC

Qualcomm Snapdragon 425




CPU

4x Cortex-A53 1,4 GHz




RAM

2 GB




Interna memorija

16 GB




Micro SD

Da




Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, micro USB, FM radio




3G

HSPA+




4G

LTE Cat.4, 150/50 Mbps




OS

Android 6.0.1 Marshmallow




Kamera

13 MP, 1080p video, LED bljeskalica




Prednja kamera

5 MP, 1080p video




Baterija

2540 mAh




Cijena





Ustupio

Recro





PREDNOSTI

NEDOSTACI





Kvaliteta izrade i ergonomija

Osrednja kamera




Vrlo dobar zaslon





Glasan zvučnik





Autonomija baterije





DIZAJN I KUĆIŠTE


Metal je zavladao na tržištu pametnih telefona, no iznimke se još uvijek nađu. Reći da je to nedostatak bi možda bilo pogrešno jer plastika od koje je Blade A512 izrađen sve samo ne glatka, a to uz zaobljene rubove znači da u ruci leži gotovo savršeno i sigurno vam neće samo tako iskliznuti kroz prste. Naime, plastika je brušena na način da ostavlja dojam brušenog, odnosno poliranog kamena.

Zbog detalja oko tipke za uključivanje, kućište izgleda kao da je na njemu maska, no tu je samo da istakne tipku. Naravno, u bijeloj varijanti se to jedva primijeti.

Prednja strana je u potpunosti crna i pretpostavljamo da je zaštićena nekim staklom s pojačanom otpornošću na grebanje. U društvu 5,2-inčnog zaslona se s gornje strane nalaze senzori, selfie kamera, zvučnik za pozive i LED svjetlo za obavijesti, a donja strana stoji neiskorištena jer uređaj ima virtualne tipke za navigaciju na zaslonu.



S lijeve strane je pozicionirana ladica koja prima dvije SIM kartice ili jednu SIM i jednu micro SD karticu, s gornje 3,5-mm priključak i sekundarni mikrofon te na kraju s donje micro USB priključak, zvučnik za multimediju i glavni mikrofon. Straga nalazimo 13-megapikselnu kameru koja je blago ispupčena te LED bljeskalicu.

Za jedan smartfon s 5,2-inčnim zaslonom je A512 prilično dugačak, no širina i debljina su svakako u prosjeku za ovu klasu, čak i rame uz rame s dvostruko skupljim uređajima. Za svoje dimenzije je vrlo lagan, ali ne djeluje nekvalitetno izrađen, dapače, vrlo je čvrst i ne proizvodi neugodne zvukove škripanja.

Jedino što nedostaje je čitač otisaka prstiju - viđali smo ga i na uređajima lošijih specifikacija, ali vjerojatno to mnogima neće biti deal breaker.



U paketu dobivate micro USB kabel, punjač (1 A), slušalice i iglu za otvaranje ladice za kartice.

ZASLON


Blade A512 ima 5,2-inčni IPS LCD zaslon HD rezolucije, što i nije preloše jer daje 282 piksela po kvadratnom inču. Prikaz boja je prilično precizan, ali nema nikakvih mogućnosti podešavanja u postavkama. Na otvorenom prostoru osigurava dobru vidljivost, a minimalna razina osvjetljenja je dovoljno niska da ne opterećuje oči u mračnom prostoru. Općenito, ovaj zaslon se po ničemu ne ističe, ali je dobro izbalansiran i s obzirom na cijenu uređaja mu se ne može ništa prigovoriti.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Ako ste pročitali specifikacije, vidjeli ste da Blade A512 ima procesor iz Qualcommove serije 400 koja je namijenjena upravo smartfonima iz niže klase. Ovdje se ipak radi o relativno novom Snapdragonu 425 koji u praksi pokazuje puno bolje performanse nego što se može zaključiti iz rezultata testova. Čipset se sastoji od četverojezgrenog procesora takta do 1,4 GHz (Cortex-A53) i grafičkog čipa Adreno 308. Za svakodnevne potrebe prosječnog korisnika je solidan izbor, a ako vas zanima kako se ponaša s novijim 3D igrama, moramo priznati da i nije preloše. Npr. Angry Birds 2 koji sigurno ne predstavlja posljednja dostignuća u 3D-u, ali je znao trzati na pojedinim uređajima, ovdje radi potpuno glatko.



Radna memorija od 2 GB je dostatna za stabilan rad sustava i prebacivanje između nekoliko ne prevelikih aplikacija, što je i sasvim očekivano. Blade A512 je dobar dokaz da je na Androidu 2 GB još uvijek dovoljno za manje zahtjevne korisnike, naravno, uz dobru optimizaciju sustava.

size="medium"

Ako često slušate glazbu preko ugrađenog zvučnika, trebali biste biti zadovoljni i glasnoćom i kvalitetom zvuka. U pravilu nikad nemamo poteškoća prilikom glasovnih poziva ili korištenja bilo kojih bežičnih mreža, a tako je i u ovom slučaju. LTE X6 modem podržava brzine prijenosa podataka do 150/50 Mbps i to je trenutno još uvijek zadovoljavajuće. Za slušanje radija uz uštedu mobilnih podataka tu je i FM prijemnik.

SOFTVER I SUČELJE


Drugi Blade model, drugo sučelje. Iako je bilo za pretpostaviti da A512 ima sučelje identično onomu na A910, ipak nije tako. Vizualno, većinom je u stilu standardnog Android sučelja, i više nego na A910, ali iz nekog razloga su još uvijek poneke ikone drugačije. Ova inačica nema mogućnost mijenjanja ikona, efekata prijelaza i slično nego samo pozadina. Na kraju krajeva, to nije ni toliko bitno, jedino se postavlja pitanje zašto ZTE ima toliko različitih sučelja od modela do modela.

Od deklariranih 16 GB interne memorije, kad se oduzme sustav i instalirane aplikacije kojih nema puno, na raspolaganju ostaje 9,4 GB. To će biti dovoljno za instalaciju svih potrebnih aplikacija, ali i za nešto multimedije. Kad se memorija počinje popunjavati, vrijeme je za micro SD karticu, a tad možete zaboraviti rad s dvije SIM kartice.

size="medium"

Rad oprativnog sustava je fluidan i ne primjećuje se nedostatak procesorske snage ili RAM-a. Bilo je par situacija kad su se pojedine aplikacije srušile, no problem nije učestali. Osim standardnih aplikacija koje dolaze s više-manje svim Android smartfonima, ovdje su se našle još i Clean Master, Facebook, WeShare i WPS Office te servisna ZTE Cares. ZTE sigurno nije pretjerao po pitanju bloatwarea, čak nema ni aplikacije za vremensku prognozu.

Zadana tipkovnica je SwiftKey, ali pored nje dolazi i Androidova tipkovnica koju je poželjno zamijeniti, odnosno nadograditi na Gboard kako biste uživali u svim mogućnostima koje nudi.

size="medium"

Općenito, sustav radi dobro i nije opterećen procesima koji bi ga usporavali. Tu i tamo se pojavi neki sitni bug, ali ne kvari ukupni dojam.

KAMERA


Na području kamere nema nikakvih iznenađenja. Ako ste zadovoljni performansama uređaja, i kamera će vam biti dovoljno dobra za svakodnevno (ili rjeđe) korištenje. O veličini fotografija ne treba trošiti previše riječi, 13 MP je davnih dana postao standard za ovu klasu (uz iznimku 12-megapikselnih kamera s većim pikselima, rezerviranih za skuplje uređaje), a suprotno tome, 5 MP na selfie kameri možda ne zvuči idealno pored brojnih 8 MP kamera.

Sučelje kamere ima niz prečaca, ali ne djeluje kao šuma. Lijeva strana se sastoji gumbića za prebacivanje kamera, odbrojavanje, bljeskalicu, HDR i postavke, a na desnoj birate način rada te okidate fotografije i snimate video zapise. Naravno, prečac za galeriju je neizostavan. Kamera ima predefinirane scene i filtre, ali i ručni način rada koji vam omogućuje regulaciju balansa bijele boje, ISO osjetljivost i ekspozicije.

size="medium"

Kvaliteta fotografija je zadovoljavajuća pri idealnim i malo manje idealnim uvjetima. Naravno, noćne fotografije su daleko od poželjnih, što je razumljivo s obzirom da i dnevne pate zbog lošijeg dinamičkog kontrasta. HDR će malo ispeglati pojedine situacije, ali ponekad će rezultati biti i gori. Iznenađujuće, zatvarač je vrlo brz, čak i kod vrlo slabog svjetla.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

BATERIJA


Višednevno druženje s A512 je pokazalo da kapacitet baterije od 2540 mAh uopće nije nedostatak. Tu sigurno veliku ulogu igra procesor koji za današnje dosege tehnologije radi na prilično niskoj frekvenciji od maksimalno 1,4 GHz, ali isto tako i zaslon sa skromnim brojem piksela.

Kod normalne upotrebe izdrži dva dana, a to je jasan indikator da bez problema može podnijeti cjelodnevni intenzivni rad. Jedino što vas može zeznuti je sporo punjenje koje traje oko tri sata pa si nemojte dozvoliti da se isprazni usred dana ako uza se nemate prijenosnu bateriju.

ZAKLJUČAK


ZTE Blade A512 je još jedan solidan smartfon iz ponude ovog kineskog diva. Osobe koje traže kompaktne dimenzije i malu masu, zaslon s dobrom vidljivošću na otvorenom prostoru i izdržljivu bateriju će smatrati Blade A512 zanimljivim izborom, ali isto tako će dobiti uređaj koji bez većih poteškoća može pokrenuti i novije igre te poslužiti kao povremena zamjena za "pravu" kameru.

Ako svoj smartfon volite držati podalje od znatiželjnih očiju, nedostatak čitača otisaka prstiju bi mogao biti problemčić. Naravno da postoje i druge metode zaključavanja uređaja, no očitavanje otiska prsta je sigurno najbrža. Šanse za ažuriranje na Android 7 su mršave (govorim iz iskustva), što opet nekome neće biti presudno kod odabira. Cijena uređaja je možda malo previsoka u odnosu na neke druge "kineze", no na umu svakako treba imati da ZTE, koji je uvoj branši inače cijenjeno ime, za taj iznos nudi i servisnu podršku u Hrvatskoj.

Najbolju ponudu ZTE uređaja potražite na Mobis.hr.