ZTE Blade A910 - Recenzija



Blade je ZTE-ova niža klasa koja u pravilu nudi solidne performanse i mogućnosti za prihvatljivu cijenu. Na test nam je stigao Blade A910, i dok će vam možda trebati malo više vremena da mu zapamtite ime, njegove karakteristike i odnos uloženog i dobivenog bi vas mogli brzo privući.

AMOLED zaslon, odlična baterija, tanko i lagano metalno kućište, solidan hardver - sve to za 1599 kn. S tom cijenom je Blade A910 zapravo najskuplji model iz serije Blade koji možete kupiti u Hrvatskoj. Ne treba posebno naglašavati da je namjena ovog uređaja za ljude koji trebaju veliki zaslon i izdržljivu bateriju, dok su performanse, iako su pristojne, ipak u drugom planu.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

152 x 75 x 6,9 mm




Masa

135 grama




Zaslon

5,5″ AMOLED, 1280 x 720, 267 ppi




SoC

MediaTek MT6735




CPU

4x Cortex-A53 1,3 GHz




RAM

2 GB




Interna memorija

16 GB




Micro SD

Da




Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, micro USB, FM radio




3G

HSPA+




4G

LTE B1/B3/B7




OS

Android 6.0.1 Marshmallow




Kamera

13 MP, 1080p video, LED bljeskalica




Prednja kamera

8 MP, 1080p video




Baterija

2500 mAh




Cijena

1.599,00 kn u vrijeme testiranja. Najbolju ponudu potražite na Mobis.hr




Ustupio

Recro





PREDNOSTI

NEDOSTACI





Lagano kućište

Malo stariji procesor




Izvrstan zaslon za svoju klasu

Prosječna kamera




Glasan zvučnik





Autonomija baterije





DIZAJN I KUĆIŠTE


ZTE Blade A910 dolazi u metalnom kućištu, no ono nije toliko impresivne kvalitete koliko biste se nadali. To sigurno ne znači da je loše, ali kad uređaj prvi put primite u ruke, iznenadit će vas koliko je lagan za svoju veličinu, ima tek 135 grama, što je posljedica tanjih stijenki i više plastičnih dijelova. Lagano kuckanje prstom po poleđini rezultira šupljim zvukom, a pod jačim pritiskom se površina malo uvija.

U metalni okvir je s desne strane ugrađena tipka za uključivanje i odmah do nje se nalazi ladica za kartice, dok je sa suprotne strane dvostruka tipka za regulaciju glasnoće. 3,5 mm priključak za slušalice je u gornjem bridu, a u donjem su mikrofon, zvučnik i micro USB priključak. Prednja strana je u potpunosti crna, tek se malo ističe zvučnik za pozive pored kojeg su smješteni senzori, LED svjetlo za obavijesti i selfie kamera. Na poleđini imamo kameru, jednu LED bljeskalicu i čitač otisaka prstiju.



Ukratko, Blade A910 je dizajniran minimalistički i sve dobro funkcionira. Sve površine su glatke i zbog malo većih dimenzija treba biti oprezan da vam ne izleti iz ruke, što bi vjerojatno završilo tragično. Tipke su možda malo glasnije, ali su precizne i ne dolazi do slučajnih pritisaka u džepu.

U paketu dobivate micro USB kabel, punjač (1 A) i slušalice.

ZASLON


5,5-inčni AMOLED zaslon u smartfonu iz ovog cjenovnog ranga? Zvuči primamljivo, a tako i izgleda. Sigurno nije u klasi s ionako najnaprednijim Samsungovim Super AMOLED zaslonima, čak ni s nedavno testiranim ZTE Axonom 7 Mini, ali za ono što se od njega očekuje je iznenađujuće dobar. Boje i kontrast možete podešavati zahvaljujući tehnologiji MiraVision, tako da niste ograničeni na tvorničke postavke AMOLED zaslona koji imaju zasićenije boje od IPS LCD-a. U ovom slučaju posebno do izražaja dolaze narančasta i zelena boja koje znatno odudaraju od idealnog pa ih treba "smiriti" u postavkama.

Rezolucija 720p je malo "tanka" za 5,5-inčni zaslon i to je jedini ozbiljni prigovor, no tako je moralo biti jer ugrađeni procesor ne podržava veću rezoluciju zaslona. Vidljivost na otvorenom je vrlo dobra, a kontrast i prikaz boja (uključujući i crnu) nisu ništa lošiji.


HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


MediaTekov procesor MT6735 je s nama već prilično dugo i tko zna u koliko je raznih uređaja ugrađen. Samim time dobro znamo što možemo očekivati od njega, a to su dobre performanse uz postojan rad bez neželjenog zagrijavanja. Naravno da je u međuvremenu izašao cijeli niz novih i bržih procesora, ali nekakve ozbiljne probleme nećete doživjeti.



Rezultati testova, koliko god su u suštini nebitni, pokazuju brojeve koje smo već mnogo puta vidjeli, možda i mrvicu bolje, tako da je ZTE dobro odradio posao optimizacije. U današnje vrijeme je 2 GB minimum za ugodan rad i u principu je tako i ovdje, nema nikakvih trzanja, prebacivanje iz jedne aplikacije na drugu je glatko i brzo. Najzahtjevnije igre uglavnom rade bez problema, no kod prikazivanja velikog broja efekata dolazi do malog pada FPS-a. Kakvo god opterećenje bilo, procesor se grije izuzetno malo.

size="medium"

Zvučnik za multimediju je iznenađujuće glasan, a kvaliteta zvuka je prosječna. Ako zvuk pojačate do kraja, neće doći do prevelike distorzije. Čitači otisaka prstiju koji su smješteni na poleđinu u pravilu reagiraju na dodir bez da se prethodno mora uključiti zaslon, ali ovdje nije tako. Čitač je u stanju mirovanja i ne poduzima ništa sve dok uređaj ne probudite iz sna. Malo nespretno i sporo rješenje, moramo priznati. Po pitanju preciznosti nije među boljima, ali kad se naviknete i svaki put prst stavite točno u sredinu čitača, radi odlično.

Veze s bežičnim mrežama rade standardno dobro, a tu je i FM radio kojeg nam je drago vidjeti pa makar ga i nikad ne uključili.

SOFTVER I SUČELJE


Iako ZTE uređaji dolaze s korisničkim sučeljem MiFavor, Blade A910 ima ono klasično-generičko u kojem su samo izmijenjene ikone i pokoji detaljčić. Nema ni posebnog izbornika s aplikacijama, no čim uđete u postavke sustava, vidite onaj dobro poznati dizajn Androida. Uređaj se otključava registracijom otiska prsta, unosom PIN-a ili jednostavno povlačenjem prstom. Sustav nema nekih posebnih tema za prilagodbu, tek istaknutu boju, tri kompleta ikona, niz pozadina i efekata prijelaza te veličinu fonta. Centar za obavijesti i prečace je prilagodljiv, kao što je to slučaj i kod velike većine uređaja s Androidom.

U stilu ostalih ZTE uređaja, nema neželjenog softvera, barem ne toliko da bismo gubili pamet zbog dragocjenog prostora koji one zauzimaju. Pored AccuWeathera, WPS Officea i Clean Mastera, tu se nekim čudom našao i Facebook. Naravno da su tu Google aplikacije, ali imamo i Android web preglednik, Galeriju, Glazbeni player i niz pomoćnih alata, što je još uvijek često rješenje.

size="medium"

Sustav dolazi s dvije instalirane tipkovnice - Androidova tipkovnica (AOSP) i SwiftKey, a na vama je da odaberete onu koja vam više odgovara. Ako odaberete Androidovu, najbolje je da se s nje nadogradite na Gboard jer je ipak bogatiji mogućnostima.

Geste će vam olakšati i ubrzati pokretanje omiljenih aplikacija, a određeni pokreti služe npr. za automatsko javljanje na poziv, gašenje alarma itd. Ako imate kožnu futrolu, njeno otvaranje može aktivirati zaslon. Otisak prsta ne služi samo za otključavanje uređaja, možete zaštititi pojedine aplikacije ili odrađivati česte radnje poput mijenjanja pjesama, okretanja stranica, snimanja fotografija i dr.

size="medium"

Generalno gledajući, sustav radi vrlo glatko, osjetno bolje od ZTE uređaja s MiFavorom, ali pretpostavljamo da će se i on ubrzo normalizirati.

KAMERA


Kako su ostale komponente prosječne, tako je i kamera. Za povremene fotografe će biti dobra, pogotovo ako u većini slučajeva kameru koriste danju. I tu se vide određeni nedostaci u dinamičkom rasponu, oštrini i kontrastu, no znatno lošiji rezultati su pri slabom svjetlu. To uopće ne čudi jer otvor blende sigurno nije veliki (službeno nije naveden), a to je jedan od presudnih faktora. Isto tako je fokusiranje noću osjetno sporije, a samim time i okidanje fotografija. Ako uključite HDR, ovo vrijedi dvostruko. To su sve očekivani rezultati pa ovo ne dolazi kao iznenađenje, a sve navedeno za fotografije se može reći i za video snimke, čak su i mrvicu lošije.

size="medium"

Za navigiranje kroz aplikaciju kamere je s lijeve strane komplet od pet ikona koje služe za prebacivanje s prednje na stražnju kameru i obratno, uključivanje i isključivanje bljeskalice (te automatski način), HDR i aktiviranje geste za snimanje i pristup postavkama, a desno je prečac za efekte i galeriju te okidač za fotografije i video. Ako želite podešavati ekspoziciju, balans bijele boje, kontrast itd., morat ćete ulaziti u postavke, kao i za biranje neke od predefiniranih scena. Nažalost, kamera nema mogućnost snimanja panoramskih fotografija.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

BATERIJA


Sigurno mislite da je 2500 mAh premalo za jedan smartfon s 5,5-inčnim zaslonom, no višednevno korištenje je pokazalo suprotno. U pojačanom režimu baterija s lakoćom izdrži od jutarnjih do večernjih sati, što znači da je za prosječnog korisnika izvediva i dvodnevna autonomija. Čak i ako pojačate svjetlinu zaslona, trebali biste dobiti barem 5 sati rada s uključenim zaslonom, no to ovisi kakav sadržaj pregledavate. Malo veća baterija ne bi ovaj uređaj učinila debelim, no valjda je ZTE imao cilj stvoriti vrlo tanak uređaj i zato se odlučio za bateriju primjereniju jednom 5-inčnom uređaju. Sve u svemu, baterija je vrlo dobra, a računajte s time da punjenje traje nešto više od tri sata.

ZAKLJUČAK


Ovaj tekst potvrđuje ono što smo napisali u uvodu - ZTE Blade A910 je smartfon za korisnike koji traže veliki zaslon i izdržljivu bateriju te solidne performanse. AMOLED zasloni su još uvijek relativno rijetki u ovoj klasi, a čak smo i kod dvostruko skupljih uređaja viđali lošije, što je itekako veliki plus za Blade A910. Uvjereni smo da će svi kojima nije bitno da se aplikacije otvaraju u treptaju oka biti zadovoljni i performansama, a vjerojatno i kamerom. Da, MT6735 je prilično star procesor i njegovo vrijeme je polako na zalasku, ali nekako se odupire zubu vremena pa ga je ZTE lukavo odabrao kao pogonski stroj. Softver je stabilan, ali je pitanje hoće li ikada biti ažuriran na Android 7.0 Nougat. Nažalost, smartfoni iz serije Blade nemaju produženo jamstvo kao oni iz serije Axon, no za ovu cijenu bi bilo malo nerealno to očekivati.